Ζεστά Χέρια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199

    Ζεστά Χέρια

    Λοιπον,παιδια δεν παει αλλο η κατασταση μου.Οπως εχω ξαναπει,υποφερω απο πονοκεφαλους.Ετσι λοιπον,μετα απο παμπολες συμβουλες των γιατρων και μιας ψυχολογου που μου ειπαν να προσπαθω να χαλαρωσω,ετσι προσπαθω.Πεφτω λοιπον πολλες φορες στο κρεβατι και προσπαθω να χαλαρωσω και να σκεφτω οτι ο πονος ειναι απο αγχος.Ετσι εκανα και σημερα.Οταν λοιπον εφυγε ο πονος στο κεφαλι απο την προσπαθειες μου να χαλαρωσω,ενιωθα τα χερια μου να καιγονται.Βαζω θερμομετρο και εχω δεκατα.Αυτο συμβαινει καθε φορα.Δεκατα βεβαια εχω και φορες που ποναω χωρις να προσπαθω να χαλαρωσω αλλα πως γινεται να νιωθω τα χερια μου να καιγονται;Μηπως γνωριζει κανεις αν αυτο οφειλεται σε κατι παθολογικο;Ή εστω,γνωριζει κανεις σε τι μπορει να οφειλεται;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Λοιπον,παιδια δεν παει αλλο η κατασταση μου.Οπως εχω ξαναπει,υποφερω απο πονοκεφαλους.Ετσι λοιπον,μετα απο παμπολες συμβουλες των γιατρων και μιας ψυχολογου που μου ειπαν να προσπαθω να χαλαρωσω,ετσι προσπαθω.Πεφτω λοιπον πολλες φορες στο κρεβατι και προσπαθω να χαλαρωσω και να σκεφτω οτι ο πονος ειναι απο αγχος.Ετσι εκανα και σημερα.Οταν λοιπον εφυγε ο πονος στο κεφαλι απο την προσπαθειες μου να χαλαρωσω,ενιωθα τα χερια μου να καιγονται.Βαζω θερμομετρο και εχω δεκατα.Αυτο συμβαινει καθε φορα.Δεκατα βεβαια εχω και φορες που ποναω χωρις να προσπαθω να χαλαρωσω αλλα πως γινεται να νιωθω τα χερια μου να καιγονται;Μηπως γνωριζει κανεις αν αυτο οφειλεται σε κατι παθολογικο;Ή εστω,γνωριζει κανεις σε τι μπορει να οφειλεται;
    Ισώς είναι παρεσθησία κατι το οποίο σχετίζετε με ημικρανίες και μπορεί να οφείλεται σε ψυχογενή αίτια οπως και οι πονοκέφαλοι.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    γιατι δε δοκιμαζεις απλα να παρεις ενα ντεπον ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Αυτό ακριβώς το πράγμα παθαίνω καμιά φορά στα αυτιά μου...
    Κυκλοφορεί υπερβολικά πολύ το αίμα εκεί με αποτέλεσμα να κοκκινίζουν και να ζεστένονται...
    Δεν έχω βρει ακόμα τον λόγο που γίνεται αυτό το πράγμα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Παιδια καποια στιγμη στα 18 μου,αισθανθηκα τα χερια μου να καιγονται και επι δεκα μερες τα εβαζα κατω απο τη βρυση.Ο παθολογος που του το ειχα πει τοτε,μου ειπε οτι δεν ξερει τι του λεω.............Τελικα το αφησα το θεμα και το ειχα συνηθισει και ειχα παρατηρησει τι με επιανε πολυ τα βραδια οταν ημουν κουρασμενη.Επισης,ειχα παρατηρησει οτι ετρεμαν τα χερια μου λιγο,εδω και χρονια.Ειχα κανει εξετασεις θυρεοειδη και εχω εναν μικρο οζο αλλα ορμονικο προβλημα δεν εχω.Αλλα σκεφτομουν οτι το τρεμουλο ισως ειναι απο εκει.Τοτε δεν ειχα βεβαια το προβλημα με τους πονοκεφαλους.Χθες αποφασισα πραγματικα να παρω ενα ντεπον,επειδη πονουσα στην κορυφη του κεφαλιου.Πηρα και ενταξει,αισθανθηκα λιγο καλυτερα αλλα οχι και καμια φοβερη αλλαγη.Η νευρολογος με ρωτησε για ελλειψη μαγνησιου και αλλων βιταμινων.Εκανα μια εξεταση για ελλειψη μαγνησιου και ηταν στο οριο και πριν την κανω επαιρνα αυτα τα αναβραζοντα δισκια μαγνησιου κατα του αγχος που ειναι.Και ενω τα επαιρνα,ηταν το μαγνησιο σε χαμηλο επιπεδο.Θα παω να κανω και μια εξεταση βιταμινων,ισως ειναι απο εκει το προβλημα.Densoulew εμενα δεν κοκκινιζουν οταν το νιωθω αυτο,ομως φαινονται πιο εντινα οι φλεβες στα χερια μου.Το θεμα ειναι οτι ανεβαζω πυρετο,αν ηταν ψυχογενης φυσεως γιατι να ανεβαζω πυρετο;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    αν ηταν ψυχογενης φυσεως γιατι να ανεβαζω πυρετο;
    γιατι η θερμοκρασία ρυθμίζεται απο τον εγκέφαλο και συγκεκριμένα απο τον υποθάλαμο, ο οποίος παίζει ρόλο και στη ψυχολογία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Και γιατι ενας νευρολογος δεν μπορει να το πει;!!!!Δυο νευρολογοι που εχω επισκεφτει,ο ενας οταν του ειπα οτι εχω δεκατα μου λεει αυτο ειναι περιεργο.Και η αλλη που πηγα,μεσα σε ολα που της ειπα,της ειπα κι αυτο και μου λεει αυτο ειναι αλλο θεμα με τα ζεστα χερια.Και μου εδωσε αντικαταθλιπτικα.Αυτο που λες εχει βαση,για αυτο και οταν εχεις θυρεοειδη λογω ελλειψης Τ3-Τ4 που επηρεαζουν τον εγκεφαλο,ζεσταινονται τα χερια και τα ποδια.Το θεμα ειναι το εξης.Πολλες φορες,νιωθω να ζεσταινομαι αλλα δεν εχω δεκατα.Και αλλες που ζεσταινομαι,εχω.Δεν μπορω να βρω μια ακρη.Τι να κανω;Να παω σε εναν ψυχιατρο,να αρχισω αγωγη με χαπια και αν ειναι κατι παθολογικο τι θα κανω;Θα φανει αν ειναι κατι παθολογικο;Δηλαδη τα αντικαταθλιπτικα περιοριζουν μονο τα ψυχοσωματικα προβληματα και μετα μπορεις να διακρινεις τα παθολογικα αν υπαρχουν;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Και γιατι ενας νευρολογος δεν μπορει να το πει;!!!!Δυο νευρολογοι που εχω επισκεφτει,ο ενας οταν του ειπα οτι εχω δεκατα μου λεει αυτο ειναι περιεργο.Και η αλλη που πηγα,μεσα σε ολα που της ειπα,της ειπα κι αυτο και μου λεει αυτο ειναι αλλο θεμα με τα ζεστα χερια.Και μου εδωσε αντικαταθλιπτικα.Αυτο που λες εχει βαση,για αυτο και οταν εχεις θυρεοειδη λογω ελλειψης Τ3-Τ4 που επηρεαζουν τον εγκεφαλο,ζεσταινονται τα χερια και τα ποδια.Το θεμα ειναι το εξης.Πολλες φορες,νιωθω να ζεσταινομαι αλλα δεν εχω δεκατα.Και αλλες που ζεσταινομαι,εχω.Δεν μπορω να βρω μια ακρη.Τι να κανω;Να παω σε εναν ψυχιατρο,να αρχισω αγωγη με χαπια και αν ειναι κατι παθολογικο τι θα κανω;Θα φανει αν ειναι κατι παθολογικο;Δηλαδη τα αντικαταθλιπτικα περιοριζουν μονο τα ψυχοσωματικα προβληματα και μετα μπορεις να διακρινεις τα παθολογικα αν υπαρχουν;
    Η πραγματικότητα είναι πως τα πάντα στο σώμα μας είναι αλληλένδετα. Για παράδειγμα εχει βρεθεί οτι ένας υποδοχειας (5-HT1A) που σχετίζετε με την κατάθλιψη και το αγχος παίρνει μέρος στον έλεγχο της θερμοκρασίας του σώματος. Και ακριβώς λόγο του ότι πολλές λειτουργίες του εγκεφάλου είναι αλληλοεξαρτόμενες ειναι συχνα δύσκολο να βρεθεί η κατάλληλη αγωγή.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Εννοεις οτι ειναι συχνα δυσκολο να βρεθει η καταλληλη αγωγη στην Ελλαδα,ειτε το θεμα ειναι παθολογικο ειτε ψυχιατρικο.Σε αυτο συμφωνουμε γιατι οι πιο πολλοι ελληνες γιατροι δεν ξερουν τι τους γινεται βασικα.Ενας γνωστος μου κοντεψε να τρελαθει,του εδιναν αντικαταθλιπτικα και τελικα ο ανθρωπος ειχε παθολογικο προβλημα και ευτυχως επεσε τυχαια σε εναν πολυ καλο γιατρο που ειχε φυσικα δουλεψει και στο εξωτερικο και ετσι βρηκε ακρη.Εχω περασει αρκετες σοβαρες καταθλιψεις στη ζωη μου και τις αντιμετωπισα χωρις βοηθεια απο κανεναν γιατρο.Το θεμα ειναι οτι αυτο που μου συμβαινει αυτο τον καιρο,δεν υπαρχει...Πραγματικα δεν υπαρχει.Θα μου πεις,καποια στιγμη ο οργανισμος και το πνευμα ξεσπαει και ερχονται τα ψυχοσωματικα.Φοβαμαι ομως στην ιδεα οτι μια στις χιλιες να ειναι κατι παθολογικο,ειναι κριμα να μπω στη διαδικασια της ψυχιατρικης αγωγης.Ειμαι σε αδιεξοδο και πραγματικα καποιες στιγμες δεν μπορω να ελεγξω την κατασταση μου,με επηρεαζει πολυ ψυχολογικα.Οτι περασα μια απιστευτη περιοδο αγχους με αυτο το θεμα,την περασα.Και κρισεις πανικου περασα.Ομως το προβλημα προυπηρχε,πριν τα παιξω απο το αγχος μου με αποτελεσμα να εχω μπερδευτει τελικα.

  10. #10
    thanasisGR
    Guest
    kai omos to anxos prokalh kapsimo sta xeria... egw epatha megalo sok arxise apo ta xeria kai eftase meta se olo to soma.. eixe kokkinish to prosopo mou.. ta xeria mou melaniasane.. piga amesos sto nosokomio kai mou eipane oti einai apo anxos... kai tin epomenh mera imouna kala...

    edit: na fantastis twra exw to air condition sto terma... kai nio8o fountoma.. paw kai rixno sunexia nero sto kefali mou..
    Last edited by thanasisGR; 20-09-2011 at 23:32.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Τι να σας πω ρε παιδια...Το θεμα ειναι οτι εχω ανεβαζω και πυρετο,δεν ειναι δηλαδη μονο τ καψιμο.Πηγα σε ρευματολογο και ειναι να κανω καποιες εξετασεις.Καποιες φορες ευχομαι να ειναι απο αγχος ολα αυτα αλλα καποια πραγματα δεν εξηγουνται...

  12. #12
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Τι να σας πω ρε παιδια...Το θεμα ειναι οτι εχω ανεβαζω και πυρετο,δεν ειναι δηλαδη μονο τ καψιμο.Πηγα σε ρευματολογο και ειναι να κανω καποιες εξετασεις.Καποιες φορες ευχομαι να ειναι απο αγχος ολα αυτα αλλα καποια πραγματα δεν εξηγουνται...
    τα δέκατα δεν είναι πυρετός...

    και όταν λες κανεις δέκατα τι θερμοκρασία έχεις?

    37,3 ???

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Μεχρι 37,5.Ολοι οι γιατροι μου ειπαν να το ψαξω με τα δεκατα,ασχετα απο το αγχος πχ αν εχω.Πιστεψε με,ειναι χειροτερα απο πυρετο οταν δεν μπορουν να βρουν απο τι προερχεται.Απο τοτε που αρχισαν οι πονοι στο κεφαλι,εχω και τα δεκατα.Την πρωτη φορα που το επαθα,ειχα φτασει μεχρι 37,8 και μου ειχαν δωσει μια αντιβιωση,ενα αντιφλεγμονοδες και ενα σπρει επειδη μου ειπε ο γιατρος οτι ηταν ρινοκολπιτιδα.Με την αγωγη,εφυγαν τα παντα μετα απο δυο-τρεις εβδομαδες.Αυτο συνεβη Οκτωβρη,πριν ενα χρονο σχεδον.Και απο τον Απριλιο που περασε,εχω το ιδιο προβλημα και δεν φευγει με τιποτα.Ξαναπηρα την αγωγη αυτη,αλλα και παλι τιποτα.Ασε σου λεω....Τα εχω δει ολα.

  14. #14
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Μεχρι 37,5.Ολοι οι γιατροι μου ειπαν να το ψαξω με τα δεκατα,ασχετα απο το αγχος πχ αν εχω.Πιστεψε με,ειναι χειροτερα απο πυρετο οταν δεν μπορουν να βρουν απο τι προερχεται.Απο τοτε που αρχισαν οι πονοι στο κεφαλι,εχω και τα δεκατα.Την πρωτη φορα που το επαθα,ειχα φτασει μεχρι 37,8 και μου ειχαν δωσει μια αντιβιωση,ενα αντιφλεγμονοδες και ενα σπρει επειδη μου ειπε ο γιατρος οτι ηταν ρινοκολπιτιδα.Με την αγωγη,εφυγαν τα παντα μετα απο δυο-τρεις εβδομαδες.Αυτο συνεβη Οκτωβρη,πριν ενα χρονο σχεδον.Και απο τον Απριλιο που περασε,εχω το ιδιο προβλημα και δεν φευγει με τιποτα.Ξαναπηρα την αγωγη αυτη,αλλα και παλι τιποτα.Ασε σου λεω....Τα εχω δει ολα.
    εγώ εδώ και μήνες έχω καθημερινά βραχνάδα και δέκατα 37,5 που ξεκινάνε από το απόγευμα... και ακόμα δεν το έχω ψάξει... καλά η βραχνάδα δεν είναι έντονη.. αλλα έχω συνεχεια κάθε βραδυ δέκατα.. και έχω κάνει και σε κατάσταση εντονου stress 38,3

    εγώ το έχω πάρει πιο χαλαρά το θέμα... αφού από τα ψυχοσωματικά ότι θες μπορείς να πάθεις.. είναι ακριβώς ίδια με σοβαρές ασθενειες.. πας στους γιατρούς μετά σου λένε δεν έχεις τίποτα μετά εσύ αγχώνεσαι πάλι ότι έγινε λάθος διάγνωση κλπ...

    όταν νιώθεις αυτό το ψυχοσωματικό φούντωμα και όταν έχεις αυτό το κάψιμο στο σώμα λογικό δεν είναι όταν βάλεις θερμόμετρο να ανεβάζει αυτή την θερμοκρασία?? εδώ ύπαρχη και ψυχοσωματική υποθερμία... μην αγχώνεσαι.. θα δεις δεν θα έχεις tpt.. και σε λίγες μέρες θα σου πέραση..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Μπορει να εχεις δικιο και μακαρι να ειναι απο αυτο.Ομως κι εσυ,ριξε μια ματια για καλο και για κακο γιατι εσυ εχεις και θυρεοειδη.Τι να πω,δεν ξερω πραγματικα.Ισως να προερχεται απο το γεγονος οτι οταν υπαρχει εντονο αγχος τοτε οι καυσεις του οργανισμου ειναι περισσοτερες και πιο εντονες με αποτελεσμα να επηρεαζεται και ο ενδοκρινολογικος τομεας για αυτο να συμβαινουν ολα αυτα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΨΙΜΟ ΣΕ ΧΕΡΙΑ-ΠΟΔΙΑ
    By volkar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 04-01-2016, 22:35
  2. Η ΖΩΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ!
    By ME&I in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 31-08-2011, 16:22
  3. ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΛΕΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 20-06-2010, 17:01
  4. μυστικό περί ομοφυλοφιλίας, σε λάθος χερια?
    By Anderss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 21-04-2009, 14:31
  5. Μουδιασματα στα χερια - μικρη ανοχη στο ποτο
    By Alexintrouble in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-09-2008, 16:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •