METAIXMIAKH ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    THESSALONIKI
    Posts
    15

    METAIXMIAKH ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ , ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΑΙΒΕΩΣΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ. ΠΑΣΧΩ ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΑΘΛΗΨΗ. ΑΝΗΔΩΝΙΑ ΑΛΕΞΙΘΥΜΙΑ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
    ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ?
    ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    εξιδανικευεις συχνα ερωτικους συντροφους και μετα περνας στην πληρη υποτιμηση;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Danay1997 View Post
    εξιδανικευεις συχνα ερωτικους συντροφους και μετα περνας στην πληρη υποτιμηση;
    βρε συ είναι από τα κύρια συμπτώματα αυτό... όπως επίσης και την αγάπη και το μίσος το βιώνουμε πολύ πιο έντονα από τους υπόλοιπους.
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    σε μηνες γινεται αυτο δηλ;και το εκδηλωνεις λεκτικα η οχι;η κρατας μισος μεσα σου;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by pagani13 View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ , ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΑΙΒΕΩΣΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ. ΠΑΣΧΩ ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΑΘΛΗΨΗ. ΑΝΗΔΩΝΙΑ ΑΛΕΞΙΘΥΜΙΑ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
    ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ?
    ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ.
    Καλως ορισες!!
    Δεν εχω καταλαβει ποια ειναι η ευκολη λυση?Θες να μας εξηγησεις?
    Δεν ειναι ευκολο στην αρχη μετα απλα μαθαινεις και μαθαινεις και μαθαινεις.......

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    THESSALONIKI
    Posts
    15
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ. ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ. ΑΝΕΜΕ Η ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΟΥ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. 32 ΧΡΩΝΩΝ ΕΙΜΑΙ , ΕΔΩ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ. ΑΠΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΜΟΡΦΗΣ ΚΑΙ ΠΑΓΙΑ ΑΛΥΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ. ΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ, Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΩΝΤΑΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΛΙΚΡΗΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΟΥ, ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ , ΜΟΥ ΛΕΕΙ 2 ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟΣΗ ΣΟΒΑΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΕΚΑΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ ΘΥΜΟ ΚΑΙ ΝΕΥΡΑ,ΑΛΛΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΞΕΣΠΟΥΣΑ ΣΕ ΑΛΚΟΟΛ ΤΖΟΓΟ ΚΑΙ ΑΛΛΩΤΕ ΣΕ ΦΩΝΕΣ ΜΕ ΝΕΥΡΑ. ΝΑΙ BLOODYKATE ΕΧΩ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΠΑΡΑΦΟΡΑ, ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΧΩΡΙΣΜΟΥ ΜΑΣ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΑΛΓΟΣ ΠΟΥ ΕΤΡΩΧΕ ΤΑ ΣΩΘΗΚΑ ΜΟΥ ΕΠΙ 4 ΜΗΝΕΣ. ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΩΤΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΣΤΑΤΩΝΟΜΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ, ΝΑ ΜΕ ΤΡΥΠΑΝ ΧΙΛΙΕΣ ΒΕΛΟΝΕΣ ΣΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ. ΑΦΟΡΗΤΟΣ ΠΟΝΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΓΛΥΚΟΣ, ΝΑ ΖΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ. ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΕΒΓΑΛΑ ΟΛΗ ΤΗ ΜΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΕΘΙΣΜΟΥ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΤΗΣ.
    ΕΣΕΙΣ ?
    ΖΕΙΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ? ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΛΕΓΧΕΤΕ, ΕΧΕΤΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ, ΕΧΩ ΧΤΙΖΩ ΧΤΙΖΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΓΚΡΕΜΙΖΩ. ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΑΥΤΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΑΠΟΚΟΠΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΧΗΜΗ ΕΚΘΕΣΗ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ, ΕΧΩ 2-3 ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΝΑΧΑ ΠΟΥ ΑΝΤΟΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥ 70 ΧΡΟΝΩΝ ΑΝ ΚΑΙ ΟΞΥΜΟΡΟ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΚΑΠΩΣ, ΔΙΟΤΙ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΕΔΩ ΤΟΥΣ ΟΜΙΟΠΑΘΕΙΣ ΜΟΥ.
    Διαγνωστικά κριτήρια

    Ένας εκτεταμένος τύπος αστάθειας των διαπροσωπικών σχέσεων, της εικόνας του εαυτού και των συναισθημάτων και έντονης παρορμητικότητας που αρχίζει νωρίς στην ενήλικη ζωή και είναι παρών σε μία ποικιλία καταστάσεων, όπως φαίνεται από πέντε (ή περισσότερα) από τα παρακάτω:

    (1) ξέφρενες προσπάθειες του ατόμου να αποφύγει πραγματική ή φανταστική εγκατάλειψη.

    (2) ένας τύπος ασταθών και έντονων διαπροσωπικών σχέσεων που χαρακτηρίζονται από εναλλαγές μεταξύ των ακραίων περιπτώσεων της εξιδανίκευσης και της υποτίμησης

    (3) διατάραξη της ταυτότητας: έντονα και επίμονα ασταθής εικόνα ή αίσθηση του εαυτού

    (4) παρορμητικότητα σε τουλάχιστον δύο τομείς που είναι δυνητικά αυτοκαταστροφικοί (π.χ. ξόδεμα χρημάτων, σεξ, κατάχρηση ουσιών, απρόσεκτη οδήγηση, επεισόδια υπερφαγίας). (5) επανειλημμένη αυτοκτονική συμπεριφορά, χειρονομίες ή απειλές ή αυτοακρωτηριαστική συμπεριφορά

    (6) συναισθηματική αστάθεια οφειλόμενη σε έντονη αντιδραστικότητα της διάθεσης (π.χ. έντονη επεισοδιακή δυσφορία, ευερεθιστότητα ή άγχος που συνήθως διαρκεί για λίγες ώρες και μόνο σπάνια περισσότερο από λίγες μέρες)

    (7) χρόνια αισθήματα κενού

    (8) απρόσφορος, έντονος θυμός ή δυσκολία ελέγχου του θυμού (π.χ. συχνά ξεσπάσματα θυμού, συνεχής θυμός, επανειλημμένα το άτομο έρχεται στα χέρια)

    (9) παροδικός, σχετιζόμενος με στρες παρανοϊκός ιδεασμός ή σοβαρά διασχιστικά συμπτώματα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Danay1997 View Post
    σε μηνες γινεται αυτο δηλ;και το εκδηλωνεις λεκτικα η οχι;η κρατας μισος μεσα σου;
    Εξαρτάται.. εμένα πχ μου συμβαίνει να μισήσω και να είμαι κακιασμένο, και σε κανα 2ωρο να τα έχω ξεχάσει όλα και να αγαπώ ξανά. Δεν ξέρω αν ρωτάς για κάτι προσωπικό σου, δεν έχω να σου δώσω απάντηση, άλλο ο ένας άλλο ο άλλος
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317

    .....

    προφανως ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες.............λογικο ειναι αυτο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    κειτ σβησε κανενα μηνυμα!!!!!!!εχεις γεματη θυριδα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    ειχα πληγωσει πολυ τα χερια μου ειναι καταματωμενα............βεβαια τωρα παω καλυτερα ,αλλα ακομη χαλια ειμαι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Danay1997 View Post
    ειχα πληγωσει πολυ τα χερια μου ειναι καταματωμενα............βεβαια τωρα παω καλυτερα ,αλλα ακομη χαλια ειμαι.
    Γιατί να πληγώνεις τον εαυτό σου?.. Κι εγώ με τιμωρούσα κάθε φορά που είχα νεύρα και έπεφτα στην παγίδα να γεμίζω τα κενά μου και παράλληλα να με τιμωρώ με το φαγητό. Αλλά ξέρεις κάτι? συνηδητοποίησα πως δεν έχω κανέναν πέραν του εαυτού μου. Και τίποτα δεν θα αλλάξει προς το καλύτερο αν συνεχίσω να παρακμάζω. Μην το κάνεις στον εαυτό σου. Εκτός και αν σου είναι δύσκολο, τίποτα δεν είναι απόλυτο έτσι?
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by pagani13 View Post
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ. ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ. ΑΝΕΜΕ Η ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΟΥ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. 32 ΧΡΩΝΩΝ ΕΙΜΑΙ , ΕΔΩ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ. ΑΠΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΜΟΡΦΗΣ ΚΑΙ ΠΑΓΙΑ ΑΛΥΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ. ΜΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ, Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΩΝΤΑΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΛΙΚΡΗΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΟΥ, ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ , ΜΟΥ ΛΕΕΙ 2 ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟΣΗ ΣΟΒΑΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΕΚΑΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ ΘΥΜΟ ΚΑΙ ΝΕΥΡΑ,ΑΛΛΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΞΕΣΠΟΥΣΑ ΣΕ ΑΛΚΟΟΛ ΤΖΟΓΟ ΚΑΙ ΑΛΛΩΤΕ ΣΕ ΦΩΝΕΣ ΜΕ ΝΕΥΡΑ. ΝΑΙ BLOODYKATE ΕΧΩ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΠΑΡΑΦΟΡΑ, ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΧΩΡΙΣΜΟΥ ΜΑΣ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΑΛΓΟΣ ΠΟΥ ΕΤΡΩΧΕ ΤΑ ΣΩΘΗΚΑ ΜΟΥ ΕΠΙ 4 ΜΗΝΕΣ. ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΩΤΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΣΤΑΤΩΝΟΜΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ, ΝΑ ΜΕ ΤΡΥΠΑΝ ΧΙΛΙΕΣ ΒΕΛΟΝΕΣ ΣΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ. ΑΦΟΡΗΤΟΣ ΠΟΝΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΓΛΥΚΟΣ, ΝΑ ΖΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ. ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΕΒΓΑΛΑ ΟΛΗ ΤΗ ΜΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΕΘΙΣΜΟΥ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΤΗΣ.
    ΕΣΕΙΣ ?
    ΖΕΙΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ? ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΛΕΓΧΕΤΕ, ΕΧΕΤΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ, ΕΧΩ ΧΤΙΖΩ ΧΤΙΖΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΓΚΡΕΜΙΖΩ. ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΑΥΤΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΑΠΟΚΟΠΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΧΗΜΗ ΕΚΘΕΣΗ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ, ΕΧΩ 2-3 ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΝΑΧΑ ΠΟΥ ΑΝΤΟΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥ 70 ΧΡΟΝΩΝ ΑΝ ΚΑΙ ΟΞΥΜΟΡΟ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΚΑΠΩΣ, ΔΙΟΤΙ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΕΔΩ ΤΟΥΣ ΟΜΙΟΠΑΘΕΙΣ ΜΟΥ.
    Διαγνωστικά κριτήρια

    Ένας εκτεταμένος τύπος αστάθειας των διαπροσωπικών σχέσεων, της εικόνας του εαυτού και των συναισθημάτων και έντονης παρορμητικότητας που αρχίζει νωρίς στην ενήλικη ζωή και είναι παρών σε μία ποικιλία καταστάσεων, όπως φαίνεται από πέντε (ή περισσότερα) από τα παρακάτω:

    (1) ξέφρενες προσπάθειες του ατόμου να αποφύγει πραγματική ή φανταστική εγκατάλειψη.

    (2) ένας τύπος ασταθών και έντονων διαπροσωπικών σχέσεων που χαρακτηρίζονται από εναλλαγές μεταξύ των ακραίων περιπτώσεων της εξιδανίκευσης και της υποτίμησης

    (3) διατάραξη της ταυτότητας: έντονα και επίμονα ασταθής εικόνα ή αίσθηση του εαυτού

    (4) παρορμητικότητα σε τουλάχιστον δύο τομείς που είναι δυνητικά αυτοκαταστροφικοί (π.χ. ξόδεμα χρημάτων, σεξ, κατάχρηση ουσιών, απρόσεκτη οδήγηση, επεισόδια υπερφαγίας). (5) επανειλημμένη αυτοκτονική συμπεριφορά, χειρονομίες ή απειλές ή αυτοακρωτηριαστική συμπεριφορά

    (6) συναισθηματική αστάθεια οφειλόμενη σε έντονη αντιδραστικότητα της διάθεσης (π.χ. έντονη επεισοδιακή δυσφορία, ευερεθιστότητα ή άγχος που συνήθως διαρκεί για λίγες ώρες και μόνο σπάνια περισσότερο από λίγες μέρες)

    (7) χρόνια αισθήματα κενού

    (8) απρόσφορος, έντονος θυμός ή δυσκολία ελέγχου του θυμού (π.χ. συχνά ξεσπάσματα θυμού, συνεχής θυμός, επανειλημμένα το άτομο έρχεται στα χέρια)

    (9) παροδικός, σχετιζόμενος με στρες παρανοϊκός ιδεασμός ή σοβαρά διασχιστικά συμπτώματα
    Αγαπητα φιλε!
    Η ευκολη λυση ειναι το τελος?Το τελος ειναι μια λυση και δεν ειναι και ευκολη!Ετσι και αλλιως ειναι αναποφευκτο ομως ενας ανθρωπος <<οριακος>> η μη που γραφει οπως εσυ μαλλον απλωνει το χερι του για βοηθεια για συμπαρασταση για να μοιραστει το <<δικο>> του......
    Καθενας οπου εχει ενα θεμα πιστευει οτι το δικο του ειναι πιο δυσκολο απο του αλλου,πιστευει οτι μονο σε αυτον συμβαινει και οτι ειναι καταδικασμενος..Σημερα περνωντας απο πολλα κυματα θελω να σου πω οτι δεν εισαι μονο εσυ οτι συμβαινει και σε αλλους πολυ περισσοτερους απο οτι νομιζεις εσυ.Σε τετοιες περιπτωσεις (χωρις να θελω να υποτιμησω τα δικα σου θεματα) λειτουργουμε λιγο ας πουμε εγωιστικα και εγωκεντρικα και κλεινομαστε στο δικο μας....
    Μαθαινουμε,οπως πολυ ευστοχα εθεσες,να ζουμε με εμας,να εστιαζουμε οχι στα αρνητικα μας αλλα στα θετικα μας,να αποδεχομαστε οσο μπορουμε ολες τις πλευρες μας και να προσπαθουμε να συνθεσουμε την ζωη μας ωστε να ειμαστε καλα με εμας.
    Καποια απο τα θεματα που εχουμε θα ξεπεραστουν καποια αλλα οχι και θα μας συντροφευουν ως το τελος μας,ετσι ειναι τα πραγματα και για να μπορεσεις να ζησεις <<καλα>> χρειαζεται να το αποδεχτεις...
    Η συμβουλη μου ειναι να μην σταθεις στην ταμπελα του <<οριακου>> αλλα να προσπαθησεις να εμβαθυνεις κανοντας τα πραγματα πιο απλα.Τα πραγματα τα κανουμε πιο απλα οταν δεν δινουμε τοσο βαρος και σημασια σε αυτα....
    Φιλικα!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    ολα αυτα ειναι τα συμπτωματα..............................

  14. #14
    Γεια σας. Τα συμπτωματα που εχω εγω αρκετα συνοπτικα ειναι τα εξης: εναλλαγες διαθεσης πολυ εντονες χωρις καποιο εξωτερικο ερεθισμα, εκρηξεις θυμου με συμπεριφορες που μετα με κανουν να νιωθω πολυ ασχημα, πχ μπορει να χτυπησω καποιον, να σπασω κατι, να πω απιστευτες χοντραδες κτλ (στο παρελθον μεσα σε μια ωρα μπορει να τα ειχα κανει ολα, φωναζα, εσπαγα πραγματα, πεταγα απο το μπαλκονι πραγματα, χτυπουσα τον αλλον κι οταν δεν ηρεμουσα κοβομουν στο τελος), η θλιψη ειναι αφορητα εντονη οταν την νιωθω, καθως και η ευφορια, νιωθω να ξεχειλιζει, εντονο προβλημα με τη βουλιμια, κανω καθημερινα εμετους, κανω καταχρηση αλκοολ, παραλογιζομαι συχνα, ζηλευω χωρις λογο, σκεφτομαι πραγματα που δεν εχουν λογικη εκεινη την ωρα, βασανιζομαι ποναω πολυ οταν συμβαινει και σα να πνιγομαι, αντιδρω ακραια και τα κανω θαλασσα, πολυ συχνα νιωθω κενο, βαριεμαι και ταυτοχρονα μια ανησυχια σα να μη ξερω τι πρεπει να με κανω, επισης εχω κανει ασχημα σημαδια στο σωμα μου απο αυτοτραυματισμους. Χμμ ολα αυτα τα ομορφα. Ο γιατρος δεν μου εχει μιλησει ποτε για οριακη. Δεν μου εχει μιλησει γενικοτερα θα ελεγα, παροτι μου δινει φαρμακα τα οποια αλλαζουμε και σχετικα συχνα. Για διπολικη ειχε κανει μια αναφορα, χωρις να μου λεει ακριβως οτι εχω. Απο αυτα που εχω διαβασει νομιζω πως ειμαι πολυ πιο κοντα στην οριακη απο οτι στη διπολικη. Μια ερωτηση για οσους "πασχουν" απο οριακη, ποια ειναι τα πιο εντονα συμπτωματα απο τα οποια ταλαιπωρειστε? ποσο καιρο πηρε στο γιατρο σας να κανει διαγνωση, τι ακριβως σας ειπε και ποια ειναι τα φαρμακα που συνηθως δινουν? Εγω τωρα παιρνω solian και valdoxan.
    [FONT="Comic Sans MS"][/FONT][SIZE="5"][/SIZE]Trying to be ruthless, in the face of beauty...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 14:45
  2. Ναρκισσιστική διαταραχή της προσωπικότητας
    By Kleiw in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 94
    Last Post: 24-06-2015, 23:59
  3. Αποφευκτικη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-03-2010, 23:35
  4. Οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By theo in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 25
    Last Post: 31-08-2007, 05:14
  5. Παρανοειδής διαταραχή της προσωπικότητας
    By ZaxDuke in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 14-06-2007, 11:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •