ψυχολογος ή ψυχιατρος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    99

    ψυχολογος ή ψυχιατρος;

    νομιζω πως δεν παει αλλο η κατασταση μου,κουραστηκα να κλαιω κ να μαι δυστυχισμενη.χρειαζομαι φαρμακευτικη βοηθεια.θελω ενα χαπι που να μου φτιαχει λιγο την διαθεση η ενα χαπι που να με κανει να κοιμαμαι για να ηρεμησει λιγο το κεφαλι μου.ξερει κανεις καποιο φαρμακο που μπορω να παρω χωρις συνταγη γιατρου;επισης θα θελα να ρωτησω αν ξερει κανεις σε τι γιατρο πρεπει να παω.ψυχολογο η ψυχιατρο;δεν θελω ενα γιατρο να μου κανει ψυχαναλυση.ενα γιατρο που να του πω τι εχω κ να μου βρει αμεση λυση

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αν θελεις οπωσδηποτε να παρεις χαπια τοτε πας στον ψυχιατρο. ο ψυχολογος δε μπορει να σου γραψει χαπια ειναι μονο για να μιλας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Ο ψυχολόγος δεν είναι γιατρός είναι ψυχολόγος Δεν πας σε έναν ψυχίατρο να σου πει τι έχεις και να σου προτείνει τρόπους αντιμετώπισης μέσα στους οποίους είναι και ο ψυχολόγος;
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    99
    ναι αλλα δεν ακουγεται καπως να παω σε ψυχιατρο.αυτο ηταν δηλαδη;παει; τρελαθηκα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    κάνε την αρχή με ένα ψυχολόγο κι αν δεν υπάρχει βελτίωση πιστεύω θα σου πει αν χρειάζεσαι ψυχίατρο (έτσι το κάνουν εδώ στα μέρη μου εκεί δεν ξέρω πως πάει το συστημα οπότε αν κάνω λάθος ξέρετε τι να κάνετε )
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    κοιταξε, αν θες να παρεις χαπια απλα για να ηρεμισεις, υπαρχουν και υπνωτικα που ειναι χωρις συνταγη γιατρου νομιζω. υπαρχουν κι αλλοι τροποι για να ηρεμισεις ομως, δε χρειαζεσαι απαραιτητα χαπια. απο κει και περα αν πιστευεις εχεις αναγκη ψυχολογο/ψυχιατρο, πηγαινε σε ψυχολογο καλυτερα και μετα βλεπεις τι θα σου πει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Όσοι πάνε σε ψυχίατρο δηλαδή είναι "τρελοί"; Δεν νομίζω! Τουλάχιστον την λογική μου δεν την έχω χάσει μέχρι τώρα, έτσι νομίζω τουλάχιστον...
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    99
    στον ψυχολογο πως γινεται;πας και λες τα προβληματα σου κ συζητατε;νομιζω πως δεν θελω συμβουλες.σχεδον ξερω τι θα μου πει.ο ψυχιατρος τι ειδους εξετασεις κανει;νευρολογικες ή κανει κ αυτος ψυχολογικη εξεταση;αν ξερει καποιος ασ μου απαντησει

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    99
    Quote Originally Posted by Militon View Post
    Όσοι πάνε σε ψυχίατρο δηλαδή είναι "τρελοί"; Δεν νομίζω! Τουλάχιστον την λογική μου δεν την έχω χάσει μέχρι τώρα, έτσι νομίζω τουλάχιστον...
    δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν.απλα ετσι εχει συνδεθει.με ενθαρυνει αμα πατε κ αλλοι απο δω σε ψυχιατρο.να σε ρωτησω κ κατι αλλο.πηγαινεις σε ιδιωτη η σε κανα ικα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ο ψυχίατρος θα εκτιμήσει αν χρειάζεσαι φάρμακα.
    μπορεί ταυτοχρονα να σου συστήσει αν χρειαζεσαι να κανεις ψυχοθεραπεία.
    δν υπάρχει τρελάθηκα ή δν τρελάθηκα.
    όπως ειπε κ ο μιλιτον όποιος επισκεπτεται ψυχίατρο δν σημαινει πως εχασε τα λογικα του.
    γιατί τοτε οι περισσοτεροι εδω μεσα ειμαστε τρελοι κ μιλας μαζί μας.
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Σε ιδιώτη και δεν με προσέβαλες! Απλά μου θύμισες τον πατέρα μου πριν αποφασίσουν να με πάνε σε ψυχίατρο... Μπορείς όμως να πας και σε νοσοκομείο, εγω σταμάτησα τον ιδιώτη καθώς τώρα το μόνο που μένει είναι να μου γράφουν μια συνταγή το δίμηνο, πηγαίνω σε νοσοκομείο και είναι πολύ καλή...
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  12. #12
    thanasisGR
    Guest
    den nomizo na voi8ish o psuxologos se auth tin katastash pou vriskete

    parto xalara.. se psuxiatro prepei na pas.. na sou grapsei xapia na iremishs.. ase pou egw den ta pino ta xapia.. apo aplh diataraxh panikou pou eixa, eftasa se simio dipolikhs diataraxhs kai manias... exw arxisei na klew mesa sto spiti kai na xtipieme kai na nomizo oti exw kati sovaro.. epidei pristike to podi mou... ase eimai se katastash trelas... den me pianoun pleon oute ta xanax trexo sunexia sta nosokomia me spasmous tremo olos kai den mporw na iremiso... mou eipane se auth tin katastash pou eimai prepei na parw zyprexa to opio den to antexw ka8olou! alla apo to na eimai se auth tin katastash... den paleuete allo... prepei na ksekiniso 8erapeia to pira apofash... eno mporousa na vgw apo to spiti.. ekana ta panta mia xara twra pleon eimai psuxologika apisteuta xalia eimai sinexia me 37,6 pureto.... kai mou exei kolish mia idea oti me tsibise kounoupi tou dutikou nilou!! sto nosokomio mou eipane oti einai mia flegmonh.. kai oxi kati toso sovaro.. alla exw arxisei na trelenome me auth tin katastash... kai ekana tin vlakia na psaxno sto internet sumtomata... mexri pou eftasa se auth tin katastash.. apo to nosokomio me stelnoune se psuxiatrikh klinikh.. alla den me kratane mesa gt den exw kati toso sovaro mou lene.. kai mporw na kseperaso me farmaka... alla egw fovame ta farmaka...

    (sorry gia ta greeklish)

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    99
    θαναση μαλλον κ εσυ πρεπει να χαλαρωσεις λιγο.μην πας με το παραμικρο στο γιατρο κ μην ψαχνεις συμπτωματα στο ιντερνετ γιατι τρελενεσαι χωρις λογο.υπαρχουν πολλες αρρωστιες στον κοσμο αλλα δεν σημαινει οτι θα ερθουν ολες πανω σου.ο πυρετος μπορει να ειναι ψυχοσωματικο προβλημα,απλα να ξεσπαει το σωμα σου επειδη εισαι χαλια ψυχολογικα.παρε τα χαπια γιατι τα φοβασαι;αλλιως μην παρεις ουτε ασπιρινη για τον πυρετο και ξεκινα να ξαναβγαινεις εξω και να μην σε νοιαζει τιποτα,τοτε ολα θα περασουν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    να πας σε ψυχιατρο, οπως σου ειπαν κ τα παιδια. αυτο που λες οτι ακουγεται καπως το να πας σε ψυχιατρο ειναι προκαταληψη. δεν ειναι τιποτα, ενας γιατρος ειναι οπως κ οι υπολοιποι. κ οχι, δεν ειναι τρελος οποιος παει σε ψυχιατρο, απλα εχει καποιο προβλημα ψυχολογικο κ ψαχνει να βρει λυση.

    προσωπικα κ εγω εχω περασει καταθλιψη κ μου ακουγεται απειρως σοφοτερο ενας που πασχει απο καταθλιψη να παει σε εναν ειδκο ψυχικης υγειας κ να παρει βοηθεια, παρα να καθεται κλεισμενος στο καβουκι του κ να υποφερει επειδη φοβαται να παει για να μην τον πουν τρελο.

    επισης μαγικες λυσεις που ζητας δεν υπαρχουν. ξεχνα το. ουτε η ψυχοθεραπεια, ουτε τα ψυχοφαρμακα προσφερουν μαγικες λυσεις. αν ωστοσο θα ηθελες εστω κ μια μερικη λυση στο προβλημα σου, τα αντικαταθλιπτικα κανουν 1 μηνα να δρασουν, κ η ψυχοθεραπεια παιρνει αρκετο καιρο σαν διαδικασια, αλλα μπορεις να εχεις αρκετα καλα αποτελεσματα γρηγορα για απαλλαγη απο τα συμπτωματα. τωρα, για αλλαγη του χαρακτηρα σου αυτο παιρνει αρκετο καιρο!

    επισης με τα φαρμακα, πρεπει να βρεις κ το χαπι που ταιριαζει στον οργανισμο σου, ειναι κ αυτο ενα θεμα. τα ψυχοφαρμακα το εχουν αυτο. ενα χαπι δεν ταιριαζει σε ολους, κ συνηθως το καταλληλο χαπι το βρισκεις με τη μεθοδο της δοκιμης κ του λαθους.

    αυτα, για να μην απογοητευτεις. γιατι αν εχεις πολυ ψηλες κ ανεδαφικες προσδοκιες απο τα φαρμακα οτι σε μια μερα θα σε κανουν πληρως καλα, θα απογοητευτεις στα σιγουρα.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    99
    εχω ακουσει οτι καποια αντικαταθλιπτικα εχουν ως παρενεργειες κατι τασεις αυτοκτονιας.αληθευει;υπαρχ ει περιπτωση δηλαδη καποιο χαπι να με κανει χειροτερα στην αρχη απο οτι ειμαι τωρα;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχίατρος/ψυχολόγος στη Θεσσαλονίκη?
    By dark_sea in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 23-06-2010, 11:42
  2. Ψυχολογος ή ψυχιατρος
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 02-08-2009, 22:04
  3. Ψυχολογος ή Ψυχιατρος
    By giorgos_86 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 11-07-2008, 01:02
  4. Ψυχολόγος ή Ψυχίατρος...;
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 17-08-2007, 19:32
  5. ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ?
    By αντωνης25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 11-09-2006, 11:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •