απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 131
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185

    απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . !

    Γεια σας και πάλι..
    θα ήθελα να σας πω ξανά την περίπτωση μου και να μου πείτε εάν ζήσατε κάποια παρόμοια ή ίδια κατάσταση με τη δική μου γιατί νομίζω πως θα τρελαθώ..
    στην ηλικία των 18 ενώ είχα παραχαλαρώσει από τις εξετάσεις για πρόσβαση σηκώθηκα μια μέρα και μου καρφώθηκε η ιδέα ότι το ένα μου μάτι είναι φουσκωμένο. Πέρασα μια βδομάδα με αυτή τη σκέψη δίχως να τρώ, δίχως να θέλω να κάνω ό, τιδηποτε. Έλεγα συνεχώς ότι θέλω να πεθάνω και διερωτιόμουν πώς ήταν δυνατόν εγώ να είχα τάσεις αυτοκτονίας γιατί πριν μου καρφωθεί η ιδέα αυτή είμουν κάθε άλλο παρά απαισιόδοξη. Όπως και να χει είμουν μια βδομάδα σε χάλι μαύρο μέχρι που επισκέφτηκα ένα ομοιοπαθητικό και μου είπε πως είχα πάθει κρίση πανικού. Μου έδωσε μια καψούλα να πιω και σιγά σιγά μου έφευγε η σκέψη. Δεν πρόλαβε όμως να φύγει και μου είχε μπει μια άλλη..ότι τα μάτια μου δεν έχουν συμμετρία και πάντα θα είμαι έτσι..άσχημη..ασσύμετρη..μετ ά μου έφυγε αυτή και μου ήρθε η σκέψη ότι δεν έβλεπα καλά..αυτό κράτησε περίπου ένα μήνα μέχρι που όλα γύρω μου μου φαίνονταν παράξενα. Γιατί το ένα μας μάτι είναι εδώ και το άλλο εκεί..γιατί να έχουμε μύτη..γιατί αυτό να είναι πράσινο και όχι μπλε..γιατί το ένα γιατί το άλλο..δεν είχα ζήσει ποτέ παρόμοια κατάσταση και στεναχωριόμουνα που ήρθε να με χτυπήσει αυτό στην καλύτερη φάση της ζωής μου! ..στη συνέχεια σκεφτόμουν ότι είμαι ικανή να σκοτώσω..οποιονδήποτε αλλά σκεφτόμουν αγαπημένα μου πρόσωπα κυρίως..τη μαμά μου, την αδελφή μου..ήθελα να πεθάνω..απλά παρακαλούσα μόνο αυτό..δεν είχε νόημα να ζω με τη σκέψη ότι είμαι μια κακιά και μια δολοφόνος..μετά μου έφυγε αυτό και μου ρθε ότι είμαι ομοφυλόφιλη..απλά έτσι..καθόμουν πάνω στο τραπέζι και απλά μου ήρθε..δίχως κάποιο ερέθισμα από το περιβαλλόν (αν θυμάμαι καλά). Είμουν πολύ πανικοβλημένη, δεν ήξερα πως να χειριστώ το θέμα μέχρι που έγραψα στο διαδίκτυο κάτι (π.χ. από straight ξαφνικά ομοφυλόφιλη?) και μου έβγαλε την περίπτωση μιας κοπέλας από το stress.gr η οποία έλεγε πως είχε ΙΔΨ και νόμιζε ότι ήταν ομοφυλόφιλη και ο γιατρός που της απάντησε της είπε να μην φοβάται να βγει με τις φίλες της, ότι δεν πρόκειται να τις ερωτευτεί και ότι αυτό οφείλεται στην ΙΔΨ. Τότε και γω διερωτήθηκα τι μπορεί να είναι ΙΔΨ. έψαξα στο διαδίκτυο το ίδιο λεπτό και είδα τα συμπτώματα. μόνο εκείνη τη στιγμή κατάλαβα τι είχα..ξέσπασα σε κλάματα..το χειμώνα πάντα τα χέρια μου είναι κατακόκκινα..τρέχουν αίμα αλλά ποτέ δεν διερωτήθηκα γιατί πλενόμουν τόσες πολλές φορές..γιατί το κρεβάτι μου όταν ήταν να κοιμηθώ το ήθελα πάντα στην εντέλεια..γιατί επαναλάμβανα λέξεις μέσα μου..γιατί έκανα μια συγκεκριμένη τελετουργία πριν να κοιμηθώ..γιατί απέφευγα τους αριθμούς π.χ 6+7 ..γιατί άγγιζα τους διακόπτες μια ή δυο ή τρεις φορές..γιατί ήθελα πάντα να μπαίνω με το δεξί σε κάποιους τόπους και άλλα που τώρα δεν τα θυμάμαι..ακολούθησα λοιπόν την συμβουλή που έδωσε ο γιατρός στην κοπέλα και έβγαινα με τις φίλες μου προσπαθώντας να μην φοβάμαι ότι θα ερωτευτώ κάποια. στη συνέχεια μου μπήκε η σκέψη πως θέλω να αλλάξω φύλο..ήταν πολύ τρομακτικό..δεν ήταν δυνατόν εγώ που πάντα προκαλούσα τους άντρες και που πάντα είχα φαντασιώσεις μαζί τους να μου συνέβαινε αυτό. να σημειώσω ότι έχω πολικιστικές ωοθήκες και μπορεί που και που να βγάλω μια τρίχα κάτω στο λαιμό μου και με πιάνει ο πανικός. και έλεγα πώς είναι δυνατόν να με πιάνει ο πανικός όσον αφορά την τριχοφυιία και ταυτόχρονα να σκέφτομαι πως θέλω να γίνω αντράς? πώς γίνεται πάντα να ασχολούμουν με τα μαλλία μου και τη μόδα και τώρα να το σκέφτομαι αυτό? δεν ξέρω πως..δεν ξέρω γιατί..μου έφυγαν για κάποιες μέρες οι σκέψεις αυτές..ίσως επειδή πήγα σε ψυχολόγο και μου είπε πως υπάρχει αποτελεσματική θεραπεία. είμουν καλά , πολύ καλά, έβαφα τα νύχια μου, άρχισα να περιποιούμαι τον εαυτό μου γιατί είχα βάλει και 7-8 κιλά από τότε που άρχισε όλο αυτό.. μέχρι που μια μέρα πηγαινοερχόμουν συνεχώς στον καθρέφτη δίχως να ξέρω το γιατί και άρχισα να σκέφτομαι πως η μύτη μου είναι στραβή και το σκεφτόμουν αυτό για 5-6 μέρες. μετά πάλι είμουν ήρεμη και οκ μέχρι που καθόμουν και έβλεπα τηλεόραση και άρχισα να βαριέμαι και σκέφτηκα "αν τώρα που κάνω δίαιτα και λεπτήνω το σώμα μου δεν θα έχει συμμετρία με το πρόσωπό μου..το πρόσωπο μου θα φαίνεται μεγάλο" ήταν το τέλος..μου μπήκε στο μυαλό..έβλεπα το πρόσωπο μου μεγάλο, ότι είμαι άσχημη και ζητούσα συνεχώς επιβεβαιώσεις για το εάν έχω μεγάλο κεφάλι (απ'ότι ξέρω μαλλόν αυτό θα είναι καταναγκασμός) μέχρι που με είπαν και τρελλή, δεν μπορούσαν να πιστέψουν πως το είχα σκεφτεί αυτό. και παλι έλεγα ότι θέλω να πεθάνω γιατί θα είμαι μια με μεγάλο κεφάλι κτλ μέχρι που ενώ είμουν στην δουλειά και δεν είχε αρκετό κόσμο είπα "καλύτερα να σκεφόμουν αυτά που σκεφτόμουνα και πριν, ότι θέλω να αλλάξω φύλο κτλ παρά ότι έχω μεγάλο κεφάλι" και πραγματί έκανα βλακεία..μου μπήκε πάλι στο μυαλό η ιδέα ότι θέλω να αλλάξω φύλο και ότι μου αρέσουν οι γυναίκες. δεν ήξερα τι να κάνω..ο ψυχολόγος λέει ότι το επανέφερα εγώ πίσω γιατί νόμιζα ότι μπορώ να το χειριστώ σε αντίθεση με το άλλο θέμα (για το κεφάλι μου) που δεν μπορούσα αφού έφτασα στο σημείο να λέω ότι θέλω να πεθάνω. στις 5 σεμπεβρίου ξύπνησα και είπα "σήμερα θα λέω ότι είμαι ερωτευμένη π.χ με τη Μαρία" και νόμιζα ότι μπορούσα να το ελέχξω αλλά δεν μπορώ.. μου μπήκε η ιδέα αυτή τώρα και δεν ξέρω τι να κάνω..όποτε παίξει το κινητό μου η φωνή αυτή που την είχα και στις προηγούμενες εμμόνες μου λέει "λες να είναι αυτή? πρέπει να αγχωθείς γιατί κάποιος ερωτευμένος όταν τον παίρνει αυτός που αγαπάει αγχώνεται" και αγχώνομαι περισσότερο έτσι. ή μπορεί να πούμε να βγούμε έξω και όταν θα φιλήσει το φίλο της να μου λέει η φωνή αυτή "τώρα δεν σε ενόχλησε? " και να τρελένομαι ακόμα περισσότερο. και συνέχεια να έχω στο μυαλό μου "μαρία" , "μαρία", "μαρία", "είσαι ερωτευμένη μαζί της όσο και αν δεν θέλεις να το παραδεχτείς και μην το αποδίδεις στην ΙΔΨ, μην βρίσκεις δικαιολογίες" και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω..φτάνω στο σημείο να νομίζω πως είμαι. και όποτε ακούω τραγούδια να μου λεει η φωνή αυτή "να τη σκέφτεσαι" και να φτάνω στο σημείο να μην θέλω ούτε μουσική να ακούω..όπως τότε που νομίζα ότι ήθελα να σκοτώσω και δεν ήθελα να βλέπω μαχαίρια..τι λέτε εσεις ρε παιδιά? οφείλεται στην ΙΔΨ ή είμαι ομοφυλόφιλή ή είμαι τρελή? και έχω συνέχεια την εικόνα της μες το μυαλό μου αλλά δεν νομίζω ότι έτσι είναι οι ερωτευμένοι..ερωτεύτηκα στη ζωή μου μόνο αγόρια και είναι διαφορετικά..όταν ερωτεύεσαι δεν αγχώνεσαι και δεν σου προκαλέι δυσφορία η σκέψη του άλλου..από την άλλη η φωνή αυτή μου λέει "εσένα σου προκαλέι δυσφορία όχι γιατί έχεις ΙΔΨ αλλά γιατί είσαι λεσβία αλλά δεν το παραδέχεσαι" ...αυτό μου συμβαίνει εμένα! σας παρακαλώ συγχωρήστε με για το μέγεθος αλλά κάπου ήθελα να το πω ξανά . . . . . . .

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    7
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Απαγορεύονται οι διαγνώσεις/εκτιμήσεις.


    ποσο χρονια ταλαιπωρησε ; σε ψυχιατρο εχεις παει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    εδώ και ένα χρόνο! κάνω νευροανάδραση! είσαι σίγουρος ότι και το τελευταίο που μου συμβαίνει είναι ΙΔΨ? μου έρχεται η εικόνα της και νιώθω τόσο άσχημα όσο και με τις άλλες εμμονές..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    δεν μπορουμε να κανουμε διαγνωσεις ρε παιδια!ο γιατρος σου τι σου λεει φελισιτι;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    7
    εμονη ειναι και αυτο οπως οι αλλες. καταλαβαινω πως νιωθεις ειναι δυσκολο να βγαλεις τις σκεψεις απο το μυαλο σου. μονο με την συστηματικη βοηθεια γιατρου θα το ξεπερασεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Παιδια νομιζω οτι η ομοφυλοφιλια δεν εχει καμια σχεση με ΙΔΨ.Το οτι μπορει καποιος να ανακαλυψει οτι ειναι gay αυτο δεν εχει να κανει με ΙΔΨ.Αυτη ειναι η γνωμη μου τουλαχιστον.Δεν μπορεις να ξερεις ποιον θα ερωτευτεις και ποτε θα το ανακαλυψεις.Αν για παραδειγμα δειτε στη φυση,η ομοφυλοφιλια υπαρχει παντου.Εχουν και τα ζωα ΙΔΨ;Σιγουρα ειναι πολυ δυσκολο να δεχτεις κατι τετοιο αν ανακαλυψεις οτι σου συμβαινει αλλα απο εκει και περα δεν εχει να κανει νομιζω με τετοιου ειδους διαταραχες.Ειναι καθαρα θεμα DNA και εχει αποδειχτει,ασχετα αν πριν δεκαετιες θεωρουσαν οτι ειναι ψυχιατρικο νοσημα και το αντιμετωπιζαν ετσι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Στο εχω ξαναπεί, εμένα δεν μου κάνεις για λεσβία. Απλώς έχει κολλήσει το μυαλό σου στη χειρότερη, για την ηθική σου, ΙΨΧ. Αφού αυτη είναι και η διάγνωση συνέχισε τη θεραπεία σου και κοίταξε και άλλες εναλλακτικές λύσεις, άλλες μεθόδους που ίσως να σου ταιριάζουν περισσότερο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    απλά να σου πω ότι και παλιά μόλις είδα μια όμορφη κοπέλα και είμουν στη φάση της ομοφυλοφυλίας είπα "α την ερωτεύτηκα" ενώ δεν ήταν έτσι! τώρα με την κοπέλα που λέω ότι είμαι πριν περίπου 3 βδομάδες με έπαιρνε κάθε μέρα να πάμε για καφέ και εγώ πάντα βαρίομουνα ήθελα να μείνω στο σπίτι με το φίλο μου και πάντα της έλεγα όχι. επίσης μπορεί να έμπαινε μέσα στο σκυπε και να με έπαιρνε για να μιλήσουμε και αμέσως το έκλεινα γιατί βαριόμουνα. εσύ θεωρείς ότι γινόντουσαν όλα αυτά και ξαφνικα μια μέρα σηκώθηκα και είπα "α σήμερα θα λέω ότι είμαι ερωτευμένη με την μαρία" εγώ η αλήθεια δεν το νομίζω! ασε που ακόμα και τώρα που σκέφτομαι αυτό ..έτυχε να μιλήσουμε για το πως θα πηγαίνουμε πανεπιστήμιο και αν θα γραφτούμε στα ίδια μαθήματα. εγώ γράφτηκα σε ένα μάθημα για να τελιώνω πιο γρήγορα ενώ ήξερα ότι αυτή είχε γραφτει σε ένα άλλο και μου έλεγε να αλλάξω για να είμαστε μαζί αλλά εγώ δεν ήθελα γιατί ήθελα το απόγευμα μου ελεύθερο. εσένα η όλη κατάσταση σου φαίνεται να είναι έρωτας? α και πρόσεξα ότι όταν πάμε μαζί καφέ είμαι καλύτερα όσον αφορά το άγχος μου γιατί συνειδητοποιώ πως αυτό είναι απλά μια εμμονή. όταν φιλά τον φίλο της κτλ δεν με ενοχλεί. και νομίζω πως αν είμουν ερωτευμένη θα έλεγα οτι "η μαρία είναι ομορφη μπλα μπλα μπλα" εγώ δεν το λέω αυτό. μπορεί να σου φανώ κακιά αλλά πριν γίνει φίλη μου τη θεωρούσα άσχημη. σιγά σιγά καθώς την έμαθα βγήκε προς τα έξω η καλή πλευρά. και να σου τονίσω ότι αυτό (το ότι είμαι ερωτευμένη με τη συγκεκριμένη κοπέλα) το σκεφτόμουν και πριν 5 μήνες αλλά μου έφυγε γιατί συνειδητοποίησα πως δεν είμουν. είμουν πολύ αδιάφορη, όταν μου έστελνε μηνύματα της απαντούσα όπως και στις άλλες κοπελές και το κυριότερο προκαλούσα τα αγόρια. μετά από αυτά εσύ νομίζεις πως πιθανόν μπορεί να είμαι ομοφυλόφιλη?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Deep purple View Post
    Στο εχω ξαναπεί, εμένα δεν μου κάνεις για λεσβία. Απλώς έχει κολλήσει το μυαλό σου στη χειρότερη, για την ηθική σου, ΙΨΧ. Αφού αυτη είναι και η διάγνωση συνέχισε τη θεραπεία σου και κοίταξε και άλλες εναλλακτικές λύσεις, άλλες μεθόδους που ίσως να σου ταιριάζουν περισσότερο.
    α σε ευχαριστώ που ήρθες εσύ.. =)
    ας πούμε τώρα πριν διαβάσω τα μυνήματα της Ναντινας είμουν πολύ ήρεμη, κοιμήθηκα καλά κτλ..τώρα με έχει πιάσει και πάλι το άγχος που είπε ότι η ομοφυλοφιλία δεν έχει σχέση με την ΙΔΨ..προσπασθώ συνέχεια να αναπνέω βαθιά ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Εμ...συγγνωμη που το ειπα αλλα αυτο ισχυει παιδια.Σου εχω στειλει ενα μηνυμα,δες το,ισως σε βοηθησει και νιωσεις πιο ηρεμη.Και κυριως χαλαρωσε!!Δεν εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος ανθρωπος που μπορει να ειναι ομοφυλοφιλος!!! :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Εμ...συγγνωμη που το ειπα αλλα αυτο ισχυει παιδια.Σου εχω στειλει ενα μηνυμα,δες το,ισως σε βοηθησει και νιωσεις πιο ηρεμη.Και κυριως χαλαρωσε!!Δεν εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος ανθρωπος που μπορει να ειναι ομοφυλοφιλος!!! :)
    δεν με χαλάρωσε το αντίθετο μπορώ να πω..
    εσύ έχεις ΙΔΨ?

  12. #12
    φελίσιτι.....γιατι σε φρικάρει τόσο το να είσαι γκέι?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Εγω βασικα εχω πολυ αγχος!!Το ειχα παντα αλλα αυτους τους μηνες εφτασε στο αποκορυφωμα του μαλλον!Τωρα για ΙΔΨ τι να σου πω,δεν ξερω αν εχω και γενικα ειμαι καινουργια εδω,δεν γνωριζω ακομα και πολλα πανω στο ΙΔΨ.Ξερω σιγουρα ομως οτι η ομοφυλοφιλια δεν ειναι ψυχιατρικο νοσημα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Θεοφανια λογικο ειναι αρχικα να τη φρικαρει.Το θεμα ειναι οτι αν οντως αυτο συμβαινει πραγματικα τοτε θα πρεπει να το αποδεχτει.Ο ερωτας δεν εχει λογικη :P:P

  15. #15
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Θεοφανια λογικο ειναι αρχικα να τη φρικαρει.Το θεμα ειναι οτι αν οντως αυτο συμβαινει πραγματικα τοτε θα πρεπει να το αποδεχτει.Ο ερωτας δεν εχει λογικη :P:P
    κοίτα..
    Αν δεν την φρίκαρε τόσο πολύ το να είναι γκει, ίσως να αντιλαμβανόταν πως στην πραγματικότητα δεν είναι, αλλά απλά φοβάται πως θα είναι.
    Γνώμη μου.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...
    By matina24 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 14-06-2011, 14:01
  2. Κάπου έχω χαθεί........
    By manner in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 07-01-2011, 12:38
  3. Θελω καπου να μιλησω
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-07-2010, 03:18
  4. ψυχολογική στήριξη?
    By leka in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 24-03-2007, 19:55
  5. Χρειάζομαι τη στήριξή σας
    By lady in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-12-2005, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •