ιψδ και κατοικιδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149

    ιψδ και κατοικιδια

    θα ηθελα να ρωτησω εαν κανεις απο εσας εχει ιψδ με ολα τα σχετικα συμπτωματα-μπερδεμα-αγχος-οχι συναισθηματα και και και...και ειναι κατοχος σκυλου.βοηθαει καθόλου η ειναι ενα παραπανω αγχος.δεν το σκεφτομαι τωρα αλλα μελλοντικα οταν θα ξεκαθαρισω πραγματα...αν καποιος ειναι ιδιοκτητης ας μου απαντησει...ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Καλησπέρα. Αν μου επιτρέψεις να σε ρωτήσω κάποια πράματα, έχω να σου πω πάρα πολλά. Μοιράζομαι τη ζωή μου με σκύλους και γάτες. Θα σου στείλω μήνυμα όσο πιο σύντομα μπορέσω. Ευχαριστώ!

  3. #3
    Από τη δική μου εμπειρία δεν λύνουν το πρόβλημα, η ενασχόληση όμως μαζί τους προσφέρει γαλήνη και ηρεμία, απαλύνει το οτιδήποτε άσχημο νοιώθεις. άρα βοηθούν
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    καλησπερα, εγω δεν εχω ιδψ ακριβως αλλα εχω πολλα προβληματα εδω και 4 χρονια εχω ενα μαλτεζακι και μονο οτι του μιλαω το προσεχω με γλειφει μου φτιαχνει πολυ τη διαθεση ειναι σιγουρα βοηθητικό αρκει να μπορει να τα φροντισεις με ευθυνη και υπευθυνοτητα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    korman709

    Εχω σκυλο και παπαγαλο και γενικα ασχολουμαι πολυ με τα ζωα αλλα δεν εχω ΙΔΨ.

    Ομως μπορω να σου πω 2-3 πραγματα. Οπως ειπε και ο ioannis2 δεν λυνουν κανενα προβλημα αλλα σε ηρεμουν αφανταστα. Μονο η αγαπη που σου δειχνουν σε διαφορες φασεις της ημερας αλλα και η αγαπη που θα τους δειχνεις εσυ ειναι μεγαααααλο πραγμα!

    Ο σκυλος ομως ειναι λιγο απαιτητικος με την εννοια οτι θελει καθε μερα βολτα 2 φορες για να κανει την αναγκη του και να χαλαρωσει λιγο. Αν νομιζεις οτι αυτο θα σε αγχωνει (το οτι πρεπει να τον βγαζεις εξω) τοτε μην παρεις σκυλακι γιατι ειναι πολυ κοινωνικα και δοτικα πλασματα και αν αποφασισεις να το δωσεις ειναι πολυ κριμα για το ζωο... Αν δε σε αγχωνει αυτο τοτε ειναι υπεροχο να πηγαινετε μαζι βολτα,θα βρισκεις κι εσυ ευκαιρια να βγαινεις εξω και θα ξεχνιεσαι. Αν παρεις σκυλο παρε ενα απο το δρομο η απο καποιο σωματειο,μην αγορασεις.... Εγω τον εχω βρει στο δρομο και πραγματικα ειναι το καλυτερο σκυλακι που θα μπορουσα να εχω. (για τον παπαγαλο δε σου λεω τιποτα,εχει πολυ εντονη προσωπικοτητα και θα σου βγαλει την πιστη,ειναι σα να συγκατοικεις με εναν ψυχοπαθη χαχαχαχχα)

    Εγω θα σου προτεινα ενα γατακι για αρχη που ειναι πληρως ανεξαρτητο (ακομα και συναισθηματικα πολλες φορες). Θα κανει την αναγκη του στην αμμο και θα παιζει μονο του αν εσυ δε μπορεις να ασχοληθεις.. Και ειναι πολυ καθαρο για διαμερισμα (αν εχεις) και πολυ ησυχο σαν παρουσια. Γενικα ειναι καλη λυση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    εγω εχω ενα πολυ μικρο σκυλακι και κανει την αναγκη του στην πανα αλλα παμε τουλαχιστον 1 φορα βολτα τη μερα και το σκ ειμαστε ολη μερα βολτες δεν το αφηνω οταν μπορω μονο του σιγουρα εχουν πολλες αναγκες και για παρεα και για φροντίδα..η γατα αν δεν μενεις σε πολυκατοικια και πηδαει στα μπαλκονια των αλλων ειναι οντως καλη λυση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    Καλησπέρα. Αν μου επιτρέψεις να σε ρωτήσω κάποια πράματα, έχω να σου πω πάρα πολλά. Μοιράζομαι τη ζωή μου με σκύλους και γάτες. Θα σου στείλω μήνυμα όσο πιο σύντομα μπορέσω. Ευχαριστώ!
    οποτε θελεις,στειλε μου μηνυμα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Και εγω εχω σκυλο,και ιδεοληψιες.
    Μπορω να πω οτι γενικα η συμβιωση μαζι του βοηθαει αν και μερικες φορες εχω ιδεοληψιες που τον περιλαμβανουν.
    Για παραδειγμα μερικες φορες φοβαμαι οτι θα τον χτυπησω,αλλα ευτυχως οχι συχνα.
    Ο λεννυ με εχει βοηθησει πολλες φορες να ξεπερασω το αγχος μου,μιας και χρειαζεται περιπου 2 ωρες ασκηση την ημερα,οποτε αναγκαστικα βγαινω εξω παρολο που φοβαμαι οτι θα παθω κριση πανικου κλπ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •