απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . ! - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 131
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    τι εννωείς δεν ξέρεις αν έχεις δίκιο? τέσπα νιώθω κάπως ασφάλεια στον συγκεκριμένο ψυχολόγο γιατί μου έκανε και μάθημα..είναι 1000% σίγουρος ότι αυτό οφείλεται στην ΙΔΨ και μου είπε πως έχει ακόμη μια ίδια περίπτωση με εμένα και μου είπε οως θα γίνω καλά..και επίσης είναι εναντίον της φαρμακευτικής αγωγής..
    Σου ξαναλεω για τριτη συνεχομενη φορα να μην επηρεαζεσαι τοσο απο τριτους.Και στο προηγουμενο ποστ εννοουσα και τον εαυτο μου..
    Εσυ εχεις δει καλυτερευση απο τοτε που ξεκινησες θεραπεια?Γιατι αν βλεπεις οτι εισαι στασιμη ή οτι πας πισω μαλλον θα πρεπε να το ψαξεις κι αλλο...κανε λιγη υπομονη κι αν διαπιστωσεις οτι οντως ο γιατρος κ η μεθοδος που ακολουθεις δεν σε βοηθουν απευθυνσου και αλλου.
    Κατα τη γνωμη μου η φαρμακευτικη αγωγη μπορει και να σε βοηθησει.Εμενα τουλαχιστον με εχει βοηθησει.Γιατι την φοβασαι τοσο?Δεν σημαινει οτι θα παιρνεις φαρμακα για παντα, ουτε οτι χρειαζεσαι βαρια φαρμακα.(αυτο που παιρνω εγω π.χ. ειναι ελαφρυ αγχολυτικο και αντικατοθληπτικο και εχω μεγαλη διαφορα.)
    Εχεις πει του γιατρου που βλεπεις οτι δεν νιωθεις καλυτερευση?τον εχεις ρωτησει τι αλλα μπορεις να κανεις την ωρα που σου ρχονται οι ιδεες?Το "να ηρεμεις" ειναι μια κουβεντα..πως το καταφερνεις να ηρεμεις τον εχεις ρωτησει?

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    νιώθω κάπως ασφάλεια στον συγκεκριμένο ψυχολόγο γιατί μου έκανε και μάθημα..είναι 1000% σίγουρος ότι αυτό οφείλεται στην ΙΔΨ και μου είπε πως έχει ακόμη μια ίδια περίπτωση με εμένα και μου είπε οως θα γίνω καλά..και επίσης είναι εναντίον της φαρμακευτικής αγωγής..
    Δυστυχως,αρκετοι ψυχολογοι δεν παρακινουν τους ασθενεις τους να πανε σ'ενα ψυχιατρο που ειναι ο αρμοδιος για τη χορηγηση φαρμακων γιατι φοβουνται μη χασουν την "πελατεια" τους!
    Γνωμη μου ειναι να επισκεφθεις κι εναν ψυχιατρο ωστε να κρινει αν χρειαζεται να ακολουθησεις καποια φαρμακευτικη αγωγη!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    όχι δεν καλυτέρευσα το αντίθετο μπορώ να πω..μου είπε όμως ότι σίγουρα θα γίνω καλά..ακόμα και όταν του είπα για την αλλαγή φύλου γελούσε..τόσο σίγουρος ότι φταίει το άγχος μου..επειδή και τις προηγούμενες φορές που πήγα του είπα ότι ήθελα να πεθάνω γιατί έχω μεγάλο κεφάλι κτλ και προσπαθούσε με κάθε τρόπο να μου δείξει πως μόνο εγώ το έβλεπα έτσι..τεσπα αποφάσισα ότι όταν θα πάω ξανά την Πέμπτη θα του πω να δούμε τι μπορεί να γίνει με καμιά φαρμακευτική αγωγή..εκείνος μου είπε να βγαίνω, να κάνω ότιδηποτε με ευχαριστεί αλλά δεν είναι και τόσο απλο. να σημειώσω όμως ότι όταν βγαίνω ελαχιστοποιούνται κατα πολύ οι σκέψεις..και σκέψου πως με αυτή τη κοπέλα βγαίνω..ίσως επειδή συνειδητοποιώ ότι όταν φιλάει τον φίλο της δεν με ενοχλεί? δεν ξέρω γιατί πάντως και γω φιλάω τον φίλο μου και κάνω ότι έκανα πάντα..ξέρω πως αν ήταν κάποιος που να μου άρεσε εκεί θα του έδειχνα ότι μου αρέσει κτλ και μετά όταν κάνω εκλογίκευση, κάπως έτσι μου το είπε ο ψυχολόγος δηλ. όταν λέω αν ήμουν πραγματικά ερωτευμένη μαζί της δεν θα φιλούσα μπροστά της τον φίλο μου (εκλογίκευση) μου έρχεται η φωνούλα που λέει "μήπως το κάνεις για να ζηλέψει" και εκείνη τη στιγμή με ζώνει το άγχος και τέλειωσε. . . .

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    αποφάσισα ότι όταν θα πάω ξανά την Πέμπτη θα του πω να δούμε τι μπορεί να γίνει με καμιά φαρμακευτική αγωγή..
    Ο ψυχολογος δεν επιτρεπεται να σου γραψει φαρμακα! Μονο ο ψυχιατρος εχει αυτην τη δυνατοτητα ως γιατρος!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Αχ...για πολλοστη φορα κι οσο κι αν καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να εφαρμοστει, σου ξαναλεω να μην αναλυεις τετοιου ειδους ιδεες..Ειτε αυτη ειναι για ομοφυλοφιλια είτε για το οτι εισαι δολοφονος,είτε για το οτι θες να κανεις εγχειρηση αλλαγης φυλου,ή οτιδηποτε.Αναγνωρισε οτι ολα αυτα ειναι στα πλαισια που ξερεις πια,και μην αφηνεις το μυαλο σου να τρεχει και να τα αναλυει για να επιβεβαιωνεσαι..Τα κανεις ισχυροτερα.Ισως ειναι δυσκολο να το κανεις αρχικα ομως δεν ειναι ακατορθωτο.Προσπαθησε..κι οσο περναει ο καιρος θα γινεται και πιο ευκολο μεχρι που θα γινεται αυτοματα..
    Εφοσον βλεπεις οτι σε βοηθα το να βγαινεις..βγαινε! το συζητας? Ειναι πολυ καλο αυτο!.Κι οταν αρχιζει το μυαλο σου και κατεβαζει παπαδες για το αν φιλας τον φιλο σου για να ζηλεψει η αλλη και τα λοιπα, βαζε ενα στοπ αναγνωριζοντας οτι αυτο ειναι στα πλαισια που γνωριζεις και επανεφερε το μυαλο σου στα συναισθηματα σου για τον φιλο σου ας πουμε..Ή σε κατι αλλο εξισου ευχαριστο για εσενα..σε κατι λογικο.
    Μην εχεις την απαιτηση με τη μια να μην σου ερχεται η σκεψη..αλλα να γινεται πιο αδυναμη μεσα σου..ετσι θα τις εξαλειψεις σιγα-σιγα.Δηλαδη μην απογοητευεσαι και απελπιζεσαι οταν σου ερχονται,αλλα προσπαθησε να τις αποδυναμωσεις μη αφηνοντας να σε αγχωσουνε μεχρι που αυτο να σου γινει συνηθεια..Και καπως ετσι ισως, στο μελλον σταματησουν..
    Απο εκει και περα το οτι λες οτι εχεις παρατηρησει οτι χειροτερευεις απ το να καλυτερευεις..δεν σε ωθει να ψαχτεις παραπερα?Πες του γιατρου οτι δεν αντεχεις αλλο ετσι κι οτι δεν εχεις καλυτερευσει.Αν δεν εχει να σου προτεινει κατι καλυτερο απο αυτο που ηδη εχει κανει,παρε τη γνωμη ενος δευτερου γιατρου.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    γιατί? δηλ πρέπει να πάω σε ψυχίατρο? φοβάμαι τους ψυχίατρους . .

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Αχ...για πολλοστη φορα κι οσο κι αν καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να εφαρμοστει, σου ξαναλεω να μην αναλυεις τετοιου ειδους ιδεες..Ειτε αυτη ειναι για ομοφυλοφιλια είτε για το οτι εισαι δολοφονος,είτε για το οτι θες να κανεις εγχειρηση αλλαγης φυλου,ή οτιδηποτε.Αναγνωρισε οτι ολα αυτα ειναι στα πλαισια που ξερεις πια,και μην αφηνεις το μυαλο σου να τρεχει και να τα αναλυει για να επιβεβαιωνεσαι..Τα κανεις ισχυροτερα.Ισως ειναι δυσκολο να το κανεις αρχικα ομως δεν ειναι ακατορθωτο.Προσπαθησε..κι οσο περναει ο καιρος θα γινεται και πιο ευκολο μεχρι που θα γινεται αυτοματα..
    Εφοσον βλεπεις οτι σε βοηθα το να βγαινεις..βγαινε! το συζητας? Ειναι πολυ καλο αυτο!.Κι οταν αρχιζει το μυαλο σου και κατεβαζει παπαδες για το αν φιλας τον φιλο σου για να ζηλεψει η αλλη και τα λοιπα, βαζε ενα στοπ αναγνωριζοντας οτι αυτο ειναι στα πλαισια που γνωριζεις και επανεφερε το μυαλο σου στα συναισθηματα σου για τον φιλο σου ας πουμε..Ή σε κατι αλλο εξισου ευχαριστο για εσενα..σε κατι λογικο.
    Μην εχεις την απαιτηση με τη μια να μην σου ερχεται η σκεψη..αλλα να γινεται πιο αδυναμη μεσα σου..ετσι θα τις εξαλειψεις σιγα-σιγα.Δηλαδη μην απογοητευεσαι και απελπιζεσαι οταν σου ερχονται,αλλα προσπαθησε να τις αποδυναμωσεις μη αφηνοντας να σε αγχωσουνε μεχρι που αυτο να σου γινει συνηθεια..Και καπως ετσι ισως, στο μελλον σταματησουν..
    Απο εκει και περα το οτι λες οτι εχεις παρατηρησει οτι χειροτερευεις απ το να καλυτερευεις..δεν σε ωθει να ψαχτεις παραπερα?Πες του γιατρου οτι δεν αντεχεις αλλο ετσι κι οτι δεν εχεις καλυτερευσει.Αν δεν εχει να σου προτεινει κατι καλυτερο απο αυτο που ηδη εχει κανει,παρε τη γνωμη ενος δευτερου γιατρου.
    niah σε υπέρευχαριστώ..νιώθω ότι με καταλαβαίνεις..μπορεί επειδή το βίωσες και συ..σ' ευχαριστώ που ασχολείσαι μαζί μου παρόλο που γίνομαι τόσο σπαστική

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    γιατι φοβασαι τους ψυχιατρους ρε φελισιτι?
    Εχεις την αποψη οτι πρεπει να εισαι θεοτρελη για να απευθυνθεις σε ψυχιατρο?
    Ειναι πολυ λαθος αυτο..
    Ισα ισα που συνηθως ειναι πιο εξειδικευμενοι και πιο πρακτικοι.Οι ψυχολογοι ειναι πιο πολυ θεωρητικοι..
    Δεν εχεις τιποτα να φοβασαι..

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    εσύ σ' αυτόν που πας είσαι ευχαριστημένη? δηλαδή κατάλαβες αισθητή διαφορά και είσαι αισιόδοξη?

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    γιατί? δηλ πρέπει να πάω σε ψυχίατρο? φοβάμαι τους ψυχίατρους . .
    Γνωμη μου ειναι να παρεις και τη γνωμη ενος ψυχιατρου για να κρινει αν χρειαζεται να παιρνεις φαρμακα! Δεν υπαρχει λογος να τους φοβασαι! Δεν εχουν καμια σχεση με το προφιλ που τους εχουν φτιαξει μεσω ταινιων(π.χ. να σου χτυπαει το γονατο μ'ενα σφυρι κι αλλα τετοια τραγελαφικα!)
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Ισα ισα που συνηθως ειναι πιο εξειδικευμενοι και πιο πρακτικοι.Οι ψυχολογοι ειναι πιο πολυ θεωρητικοι..
    Εχουν διαφορετικους ρολους και ειναι εξισου σημαντικοι και οι δυο!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    οκ θα περιμένω να έρθει η Πέμπτη που θα πάω στον γιατρό μου και από εκεί και πέρα θα δω τι μπορώ να κάνω..
    γνωρίζετε αν η ομοιοπαθητική, τα ομοιοπαθητικά χάπια μπορούν να βοηθήσουν?? γιατί κάπου το διάβασα κι αυτό . .

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    εσύ σ' αυτόν που πας είσαι ευχαριστημένη? δηλαδή κατάλαβες αισθητή διαφορά και είσαι αισιόδοξη?
    Εγω προς το παρον ειμαι ευχαριστημενη με τη φαρμακευτικη αγωγη που μου εχει δωσει τωρα.(αν και παλιοτερα μου ειχε δωσει φαρμακα που δεν με βοηθησαν καθολου.)
    Απο εκει και περα δυστυχως δεν εχω ξεκινησει ακομα ψυχοθεραπεια.Λεω οτι θα το ψαξω ομως σε καποιον αλλον γιατρο γιατι ο συγκεκριμενος εφαρμοζει καποια μεθοδο που δεν νομιζω οτι θα με βοηθησει.
    Κανε αυτο που σου λεει η Αλια.Απο εκει και περα αν σου γραψει βαρια φαρμακα στυλ αντιψυχωσικα η γνωμη μου ειναι,εκει να αντισταθεις και να το συζητησεις παραπανω..Και στο λεω γιατι εμενα μονο καλο δεν μου εκαναν.Καποιον αλλο βεβαια-με παρομοια παθηση συζηταμε παντα- ισως να τον βοηθουν.Αν ομως σου γραψει καποιο ηπιο αγχολυτικο ή αντικαταθλιπτικο δεν εχεις λογο να φοβασαι.Στο κατω κατω αν σου βγαλουν παρενεργειες θα ειδοποιησεις τον γιατρο σου αμεσα.Δεν θα το αφησεις.
    Ολα αυτα επαναλαμβανω οτι στα λεω γιατι προσωπικα εχω βοηθηθει μ αυτον τον τροπο.απο εκει και περα καθε περιπτωση διαφερει.θα κρινεις η ιδια.

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    ναι έχεις δίκαιο..θα σου την Πέμπτη τι θα με συμβουλεύσει να κάνω..

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Εχουν διαφορετικους ρολους και ειναι εξισου σημαντικοι και οι δυο!
    Δεν αμφιβαλλω.Μπορει να εχεις δικιο.Δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο ψυχολογους.Απλως προσωπικα προτιμω εναν ψυχιατρο ο οποιος παραλληλα να ειναι και ψυχοθεραπευτης.Αν δεν βρω, θα απευθυνθω κι εγω σε ψυχολογο για ψυχοθεραπεια,παραλληλα με τον ψυχιατρο που μου δινει την αγωγη

    ΥΓ:Απλα εχω την εντυπωση οτι οι ψυχολογοι ειναι περισσοτερο της θεωριας..αν ειναι ομως σωστος θα παραπεμψει σε ψυχιατρο καποιον που χρειαζεται και φαρμακευτικη αγωγη,οποτε ναι αν ειναι σωστοι ειναι εξισου σημαντικοι.

Page 6 of 9 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...
    By matina24 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 14-06-2011, 13:01
  2. Κάπου έχω χαθεί........
    By manner in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 07-01-2011, 11:38
  3. Θελω καπου να μιλησω
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-07-2010, 02:18
  4. ψυχολογική στήριξη?
    By leka in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 24-03-2007, 18:55
  5. Χρειάζομαι τη στήριξή σας
    By lady in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-12-2005, 13:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •