Οκ... σηκώθηκα απο το κρεβάτι...δεν κλαίω....και τώρα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    27

    Οκ... σηκώθηκα απο το κρεβάτι...δεν κλαίω....και τώρα?

    Ανα περιόδους ένιωθα κάποιες μέρες ότι τα προσωπικά μου θέματα μου ήταν αδύνατο πλέον να τα διαχειριστώ και ήμουν σε πάρα πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση. Πρίν τρεις μήνες αυτή η άσχημη ψυχολογική κατάσταση έγινε μόνιμη. Περνούσα τις περισσότερες ώρες της ημέρας στο κρεβάτι και έκλαιγα. Αν και βαθια μέσα μου καταλάβαινα ότι η θλίψη που ένιωθα ήταν υπερβολική για τα προβλήματα που βίωνα τη συγκεκριμένη περίοδο , δεν μπορούσα να δώσω δύναμη στον εαυτό μου να βγει απο αυτή τη κατασταση. Σημείο 0 για μένα ήταν ένα μεσημέρι , ο 12χρονος γιος μου είχε αργήσει να γυρίσει στο σπίτι και δεν είχα το κουράγιο να πληκρτολογήσω το νουμερο του κινητού του για να δω τι κάνει. Κοιμήθηκα πάλι και ξύπνησα μετά απο 1-2 ώρες.
    Αυτο το επεισόδιο με έκανε να πανικοβληθώ. Πίστεψα πως είχα τρελαθεί. Πως άν δεν έκανα κάτι και γρήγορα δεν ξέρω και εγώ τι θα γινόταν. Ηταν η αφορμή που με έκανε όταν η κατασταση μου μου το επετρεψε να πάρω τηλέφωνο και να κλείσω ραντεβού με νευρολόγο.Η διάγνωση ήταν αγχώδης διαταραχή , ελαφριά κατάθλιψη. Μου έδωσαν μια θαραπεία με εντακτ και βιταμήνες νουρομπιόν. Σε γενικές γραμμές η θεραπεία είχε πολύ θετικά αποτελέσματα . Το κλάμα σταμάτησε αμέσως και αν και ήμουν κάπως περίεργα τις πρώτες μέρες μετά απο 2 βδομάδες καλά. Πέρασα ένα ήσυχο καλοκαίρι και τώρα επανήλθα στην καθημερινότητα. Οκ λοιπον ως εδώ καλά. Και τώρα τι κάνουμε? Σαφως δεν θέλω να παίρνω χάπια για όλη τη ζωή μου. Αν είναι απαραίτητο οκ, αλλά δεν ξέρω πως να συνεχίσω και για να σταματήσω τα φάρμακα αν γίνεται αλλά και για να βρώ λύσεις, απαντήσεις.... σε ότι τελος πάντων με έφερε σε αυτή τη κατάσταση. Το κυριότερο πρόβλημα μου είναι ότι αν και δεν είμαι άτομο χωρίς κοινωνική ζωή, μου είναι δύσκολο να επικοινωνήσω με τους γύρω μου και δυσκολότερο με άγνωστους ανθρώπους. Μου ήταν πολύ δύσκολο να πω στην νευρολόγο τι μου συνέβαινε και δεν μπορώ να παρω την αποφαση να επισκευτώ κάποιον ειδικό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Η θεραπεία σου ακούγεται μια χαρά, δεν βλέπω το λόγο γιατί πρέπει να θέλεις να κόψεις τα φάρμακα, εκτός βέβαια και αν σου το προτείνει ο γιατρός σου. Το οτι τρόπον τινά κατέρρευσες, δε σημαίνει ότι η θλίψη που ένιωθες ήταν υπερβολική για τα όποια προβλήματα>. Γιατί προφανώς πριν από αυτά υπήρχαν και κάποια άλλα και πάει λέγοντας.
    Αν δεν είσαι κοινωνική ένας ψυχίατρος που κάνει και ψυχοθεραπεία ή ένας ψυχολόγος θα σε "βολέψει" μια χαρά, ειδικά αν δεν μπορείς να ανοίγεσαι στο οικείο σου περιβάλλον. Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο νομίζεις εσύ, τώρα που το σκέφτεσαι. Οι ειδικοί έχουν τεχνικές που μπορούν να σε κάνουν να ανοιχτείς πιο εύκολα από όσο νομίζεις. Δοκίμασέ το, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Μάλλον θα κερδίσεις και θα σταθείς πιο γρήγορα στα πόδια σου. Εμένα με βοήθησαν πολύ και τα φάρμακα, οφείλω να το πω.

    Να χαίρεσαι τον κούκλο σου!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    27
    Δεν είναι οτι θέλω να κόψω τα φάρμακα. Ισα ισα που βλέπω τεράστια διαφορά στο πριν και το τώρα, τετοια που και οι οποιες παρενεργειες μου φαίνονται αυτή τη στιγμή ελάχιστες. Δεν ξέρω πως να δρομολογήσω τη επισκεψη σε ειδικό. Ενας ψυχιατρος που είχα πάει παλαιότερα αν και μου άνοιξε κάποιους δρόμους (χωρις φάρμακα) τότε, δεν με ελκύει , να το πω έτσι. Και μια γνωστή ψυχολόγο δεν θέλω να της πω τι μου συμβαίνει γιατί έχουμε κοινό περίγυρο και θα προτημούσα κάποιον "ουδέτερο". Πως όμως να παω σε κάποιον? Πως να το δρομολογήσω χωρίς να πάρω συστάσεις απο κάποιο γνωστό, αλλά και να μη μπω στη βάσανο να μιλάω σε κάποιον που δε μου ταιριάζει?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Λίγο δύσκολο να γίνει αυτό που λες. Κανείς εξαρχής δεν μπορεί να σου πει ότι ο τάδε ψυχίατρος ή ο δείνα είναι αυτός που θα σου ταιριάξει γιατί για τον καθένα αυτή η σχέση είναι διαφορετική. Μέσω κάποιου γνωστού ή και από εδώ με π.μ. να μπορεί να σου προταθεί κάποιος και να μπορέσεις να μιλήσεις. Πριν καταλήξω στον ψυχίατρο που τελικά με βοήθησε, είχα πάει σε κάποιον άλλον, αλλά επειδή ήμουν σε τεράστια ένταση δεν μου έκανε καλό. Πήγα λοιπόν σε δεύτερο και θα πήγαινα και σε τρίτο προκειμένου να βοηθηθώ. Για σένα τα πράγματα θα είναι ευκολότερα γιατί λειτουργεί και η λογική σου και δεν είσαι σε πανικό. Άρα η κριση σου και το ένστικτό σου θα λειτουργήσουν άμεσα. ψάξτο και κάντο, και δεν θα χάσεις.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Συμφωνώ με την deep purple... ακούγεται δύσκολο αυτό που ζητάς, γιατί κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι ο ειδικός που θα διαλέξεις θα σου ταιριάξει. Και καταλαβαίνω ότι η διαδικασία της αναζήτησης μπορεί να σου φαίνεται βουνό, ειδικά αν έχεις μια γενικότερη δυσκολία να επικοινωνήσεις και να ανοιχτείς. Όμως σκέψου πως αυτή ακριβώς η δυσκολία, ίσως συνέβαλε στο να φτάσουν τα πράγματα στο σημείο 0 όπως το ανέφερες στο αρχικό σου ποστ. Και πως η δουλειά ενός ειδικού είναι, ανάμεσα σε άλλα, να σε διευκολύνει στην έκφραση και την επικοινωνία.... Τσέκαρε την εμπειρία των ειδικών της περιοχής σου, ρώτα στο τηλέφωνο τι προσέγγιση ακολουθούν... μερικές φορές κι από το αρχικό τηλεφώνημα, ακόμα κι αν πείτε 2 λέξεις, μπορεί να έχεις μια θετική αίσθηση. Ακόμα και το να μπεις στη διαδικασία να ψάξεις είναι ένα μικρό βήμα και κέρδος

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    27
    Θα δοκιμάσω τον ψυχίατρο που είχα πάει παλιότερα. Ισως τώρα που είμαι πιο ήρεμη είναι πιό εύκολο. Στο κάτω κάτω τότε μου είχε δώσει μια κατεύθυνση. Ευχαριστώ πραγματικά!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Ολα θα πάνε καλά, θα δεις. Καλή τύχη, και αν θες, γράψε μας τα νέα σου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    27
    Εχω κολήσει στην ντουλάπα μου ένα χαρτάκι που λέει
    -Να πας στο γιατρό
    -Να πας στη ζωγραφική
    -Να πας στο γυμναστήριο
    -Να κανεις δίαιτα
    -Να βγαίνεις με φίλους όσο πιο πολύ μπορείς.

    Εκλεισα ραντεβού με τον ψυχιατρο για την Τρίτη το μεσημέρι, και την άλλη Παρασκευή αρχίζω πάλι τη ζωγραφική. Αρκετά για σήμερα...πππφφφφ κουράστηκα!!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Πετρούπολη
    Posts
    73
    Είχα πολύ καιρό να γράψω γιατί νόμιζα ότι ήμουν καλά. Ελα όμως που και πάλι άρχισαν τα ίδια. Μούδιασμα στο κεφάλι, άσχημες σκέψεις και η ιδέα ότι θα τρελλαθώ και ότι χάνω την αίσθηση του χρόνου και του τόπου. Ο ψυχίατρος που πηγαίνω μου λέει ότι είναι υπερβολικό άγχος. Και πως να μην είναι. Με ένα παιδί με παραπληγία που λατρεύω, με το άγχος για το καινουργιο μαγαζί που ανοιξε ο άντρας μου και με όλες τις ανασφάλειες που μου δημιουργούνται. Από πού; Από το σύζυγο που τα θέλει όλα τέλεια και παρατηρεί την κάθε μου κίνηση στο μαγαζί και άμα γίνει κάποιο λάθος φταίω εγώ. Τελικά το να δουλεύει το ζευγάρι μαζί είναι πολύ άσχημο ως προς τη σχέση τους. Γκρίνια και πάλι γκρίνια. Ολα αυτά συν την άσχημη κατάσταση που επικρατεί γενικά με έχουν κάνει να αισθάνομαι χάλια. Να μη νιώθω καμία χαρά και να έχω μονίμως ένα βαρύ κεφάλι. Εκανα αξονική δεν έχω τίποτα. Παίρνω σταγονες adeprenal κάθε πρωί για να δυναμώσω λίγο όπως λέει ο γιατρός μου και όποτε νιώθω χάλια παίρνω μισό lexotanil των 3. Ας ελπίσουμε ότι θα περάσει. Μια επίσκεψη στον ψυχίατρό μου δε βλάπτει. Πολλές φορές φοβάμαι μήπως είναι κάτι νευρολογικό και χτυπάει από το κεφάλι στα χέρια και νιώθω έτσι αδυναμία μερικές φορές.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Πέννυ μου με τοση πίεση, είναι λογικό να αισθάνεσαι έτσι. Πήγαινε στο γιατρό σου να μιλήσεις. Όσο για τον άντρα σου, όσο και αν είναι δύσκολο, μην το παίρνεις προσωπικά.Είσαι η εύκολη λύση, εσένα αγαπάει, ξέρει ότι εσυ θα τον αντέξεις, ε, ξεσπάει το άγχος του σε σένα. Εγω όταν ο άντρας μου, μου φέρεται κάπως έτσι, προσπαθώ να μην απαντάω, και να το αφήνω να περνάει. Καμιά φορά χαμογελάω μέσα μου. Δεν τα καταφέρνω πάντα, αλλά κοιτάω να μην τα παίρνω όσα μου λέει στα σοβαρά. Θα μου πει: άδικο δεν είναι να ξεσπάει πάνω μου;;; εγώ φροντίζω να το παραβλέπω γιατί πολλές φορές και γω έκανα το ίδιο, ξέσπασα σ'αυτόν. Οπότε....

    s.popi, Καλή αρχή. Αν "ανέβεις" λίγο θα δεις ότι δεν θα χρειάζεται η λίστα στην ντουλάπα που καμιά φορά είναι και κουραστική.Θα κάνεις τα πράγματα που θέλεις χωρίς υπενθύμιση!!!!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Πετρούπολη
    Posts
    73
    Εχεις δίκιο. Αλλά κάπου και η υπομονή έχει και τα όρια της. Φοβάμαι πάρα πολύ για τη σωματική και ψυχική μου υγεία. Πιο πολύ γιατί με έχουν ανάγκη τα δύο μου παιδιά και ειδικά το μικρό με το πρόβλημα που έχει. Αυτό είναι και ο λόγος που είμαι ψυχολογικά τόσο χάλια γιατί δεν βλέπω κατι ενθαρρυντικό για να περπατήσει. Τωρα θα πήγαινε δευτέρα δημοτικού και θα ήταν όλα καλά. Νιώθω εκτός τόπου και χρόνου και όλα μου φαίνονται ένα βουνό. Ο γιατρός άμα πάω που πρέπει αυτή την εβδομάδα θα μου πει ότι είναι άγχος και πολλές φορές αστειεύεται μαζί μου με όλα αυτά που του λέω. Τότε παίρνω κι εγώ λίγο τ' απάνω μου και λέω δεν είναι τίποτα. Αλλά μετά πάλι τα ίδια. Τέλος πάντων μη σας ζαλίζω και πολύ. Ελπίζω να μείνω μόνο στο υπερβολικό άγχος και να το πολεμήσω παρά να γίνει τίποτα άλλο χειρότερο.

Similar Threads

  1. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 03:50
  2. βαρέθηκα να κλαίω για "φίλες"
    By empar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 31-03-2011, 11:01
  3. καθε μέρα κλαιω
    By Σαρα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 07-02-2010, 01:52
  4. ποναω και κλαιω συνεχως...τι να κανω???
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 30-12-2008, 03:35
  5. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 19:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •