ΓΡΑΨΙΜΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: ΓΡΑΨΙΜΟ

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216

    ΓΡΑΨΙΜΟ

    Γεια σας
    εχω ξεπερασει τον ψυχαναγκασμο με τα σκουπιδακια και τους αλλους ψυχαναγκασμους που ειχα αλλα τωρα εχω ενα θεμα με το γραψιμο. Σβηνω και ξαναγραφω συνεχεια τις λεξεις και τις προτασεις οταν γραφω στο pc. Ελεγχω ξανα και ξανα αν εγραψα σωστα αυτο που εγραψα. Καμια φορα ενω ειναι εντελως σωστο, το γραφω ξανα. Αν κανω λαθος ενα γραμμα γραφω απο την αρχη τη λεξη ή ακομα και την προταση. Καμια φορα κολλαω σε ενα πληκτρο για να σιγουρευτω οτι αυτο ειναι το σωστο. Πρεπει να πω οτι αυτο δεν το παθαινω παντα και κυριως το παθαινω οταν αυτο που προκειται να γραψω ξερω οτι προκειται να μεινει εκει για παντα. Αυτο το για παντα με κανει να αγχωνομαι.
    Τι με συμβουλευετε να κανω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Stefane τι εννοεις "μενει εκει για παντα"??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Να το αντιμετωπίσεις όσο πιο γρηγορα γίνεται, γιατί όσο περνάει ο χρόνος παγιώνεται μέσα σου η συνήθεια και μετατρέπεται σε εμμονή.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    νταξει δεν ειναι τιποτα απλα πρεπει να μην εχεις το μυαλο σου εκει και να το σκεφτεσαι οταν γραφεις, και εγω οταν γραφω δεν θελω να εχω καθολου λαθη και κανω μια ωρα για να γραψω κατι αλλα ενταξει αμα κανουμε και κανα λαθος δεν τρεχει και τιποτα

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216
    Lacrymosa εννοω οτι αν γραψω κατι πχ σε μπλογκ ή φορουμ θα μεινει εκει περα αν οχι για παντα για μεγαλο χρονικο διαστημα σε αντιθεση πχ με το chat στο msn. Εκει ειμαι πιο ανετος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Στεφανιτο σε μενα το αντιθετο συμβαινει οταν ειμαι σε τσατ ειμαι περισσοτερο αγχωμενη καθως γραφω ο,τι μου κατεβει κ ειναι ευκολο ο αλλος κατι να παρεξηγησει ενω οταν γραφω σε ενα φορουμ πχ η ενα e-mail εκει θετω σε προτερη λογικη επεξεργασια κ φιλτραρω το τι θα γραψω..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Στεφανε, μήπως έχεις ιστορικό κακοποίησης; Πολλά παιδιά που κακοποιούνται εμφανίζουν ψυχαναγκασμούς.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216
    Οχι δεν εχω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Βασικά δεν υπάρχει μεγάλη σχέση τραυματικών γεγονότων και ΙΨΔ. Ποιος το λέει αυτό? Αλλά και να είχε τι, θα κάναμε αναβίωση του τραύματος μέσα από το φορουμ? λολ

  10. #10
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Βασικά δεν υπάρχει μεγάλη σχέση τραυματικών γεγονότων και ΙΨΔ. Ποιος το λέει αυτό? Αλλά και να είχε τι, θα κάναμε αναβίωση του τραύματος μέσα από το φορουμ? λολ
    ...ει, μεσιέ!
    Ξεχνάς πως οι "ψυχολόγοι" περισεύουν σε αυτό το χώρο?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...ει, μεσιέ!
    Ξεχνάς πως οι "ψυχολόγοι" περισεύουν σε αυτό το χώρο?

    Στην Ελλάδα όλοι ΠΡΕΠΕΙ να είναι επιστήμονες-εξειδικευμένοι. Αν δεν έχεις δίπλα στο όνομα σου διπλό τίτλο που να τελειώνει σε -ος (το πρωκτός εξαιρείται συνήθως) δεν είσαι άξιος Έλληνας. Και να το λες φτάνει ακόμα και αν είσαι «μελλοντολόγος», «ταρολόγος», «μπαρολόγος». Αυτή την περίοδο άκουσα ότι η κυβέρνηση χρειάζεται ουφολόγο-εξωγηινολόγο για την διερεύνηση των 300 του πλανήτη της βουλής.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Βασικά δεν υπάρχει μεγάλη σχέση τραυματικών γεγονότων και ΙΨΔ. Ποιος το λέει αυτό? Αλλά και να είχε τι, θα κάναμε αναβίωση του τραύματος μέσα από το φορουμ? λολ
    Πετράν, δεν λέω ότι όσοι έχουν ΙΔΨ είναι απαραίτητα άνθρωποι που έχουν κακοποιηθεί αλλά ότι πολλά κακοποιημένα παιδιά εμφανίζουν ψυχαναγκασμούς και στο λέω από προσωπική εμπειρία.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Πετράν, δεν λέω ότι όσοι έχουν ΙΔΨ είναι απαραίτητα άνθρωποι που έχουν κακοποιηθεί αλλά ότι πολλά κακοποιημένα παιδιά εμφανίζουν ψυχαναγκασμούς και στο λέω από προσωπική εμπειρία.


    Χμ, αν έχεις δουλέψει με πολλά τέτοια παιδιά πάω πάσο, αλλά και πάλι πως μπορείς να ξεχωρίσεις το "αίτιο"? Πως μπορεί να είσαι σίγουρη ότι αυτά τα παιδιά δεν θα εμφάνιζαν έτσι και αλλιώς ΙΨΔ και ότι απλά το στρες της κακοποίησης τα "επιβάρυνε" περισσότερο? Το τελευταίο μάλλον είναι το πιο πιθανό εκεί πέρα συγκλίνουν πάρα πολλές έρευνες. Είναι όπως με τα τικ, που υπάρχει από πάντα εκεί, αλλά με το στρες αυξάνει πάρα πολύ η συχνότητα και η ένταση τους (βασικά η ΙΨΔ, το τουρέ, η δερματιλομανία και τα τικ θεωρούνται στο ίδιο «φάσμα» διαταραχών με την πιο καθαρή παθογένεια στον εγκέφαλο σε σύγκριση με όλες τις άλλες ψυχικές διαταραχές). Στην ψυχοπαθολογία είναι πάρα πολύ δύσκολο να διαχωρίσεις όλα τα αίτια και το πως συμβάλει το καθένα ξεχωριστά. Και όχι μόνο στην ψυχοπαθολογία, σε όλους τους τομείς της υγείας/ιατρικής βασικά.

    Εξάλλου και να υπήρχε κακοποίηση, είναι πλέον αργά για να γίνει κάτι με αυτό. Δεν γίνεται να εξαφανίσεις τα άπειρα πακέτα τσιγάρων που έχει κάνει κατά την διάρκεια της ζωής του ένας άνθρωπος που εμφάνισε καρκίνο των πνευμόνων. Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα. Ειδικά σε ένα φορουμ υποστήριξης, πέρα από κάποια συζήτηση δεν μπορεί να πάει παραπέρα το πράγμα και όλο αυτό γίνεται μη-πρακτικό.

Similar Threads

  1. ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-12-2010, 10:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •