ΔΙΑΒΑΣΜΑ + μνημη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201

    ΔΙΑΒΑΣΜΑ + μνημη

    Παιδιά μια ερώτηση όσον άφορα τον τρόπο διαβάσματος.

    δίνω εξετάσεις κ θέλω να μου πείτε τρόπους να απομνημόνευσης.
    διαβάζω κατανοώ το κειμενο αλλα όταν κάνω επανάληψη το κεφάλαιο θέτοντας τις ανάλογες ερωτήσεις δυσκολεύομαι να θυμηθώ!!!!!!!!!!!!! :(
    πειτε μου τον δικό σας τρόπο μήπως βοηθηθω:),
    έχω να απομνημονεύσω κανα πεντοχίλιαρο σελίδες! :(

    thaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaanks!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τι διαβαζεις?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    127
    Εγω, οταν διαβαζω σημειωνω τα σημαντικοτερα σημεια του κειμενου σε ενα χαρτι με πιο απλες φρασεις. Βεβαια, δεν μου εχει τυχει ποτε τοσο μεγαλη υλη. Επισης, υπαρχουν διαφορες βιταμινες στα φαρμακεια που, απ' οτι λενε, βοηθανε στη συγκεντρωση, αλλα δεν εχω δοκιμασει ποτε. Αν δεν μπορεις να θυμηθεις με τιποτα κατι, κανε σκονακι.
    ...του καθενος η κολαση,
    βρισκεται, παντα, δυο βηματα μακρυτερα
    απ' οπου τολμα να ξεμυτισει...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω ειμαι των θετικων επιστημων , οποτε δεν μου χρειαζονται τοσο ικανοτητες απομνημονευσης.

    Δοκιμασε να μην προσπαθεις να θυμηθεις τις λεξεις του βιβλιου....αυτο σημαινει ισως ακομα καλυτερη κατανοηση.

    Επισης εαν δεν εχεις καποιον να διαβαζετε μαζι , μπορεις να λες στον εαυτο σου τι διαβασες στις τελευταιες 5 σελιδες σαν να μιλας σε εναν τριτο συνομιλητη. Δεν ξερω εγω ετυχε να διαβαζω ενα αρθρο σε ενα περιοδικο που κανονικα επρεπε να το εχω ξεχασει τωρα αλλα με ρωτησε ενας τι διαβαζω και του εκανα μια μικρη διηγηση , σαν να του εκανα μαθημα και ακομα το θυμαμε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    έχω ακούσει για μάσιμα τσίχλας την ώρα των εξετάσεων διεγείρει τον εγγέφαλο κάτι τέτοια έλεγαν σε ένα δελτίο ειδήσεων πριν κάποια χρόνια που το α΄κουσα και μ έμεινε, και για κάτι βοτάνια που το αφέψημά τους βοηθάει τη μνήμη... αλλά δεν θυμάμαι ποια είναι... Βασιλικός? Αγγελική? Θα σε γελάσω.. Ψάξε το λίγο.
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου ME&I !! Προκειται για εξεταστικη να υποθεσω, ετσι??
    Κοιτα το να αποστηθισεις το βιβλιο λιγο δυσκολο... Ειδικα αμα ειναι πανω απο 500 σελιδες οπως τα δικα μας δεν μαθαινεται με τιποτα !! Κανε μια προσεκτικη αναγνωση, υπογραμμιζε τα κυρια σημεια κ βαζε πλαγιοτιτλους.. Στο τελος καθε ενοτητας μπορεις να κρατησεις σημειωσεις συγκεντρωτικα... Θα σε βοηθησει πολυ αυτο.. Επισης γενικα προσεχε τα σοσ κ αμα εχεις σε καποιο μαθημα σημειωσεις του καθηγητη η δικες σου δωσε περισσοτερη βαρυτητα εκει !!
    Φυσικα εξαρταται κ απο που βαζει θεματα ο καθηγητης! Δλδ αν στο μαθημα του δινει μεγαλυτερη βαρυτητα στις σημειωσεις η στο βιβλιο ! Αυτο ρωτωντας ατομα μεγαλυτερου ετους μπορεις να το μαθεις !!
    Επισης μην το πας σερι περα απο 3 ωρες συνεχομενα, θα ποναει μετα το κεαφλι σου.. Κανε διαλλειμα ανα 2 ωρες κ νωριτερα ωστε να τα αφομοιωνει ο εγκεφαλος σου καλυτερα.... Μην κανεις το λαθος να ξενυχτας κ να διαβαζεις αργα το βραδυ...
    Επισης προσεξε κ τη διατροφη σου, πινε πολυ νερο, τρωγε φρουτα κ μαυρη σοκολατα που βοηθαει στη μνημη !!
    Τωρα αμα το μαθημα ειναι τοσο δυσκολο, μπορεις να επιχειρησεις κ την "λυση" της αντιγραφης αλλα προσοχη στους επιτηρητες !! Καλυτερα μην το κανεις αμα δεν εισαι σιγουρη..
    Αυτα !!
    Ελπιζω να σε βοηθησα !! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και φυσικα εχει σημασια ΤΙ διαβαζεις. Εαν μου ελεγες οτι διαβαζεις μαθηματικα 5000 σελιδων ας πουμε θα σου ελεγα οτι επρεπε να εχεις αρχισει απο....περσι γιατι η γνωση εκει κατακτιεται παλευοντας σελιδα-σελιδα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    αααα.... εγω παντα το έλεγα η μουσική βοηθάει τον κόσμο να εκφράζεται!!! :)

    δινω για κατατακτηριες κ εχω καιρο να ασχοληθώ με αυτου του ειδους διαβάσματος, προέρχομαι κ απο οικονομικη σχολη οπότε δεν είχαμε κ πολύ θεωρία..

    σας ευχαριστω πολυ όλους... θα μπω αυριο να ξαναδιαβάσω πιο προσεχτικά τα μηνυματα γιατι κλείνει το μάτι μου... :) larcy καλώς μας ήρθες :) ελπίζω να είσαι καλά!!!!


    φιλιά σε όλους και καλή συνέχεια ;)
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    υπάρχει μάθημα σε σχολή που να έχει 5000 σελίδες?

    αν όντως έτσι είναι...αν πρέπει να το δώσεις σε κανα μήνα καλύτερα άστο... τι να πω...

    αν είναι να το δώσεις του χρόνου ξεκίνα απο τώρα... χαχα

    5000 σελίδες άντε να χει καμιά ιατρική ή καμιά νομική αλλά δύσκολο μου φαίνεται...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    me&i κατατακτηριες ε ?? κοντα επεσα χεχε !! καλη επιτυχια σου ευχομαι !!
    mariafil μπορει οχι ενα συγκεκριμενο μαθημα, αλλα η συνολικη υλη... παντως εμας ορισμενα βιβλια ειναι γυρω στις 500 σελιδες... φυσικα μονο με σημειωσεις, δεν μαθαινονται αλλιως.. κ οταν ειναι κ θεωρητικουρες τα ψιλοβαριεμαι... :p
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ μην σας τρομαζουν παντως τα μεγεθη...ειναι το τι διαβαζεις κυριως. Εγω ενα αναγνωσμα ας πουμε 500 σελιδων για κατασκευη ιστοσελιδων μπορει να το αφομοιωσω σε ενα απογευμα για παραδειγμα , με την ανεση μου κιολας , διαβαζοντας απο την οθονη του υπολογιστη.
    Βεβαια εχω γερες βασεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εαν απο την αλλη θυμηθω το πιο απαραδεκτο βιβλιο που εχω δει στην ζωη μου απο καθηγητη ενος θεωρητικου μαθηματος....που οπως φαινοταν κολλαγε λεξεις μεταξυ τους χωρις να βγαινει απολυτως κανενα νοημα και ουσια....τοτε δεν θα το μαθαινα ποτε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Γεια σου ME&I !! Προκειται για εξεταστικη να υποθεσω, ετσι??
    Κοιτα το να αποστηθισεις το βιβλιο λιγο δυσκολο... Ειδικα αμα ειναι πανω απο 500 σελιδες οπως τα δικα μας δεν μαθαινεται με τιποτα !! Κανε μια προσεκτικη αναγνωση, υπογραμμιζε τα κυρια σημεια κ βαζε πλαγιοτιτλους.. Στο τελος καθε ενοτητας μπορεις να κρατησεις σημειωσεις συγκεντρωτικα... Θα σε βοηθησει πολυ αυτο.. Επισης γενικα προσεχε τα σοσ κ αμα εχεις σε καποιο μαθημα σημειωσεις του καθηγητη η δικες σου δωσε περισσοτερη βαρυτητα εκει !!
    Φυσικα εξαρταται κ απο που βαζει θεματα ο καθηγητης! Δλδ αν στο μαθημα του δινει μεγαλυτερη βαρυτητα στις σημειωσεις η στο βιβλιο ! Αυτο ρωτωντας ατομα μεγαλυτερου ετους μπορεις να το μαθεις !!
    Επισης μην το πας σερι περα απο 3 ωρες συνεχομενα, θα ποναει μετα το κεαφλι σου.. Κανε διαλλειμα ανα 2 ωρες κ νωριτερα ωστε να τα αφομοιωνει ο εγκεφαλος σου καλυτερα.... Μην κανεις το λαθος να ξενυχτας κ να διαβαζεις αργα το βραδυ...
    Επισης προσεξε κ τη διατροφη σου, πινε πολυ νερο, τρωγε φρουτα κ μαυρη σοκολατα που βοηθαει στη μνημη !!
    Τωρα αμα το μαθημα ειναι τοσο δυσκολο, μπορεις να επιχειρησεις κ την "λυση" της αντιγραφης αλλα προσοχη στους επιτηρητες !! Καλυτερα μην το κανεις αμα δεν εισαι σιγουρη..
    Αυτα !!
    Ελπιζω να σε βοηθησα !! :)
    πολυ καλά τα τιπς σου Λάκρυ! Εγώ απλά να σημειώσω ότι εγώ πάντα βράδυ διάβαζα και όταν λέω βράδυ εννοώ μετά τις 1-2! Εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του κάθε ανθρώπου. Και την πτυχιακή μου βράδυ την τελείωσα!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    πολυ καλά τα τιπς σου Λάκρυ! Εγώ απλά να σημειώσω ότι εγώ πάντα βράδυ διάβαζα και όταν λέω βράδυ εννοώ μετά τις 1-2! Εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του κάθε ανθρώπου. Και την πτυχιακή μου βράδυ την τελείωσα!
    Λολ εγω βραδυ με τιποτα δεν μπορω να συγκεντρωθω κ να διαβασω !! Εισαι νυχτερινος τυπος μαλλον εσυ χεχε !! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 11
    Last Post: 18-09-2011, 23:58
  2. Λεκτικη μνημη
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 38
    Last Post: 12-07-2011, 07:17
  3. Για να γραψεις μουσικη θες δυνατη μνημη...
    By WeakbutPowerfull in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 16-12-2010, 03:24
  4. ΕΥΦΙΑ=ΜΝΗΜΗ
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 16-12-2010, 00:37
  5. ΔΙΑΒΑΣΜΑ
    By LAMIABN in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 19-09-2009, 17:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •