πως θα ηρεμήσω; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by ilianna_


    φοβαμαι μην πω κατι κακο..
    φοβαμαι μηπως τα αστεια μου παρεξηγηθουν, δεν τα καταλαβουν και ενοχληθουν...
    γιατι να ειναι τοσο δυσκολες οι σχεσεις των ανθρωπων??
    γιατι καποιες κοπελες στην πολη που σπουδαζω που τωρα κανουμε καλη παρεα (οχι φιλες) μου εχουν εκμυστηρευτει οτι οταν με πρωτογμωρισαν δεν με πηγαιναν καθολου?
    τι ειναι αυτο το τοσο αρνητικο που βγαζω στους ανθρωπους πριν καν τους πω \"χαιρω πολυ\"??
    Αγαπητή μας φίλη....το τι ακριβώς ενοχλεί στην εξωτερική σου εμφάνιση-συμπεριφορά....είναι κάτι που μπορούν να στο απαντήσουν καλύτερα αυτοί που είχαν εμπειρία της...δηλαδή οι κοπέλες στις οποίες αναφέρεσαι.Πάντως....αφού πίσω απ την συγκεκριμένη στάση σου κρύβεται ο φόβος να μην πείς κάτι κακό,λάθος...ο φόβος να μην εκτεθείς....καταλαβαίνεις ότι τελικά αυτός καθ\'αυτός ο φόβος δεν σε βοηθάει καθόλου αφού στην τελική σε εκθέτει (δίνοντας μια μάλλον αρνητική εντύπωση ή τουλάχιστον απόμακρη για τους άλλους).Δεν γίνεται οι άλλοι να \"εκτίθενται\" ,να λένε τη γνώμη τους..τις απόψεις τους...και εσύ να διατηρείς μια επιφυλακτικότητα...δεν συνάδει αυτό με μια επικοινωνία ίσος προς ίσο.ʼν παρατηρήσεις δυο άτομα τα οποία έχουν μια φιλική κουβέντα....θα δείς ότι ακόμα και οι στάσεις των σωμάτων τους τείνουν να εξομοιωθούνε.ʼν η επιφυλακτικότητα σου ...σε εμφανίζει κάπως \"δύσκαμπτη\" σε αυτήν την επικοινωνία...λογικό είναι ο άλλος να νομίζει ότι δεν θέλεις να επικοινωνήσεις μαζί του...και το πιο εύκολο που μπορεί να πεί είναι ότι είσαι σνόμπ.Βεβαίως....πίσω απ τον σνομπισμό....πάντα κρύβεται ανασφάλεια...αλλά σε μια στιγμιαία αλληλεπίδραση μεταξύ των ανθρώπων...δεν μπορεί ο άλλος να κάθεται και να σε αναλύει τόσο βαθιά.

    Αλήθεια Ιλιάνα....όλο αυτό που αναφέρεις ώς πρόβλημα....σε πρακτικό επίπεδο τι εμπόδια σου βάζει ?Τι θα ήθελες να έχεις και λόγο αυτής της στάσης σου δεν το έχεις....?

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    10
    θα ηθελα να νιωθω περισσοτερο απαραιτητη..πχ στην παρεα μου....σε σχεση με τις φιλες μου την εχω αυτη τη σχεση, δηλ. πχ αν ειναι να παμε καπου με παρεα και δεν παω εγω δεν πανε ουτε εκεινες...φυσικα δεν ειναι αυτο που ζηταω απλα ετσι μου δειχνουν οτι ειναι σηματικο να βρισκομαι κ εγω μαζι τους..
    σημερα η ψυχολογια μου ειναι πολυ ανεβασμενη...
    ελπιζω να διατηρηθει ετσι...
    επειδη ομως καθημερινα υπαρχει κατι που να τρωει το μυαλουδακι μου, θα σας πω τη σκεψη που με βασανιζει σημερα...
    Με αφορμη ενα περιστατικο που εγινε χθες αλλα δεν το αναφερω γιατι \"παντου υπαρχουν γνωστοι\" αναρωτιεμαι το εξης:
    Γιατι οι ανθρωποι ειναι προκατειλειμενοι? Βαζω μεσα και τον εαυτο μου, ετσι?
    Για παραδειγμα οταν για καποιο λογο δεν συμπαθουμε μια συγκεκριμενη ομαδα ατομων πχ τους ταξιτζηδες (και τους λεμε ταριφες) ή τους αστυνομικους (και τους λεμε μπατσους) γιατι τους βαζουμε ολους στο ιδιο σακι?
    Δηλαδη αποκλειεται να υπαρχουν και ανθρωποι πολυ ευγενικοι που να κανουν καποια δουλεια για να ζησουν?
    Δεν λεω υπαρχουν ταξιτζηδες πολυ αγενεις, ή επιλεκτικοι στις διαδρομες που κανουν, ή που σου ζηταν περισσοτερα απο αυτα που γραφει το ταξιμετρο...
    Και αστυνομικοι επισης υπαρχουν τετοιοι, που την εχουν δει εξουσια και το παιζουν....
    Αλλα ρε παιδια δεν γινεται να συστηνεις ενα νεαρο παιδι σε μια παρεα και να τον κοιτανε με μισο ματι καποιοι επειδη κανει αυτη ή την αλλη δουλεια για να ζησει..
    Αλλα να θεωρεις καλο και μαγκα αυτον που τρωει τα λεφτα του πατερα του κανοντας τον εξυπνο..
    Πρεπει επιτελους να μαθουμε να κρινουμε σωστα τους ανθρωπους..Απο το τι ειναι, τι μας εκπεμπουν, τι εχουν να δωσουν σαν ανθρωποι.....
    Εγω δεν βγαζω την ουρα μου απ\' εξω..αλλα τουλαχιστον κοιταω να δουλευω με τον εαυτο μου και να μην αδικω τους ανθρωπους......
    Εσεις ποια αποψη εχετε??
    Στην πραξη πώς συμπεριφερεστε σε αναλογες καταστασεις?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Και \'γω αυτό το πρόβλημα έχω. Να γίνω \"αρεστός\". ʼστα να πάνε. Παλιότερα δεν το είχα σε τόσο μεγάλο βαθμό. Όσο πάει και χειρότερα. Μη πω κάτι και παρεξηγηθεί, μη δώσω κακή εικόνα... Να κρύβω τα πραγματικά μου συναισθήματα... ʼσε που δεν μπορώ να το κάνω. Γι\' αυτό χρησιμοποίησα τη λέξη \"κρύβεσαι\" στο post που έκανα. Γιατί ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει. Και προκειμένου να \"αντισταθμίσω\" αυτό το πρόβλημα επικεντρώνομαι σε άλλα. Εσύ επικεντρώνεσαι ίσως στη μόδα, εγώ στη καλή φυσική μου παρουσία, στη δουλειά μου... Σ\' αυτά δηλαδή που νομίζω ότι θα μου δώσουν πόντους.... ʼστα, τραγική κατάσταση. Το θέμα είναι να είμαστε ελεύθεροι. Αυτό που είπε ο Logopsyxos ότι όταν μαθαίναμε να περπατάμε τρώγαμε και τις τούμπες μας είναι σπουδαίο δίδαγμα.... Αν είχαμε σταματήσει να προσπαθούμε, θα μπουσουλούσαμε ακόμα. Εγώ θέλω όταν φεύγω από μία κοινωνική συναναστροφή να αισθάνομαι ΚΑΛΑ. Να μην έχω πουλήσει τον εαυτό μου. Δεν ξέρω επίσης αν το έχεις και \'συ αλλά εγώ τουλάχιστον πάντα ρίχνω το φταίξιμο γοα κάτι στον εαυτό μου. Δηλαδή εγώ είμαι ο παράξενος, οι άλλοι είναι ΟΚ. Ότι και να γίνει φταίω εγώ. Αλλά έχω έρθει στο συμπέρασμα ότι δεν ταιριάζουμε όλοι με όλους. Πρέπει να βρούμε τους ανθρώπους με τους οποίους κλικάρουμε καλύτερα. Και δεν πρέπει να φοβόμαστε να ανοιχτούμε. Λες και ντρεπόμαστε γι\' αυτό που είμαστε. Ρε άντε στο διάλο! Δεν θέλω να περάσω τη ζωή μου να ντρέπομαι όταν δεν υπάρχει τίποτα για το οποίο θα μπορούσα να νοιώσω ντροπή.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    10
    Ολα ειναι μεσα στο κεφαλι μου...
    Οι φιλοι μου μ\'αγαπανε, ολα ειναι καλα..
    Αυτη που δεν παει καλα ειμαι εγω..δημιουργω προβληματα εκει που δεν υπαρχουν....
    να σας πω τι τρελο εκανα παλι?
    οπως σας εχω πει ζπουδαζω μακρυα απο την αθηνα...ομως η σχεση μου βρισκεται εκει...
    εκεινος εχει ερθει αρκτες φορες στην πολη που σπουδαζω και οταν ειμαστε μαζι περναω πολυ καλα..
    ομως καθε φορα που ειναι να βγουμε με την παρεα μου με λουζει κρυος ιδρωτας και πριν αλλα και κατα τη διαρκεια..
    περυσι πχ που πηγαμε σε ενα ρεμπεταδικο δεν μπορουσα να περαζω καλα γιατι ενιωθα ανασφαλεια μηπως τα παιδια δεν τον πανε, ή μηπως δεν νιωθουν ανετα για να διασκεδασουν (με κπ αγνωστο) κλπ....
    Αντιθετα τα γεγονοτα δειχνουν οτι τα πραγματα ειναι καλα μεταξυ τους, οταν πχ εχουμε παει για καφε μιλανε κλπ....
    εγω ομως γιατι καθομαι σε αναμενα καρβουνα??
    Σε λιγες μερες η σχολη μου κανει παρτυ σε ενα κλαμπ...και εχει σκοπο να ερθει εκεινη τη μερα..
    οταν μου το ειπε του λεω \"μα εκεινη τη μερα εχουμε παρτυ\" και εκεινος μου ειπε να παμε μαζι...
    εγω ομως του ειπα με δισταγμο οχι και καλα μην μας δουν συμφοιτητες και μας σχολιασουν και τετοιες βλακειες..
    αρχισε να φωναζει λεγοντας μου πώς κανω ετι και τοτε εγω του ειπα την αληθεια..
    οτι νιωθω αβολα....
    τοτε με καταλαβε αν και απορησε..
    ομως κ εγω πηρα μια αποφαση..
    θα παω μαζι του..
    θα με συνοδευει το αγορι μου..
    θα χορευω με εκεινον και θα περασουμε υπεροχα.....
    Εσεις τι εχετε να πειτε γι\' αυτες μου τις συμπεριφορες??
    Ευχαριστω για ολα...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by ilianna_
    Ολα ειναι μεσα στο κεφαλι μου...
    Οι φιλοι μου μ\'αγαπανε, ολα ειναι καλα..
    Αυτη που δεν παει καλα ειμαι εγω..δημιουργω προβληματα εκει που δεν υπαρχουν....
    να σας πω τι τρελο εκανα παλι?
    οπως σας εχω πει ζπουδαζω μακρυα απο την αθηνα...ομως η σχεση μου βρισκεται εκει...
    εκεινος εχει ερθει αρκτες φορες στην πολη που σπουδαζω και οταν ειμαστε μαζι περναω πολυ καλα..
    ομως καθε φορα που ειναι να βγουμε με την παρεα μου με λουζει κρυος ιδρωτας και πριν αλλα και κατα τη διαρκεια..
    περυσι πχ που πηγαμε σε ενα ρεμπεταδικο δεν μπορουσα να περαζω καλα γιατι ενιωθα ανασφαλεια μηπως τα παιδια δεν τον πανε, ή μηπως δεν νιωθουν ανετα για να διασκεδασουν (με κπ αγνωστο) κλπ....
    Αντιθετα τα γεγονοτα δειχνουν οτι τα πραγματα ειναι καλα μεταξυ τους, οταν πχ εχουμε παει για καφε μιλανε κλπ....
    εγω ομως γιατι καθομαι σε αναμενα καρβουνα??
    Σε λιγες μερες η σχολη μου κανει παρτυ σε ενα κλαμπ...και εχει σκοπο να ερθει εκεινη τη μερα..
    οταν μου το ειπε του λεω \"μα εκεινη τη μερα εχουμε παρτυ\" και εκεινος μου ειπε να παμε μαζι...
    εγω ομως του ειπα με δισταγμο οχι και καλα μην μας δουν συμφοιτητες και μας σχολιασουν και τετοιες βλακειες..
    αρχισε να φωναζει λεγοντας μου πώς κανω ετι και τοτε εγω του ειπα την αληθεια..
    οτι νιωθω αβολα....
    τοτε με καταλαβε αν και απορησε..
    ομως κ εγω πηρα μια αποφαση..
    θα παω μαζι του..
    θα με συνοδευει το αγορι μου..
    θα χορευω με εκεινον και θα περασουμε υπεροχα.....
    Εσεις τι εχετε να πειτε γι\' αυτες μου τις συμπεριφορες??
    Ευχαριστω για ολα...
    ʼσχετα με το τι μπορεί προς στιγμή να σκέφτεσαι....αφού μπαίνεις στην διαδικασία να συζητήσεις αυτές σου τις σκέψεις με αυτούς προς τους οποίους απευθύνονται (στο συγκεκριμένο παράδειγμα ..με τον φίλο σου) και να ξεκαθαρίζονται τα πράγματα...το μόνο που εγώ θα σου έλεγα είναι ένα μεγάλο μπράβο.Η συμπεριφορά ,για μένα,κρίνεται εκ του αποτελέσματος...και εφόσον το αποτέλεσμα αυτό είναι λύση του όποιου προβλήματος και αποκατάσταση των σχέσεων .....η δική μου εκτίμηση είναι ότι έχεις τα προσόντα για να πετύχεις πολλά πράγματα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Ηλιάννα, προφανώς η γνώμη των άλλων σε ενδιαφέρει περισσότερο από την δική σου...

    Σου έχω στείλει u2u - δες στο πάνω δεξιά σημείο της οθόνης σου.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    10
    Μιχάλη σορρυ που απανταω εδω αλλα δεν μπορεσα να το κανω με u2u..
    Με αγχωσαν πολυ αυτα που μου ειπες και καλο θα ηταν να μην μου βαζεις μεσα στο μυαλο τετοια πραγματα γιατι μονο καλο δεν θα μου κανεις..
    Παιδια ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ πρεπει να σας τονισω κατι : οταν σκεφτομαι πραγματα που με αγχωνουν ή που με προβληματιζουν, μεσα μου ξερω οτι δεν ειναι και τοσο τρομερα..ειναι σαν να ακουω 2 φωνες...Αυτη της λογικης και αυτη της παρορμησης...
    Απλα με αγχωνουν χαζα πραγματα αυτο ειναι ολο..
    Αυτο θελω να με βοηθησετε να αποβαλλω...
    μην μου δημιουργειτε αγωνιες οτι μπορει ολα αυτα να ειναι το ξεκινημα καποιας διανοητικης ασθενειας ή οτιδηποτε..
    γιατι ακομα και αν ξερω οτι δεν ειναι θα μου μπει η ιδεα..
    σημερα βγηκα μια βολτα με φιλους και ολα ηταν υπεροχα...
    μιλησαμε, γελασαμε, περασαμε καλα και αν και δεν σκεφτηκα ουτε στιγμη να τραβηξω την προσοχη, στο τελος συνειδητοποιησα οτι το ειχα καταφερει χωρις καν να σκεφτω να το προσπαθησω....
    ξερετε κατι?
    ξερω ποιες ειναι οι αληθινες αξιες αλλα με παρασυρει το σημερινο lifestyle, που πηγαζει κυριως απο την τηλεοραση και τις φιλες που πανε μπουζουκια, σχεδιαζουν εκδρομες στο εξωτερικο, φορανε τσαντες longshamp (δεν ξερω αν το εγραψα καλα!!!) κλπ...
    Π.χ Ενω ονειρευομαι οταν κπ στιγμη παω στα 40-50 να παω να μεινω σε καποια επαρχια και να ζησω ηρεμα, η σκεψη οτι οι φιλες μου στην αθηνα θα κανουν ζωη με διασκεδασεις κλπ επηρρεαζομαι και νομιζω οτι κ εγω αυτο θελω....
    Θα ηθελα να αποφασισω επιτελους τι μου αρεσει, τι αξιζει για μενα και να μεινω σε αυτο. Να το πιστεψω οτι αυτες οι αποψεις ειναι δικες μου.
    ΞΕΡΩ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΛΟΓΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΗΓΑΖΕΙ Η ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ....
    Τον προηγουμενο χρονο την ειχα ψωνισει ασχημα, νομιζα οτι κπ ημουν..εκανα παρεα και με αλλα ψωνια και αλληλοψωνιζομασταν ολη μερα μιλωντας για πραγματα που καναν οι μπαμπαδες μας και απο τα οποια εμεις τωρα φοραμε ακριβα ρουχα....
    Συνειδητοποιησα ομως μια μερα οτι εχω ελαχιστα ακριβα ρουχα, οτι τα λεφτα που μου δινουν οι δικοι μου δεν φτανουν για μπουζουκια και οτι δεν ειμαι τπτ αλλο απο αλλο ενα ατομο σ\' αυτο τον κοσμο.
    Αν θελουμε να ξεχωρισουμε καλο ειναι αυτο να γινει λογω αυτων που δημιουργησαμε οι ιδιοι....
    Η αλλη μου ανασφαλεια ειναι η εξης :
    εχει τυχει να κανω \"επιτευγματα\" μικρα και να μην μου τα αναγνωρισουν, ενω η αναγνωριση ειναι κατι που εχω τεραστια αναγκη..
    Ο πατερας μου παντα οταν καταφερνα κατι προσπαθουσε να μου δειξει οτι δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο παροτρυνοντας με να συνεχισω την προσπαθεια..ετσι σπανια ακουγα μεγαλα ΜΠΡΑΒΟ...
    Στην αρχη αυτο με οδηγουσε στο πεισμα αλλα πλεον γινεται αγανακτηση..
    Οπως βλεπετε εχω αρκετες ανασφαλειες που προσπαθω να εξελειψω..
    Ξερετε μολις τελειωσω τη σχολη εχω να ασχοληθω με μια πολυ απαιτητικη δουλεια που προκαλει τεραστιο αγχος, αν λοιπον δεν ηρεμισω ή εγω κατι θα παθω ή η δουλεια..
    Περιμενω για αλλη μια φορα τις απαντησεις σας..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Σαν να θες και \'συ να είσαι σαν αυτά τα \"ψώνια\" και να μην αισθάνεσαι ότι καλύπτεις τις προϋποθέσεις που χρειάζεται και να σπάζεσε γι\' αυτό. Προσωπικά με αφήνει αδιάφορο αυτή η στάση ζωής. (κάτι σαν γουρούνια στη λάσπη μου κάνει)

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    10
    ειμαι καλα..πολυ καλα..
    φαση ηταν και περασε..
    και ξερω πως θα ξαναρθει...
    αλλα εχω πολλες αμυνες τωρα...
    μιλησα πολυ με τον εαυτο μου...τον εβαλα στη θεση του..προς το παρον με λιγη πιεση σκεφτομαι ρεαλιστικα..
    πιστευω πως στη συνεχεια θα συνηθισω και θα επανελθω πληρως στην πραγματικοτητα..
    αλεξανδρε πολυ καλα μου τα ειπες και να ξερεις οτι με βοηθησες πραγματικα.
    αυτα ακριβως ελεγα κι εγω στον εαυτο μου..
    νομιζα πως μπορουσα να βαδισω πιο μακρυα απο εκει που φτανει ο ισκιος μου..
    αλλα δεν ειναι ετσι....
    θα αλλαξω γιατι οταν ειμαι ετσι ειμαι ηρεμη..
    δεν εχω αυτο το σφιξιμο στο στηθος ολη την ωρα...
    συνειδητοποιω οτι η ψυχολογια του ανθρωπου ειναι ισως πιο περιπλοκη και απο τον οργανισμο του..
    αλλα υπαρχει τροπος για να την γιατρευουμε οταν δεν ειναι καλα...
    αρκει να προσπαθησουμε..
    κατι που σημερα μας φαινεται ακατορθωτο μπορει αυριο να καταφερουμε να το φερουμε κοντα μας....
    Αυτο το φορουμ ειναι το καλυτερο που εχω μπει..
    θελω πραγματικα να αρχισω να απανταω κ εγω στα ποστ σας αλλα δεν ξερω σχεδον τιποτα πανω σε θεματα φαρμακων, κρισεων πανικου κλπ
    καταλαβαινω ομως οτι ειναι καταστασεις πολυ δυσκολες για τους ανθρωπους...ξερω πως παλευετε καθε μερα με τον εαυτο σας για να νικησετε ολα αυτα..
    Σας αξιζει για ολα ενα μεγαλο μπραβο......

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Χαίρομαι που βοήθησα αλλά μην \"μαλώνεις\" τον εαυτό σου εάν κάποια στιγμή αισθάνθηκες όπως σου περιέγραψα. Όλοι μας θέλουμε να ανήκουμε κάπου, όποιος πει το αντίθετο μάλλον θα λέει ψέματα. Όσο όμως περισσότερο γνωρίζουμε τον εαυτό μας τόσο αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε που αξίζει, για μας, να ανήκουμε. Ποιές παρέες μας πάνε, ποιές φιλίες μπορούν να χαρακτηριστούν αληθινές κτλ. Και δεν προσπαθούμε να αποδείξουμε τίποτα μέσα σ\' αυτές. Απλά είμαστε οι εαυτοί μας. (με ακριβά ρούχα, χωρίς ακριβά ρούχα, πεσμένοι, ευδιάθετοι, τα πάντα). Κοίτα τι αξίζει για σένα (ας πούμε μία πραγματική, αληθινή, ειλικρινής, ανιδιοτελή φιλία που θα σε γεμίζει δεν συγκρίνεται ούτε κατά διάνεια, με το να είσα ντυμένη με Gucci από την κορυφή ως τα νύχια). Οι κανόνες των άλλων δεν είναι δικοί σου κανόνες. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by ilianna_
    Αυτο το φορουμ ειναι το καλυτερο που εχω μπει..
    θελω πραγματικα να αρχισω να απανταω κ εγω στα ποστ σας αλλα δεν ξερω σχεδον τιποτα πανω σε θεματα φαρμακων, κρισεων πανικου κλπ
    καταλαβαινω ομως οτι ειναι καταστασεις πολυ δυσκολες για τους ανθρωπους...ξερω πως παλευετε καθε μερα με τον εαυτο σας για να νικησετε ολα αυτα..
    Σας αξιζει για ολα ενα μεγαλο μπραβο......
    Αγαπητή Ilianna.....ότι έχεις γράψει ως τώρα σε αυτό το φόρουμ είναι εξίσου πολύτιμο και βοηθητικό.Σαφέστατα εδώ δεν είναι ένα φόρουμ επιστημονικής ενημέρωσης όπου μπαίνουν αποκλειστικά ψυχίατροι και ψυχολόγοι και μιλούν για θέματα ψυχοφαρμακολογίας ή περισσότερο ψυχοδυναμικών προσεγγίσεων.Εδώ κατα βάση...ο καθένας καταθέτει την εμπειρία της κατάστασης του.Η έκφραση του προβλήματος μας είναι ένα πολύ ενισχυτικό χτύπημα στην πλάτη για κάθε έναν που αντιμετωπίζει ανάλογο πρόβλημα ...είναι σαν να του λέμε \"δεν είσαι μόνος\"...κι αυτήν την πληροφορία ακόμα και αν του την πεί κάποιος ειδικός δεν γίνεται τόσο πειστική όσο αν του την πεί κάποιος που περνάει απ την ίδια κατάσταση.Εκφράζοντας κανείς την πρόοδο που κάνει ....ενισχύει ακόμα περισσότερο την θεραπευτική ελπίδα και για τους άλλους.Κάθε βήμα που κάνεις εσύ μπροστά...είναι ένα βήμα και για όλους τους υπόλοιπους...και αυτό ισχύει όχι μόνο για το φόρουμ αυτό αλλά και για ολόκληρη την ανθρωπότητα.Νομίζω οτι αυτό είναι που κάνει τόσο ξεχωριστό αυτό το φόρουμ.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •