ερωτησεις περι ΙΨΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149

    ερωτησεις περι ΙΨΔ

    πως ελεγχετε -αποβαλλετε το αγχος?κατα ποσο σας βοηθαει η φαρμακευτικη αγωγη?πως απαλλασεστε απο τις ιδεοληψιες και τους ψυχαναγκασμους?το μπερδεμα στο κεφαλι ειναι αιτια του αγχους?βαζει κανεις απο εσας τις λεξεις σε "κουτακια"?τι συναισθηματα εχετε η δεν εχετε ?πως ειναι γενικοτερα η καθημερινοτητα σας? εχει ξεπερασει κανεις την ταλαιπωρητικη ΙΨΔ ?

  2. #2
    εγω προσωπικα εχω μεγαλη βελτιωση με την φαρμακευτικη μου αγωγη..κανω ομως και ψυχοθεραπεια για να προσπαθησω να εντοπισω τα αιτια του αγχους και να προσπαθησω να τα αποβαλλω..η καθημερινοτητα μου εχει επισης βελτιωθει αρκετα..ειμαι πιο χαλαρη,ψαχνω για δουλεια και οι κοινωνικες μου επαφες επισης ειναι καλυτερες..οσον αφορα τα συναισθηματα ειναι φασεις που νιωθω κι εγω ''επιπεδη'',ειναι ομως και φασεις που ειμαι μια χαρα..ειναι πολυ βασανιστικη η ιψδ,αλλα την πολεμαω...δεν προκειται να την αφησω να μου καταστρεψει τη ζωη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    καποιος αλλος με απαντησεις στις ερωτησεις μου?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    το μπέρδεμα στο κεφάλι είναι αιτία του άγχους ναι. μπορεί για παράδειγμα να νομίζεις πως θέλεις να σκοτώσεις κάποιον και ότι είσαι κακός και δολοφόνος και μπλα μπλα αλλά δεν υφίστανται όλα αυτά να είσαι σίγουρος! το γνωρίζω από δική μου εμπειρία αλλά και από άλλων ατόμων εδώ μέσα. συμβουλέψου όσο πιο γρήγορα μπορείς ψυχολόγο ή ψυχίατρο..σίγουρα δεν θα είναι για κακό σου..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    πως ελεγχετε -αποβαλλετε το αγχος?κατα ποσο σας βοηθαει η φαρμακευτικη αγωγη?πως απαλλασεστε απο τις ιδεοληψιες και τους ψυχαναγκασμους?το μπερδεμα στο κεφαλι ειναι αιτια του αγχους?βαζει κανεις απο εσας τις λεξεις σε "κουτακια"?τι συναισθηματα εχετε η δεν εχετε ?πως ειναι γενικοτερα η καθημερινοτητα σας? εχει ξεπερασει κανεις την ταλαιπωρητικη ΙΨΔ ?
    θα περιμενω απαντησεις σας στις παραπανω ερωτησεις μου.

  6. #6
    σε κατασταση άγχους και μάλιστα έντονου δεν παίρνουμε ποτέ αποφάσεις και μάλιστα σοβαρές, αλλά σε κατάσταση χαλάρωσης.
    τις ιδεοληψίες και τους ψυχαναγκασμούς μαθαίνουμε πρώτα να τους αναγνωρίζουμε ως τετοιους και να τους κατανοούμε κατά το χρόνο που βρίσκονται σε εξέλιξη στη σκέψη μας, σαν εσωτερική παρατήρηση. μαθαίνουμε πρώτα να κατανοούμε τις σκέψεις αυτές ως παράλογες, φανταστικές, ως πράγματα που δεν έχουν έρεισμα στην πραγματικότητα, ως σενάρια, ως καταστροφικές σκέψεις, ως γεγονότα που συμβαίνουν στο κεφάλι μας και πουθενα αλλού. μαθαίνουμε στο ίδιο πλαίσιο να ξεχωρίζουμε το λογικό από το παράλογο στη σκέψη. άμα τα κάνεις αυτά μάθε μετά να τις διώχνεις, να τις σταματάς ως τετοιες ενώ ήδη βρίσκονται σε εξέλιξη με το να φέρνεις στο νου σου άλλες σκέψεις ευχάριστες, πχ ένα ευχάριστο γεγονός ή συναίσθημα ή ένα στόχο ή ξεκινάς να ασχολείσαι με κάτι που σε κανει να ξεφευγεις από τις σκέψεις αυτές ώστε να αντικαθιστας τις σκεψεις αυτες. Το να τις σταματας να το κανεις όσο πιο συντομα γινεται με το που θα ξεκινήσουν να εξελισσονται στη σκέψη. Όπως βλεπεις καποιον τριτο που έρχεται από μακριά και τον σταματάς. Είναι επιγραμματικά μια μεθοδος αντιμετωπισης της γνωστικης συμπεριφορικης μεθόδου, που άμα την κατανοήσεις και την εφαρμόσεις με πείσμα βλέπεις αποτέλεσμα.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    σε κατασταση άγχους και μάλιστα έντονου δεν παίρνουμε ποτέ αποφάσεις και μάλιστα σοβαρές, αλλά σε κατάσταση χαλάρωσης.
    τις ιδεοληψίες και τους ψυχαναγκασμούς μαθαίνουμε πρώτα να τους αναγνωρίζουμε ως τετοιους και να τους κατανοούμε κατά το χρόνο που βρίσκονται σε εξέλιξη στη σκέψη μας, σαν εσωτερική παρατήρηση. μαθαίνουμε πρώτα να κατανοούμε τις σκέψεις αυτές ως παράλογες, φανταστικές, ως πράγματα που δεν έχουν έρεισμα στην πραγματικότητα, ως σενάρια, ως καταστροφικές σκέψεις, ως γεγονότα που συμβαίνουν στο κεφάλι μας και πουθενα αλλού. μαθαίνουμε στο ίδιο πλαίσιο να ξεχωρίζουμε το λογικό από το παράλογο στη σκέψη. άμα τα κάνεις αυτά μάθε μετά να τις διώχνεις, να τις σταματάς ως τετοιες ενώ ήδη βρίσκονται σε εξέλιξη με το να φέρνεις στο νου σου άλλες σκέψεις ευχάριστες, πχ ένα ευχάριστο γεγονός ή συναίσθημα ή ένα στόχο ή ξεκινάς να ασχολείσαι με κάτι που σε κανει να ξεφευγεις από τις σκέψεις αυτές ώστε να αντικαθιστας τις σκεψεις αυτες. Το να τις σταματας να το κανεις όσο πιο συντομα γινεται με το που θα ξεκινήσουν να εξελισσονται στη σκέψη. Όπως βλεπεις καποιον τριτο που έρχεται από μακριά και τον σταματάς. Είναι επιγραμματικά μια μεθοδος αντιμετωπισης της γνωστικης συμπεριφορικης μεθόδου, που άμα την κατανοήσεις και την εφαρμόσεις με πείσμα βλέπεις αποτέλεσμα.
    γιάννη εσύ είσαι ειδικός?

  8. #8
    Quote Originally Posted by Φελίσιτι View Post
    γιάννη εσύ είσαι ειδικός?
    Όχι, το χω αντιμετωπίσει (μου χει μεινει λίγος δρομος ακόμη) γι αυτο έχω γνωσεις και μου αρεσει να τις μεταδιδω και σε άλλους που βρίσκονται τωρα σε καταστασεις που ημουν εγω καποτε
    γιάννης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Όχι, το χω αντιμετωπίσει (μου χει μεινει λίγος δρομος ακόμη) γι αυτο έχω γνωσεις και μου αρεσει να τις μεταδιδω και σε άλλους που βρίσκονται τωρα σε καταστασεις που ημουν εγω καποτε
    τι εννοεις οτι το εχεις αντιμετωπισει? δεν εχεις πια αγχος-και τα συμπτωματα της ΙΨΔ?εγω ξανακυλησα διοτι μου εκοψαν το abilify και τωρα δοκιμαζω αλλα που τα βλεπω πιο ρεαλιστικα.αλλα εχω πολυ αγχος-σκεφτομαι παρα πολυ,ειναι σαν να ξαναγυριζω πισω στα παλια...εσυ πως το καταφερες και το ξεπερνας?

  10. #10
    Σου γράφω μια μέθοδο που δοκίμασα για αντιμετώπιση της ΙΔΨ, την έστειλα και σ΄ αλλους εδώ και πιστεύω ότι δουλεύει, από τη γνωστικοσυμπεριφορική μεθοδο. Ψυχολογος της μεθοδου αυτης μου την εμαθε.
    Αντιμετωπιση διαστρεβλωμένων σκεψεων. Πρωτα μαθε να διακρινεις τις σκεψεις σου κατα πόσο είναι λογικές ή διαστρεβλώσεις (παράλογες σκέψεις, φανταστικές καταστάσεις που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα, που τις ζεις απλά στη σκέψη εκείνη τη στιγμή κλπ):

    Α) Αναγνώριση της διαστρεβλωμένης σκέψης ως τετοιας, σα να σαι παρατηρητής της σκέψης σου, του εαυτού σου (να βλέπεις τη σκέψη που έρχεται όπως κάποιο τρίτο που πλησιαζει και τον αναγνωρίζεις ως τέτοιο). Μάθε δηλαδή πρώτα να αναγνωρίζεις ότι αυτο που ρχεται στο κεφαλι σου ή η κατασταση σκεψης στην οποια βρισκεσαι είναι διαστρεβλωμενη σκεψη, όπως βλεπεις καποιον τριτο στο δρομο να σε πλησιαζει. Δλδ σαν εσωτερική παρατήρηση.

    Β) Κατανόηση ότι η σκέψη που έρχεται ή βρίσκεται σε εξέλιξη δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα, είναι φανταστική, είναι κάτι το παράλογο, κάτι που υπάρχει μόνο μέσα στο κεφάλι, σαν ένα άλλο μέρος του νου σου να κάνει αυτήν τη διαπίστωση. Δλδ, Αναγνώριση και κατανόηση της σκέψης ως ψυχαναγκασμού.

    Γ) Απόκρουση αφού έκανες το Α και Β. Σα να της λες σταμάτα, φύγε. Σα να αποκρούεις και διώχνεις τον τρίτο.
    Δ) Μετά να βάλεις στη θέση της κάποια άλλη σκέψη ευχάριστη, ένα ευχάριστο γεγονός, ένα στόχο κλπ, να φύγεις απ εκεί που βρίσκεσαι ή να κάνεις κάτι άλλο ή να ασχοληθείς με κατι που θα σε απομακρυνει από αυτη τηνν κατασταση σκεψης.

    Κάπως έτσι.....,
    Το παν είναι να κατανοήσεις ότι αυτά τα διαστρεβλωμένα δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματικότητα. Να διακρίνεις δλδ τις λογικες από τις παραλογες σκεψεις.
    Σου συστήνω επίσης να φέρνεις όσο πιο συχνά μπορείς στη σκέψη σου πράγματα που σου δημιουργούν χαρά, να βάζεις στον νου θετική ενέργεια και ευχάριστες αναμνήσεις που με την πάροδο του χρόνου μειώνουν την ένταση και σταδιακά εξαφανίζουν τις διαστρεβλωμένες σκέψεις. Μην μένεις κάπου αδρανής, πχ μόνος στο δωματιο, αυτό υποβοηθα να σου σχονται τετοιες σκέψεις. Χόμπις κι ασχολια με οτι σ ευχαριστει υποβοηθούν στο να φυγουν. Επίσης με το να εκθετεις τον εαυτο σου στις καταστασεις οι οποιες υποτιθεται φοβίζουν βοηθά στο να εξοικειωθείς μ αυτες και έτσι να φυγει ο φοβος και το άγχος που νοιωθεις γι αυτες.

    Άμα θες βρες ένα ψυχολόγο της γνωστικής συμπεριφορικής μεθόδου, σ αυτή τη μέθοδο μαθαίνεις τον τρόπο αυτό. Συζήτησε το και με το γιατρό σου.
    Ελπίζω να βοήθησα και να ανταποκρίνομαι σ αυτό που ψάχνεις.
    Αξίζει τον κόπο να κάνεις προσπάθεια με την πιο πάνω μέθοδο.
    Ελπίζω λιγο να βοήθησα......
    γιάννης

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    17
    Ιωάννη έχω αρχίσει να το δοκιμάζω και εγώ αυτό και νομίζω πως πιάνει.Ειδικά το πρώτο και το δευτερο βήμα είναι τα σημαντικότερα,να καταλάβεις δηλάδη,οτι όλα είναι μεσα στο κεφάλι σου,δεν είναι αληθεια,είναι κάτι που δεν θα γίνει ποτέ!Φυσικά τις πρωτες φορες δεν ήταν εύκολο,δεν μπορούσα καθολου να το πετύχω ,ούτε καν αλλά νομίζω πως κάτι γίνεται

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    δεν πρεπει πρωτα να φυγει το αγχος απο το κεφαλι μου για να προχωρησω σ'αυτη τη μεθοδο?δε νομιζω πως ειμαι ικανος αυτη τη στιγμη να το κανω αυτο...

  13. #13
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    δεν πρεπει πρωτα να φυγει το αγχος απο το κεφαλι μου για να προχωρησω σ'αυτη τη μεθοδο?δε νομιζω πως ειμαι ικανος αυτη τη στιγμη να το κανω αυτο...
    θέληση χρειάζεται για να το κανεις!!! και το άγχος αποτέλεσμα διαστρεβλωμένων σκέψεων είναι και φόβου που προμελετάται. η κακή πλευρά της σκέψης δλδ το δημιουργεί, προηγείται του άγχους, έστω και αν δεν το καταλαβαίνουμε αφού γινονται σχεδον παντα αυτοματοποιημένα.
    γιάννης

  14. #14
    Quote Originally Posted by God is in the rain View Post
    Ιωάννη έχω αρχίσει να το δοκιμάζω και εγώ αυτό και νομίζω πως πιάνει.Ειδικά το πρώτο και το δευτερο βήμα είναι τα σημαντικότερα,να καταλάβεις δηλάδη,οτι όλα είναι μεσα στο κεφάλι σου,δεν είναι αληθεια,είναι κάτι που δεν θα γίνει ποτέ!Φυσικά τις πρωτες φορες δεν ήταν εύκολο,δεν μπορούσα καθολου να το πετύχω ,ούτε καν αλλά νομίζω πως κάτι γίνεται
    Με τη μεθοδο αυτη έχω περιορίσει πολύ και τη συχνότητα που έρχονται αλλά και την ένταση τους. Βλέπω μεγαλη διαφορα σε σχεση με χρονια πριν.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Ερωτήσεις?
    By frei in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 27
    Last Post: 13-07-2010, 21:44
  2. περι πενθους δυσκολες ερωτησεις......
    By interappted in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 327
    Last Post: 19-10-2009, 14:05
  3. μια νέα εδώ με ερωτήσεις..
    By amarilia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 16-09-2008, 16:41
  4. δυό ερωτήσεις;
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 04-09-2008, 12:14
  5. Ερωτήσεις ...
    By ASSOS in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-03-2007, 15:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •