απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . ! - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 131
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...καταλαβαίνω τι λες, όμως το λες μέσα από δική σου εμπειρία και το βλέπεις με μεγαλύτερη ευαισθησία.
    Εγώ είμαι ένας απλός συνομιλιτής και έχω μάθει να συμπεριφέρομαι ισότιμα με όποιον και αν μιλάω. Δεν λέω από μέσα μου, "αυτός έχει το ταδε, φερσου αλλιώς", γιατί θεωρώ πως τον προσβάλω. Από κει και πέρα, δεν νομίζω πως φέρθηκα άσχημα στη φελ. Ειπα την άποψη μου, όπως και συ τώρα λες τη δική σου.
    Δεν είναι υποχρέωση μας να συμφωνούμε σε όλα, φτάνει να το κάνουμε με τακτ..:)
    Μα δεν σου ειπα πως να φερθεις.Αναφερθηκα στα συμπερασματα που βγαινουν.Εκει ηταν η διαφωνια μου.Ειναι λογικο να εκνευριστεις απο κατι..οχι ομως αυτο να σε οδηγησει σε ευκολα συμπερασματα.Οπως ειδες κι εγω αρχικα δεν της απαντησα γιατι ξερω οτι θα επαναλαβω αυτα που εχω ηδη πει και μετα απο λιγο καιρο το πιθανοτερο θα ηταν να αναρωτιεται ξανα τα ιδια ψαχνοντας για επιβεβαιωση.Κι εγω λοιπον θα λεγαμε¨εκνευριστηκα".Δεν με οδηγησε ομως αυτο σε συμπερασμα του τυπου εισαι ετσι,αποδεξου το.Ειναι η φυση της παθησης τετοια που ζηταει το ατομο συνεχως επιβεβαιωση και η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω πως ειναι η σωστη συμπεριφορα απ τους απεναντι..τι βοηθαει και τι οχι.Ισως ακομα και η επιβεβαιωση να κανει κακο γιατι συντηρει την ιδεα κατα καποιον τροπο.Δεν ξερω,πραγματικα..Για αυτο και δεν αναφερθηκα σε συμπεριφορες αλλα στα συμπερασματα,που σε πολλες περιπτωσεις μπορει να επηρεασουν απιστευτα αυτον που υποφερει..

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Φελισιτι εχει δικιο σ αυτο που σου λεει η θεοφ τωρα.Σταματα να φρικαρεις στην σκεψη.Σταματα να ψαχνεις επιβεβαιωσεις και εξηγησεις.Τροφοδοτεις την ιδεα σου μ αυτον τον τροπο.Στο εχουν πει τοσα ατομα..Η παθηση ειναι σε μεγαλο βαθμο αντιμετωπισημη..μην τρελαινεσαι.
    Μαθε οπως ελεγε κι ο Ιωαννης να διαχωριζεις τις παραλλογες ιδεες σου απ τις φυσιολογικες και μην τις αφηνεις να σε φορτωνουν τοσο αγχος,εχοντας επιγνωση εκεινη τη στιγμη πως ειναι στα πλαισια αυτου που εχεις.
    Επισης θα σου προτεινα να απευθυνθεις και σε καποιον αλλο γιατρο..Σου εχω πει πολλες φορες οτι η νευροαναδραση απο μονη της εχω την γνωμη οτι δεν αρκει(μακαρι σε εσενα να αποδειχτει το αντιθετο).Πρεπει να μιλησεις και καπου..να σου προτεινει τροπους αντιμετωπισης..ψαξου λιγο ρε.Και μην πανικοβαλλεσαι και μην το βαζεις κατω..Ολα θα πανε καλα..Θα το δεις.

  3. #63
    νια...σου εξηγώ εδώ και πόση ώρα το εξής: διαφωνείς με την αντίδραση μου, οκ.
    Είναι όμως δικαίωμα μου να βγάλω κάποια συμπεράσματα. Το αν έχω δίκιο εγώ ή εσύ, δεν θα το μαθουμε ποτέ, γιατί είμαστε όλοι πίσω από μια οθόνη, δεν είμαστε γιατροί και δεν έχουμε φυσική επαφή με τη φελ.
    Από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζουμε αυτή την κουβέντα.
    Εγώ έχω βγάλει τα συμπεράσματα μου, εσύ τα δικά σου.
    Είναι υγιές να διαφωνούμε όταν γίνεται πάνω σε αυτή τη βάση, αλλά το θεωρώ λίγο καταπιεστικό από μέρους σου να προσπαθείς να μου αλλάξεις γνώμη....:)

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    niah απλά με αυτό που έγινε χθες τρελάθηκα τελίως..θα το ψάξω και για ψυχοθεραπεία αλλα χθες δεν μπορούσα ούτε να κοιμηθώ..απλά νομίζω ότι επειδή η ναντινα μου είπε "πώς γίνεται να 'εχεις κάποιον στο μυαλό σου και να το αποδίδεις στην πάθηση?" τότε και εγώ πανικοβλήθηκα..

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    φελ...η ναντίνα δεν σου είπε πως είσαι λεσβία, τουλάχιστον δημόσια απ ότι είδα..
    Μη φρικάρεις τόσο πολύ με αυτή τη σκέψη. Οσο φρικάρεις τόσο χειρότερα θα γίνεσαι. Αφού εσύ η ίδια ξέρεις πως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, γιατί επιμένεις να το τροφοδοτείς στο μυαλό σου?
    αυτή είναι η ιδψ..από ότι γνωρίζω βέβαια και από ότι μου έχει πει ο ψυχολόγος..
    εσύ απ' ότι κατάλαβα δεν έχεις κάτι ε?

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    κι εγω αυτο σου εξηγω Θεοφανια.Οτι δεν μιλω για τη συμπεριφορα σου αλλα για τα τελικα συμπερασματα..
    ..και δεν προσπαθω να σε πεισω για την δικη μου γνωμη,ουτε για το ποια απ τις δυο εχει δικιο(κατι που δεν ξερω κιολας).Προσπαθω να σε κανω να σκεφτεις πως σε ορισμενες περιπτωσεις αυτα τα ευκολως λεγομενα συμπερασματα μπορει να επηρρεασουν σε απιστευτο βαθμο καποιον,ωστε να εισαι υποψιασμενη.Κι ισως σε αλλη φαση το σκεφτεις λιγο παραπανω.
    Οντως δεν εχει νοημα να συνεχιζεται η συγκεκριμενη κουβεντα.

  7. #67
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    αυτή είναι η ιδψ..από ότι γνωρίζω βέβαια και από ότι μου έχει πει ο ψυχολόγος..
    εσύ απ' ότι κατάλαβα δεν έχεις κάτι ε?
    διεγνωσμένο όχι :ρ
    Παίρνεις φαρμακευτική αγωγή για την ΙΔΨ?

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by void View Post
    Φελίσιτι σημαίνει ευτυχία?μην αφήνεις καλή μου τον εαυτό σου να δυστυχεί..δεν κατάφερα να διαβάσω όλα τα μηνύματα, αλλά λογικά κάποια θεραπεία θα κάνεις, έτσι δεν ειναι? άσε να λειτουργήσει η θεραπεία σου, έχε πίστη σε αυτά που σου λέει ο γιατρός σου και έχε πίστη και στο Θεό, όλα είναι στο μυαλό σου, το ξέρεις αυτό. Τη σκέψη σχετικά με την ομοφυλοφιλία άστην προς το παρόν. Βγάλε από το μυαλό σου τις άσχημες σκέψεις, συζήτησέ το με κάποιον δικό σου άνθρωπο, απλά για να το βγάλεις από μέσα σου. Αλλά άσε και την επιστήμη να κάνει τη δουλειά της..πως να σε βοηθήσει όλος αυτός ο κόσμος εδώ μέσα? μόνο να σε ακούσουμε μπορούμε, μίλα με το γιατρό σου για αυτά.ν Πραγματικά στο λέω..όσο για το λογαριασμό σου ο NikosD. είναι ο διαχειριστής, αν του στείλεις θα σου στείλει μήνυμα για το που πρέπει να απευθυνθείς για να διαγραφείς.
    αλήθεια το λες? νομίζεις πως με το άγχος μου δεν μπορώ να δω καθόλου καθαρά?

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    διεγνωσμένο όχι :ρ
    Παίρνεις φαρμακευτική αγωγή για την ΙΔΨ?
    όχι γιατί φοβάμαι να πάρω φάρμακα..τρέμω στην ιδία αν και ξερω πως δεν είναι σωστό..

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by niah View Post
    κι εγω αυτο σου εξηγω Θεοφανια.Οτι δεν μιλω για τη συμπεριφορα σου αλλα για τα τελικα συμπερασματα..
    ..και δεν προσπαθω να σε πεισω για την δικη μου γνωμη,ουτε για το ποια απ τις δυο εχει δικιο(κατι που δεν ξερω κιολας).Προσπαθω να σε κανω να σκεφτεις πως σε ορισμενες περιπτωσεις αυτα τα ευκολως λεγομενα συμπερασματα μπορει να επηρρεασουν σε απιστευτο βαθμο καποιον,ωστε να εισαι υποψιασμενη.Κι ισως σε αλλη φαση το σκεφτεις λιγο παραπανω.
    Οντως δεν εχει νοημα να συνεχιζεται η συγκεκριμενη κουβεντα.
    τι εννωείς δεν ξέρεις? δηλαδή μπορεί να υπάρχει πιθανότητα να είμαι? έτσι πιστεύεις?

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    niah απλά με αυτό που έγινε χθες τρελάθηκα τελίως..θα το ψάξω και για ψυχοθεραπεία αλλα χθες δεν μπορούσα ούτε να κοιμηθώ..απλά νομίζω ότι επειδή η ναντινα μου είπε "πώς γίνεται να 'εχεις κάποιον στο μυαλό σου και να το αποδίδεις στην πάθηση?" τότε και εγώ πανικοβλήθηκα..
    Μην αφηνεις κανεναν και τιποτα να σε τρελαινει.Ξερεις καλυτερα απ τον καθενα τι σου συμβαινει και τι στεκει για την παρτη σου και τι οχι.(τουλαχιστον το ξερεις τις στιγμες που εισαι ηρεμη).Μην αφηνεις κανεναν τριτο να σε επηρεαζει τοσο σε αυτο.Ακου το γιατρο σου κι αν δεν σε καλυπτει ψαξε καποιον αλλον να τον αντικαταστησεις και να δουλεψετε μαζι.Ηρεμησε κι ολα θα πανε καλα.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    niah απλά με αυτό που έγινε χθες τρελάθηκα τελίως..θα το ψάξω και για ψυχοθεραπεία αλλα χθες δεν μπορούσα ούτε να κοιμηθώ..απλά νομίζω ότι επειδή η ναντινα μου είπε "πώς γίνεται να 'εχεις κάποιον στο μυαλό σου και να το αποδίδεις στην πάθηση?" τότε και εγώ πανικοβλήθηκα..
    φελισιτι
    νομιζω οτι εισαι σε τετοια φαση με αυτα που σου συμβαινουν, που επηρρεαζεσαι υπερβολικα απο τις αντιδρασεις των αλλων.
    δεν ξερω σε ποιες παθησεις η φασεις παθησεων συμβαινει αυτο, δεν ειμαι ειδικος.
    το θεμα ειναι ομως οτι κανεις εδω δεν ειναι ειδικος . παιρνεις απαντησεις απο απλους ανθρωπους με οτι εχει ο καθενας σαν γνωσεις η σαν αποψη στο κεφαλι του.
    η ναντινα και η καθε ναντινα, δεν ειχε καμια κακια προθεση οταν σου ειπε οτι σου ειπε, ουτε μπορουσε να ξερει οτι εσυ μπορει να κλαις 3 μερες με κατι που θα ακουσεις.
    επομενως το συμπερασμα μου ειναι, οτι ενω κανεις δεν φταιει, εσυ υποφερεις εδω μεσα.

    η γνωμη μου ειναι οτι θα επρεπε να φυγεις απο δω προς το παρον και να επικεντρωθεις στην θεραπεια σου.
    ολοι ακουμε τα χιλια δυο σε συζητησεις εδω μεσα. δεν το ξανασκεφτομαστε ομως μολις βγουμε απο εδω.
    εφοσον εσυ επηρρεαζεσαι τοσο, δεν σου κανει καλο ο χωρος .

  13. #73
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    όχι γιατί φοβάμαι να πάρω φάρμακα..τρέμω στην ιδία αν και ξερω πως δεν είναι σωστό..
    κοίτα και εγώ είμαι κατά των φαρμάκων όταν δίνονται με το παραμικρό.
    Απ ότι συζητάμε από χτες όμως, εσύ υποφέρεις δεν ταλαιπωρείσαι απλά. Με το παραμικρό φρικάρεις και δεν μπορείς να λειτουργήσεις με όλο αυτό που σου συμβαίνει.
    Αν ήμουν στη θέση σου θα προτιμούσα να κάνω αγωγή και να σταματήσω να υποφέρω, παρά να περνάω όλο αυτό το γολγοθά.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    τι εννωείς δεν ξέρεις? δηλαδή μπορεί να υπάρχει πιθανότητα να είμαι? έτσι πιστεύεις?
    η παραπανω απαντηση μου, απανταει και σε αυτο.
    Οχι προσωπικα δεν πιστευω οτι εισαι ομοφυλοφιλη.Ομως δεν προσπαθω να πεισω κανεναν οτι εγω εχω δικιο και ο αλλος αδικο.Και δεν ξερω κιολας αν εχω δικιο..Ξερω οτι αυτο πιστευω..Μην παιρνεις τοσο τις μετρητοις ορισμενα πραγματα ειδικα οταν λεγονται απο αγνωστους,οι οποιοι ελαχιστα γνωριζουν για εσενα.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by niah View Post
    η παραπανω απαντηση μου, απανταει και σε αυτο.
    Οχι προσωπικα δεν πιστευω οτι εισαι ομοφυλοφιλη.Ομως δεν προσπαθω να πεισω κανεναν οτι εγω εχω δικιο και ο αλλος αδικο.Και δεν ξερω κιολας αν εχω δικιο..Ξερω οτι αυτο πιστευω..Μην παιρνεις τοσο τις μετρητοις ορισμενα πραγματα ειδικα οταν λεγονται απο αγνωστους,οι οποιοι ελαχιστα γνωριζουν για εσενα.
    τι εννωείς δεν ξέρεις αν έχεις δίκιο? τέσπα νιώθω κάπως ασφάλεια στον συγκεκριμένο ψυχολόγο γιατί μου έκανε και μάθημα..είναι 1000% σίγουρος ότι αυτό οφείλεται στην ΙΔΨ και μου είπε πως έχει ακόμη μια ίδια περίπτωση με εμένα και μου είπε οως θα γίνω καλά..και επίσης είναι εναντίον της φαρμακευτικής αγωγής..

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...
    By matina24 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 14-06-2011, 14:01
  2. Κάπου έχω χαθεί........
    By manner in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 07-01-2011, 12:38
  3. Θελω καπου να μιλησω
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-07-2010, 03:18
  4. ψυχολογική στήριξη?
    By leka in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 24-03-2007, 19:55
  5. Χρειάζομαι τη στήριξή σας
    By lady in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-12-2005, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •