απλά κάπου ήθελα να το πω ξανά..χρειάζομαι την στηριξή σας. . ! - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 131 of 131
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Φελίσιτι, σου χω ξαναγράψει. Πρώτα θα πρέπει μέσα σου να καταλάβεις αν πρόκειται για σεξουαλικό αίσθημα, έλξη προς το ιδιο φυλο ή απλα έμμονη ιδεα που δε συνοδευεται από τετοια αισθήματα. Αν είναι αίσθημα άμα θες παραδίδεσαι σ αυτό και απολαμβανεις τα όλα του έρωτα, άμα θες όμως το συγκρατείς και με τον καιρό μπορείς να το αποδυναμώσεις. Το δευτερο γινεται και αμα βαλεις αλλους σεξουαλικούς προσανατολισμούς, πχ ωραιοι άντρες.
    γιάννη είναι απλά μια φωνή που λέει "είσαι ερωτευμένη με την Μαρία και είσαι λεσβία και πρέπει να το παραδεχτείς" και όλο αυτό φέρνει άγχος και δυσφορία και σε βάζει στο τρυπακι είσαι ή δεν είσαι και τότε γίνονται όλα μια τέλεια ανακατωσούρα.. =)

  2. #122
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    γιάννη είναι απλά μια φωνή που λέει "είσαι ερωτευμένη με την Μαρία και είσαι λεσβία και πρέπει να το παραδεχτείς" και όλο αυτό φέρνει άγχος και δυσφορία και σε βάζει στο τρυπακι είσαι ή δεν είσαι και τότε γίνονται όλα μια τέλεια ανακατωσούρα.. =)
    άμα η σκεψη δε συνοδευεται απο το αναλογο σεξουαλικο συναισθημα και έλξη, άρα δεν είσαι ερωτευμενη και άρα είναι εμμονη ιδεα, που πρεπει, αφου ήδη την αναγνωρισες ως τετοια, να ξεκινησεις σιγα σιγα να την απωθείς απο τη σκεψη σου, κανοντας πραγματα ή σκεφτομενη πραγματα που σε οδηγουν στο να σβηστει απο τη σκεψη.
    γιάννης

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    στην αρχή δεν συνοδευόταν, καθόλου, απλά ήταν μόνο η φωνή που προσπαθεί να με πείσει. Μετά που πήγα στον ψυχολόγο και μου είπε ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν σκέφτονται απλά ότι είναι ερωτευμένοι με κάποιον, σκέφτονται και το σεξουαλικό περιεχόμενο, ε τότε ναι μου μπήκε η σκέψη και του το είπα και μου είπε "οτιδήποτε μπορεί να σου καρφωθεί στο μυαλό στην καταστασή που είσαι, αν πριν σου το πω δεν το σκεφτόσουν και τώρα που σου το είπα το σκέφτεσαι πάει να πει ότι επηρεάζεσαι πολύ εύκολα απ' ότι σου πουν" . Και μέσα στα συμπτώματα της ΙΨΔ γράφει για σκέψεις και κολλήματα του μυαλού σε σεξουαλικές σκέψεις και παρορμήσεις που φέρνουν αηδία. Το πρόβλημα είναι ότι στην αρχή λες "αηδία είναι" αλλά μετά η ΙΨΔ σου λέει "είναι όντως αηδία, ή εσύ λες αυτό για να ξεφύγεις?" και σε βάζει στο τρυπάκι αν αηδιάζεις ή όχι, αν είσαι ερωτευμένη ή όχι. Αλλά αν είμουν και αν μου άρεσε θα μου προκαλούσε άγχος και δυσφορία όλο αυτό? και μπέρδεμα? Λογικά θα μου άρεσε και δεν θα είχα πρόβλημα. Και το γεγονός ότι ΙΨΔ λέγεται και "ασθένεια της αμφισβήτησης" ε αυτό με τρελαίνει ακόμη περισσότερο. Για όλη μου τη ζωή δηλαδή να αγχώνομαι εάν είμαι ομοφυλόφιλη ή όχι, εάν έχω μεγάλο κεφάλι ή όχι, εάν αγαπάω το φίλο μου ή όχι, εάν είμαστε παράξενοι ως ανθρώποι ή όχι, εάν έχει νόημα η ζωή ή όχι, εάν έχω στραβή μύτη ή όχι, εάν ο Θεός που πιστεύω είναι αληθεια ή όχι, εάν είμαι ικανή να σκοτώσω ή όχι. Ε μα πια έχω πραγματικά βγει εκτός ορίων. Μετά από μια κρίση πανικού, όχι περισσότερες , μόνο μια, έγιναν όλα αυτά, μετά από μια κρίση πανικού άλλαξε οριστικά η ζωή μου, τα όνειρα που έκανα πριν την πάθω, οι στόχοι μου, οι επιθυμίες μου, γιατί τώρα επιθυμία και όνειρο για μένα είναι να απαλλαχτώ από αυτό. Δεν κάνω όνειρα για το επάγγελμα που σπουδάζω όπως θα ήθελα ούτε ασχολούμαι με τον χορό που ήταν το πραγματικό μου όνειρο. Είμουν από τους πιο ενεργούς και αισιόδοξους ανθρώπους και τώρα υπάρχουν στιγμές που νιώθω τόσο κατεστραμμένη από αυτή την αρρώστια, τόσο χαμένη, ότι έχασα τη μάχη, δεν έχω πλέον αντοχές, δεν έχω υπομονή, έχω νεύρα συνέχεια, δεν αντέχω να μην γίνεται το δικό μου, είμαι πολύ καχύποπτη και θυμώνω με το παραμικρό. έχχω ειλικρινά κουραστεί . .

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Αν δεν την φρίκαρε τόσο πολύ το να είναι γκει, ίσως να αντιλαμβανόταν πως στην πραγματικότητα δεν είναι, αλλά απλά φοβάται πως θα είναι.
    Συμφωνώ 1000%.

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    Και μέσα στα συμπτώματα της ΙΨΔ γράφει για σκέψεις και κολλήματα του μυαλού σε σεξουαλικές σκέψεις και παρορμήσεις που φέρνουν αηδία. Το πρόβλημα είναι ότι στην αρχή λες "αηδία είναι" αλλά μετά η ΙΨΔ σου λέει "είναι όντως αηδία, ή εσύ λες αυτό για να ξεφύγεις?" και σε βάζει στο τρυπάκι αν αηδιάζεις ή όχι, αν είσαι ερωτευμένη ή όχι.
    μετά από μια κρίση πανικού άλλαξε οριστικά η ζωή μου, τα όνειρα που έκανα πριν την πάθω, οι στόχοι μου, οι επιθυμίες μου, γιατί τώρα επιθυμία και όνειρο για μένα είναι να απαλλαχτώ από αυτό. Δεν κάνω όνειρα για το επάγγελμα που σπουδάζω όπως θα ήθελα ούτε ασχολούμαι με τον χορό που ήταν το πραγματικό μου όνειρο. Είμουν από τους πιο ενεργούς και αισιόδοξους ανθρώπους και τώρα υπάρχουν στιγμές που νιώθω τόσο κατεστραμμένη από αυτή την αρρώστια, τόσο χαμένη, ότι έχασα τη μάχη, δεν έχω πλέον αντοχές, δεν έχω υπομονή, έχω νεύρα συνέχεια, δεν αντέχω να μην γίνεται το δικό μου,
    1000% ούτε είσαι ομοφυλόφιλη ούτε θα επιτρέψεις στον εαυτό σου να είσαι γιατί η σκέψη και μόνο σου προκαλεί φρικάρισμα.
    Επιπλέον έχεις τη μαγκιά να λες δημοσίως ό,τι σε βασανίζει ενώ αυτές οι αμφισβητήσεις βασανίζουν ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους, απλά δεν έχουν τα ...άντερα να το ομολογήσουν. Κι ακόμα οι άνθρωποι με πιο αδύναμο νευρικό σύστημα -φύσει ή θέσει- βασανίζονται περισσότερο. Επίσης ούτε ένας στους 100.000 ανθρώπους δεν είναι 100% ετερόφιλος, όλοι έχουμε παρέκκλιση, απλά είμαστε ό,τι έχουμε επιλέξει να είμαστε. Ξέρω, τώρα λόγω ΙΨΔ θ' αρχίσεις ν' αναρωτιέσαι για το τι θα επιλέξεις, όμως έχεις ήδη κάνει τις επιλογές σου. Ακόμα κι όσοι έχουν κάποια στιγμή φαντασιωθεί άτομο του ίδιου φύλου ΔΕΝ γίνονται ομοφυλόφιλοι από τη φαντασίωση. Αν σε νευρίασε κάποιος τόσο που να θέλεις να τον σκοτώσεις, π.χ. γιατί σου πέταξε λάσπες στα μούτρα περνώντας με τ' αυτοκίνητο μέσα στη δυνατή βροχή ενώ εσύ είσαι πεζή και βρέχεσαι, η σκέψη δε σε κάνει δολοφόνο.

    Ηρέμησε, δεν έχασες καμιά μάχη, ούτε πρόκειται να χάσεις ΚΑΜΙΑ, τουλάχιστον απ' αυτές τις φανταστικές που υπάρχουν μόνο στο μυαλό σου. Και δεν κατάλαβα γιατί δεν κάνεις όνειρα; Tα όνειρα, η ελπίδα κι η χαρά της ζωής είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ όλων των ανθρώπων.
    Last edited by Joann; 13-11-2011 at 21:13.

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Joann σ' ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου! νομίζω τώρα με τη θεραπεία είμαι λίγο καλύτερα από εκείνες τις μέρες που είμουν εντελώς φρικαρισμένη
    είχες παρόμοια εμπειρία?

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Eίμαι από τη φύση μου πολύ επιφυλακτική για να μιλήσω δημόσια για τις φοβίες μου ή τα κατά καιρούς κολλήματα του μυαλού μου, όμως ό,τι σου έγραψα το εννοώ 1.000.000% και πιστεύω άλλο 1.000.000%, κοπελίτσα, ότι θα τα καταφέρεις να ξεπεράσεις τις εμμονές σου με, ή χωρίς, θεραπείες. Και μια συμβουλή από μια παλαιότερη ηλικιακά: να επιλέγεις -όσο είναι δυνατόν- για φίλες και φίλους άτομα που μπορείς να φέρεσαι τελείως αβίαστα και δε σου δημιουργούν κανένα άγχος και όχι άτομα που έχουν την ανάγκη να δουν τον άλλο ως κατώτερο για να επιβεβαιώνονται τα ίδια. Ίσως αυτό να μη σου λέει τίποτα στην περίπτωσή σου, όμως ξέρω ότι συμβαίνει. Το ότι όλοι οι άνθρωποι έχουμε κατά καιρούς αναρρωτηθεί για τη σεξουαλικότητά μας, για το αν είμαστε δολοφόνοι μετά από ένα θρίλερ, αν αγαπάμε ή όχι τους δικούς μας, καταλαβαίνεις ότι είναι τελείως φυσιολογικό. Ο φόβος είναι απλά που αλλάζει διαστάσεις στα πράγματα και μας κάνει να τα βλέπουμε παραμορφωμένα. Κι ακόμα, τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο απλά, αν οι άνθρωποι που είναι επικριτικοί ή χλευαστικοί με άλλους ανθρώπους, είχαν αίσθηση του χιούμορ. Γι' αυτό το μόνο που μας μένει είναι να βρούμε εμείς το χιούμορ μας, παρέα με όσους ενδιαφέρονται πραγματικά για μας ή και μόνοι μας.
    Aκόμα προσπάθησε να γυμνάζεσαι. Η άσκηση μέρα με τη μέρα ανεβάζει τα επίπεδα σεροτονίνης. Νομίζω αν ψάξεις μόνη σου να βρεις τι σε κάνει έστω και λίγο χαρούμενη, θα νιώσεις σιγά σιγά καλύτερα. Και απόφυγε ό,τι σε βαραίνει. Και η χαρά δεν είναι πάντα στα κοινωνικά στερεότυπα -επιτυχημένη παντρειά-σχέση, επιτυχημένη δουλειά- εξάλλου πόσοι στ΄αλήθεια τα 'χουν στις μέρες μας και πόσοι υποκρίνονται ότι τα έχουν;
    Η χαρά μπορεί να είναι να ζωγραφίσεις κάτι, να παίξεις φυσαρμόνικα έστω κι αν δε σ' ακούει κανείς, όπως όταν ήσουν παιδί στην εποχή της αθωότητας και της ανεμελιάς, μια βόλτα με το ποδήλατο, ή τα μπάνια στο κολυμβητήριο ή οι pilates ή απλά να κάθεσαι να κοιτάς τη θάλασσα το βράδυ και τα καράβια που πηγαινοέρχονται με τις ώρες -ακόμα και στην άθλια Αθήνα γίνεται- ή να βοηθήσεις έναν εκεί έξω που έχει ανάγκη και είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση από εσένα ή 1002 πράγματα που σε περιμένουν εκεί έξω να τα βρεις. Κι αν μέρα με τη μέρα τα καταφέρνεις, σημαίνει ότι αρχίζεις να έχεις εσύ το πάνω χέρι, μέχρι να το ξαναχάσεις, και να το ξαναβρείς, και ξανά απ' την αρχή... Η ζωή είναι ένα ατέλειωτο παιχνίδι και είναι ωραία να παίζουμε!
    Last edited by Joann; 20-11-2011 at 19:34.

  8. #128
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    τα λόγια σου είναι πολύ ωραία, πραγματικά ωραία και συμφωνώ απόλυτα απλά να σου πω κάτι.
    εγώ σαν άνθρωπος είμαι πολύ ρομαντική, ευαίσθητη(αυτό δεν είναι καλό γιατί το παρακάνω), και πλέον πολύ δύσπιστη. Καταλαβαίνεις πως είναι όταν ένας άνθρωπος έχει όλα όσα ονειρεύεται στη ζωή του, είναι έτοιμος να αρχίσει μια καινουργια ζωή (τη φοιτητική) με λίγα λόγια είμουν έτοιμη να μπω σ' ένα άλλο στάδιο της ζωής μου. Κι όταν όλα ήταν ΤΕΛΕΙΑ κι όταν ζούσα την ευτυχία, κι όταν έκανα όνειρα ήρθε η μοναδική κρίση πανικού που έπαθα ποτέ στη ζωή μου και μου την κατέστρεψε τελείως. Προσπαθούσα να σκεφτώ όλες τις υπέροχες εικόνες και στιγμές που μου περιέγρεψες κι απλά δεν μπορούσα, βρισκόμουν σε κατάσταση αγχώδους διαταραχής μέχρι που ήρθαν οι εμμονές για να γίνουν ακόμη χειρότερα τα πράγματα. Απ' αυτά που σου λέω καταλαβαίνεις πως μπορεί να γκρεμιστεί στο δευτερόλεπτο η ζωή του καθενός μας? γιατί από τότε εγώ ζω μια κόλαση. Ιδίως με τη σκέψη της ομοφυλοφιλίας και είναι τόσο παράξενο για μένα γιατί ποτέ ση ζωή μου δεν μου άρεσε να κατηγορούν τους ανθρώπους αυτούς και επίσης ποτέ στη ζωή μου όμως δεν ασχολήθηκα με το θέμα αυτό γιατί πολύ απλά δεν με ενδιέφερε, εννοείται ότι δεν έβλεπα ούτε ταινίες με λεσβίες γιατί δεν μου άρεσαν. Καταλαβαίνεις πώς νιώθω τώρα?? μου καρφώθηκε η εικόνα μιας φίλης μου στο μυαλό και δεν λέει να βγει, υπάρχουν μέρες, ώρες, στιγμές που νομίζω ότι είμαι όντως ομοφυλόφιλη αλλά μπορεί να συμβεί κάτι, για παράδειγμα να με πιάσει τηλέφωνο, θα της απαντήσω κανονικά, δεν θα χαρώ ή κάτι όπως έκανα όταν πρωτογνώρισα τον φίλο μου ή πριν μου μπει η σκέψη αυτή μπορεί η συγκεκριμένη κοπέλα να με έπαιρνε τηλ στο skype να μιλήσουμε κι εγώ απλά να μην απαντούσα γιατί βαριόμουνα. Μου έλεγε Σ ΑΓΑΠΩ ο φίλος μου και έκλαιγα από τη χαρά μου. πώς είναι δυνατόν να μου καρφωθεί η σκέψη αυτή τώρα? πώς γίνεται να μην είχα όρεξη να μιλήσω μαζί της και ξαφνικά να ξυπνήσω μια μέρα και να πω "σήμερα θα λέω ότι είμαι ερωτευμένη με τη Μαρία" κι από τότε να μην μπορεί να μου βγει από το μυαλό. νομίζω ότι δεν μου βγαίνει γιατί είναι κάτι ενάντιας στην ηθική μου στο χαρακτήρα μου βασικά, γι΄αυτό και με τρομάζει περισσότερο. κι όσο πιο πολύ με τρομάζει, τόσο περισσότερο φρικάρω και τόσο περισσότερο μου κολλαέι και με τρελλαίνει.
    αυτά που είπες για τους φίλους πιο πάνω θα συμφωνήσω, έχεις απόλυτο δίκαιο και παλιά ίσχυε στην περίπτωση μου, τώρα δεν ξέρω, θα δείξει

  9. #129
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    Μου έλεγε Σ ΑΓΑΠΩ ο φίλος μου και έκλαιγα από τη χαρά μου. πώς είναι δυνατόν να μου καρφωθεί η σκέψη αυτή τώρα? πώς γίνεται να μην είχα όρεξη να μιλήσω μαζί της και ξαφνικά να ξυπνήσω μια μέρα και να πω "σήμερα θα λέω ότι είμαι ερωτευμένη με τη Μαρία" κι από τότε να μην μπορεί να μου βγει από το μυαλό.
    Αγαπητό κορίτσι,
    Να 'σαι σίγουρη πως ακόμα και καινούριος άντρας να υπήρχε στη ζωή σου, που να σου άρεσε πολύ και ανεξέλεγκτα και να σ' έκανε να είσαι τελείως εξαρτημένη απ' αυτόν -η απόλυτη καψούρα για να το πω χύμα- εσύ και πάλι θα προσπαθούσες να ...ξεκαθαρίσεις αν είσαι staight ή όχι. Γιατί πώς να το κάνουμε... τα πάντα πρέπει να 'ναι εντάξει και στα ...κουτάκια τους και μεις διαρκώς και ακαταπαύστως να αποδεικνύουμε ότι δεν είμαστε ...ανώμαλοι, δολοφόνοι, διεστραμμένοι, ηλίθιοι κ.λπ.
    Αν ήμουν ψυχολόγος επίσης θα προσπαθούσα να καταλάβω γιατί σου 'κατσε στο μυαλό η συγκεκριμένη κοπέλα. Πέρα από τις εμμονές σου, αντικειμενικά τι είδους σχέση έχετε; Την εμπιστεύεσαι και τη συμπαθείς μέσα απ' την καρδιά σου; Είμαι σίγουρη πως όχι (χωρίς απαραίτητα το κορίτσι να 'χει κάτι κακό). Η σχέση μας με τους άλλους -ακόμα και με τους πιο δικούς μας- είναι υποσυνείδητα παιχνίδια εξουσίας...
    Λες: "ξαφνικά να ξυπνήσω μια μέρα και να πω "σήμερα θα λέω ότι είμαι ερωτευμένη με τη Μαρία" κι από τότε να μην μπορεί να μου βγει από το μυαλό. νομίζω ότι δεν μου βγαίνει γιατί είναι κάτι ενάντιας στην ηθική μου στο χαρακτήρα μου βασικά, γι΄αυτό και με τρομάζει περισσότερο. κι όσο πιο πολύ με τρομάζει, τόσο περισσότερο φρικάρω και τόσο περισσότερο μου κολλαέι και με τρελλαίνει."
    Mα γι' αυτό ακριβώς σε τρελαίνει, επειδή είναι ενάντια στην ηθική σου.
    Λες: "εγώ σαν άνθρωπος είμαι πολύ ρομαντική, ευαίσθητη" (αυτό δεν είναι καλό γιατί το παρακάνω)"
    αυτό είναι φανερό γιατί οι άνθρωποι που βασανίζονται είναι οι πιο ευαίσθητοι χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα μια χαρά.
    Λες: "Ιδίως με τη σκέψη της ομοφυλοφιλίας και είναι τόσο παράξενο για μένα γιατί ποτέ στη ζωή μου δεν μου άρεσε να κατηγορούν τους ανθρώπους αυτούς"
    αυτό είναι πολύ λογικό και να ξέρεις ότι όσοι είναι ομοφοβικοί και υστερικοί με τους ομοφυλόφιλους και τους χλευάζουν κραυγαλέα και δε χάνουν ευκαιρία να διατυμπανίζουν τον αντρισμό τους ή τη θηλυκότητά τους αντίστοιχα, είναι αυτοί που έχουν τη μεγαλύτερη λανθάνουσα παρέκκλιση ή είναι ...ανεπαρκείς...
    Λες: "εννοείται ότι δεν έβλεπα ούτε ταινίες με λεσβίες γιατί δεν μου άρεσαν."
    Μην είσαι απολογητική. Να βλέπεις ό,τι ταινίες γουστάρεις και δε χρειάζεται να δώσεις αναφορά σε κανένα μ##άκα. Εγώ προσωπικά έχω δει το "Μorris" του Tζέιμς Aϊβορι («Δωμάτιο με θέα») -το "Μorris" αφορά αντρική ομοφυλοφυλία, χωρίς καμιά απολύτως ερωτική σκηνή και είναι από τις πιο αισθησιακές και όμορφες ταινίες που υπάρχουν.
    Ακούω τώρα στο ραδιόφωνο ότι ο υπουργός εξωτερικών της Ολλανδίας μας κράζει ως χώρα γιατί δεν υπογράφουμε για να μας δοθεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση η 6η δόση και μια δική μας εφημερίδα μεγάλης κυκλοφορίας τον ...αντικρούει λέγοντάς του να κοιτάει καλύτερα τον γκόμενό του τον αράπη. Πολύ πολιτική ...τοποθέτηση... Μόνο στο φτωχοχώρι που ζούμε γίνονται αυτά.
    Ακόμα, υπάρχει κάποιος πολύ πολύ δικός σου, π.χ. ένας δερφός ή μια αδερφή, κοντά σου που να μπορείς -στο μέτρο του δυνατού γιατί ακόμα και τους πιο δικούς μας τους κουράζουμε όταν τους μιλάμε όχι μόνο για τις εμμονές μας αλλά και πιο σοβαρά πράγματα, όπως αρρώστιες (μην τους αδικείς και μεις ίσως το ίδιο θα κάναμε στη θέση τους)- να τον/την εμπιστεύεσαι εντελώς και να του μιλάς για τις φοβίες σου; Αν όχι εμείς είμαστε εδώ, μη φοβάσαι. Απλώς νιώθεις πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια με ανθρώπους που γνωρίζεις καλά.
    Λες: "Απ' αυτά που σου λέω καταλαβαίνεις πως μπορεί να γκρεμιστεί στο δευτερόλεπτο η ζωή του καθενός? γιατί από τότε εγώ ζω μια κόλαση."
    Όχι, κοριτσάκι. Ούτε η ζωή σου γκρεμίστηκε, ούτε έγινε κόλαση. Στο μυαλό σου είναι όλα.
    Κόλαση είναι η ζωή των μοναχικών ηλικιωμένων -που το κολοκράτος τους κόβει και τη σύνταξη άδικα. Κόλαση είναι η ζωή των ανθρώπων που βασανίζονται από αρρώστιες και
    αναπηρίες. Κόλαση είναι η ζωή των αστέγων που το βράδυ κοιμούνται έξω και είναι σε κίνδυνο να τους μαχαιρώσει κάποιος κακοποιός. Και δεν είναι όλοι ούτε περιθωριακοί, ούτε χρήστες. Ακόμα και πτυχιούχους ανώτατης σχολής έχει εκεί έξω. Κάποιος που ξαφνικά έμεινε άνεργος κι έχασε το στεγαστικό του...
    Μια χαρά μπορούμε σχεδόν όλοι μας να βρεθούμε στη θέση τους από τη μια στιγμή στην άλλη.
    Παρένθεση: ακούω στο ραδιόφωνο ότι στο κέντρο υποδοχής του Δήμου Αθηναίων, Πειραιώς 35, μπορούμε να δίνουμε τρόφιμα, έστω και κάτι ασήμαντο αξίας 30 λεπτών π.χ. ένα κουτί γάλα εβαπορέ ή ένα πακέτο μακαρόνια ή λίγα καρύδια, για όλους τους συμπολίτες μας που αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα φτώχειας. Δεν πρέπει να πεινάσει κανείς Έλληνας.
    Προσωπικά σκέφτομαι την πραγματική δυστυχία για να ξεφεύγω απ' τη δική μου μιζέρια.
    Last edited by Joann; 23-11-2011 at 14:11.

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    ναι μα δεν μπορείς να ζεις για πάντα μ' αυτή τη μιζέρια σωστά? γ πάντα μ' αυτές τις εμμονές..

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Φελίσιτι, Καλά Χριστούγεννα και μια πιο χαρούμενη από την περσινή Νέα Χρονιά!

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Similar Threads

  1. ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...
    By matina24 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 14-06-2011, 14:01
  2. Κάπου έχω χαθεί........
    By manner in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 07-01-2011, 12:38
  3. Θελω καπου να μιλησω
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-07-2010, 03:18
  4. ψυχολογική στήριξη?
    By leka in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 24-03-2007, 19:55
  5. Χρειάζομαι τη στήριξή σας
    By lady in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-12-2005, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •