ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156

    ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

    Θα ηθελα να μου πειτε ποσοι απο σας γυμναζεστε, αν σας ειναι ευκολο και σας αρεσει η αν το κανετε με το ζορι επειδη "πρεπει" και αν σας εχει βοηθησει στα οποια προβληματα της ψυχης σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου!! Το παρον διαστημα αν κ θελω να κανω γυμναστικη λογω φαρμακων κ γενικοτερης καταστολης δεν μπορω γαμωτο... γενικα τωρα παω 3 χρονια στο πανεπιστημιακο γυμναστηριο κ κανω κ στο σπιτι καποιες ασκησεις... παλιοτερα (στο σχολειο) ασχολουμουν με κολυμβηση κ ταεκβοντο αλλα πλεον τα χω παρατησει αυτα....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    έχω ένα μικρό μηχάνημα γυμναστικής που γυμνάζει τον κορμό, κοιλιακούς χέρια και πλάτη, ξεκίνησα πριν 3-4 μέρες αν θυμάμαι καλά με 30 σήμερα έκανα 50 . Στον κορμό εστιάζω γιατί εκεί έχω 22 κιλά δηλαδή σχεδόν το 50% του περιττού λίπους. Κουράζομαι εύκολα γιατί είμαι αγύμναστη βέβαια αλλά από τότε που το ξεκίνησα νιώθω και καλύτερα με τον εαυτό μου, δεν είναι βέβαια πολύ η καθημερινή μου γυμναστική αλλά όσο περνάει ο χρόνος θα αυξάνονται οι ασκήσεις σιγά σιγά :) :)
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Γυμναστηριο δεκα χρονια τωρα,
    windsurf 9 μηνες τωρα,
    ποδηλασια 5 μηνες τωρα
    και σκεφτομαι να ξεκινησω kick box τωρα...

    οχι απλα μου κανουν καλο και ξεχνιεμαι γενικα αλλα το με το αποτελεσμα της καλης φυσικης καταστασης με κανουν να νιωθω ωραια με τον εαυτο μου...τωρα τρεις βδομαδες φαντασου που εχω κοψει λιγο αισθανομαι σκατα...αλλα απο αυτη την εβδομαδα μπηκα σε ρυθμο παλι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Λατρευω τον αθλητισμο! Κατα καιρους εχω ασχοληθει με διαφορα...ενοργανη, κολυμβηση, βολει, τεννις, ποδηλασια, στιβο, πολεμικες τεχνες και αυτο το διαστημα πηγαινω στο γυμναστηριο!

    Η γυμναστικη προσδιδει σωματικη αλλα και ψυχικη ευεξια! Το ξεκινημα ισως για καποιους να ειναι δυσκολο αλλα στην πορεια δεν ξεκολλας!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Αυτο ειναι που με προβληματιζει κι εμενα. Το ξεκινημα. Ακουω οσους γυμναζονται να λενε οτι αν σταματησουν νιωθουν χαλια, αντιθετα οσο συνεχιζουν τοσο πιο καλα νιωθουν ψυχικα και σωματικα. Εγω ομως ενω θελω να γυμναστω, οσο βλεπω τον εαυτο μου μες την αδυναμια και τη ζαλαδα τοσο φοβαμαι να κανω γυμναστικη γιατι λεω θα πεσω κατω. Μηπως τελικα φταιει οτι γενικως ειμαι αγυμναστη (αν και φαινομαι το αντιθετο, πολυ αδυνατη και με αρκετη γραμμωση για αγυμναστη)και γι αυτο κουραζομαι οταν το ξεκινησω? Δηλαδη αν το προσπαθησεις λιγο στην αρχη ζοριζοντας τον εαυτο σου μετα παιρνεις φορα και δε σταματας?

  7. #7
    Έκανα γυμναστική μέχρι πριν 3 χρόνια, από τότε με εξαίρεση ένα διάστημα πέρυσι που έκανα χωρό....Αλλά θέλω όπωσδηποτε να κάνω κάτι φέτος.Τα τελευταία 2 χρόνια έχω πάρει 10 κιλά και σε συνδιασμό με το καθισιό το σώμα μου έχει αλλάξει πολύ, δεν το αναγνωρίζω και δεν μ αρέσει καθόλου...Για το ύψος μου είμαι σε φυσολογικό βάρος αλλά η διαφορά μου χτυπάει πολύ άσχημα. Επίσης πια κουράζομαι πιο εύκολα όταν τρέχω ή κάνω κάτι και κάποιες φορές πονάνε λίγο τα πόδια μου. Οπότε έχω αρχίσει να κοιτάω για μαθήματα χωρού και πολεμικές τέχνες που μου αρέσουν και βλέπω..
    m.monkey σίγουρα όταν είσαι αγύμναστη είναι πολύ πιο δύσκολο..παλιότερα που έπαιζα μπάσκετ έκανα άνετα πολλές εικοσάδες κοιλιακούς..τώρα με καμιά 10ριά κουράζομαι, οπότε αυτό δυσκολευει το να ξεκινήσεις...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by m.monkey View Post
    Δηλαδη αν το προσπαθησεις λιγο στην αρχη ζοριζοντας τον εαυτο σου μετα παιρνεις φορα και δε σταματας?
    Καλα δε σου λεω να παθεις και υπερκοπωση απ'την πολυ γυμναστικη στο τελος! Χρειαζεται να εχεις ενα σταθερο προγραμμα το οποιο θα στο υποδειξει ειτε ο προπονητης σου(αν κανεις καποιο αθλημα) ειτε ο γυμναστης σου(αν πας σε γυμναστηριο) χωρις ακροτητες και βασει των αντοχων σου!
    Η αρχη ειναι λιγο κουραστικη αλλα αν δεις τ'αποτελεσματα σε σωματικο και ψυχικο επιπεδο,τοτε νομιζω οτι θα σου ειναι μια ευχαριστη ενασχοληση! Just try!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Λατρευω τον αθλητισμο! Κατα καιρους εχω ασχοληθει με διαφορα...ενοργανη, κολυμβηση, βολει, τεννις, ποδηλασια, στιβο, πολεμικες τεχνες και αυτο το διαστημα πηγαινω στο γυμναστηριο!

    Η γυμναστικη προσδιδει σωματικη αλλα και ψυχικη ευεξια! Το ξεκινημα ισως για καποιους να ειναι δυσκολο αλλα στην πορεια δεν ξεκολλας!
    Ακριβως αυτο συμβαινει!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Μου αρεσει πολυ η γυμναστικη. Και εγω εχω κανει μπασκετ, βολει, ποδηλασια, τρεξιμο, kick box λιγο καρατε, γιογκα και γενικα μου αρεσουν οι cardio ασκησεις. Θελω φυσικα να κανω ορειβασια που ειναι απιστευτο! Δεν αφηνω μεγαλα διαστηματα χωρις να κανω κατι, θελει τακτικα να γυμναζεσαι. Τρελαινομαι για την γυμναστικη.. νιωθω τελεια! Στην αρχη νιωθεις δυσκολα οταν εισαι πρωταρεις αλλα μετα δεν θες να σταματας, οπως ακριβως ειπε και η Αλια. Ειναι εθισμος!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Ωραία όλα αυτά που λέτε ρε παιδιά και μπράβο σας, αλλά όταν λέμε στην αρχή, πόση είναι αυτή η αρχή γιατί είμαι και ανυπόμονη :P. Όταν κουράζομαι απλώς αντί να βλέπω αποτέλεσμα, αγχώνομαι χειρότερα και φοβάμαι ότι κάτι θα πάθω πφφφφφφφφφφφφ. Πρέπει να κάνεις κάθε μέρα και από λίγο παραπάνω και σε ένα μήνα έχεις πάρει μπρος ας πούμε? Καλά βλακείες ρωτάω τώρα γιατί αυτό εξαρτάται από τον οργανισμό, αλλά πείτε μου έτσι από τη δική σας εμπειρία.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Aναλογα αν εχεις γυμναστει στο παρελθον ξανα...εγω ας πουμε αμα το παρατησω και πεσω ξανα με φορα σε μια, μιαμιση βδομαδα ειμαι οκ...αφου πιαστω και πονεσω χοντρα για μερικες μερες...

    Τωρα σε εναν ανθρωπο που δεν εχει γυμναστει ξανα θα ελεγα οτι μεσα σε εναν μηνα θα νιωθει πιο ανετα αλλα μπορει να χρειαστεις μεχρι και 4-5 μηνες να καταλαβεις ουσιαστικες αλλαγες στο σωμα. Θελει επιμονη!

  13. #13
    Quote Originally Posted by m.monkey View Post
    Ωραία όλα αυτά που λέτε ρε παιδιά και μπράβο σας, αλλά όταν λέμε στην αρχή, πόση είναι αυτή η αρχή γιατί είμαι και ανυπόμονη :P. Όταν κουράζομαι απλώς αντί να βλέπω αποτέλεσμα, αγχώνομαι χειρότερα και φοβάμαι ότι κάτι θα πάθω πφφφφφφφφφφφφ. Πρέπει να κάνεις κάθε μέρα και από λίγο παραπάνω και σε ένα μήνα έχεις πάρει μπρος ας πούμε? Καλά βλακείες ρωτάω τώρα γιατί αυτό εξαρτάται από τον οργανισμό, αλλά πείτε μου έτσι από τη δική σας εμπειρία.
    εγώ θα σε απογοητεύσω....:(
    Μισώ τη γυμναστική, πάω με το ζόρι γυμναστήριο, το κάνω μόνο για να μην αφήσω το σώμα μου και για κανένα άλλο λόγο.
    Αν θες να χάσεις κιλά κάνε πολύ διάδρομο, αν θες να σου φτιάξει η διάθεση, δεν ξέρω τι να σου πω: εμένα ποτέ δεν με κάνει η γυμναστική να νιώσω όμορφα..:Ρ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Οταν ενας ανθρωπος δεν εχει γυμναστει ποτε του θα πρεπει να κανει ελαφριες ασκησεις στην αρχη μεχρι να συνηθισει και μετα σταδιακα πιο βαριες. Αναλογα τι θες να πετυχεις. Ειναι αναλογα τον οργανισμο. Το αρχικο σταδιο ειναι το σταδιο που θα αρχισεις να νιωθεις ανετα με αυτο που κανεις.. Μην περιμενεις γρηγορα αποτελεσματα, πρεπει να κανεις υπομονη.. Αναλογα βεβαια και την γυμναστικη που κανεις. Δεν θα παθεις τπτ αν κανεις σωστα τις ασκησεις σου και να μην κανεις καθε μερα.. Γνωριζεις κατι απο αυτα? Πας σε γυμναστηριο ή κανεις μονη σου?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Jimmy View Post
    Aναλογα αν εχεις γυμναστει στο παρελθον ξανα...εγω ας πουμε αμα το παρατησω και πεσω ξανα με φορα σε μια, μιαμιση βδομαδα ειμαι οκ...αφου πιαστω και πονεσω χοντρα για μερικες μερες...

    Τωρα σε εναν ανθρωπο που δεν εχει γυμναστει ξανα θα ελεγα οτι μεσα σε εναν μηνα θα νιωθει πιο ανετα αλλα μπορει να χρειαστεις μεχρι και 4-5 μηνες να καταλαβεις ουσιαστικες αλλαγες στο σωμα. Θελει επιμονη!
    Αυτο που κανεις ξερεις οτι ειναι λαθος ετσι?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΟΣΟ ΚΑΙΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 23
    Last Post: 15-10-2010, 14:23
  2. αρρυθμιες και γυμναστικη
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 01-02-2010, 17:34
  3. Γυμναστικη + κρισεις πανικου
    By maria... in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 13-07-2008, 22:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •