φοβος δεσμευσης η κατι αλλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    6

    φοβος δεσμευσης η κατι αλλο

    Γεια σας, ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα να μοιραστω τον προβληματισμο μου. Ειμαι 33 και ειχα μια σχεση 4 χρονια με εναν που ηταν 30. Η συγκεκριμενη σχεση ηταν οτι καλυτερο μου ειχε συμβει στη ζωη μου. Υπηρχε πολυ καλη επικοινωνια μεταξυ μας κ γενικοτερα δεν ειχαμε προβληματα στην καθημερινοτητα μας. Ταξιδευαμε πολυ, βγαιναμε πολυ, περναγαμε παρα πολυ ωραια γενικως. Επισης, δεν τσακωνομασταν ποτε καθως δεν ειχαμε διαφορες σαν ανθρωποι. Τα αρνητικα τωρα ειναι οτι δεν ηθελε να δεσμευτει γενικοτερα με μενα. Με εχει χωρισει 2 φορες , μια περισυ και μια τωρα πριν μια εβδομαδα αφου γυρισαμε απο διακοπες. Και τις 2 φορες χωρισαμε χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο, χωρις να τσακωθουμε, απλα γιατι του σκανε ιδεες περι γαμου, δεσμευσης κλπ και νιωθει οτι δεν ειναι ετοιμος. Την τελευταια φορα μου ειπε οτι θελει να κανει και αλλα πραγματα στη ζωη του, να μεινει μονος του γιατι πριν εμενε με τους γονεις του κ μετα για λιγους μηνες με μενα. Επίσης, οτι δεν του βγαινει αυθορμητα να παντρευτουμε κ οτι μετα απο 4 χρονια σχεσης θα επρεπε να του βγει....
    Και οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης: τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? πως ειναι δυνατον να φευγει απο μια τετοια σχεση με γνωμονα τι μπορει να γινει στο μελλον? Τελικα με αγαπαει? και εαν ναι πως μπορει κ φευγει τοσο ευκολα χωρις να εχει δημιουργηθει κανενα προβλημα? Δεν εχει συναισθηματα? Περισυ ειχε γυρισει κ μου ειπε οτι τελικα ειμαι η γυναικα της ζωης του κ δεν μπορουσε χωρις εμενα κ τωρα παλι μετα απο ενα χρονο κανει παλι τα ιδια...Πως αποχωριζεσαι τον ερωτα της ζωης σου? Πως αφηνεις να φυγει ο ενας κ μοναδικος ανθρωπος που πιστευεις οτι σου ταιριαζει? Σαν ανθρωπος ειναι ανικανος να αναλλαβει ευθυνες, κ οταν μεναμε μαζι ολα τα του σπιτιου τα ειχα αναλαβει εγω. Υπαρχει περιπτωση να αλλαξει? Τι να κανω? Να προσπαθησω να προχωρησω η να περιμενω λιγο? Μηπως ομως τελικα του ξαναβγει σε λιγα χρονια παλι αυτο το αισθημα της ελευθεριας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    val κοινως σ' εχει κανει να ζεις μεσα σε μια ανασφαλεια απ'οτι εχω καταλαβει..
    Να σε ρωτησω ομως...αυτες τις σκεψεις περι γαμου κλπ τις κανει μονος του, ή τα συζητατε ενιοτε και νιωθει να πιεζεται??
    Every morning we are born again

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    6
    ναι βασικα μεσα στην ανασφαλεια οπως το ειπες. οχι μονος του την ξεκιναει τη συζητηση κ μαλιστα εχοντας βγαλει παντα συμπερασμα χωρις να το εχει συζητησει με μενα.

  4. #4
    καλώς ήρθες Βαλ...:)
    Μου φαίνεται οξύμωρο κάποιος να ξεκινάει μόνος του μια κουβέντα, να βγάζει συμπεράσματα και μετά να σε χωρίζει.
    Δεν βλέπω πουθενά επικοινωνία στο ζευγάρι όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Το πιθανότερο είναι πως ενώ δεν του το λες ξεκάθαρα, με κάποιον τρόπο που μόνο εσύ ξέρεις, τον σπρώχνεις προς τα εκεί.
    Από σενα ξεκινάει αυτό. Δεν μπορεί κανείς να νιώσει πιεσμένος αν δεν τον πιέσουν.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    6
    Εννοειται οτι ξερει οτι εγω θελω να ειμαστε μαζι κ γενικοτερα να γινει ο πατερας των παιδιων μου :) αλλα οχι οτι του το ελεγα σε καθημερινη βαση. Δεν μου ειχε πει οτι τον πιεζω. Αποκλειεται να το σκεφτοταν μονος του δηλ?

  6. #6
    ...δεν δίνεις και παρα πολλές πληροφορίες ώστε να βγάλουμε μια ακρη και πάνω απ όλα εσυ..:)
    Πως ξέρει ο άλλος πως θελεις να γίνει ο πατέρας των παιδιών σου?
    Κάποιος δεν του το πε?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    6
    εγω του το ειπα. αλλα δεν νομιζω να ειναι κακο να ξεκαθαριζεις τισ προθεσεις σου. του ειπα οτι οταν ειναι ετοιμος θα ηθελα καποια στιγμη να κανουμε οικογενεια. κ εννοειται οταν θα το θελει κ αυτος. δεν αρκει να το θελει μονο ο ενας. απλα μου ειπε οτι μετα απο 4 χρονια δεν του εχει βγει κ οτι δεν ειναι σιγουρος εαν θα του βγει ποτε με μενα..αυτα...και ολα αυτα μου τα ειπε μολις γυρισαμε απο διακοπες οπου περασε οπως ελεγε αυτος τελεια.

  8. #8
    Βαλ, ακόμη λοιπόν και αν δεν του το λες κάθε μέρα και μόνο που το σκέφτεσαι και έχεις ξεκαθαρίσει τις απόψεις σου, βγαίνει σε όλες σου τις αντιδράσεις.
    Δυστυχώς όταν πιέζεται κάποιος για κάτι, ακόμη και αν το θέλει του δημιουργείται αντίδραση και στο τέλος ...δεν το θέλει.
    θα σου πω την ιστορία μιας φίλης μου.
    Είχε ένα χρόνο σχεδόν σχέση με ένα παιδί και αυτός απο την αρχή της έλεγε πως έχει στο μυαλό του κάποια στιγμή να παντρευτεί και να κάνει οικογένεια. Η φίλη μου δεν είχε καμία τέτοια σκέψη στο μυαλό της, τύπου να βιάζεται να αποκατασταθεί και συνεχώς ήταν στη φάση μένω-φεύγω γιατί εμένα με νοιάζει να ταιριάζουμε και στ @@ για γάμους και για παιδιά.
    Ξέρεις τι έγινε?
    Την άφησε έγγυο...:ΡΡΡ
    Την τύλιξε δηλαδή!
    Τι θέλω να σου πω δηλαδή? Το θεμα με τους άντρες είναι να μη νιώσουν πως τυλίγονται. Μόνο τότε θα αποφασίσουν να το κυνηγήσουν μόνοι τους....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by val2 View Post
    ......
    .... Και τις 2 φορες χωρισαμε χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο, χωρις να τσακωθουμε, απλα γιατι του σκανε ιδεες περι γαμου, δεσμευσης κλπ και νιωθει οτι δεν ειναι ετοιμος. Την τελευταια φορα μου ειπε οτι θελει να κανει και αλλα πραγματα στη ζωη του, να μεινει μονος του γιατι πριν εμενε με τους γονεις του κ μετα για λιγους μηνες με μενα. Επίσης, οτι δεν του βγαινει αυθορμητα να παντρευτουμε κ οτι μετα απο 4 χρονια σχεσης θα επρεπε να του βγει....
    Και οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης: τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? πως ειναι δυνατον να φευγει απο μια τετοια σχεση με γνωμονα τι μπορει να γινει στο μελλον? Τελικα με αγαπαει? και εαν ναι πως μπορει κ φευγει τοσο ευκολα χωρις να εχει δημιουργηθει κανενα προβλημα? Δεν εχει συναισθηματα? Περισυ ειχε γυρισει κ μου ειπε οτι τελικα ειμαι η γυναικα της ζωης του κ δεν μπορουσε χωρις εμενα κ τωρα παλι μετα απο ενα χρονο κανει παλι τα ιδια...Πως αποχωριζεσαι τον ερωτα της ζωης σου? Πως αφηνεις να φυγει ο ενας κ μοναδικος ανθρωπος που πιστευεις οτι σου ταιριαζει? Σαν ανθρωπος ειναι ανικανος να αναλλαβει ευθυνες, κ οταν μεναμε μαζι ολα τα του σπιτιου τα ειχα αναλαβει εγω. Υπαρχει περιπτωση να αλλαξει? Τι να κανω? Να προσπαθησω να προχωρησω η να περιμενω λιγο? Μηπως ομως τελικα του ξαναβγει σε λιγα χρονια παλι αυτο το αισθημα της ελευθεριας?
    μ αγαπα, δεν μ αγαπα, ποιος να ξερει τι σημαινει αυτη η λεξη τελικα???

    να την ειπε μια τρελλη βραδια?

    να την εννοει βαθεια??????


    να παρουμε το αγαπομετρο να τον μετρησουμε κι αυτον μαζι με ολους τους αλλους αγαπουληδες του κοσμου τουτου, αγαπητη μου :)

    ας εννοουσε οτι ηθελε, δεν θα γινουμε καφετζουδες να αποκρυπτογραφουμε οτι δηλωνει ο καθενας για να σερβιρει αληθινα, η εξωραισμενα τις αποφασεις του...

    εγω σου προτεινω να μεινεις ακριβως εκει και να βγαλεις ΕΝΤΕΛΩΣ απο το μυαλο σου ολα τα ισως, μηπως, πως,γιατι.
    στις επιθυμιες και τις αποφασεις που σου ανακοινωσε: θελει εμπειριες, θελει να ζησει μονος, δεν το χει αυθορμητως να σε νυμφευθει αμεσα.
    ΩΡΑ ΚΑΛΗ ΣΤΗΝ ΠΡΥΜΝΗ ΤΟΥ ΚΙ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΠΑΝΙΑ ΤΟΥ.

    δεν ειρωνευομαι, πραγματικα πιστευω οτι ειναι τεραστιο χασιμο χρονου, ενεργειας ΚΑΙ αυτοπεποιθησης , να μενεις μαλακας στην ανακοινωση αυτου που θελει να φυγει και να ψαχνεις να βρεις
    τι θελει να μας πει ο ποιητης και μηπως φταιμε εμεις....

    ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΚΥΡΙΕ, ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ!

    (απο καποια που πολυ εχει μετανοιωσει την αναβλητικοτητα στην ζωη της)

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μ αγαπα, δεν μ αγαπα, ποιος να ξερει τι σημαινει αυτη η λεξη τελικα???

    να την ειπε μια τρελλη βραδια?

    να την εννοει βαθεια??????


    να παρουμε το αγαπομετρο να τον μετρησουμε κι αυτον μαζι με ολους τους αλλους αγαπουληδες του κοσμου τουτου, αγαπητη μου :)

    ας εννοουσε οτι ηθελε, δεν θα γινουμε καφετζουδες να αποκρυπτογραφουμε οτι δηλωνει ο καθενας για να σερβιρει αληθινα, η εξωραισμενα τις αποφασεις του...

    εγω σου προτεινω να μεινεις ακριβως εκει και να βγαλεις ΕΝΤΕΛΩΣ απο το μυαλο σου ολα τα ισως, μηπως, πως,γιατι.
    στις επιθυμιες και τις αποφασεις που σου ανακοινωσε: θελει εμπειριες, θελει να ζησει μονος, δεν το χει αυθορμητως να σε νυμφευθει αμεσα.
    ΩΡΑ ΚΑΛΗ ΣΤΗΝ ΠΡΥΜΝΗ ΤΟΥ ΚΙ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΠΑΝΙΑ ΤΟΥ.

    δεν ειρωνευομαι, πραγματικα πιστευω οτι ειναι τεραστιο χασιμο χρονου, ενεργειας ΚΑΙ αυτοπεποιθησης , να μενεις μαλακας στην ανακοινωση αυτου που θελει να φυγει και να ψαχνεις να βρεις
    τι θελει να μας πει ο ποιητης και μηπως φταιμε εμεις....

    ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΚΥΡΙΕ, ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ!

    (απο καποια που πολυ εχει μετανοιωσει την αναβλητικοτητα στην ζωη της)
    ευχαριστω! αυτο ηθελα να ακουσω. δυστυχως ειναι οτι ακουμε κ τιποτα παραπανω. αυτο ειναι που με βασανιζει να χασς χρονο η οχι? ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να πεις οτι φευγω? ποτε να σταματησω τις προσπαθειες? μαλλον εφτασε η στιγμη.........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    νομιζω εισαι σε μια ηλικια που θα επρεπε να σκεφτεσαι το κατι παραπανω αν θες να κανεις οικογενεια καποια στιγμη κ οχι να αναλωνεσαι με ευθυνοφοβους αντρες..ελπιζω να καταλαβαινεις δεν εισαι 20 ουτε 25, ειναι απολυτα φυσικο να σκεφτεσαι κατι παραπανω και γτ να σαι με καποιον που θα στο στερησει..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by elirene View Post
    νομιζω εισαι σε μια ηλικια που θα επρεπε να σκεφτεσαι το κατι παραπανω αν θες να κανεις οικογενεια καποια στιγμη κ οχι να αναλωνεσαι με ευθυνοφοβους αντρες..ελπιζω να καταλαβαινεις δεν εισαι 20 ουτε 25, ειναι απολυτα φυσικο να σκεφτεσαι κατι παραπανω και γτ να σαι με καποιον που θα στο στερησει..
    σωστη!!!!!!!! και ομως ημουν τοσο ερωτευμενη κ δοσμενη που του ειχα πει οτι θα περιμενω κιολας μεχρι να του ερθει. Μεγαλο θυμα!!! απλα ηθελα να ξερω οτι κανω το σωστο κ οτι δεν αφηνω την ευκαιρια να φυγει. αλλα να μου πεις πια ευκαιρια? αφου ειμασταν στασιμοι τοσο καιρο κ δεν υπηρχε φως στο τουνελ. Κριμα γιατι ταιριαζαμε παρα πολυ. Καμμια φορα φταει κ το ατιμο το timing...

Similar Threads

  1. Ψύχωση ή κάτι άλλο?
    By MCCoolguy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2011, 19:21
  2. Άγχος ή κάτι άλλο;
    By Elie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2011, 12:26
  3. θλιψη η κατι αλλο?
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 18-08-2010, 23:09
  4. Φόβος δέσμευσης
    By Pandora in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 27-05-2010, 22:01
  5. Αρρωστοφοβία ή κάτι άλλο...???
    By Fivkoun in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 13-04-2010, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •