Νιωθω κενη....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    3

    Νιωθω κενη....

    Γεια σας.εδω και 2-3 μηνες,δεν ειμαι πλεον ο ευατος μου.Δεν θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα που γελασα,η που ενιωσα αγαπη και ζεστασια.Νιωθω νεκρη,κενη.Δεν ανηκω πουθενα.Κανεις δεν με αγαπαει πραγματικα.Εχω φιλες που δεν τους νοιαζει αν ζω ή πεθαινω.Η κολλητη μου με παρατησε για καποιαν αλλη και παρολο τις προσπαθειες μου,προτιμαει αυτην.Στο σχολειο ολη την ωρα προσποιουμαι.Πηγαινω ντυμενη μεσα στις μαρκες,μονο και μονο για να εχω καποιον να μιλαω.γιατι στο σχολειο μου ολοι ετσι ειναι.δεν ειμαι ο εαυτος μου.δεν αγαπαω κανεναν,δεν μπορω να νιωσω τιποτα για κανεναν ουτε καν ουτε για μενα.το μονο που θελω ειναι να φυγω,οσο πιο μακρια μπορω.να φυγω απο ολους και απο ολα.για καποιο διαστημα σκεφτομουν ακομα και την αυτοκτονια.δεν το εκανα.σκεφτηκα την οικογενια μου και ξερω ποσο θα τους πληγωνα αν εκανα κατι τετοιο.ξερω οτι ετσι θα ηταν το ευκολο τελος για μενα,η ευκολη λυση.Δεν μπορω να το παλεψω αλλο.Βαρεθηκα τους fake ανθρωπους,βαρεθηκα να ειμαι και εγω μια απο αυτους.Νιωθω εγκλοβισμενη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Καιρός λοιπόν να αλλάξεις πρώτα εσύ. Άσε τους άλλους. Για αρχή, άρχισε να ντύνεσαι όπως αρέσει σε σένα, βρες άλλα ενδιαφέροντα, και σιγά σιγά θα γνωρίσεις και ανθρώπους που δεν θα είναι fake. Στο σχολείο που λες κάποιο παιδί θα είναι μόνο του, θα βιώνει και αυτό το μοναξιά ίσως γιατί δεν φοράει μάρκες.Για κοίταξε καλύτερα γύρω σου και θα το βρεις!

    Πάντως όλοι λίγο έως πολύ περάσαμε τέτοιες φάσεις κατά την σχολική μας περίοδο. Να είμαστε ή κάποιες φορές να αισθανόμαστε μόνοι μας, σίγουρα να θέλουμε να φύγουμε μακριά. Και η εφηβεία πολλές φορείς οδηγεί σε μαύρες σκέψεις, αν είσαι κοντά σε αυτήν την ηλικία.Αν αισθάνεσαι πολύ άσχημα πάντως μπορείς να μιλήσεις στους δικούς σου και σε κάποιον ψυχολόγο, δεν είναι κακό. Και είμαι βέβαιη ότι μπορείς να κάνεις και καινούργιους φίλους, που θα σε νοιαστούν και θα ενδιαφερθείς και συ γι΄αυτούς.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    3
    Δεν μπορω να κανω καινουργιους φιλους.ουτε να κανω πραγματικη παρεα με κανεναν.δεν εχω να τους δωσω τιποτα.ουτε αγαπη,ουτε ενδιαφερον,τιποτα.προτιμω να απομονωνομαι για να μην με βλεπουν ολη την ωρα στεναχωρεμενη.Παλια για μενα οι φιλοι ηταν νοημα ζωης.εκανα με τα ιδια παιδια παρεα και δεν ενιωθα ετσι.δεν ξερω τι εχω παθει τους τελευταιους 3 μηνες και ειμαι ετσι.πλεον,το μονο που κανω στην ζωη μου ειναι να αναπνεω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Ίσως ειναι μια απλή φάση που περνάς.Μιλησε στην οικογένειά σου. Και οι καινούργιοι φίλοι θα έρθουν όταν αισθανθείς καλύτερα.Και γω νομιζα πως δεν μπορώ να κανω καινούργιες φίλες αλλά ήρθε η ζωή η ίδια και με διέψευσε. Μιλησε λοιπόν πρώτα στους γονείς σου και μαζί θα βρείτε μια λύση για να αισθανθείς καλύτερα

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    στο κεναγωγειο κι εσυ azpm, υπομονη μπας και φτιαξουν τα πραγματα, κοριτσακι εισαι μπορει να σταθεις πιο τυχερο. μακια!

    το υπουργειο υγειας, παιδειας και προστασιας του πολιτη προειδοποιει: η παιδοφιλια βλαπτει σοβαρα την υγεια.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    26
    Emmy, λίγο-πολύ σε καταλαβαίνω. Κι εγω είχα περάσει πέρυσι μια περίοδο που σχεδόν "δεν ήθελα την ζωή μου". Είχα τρελαθεί κ η ψυχολογία μου ήταν χάλια. Προσπάθησε να προσεγγίσεις κάποιο παιδί που συμπαθείς απ' το σχολείο σου ντυμένη όπως θες κ όχι όπως πιστεύεις οτι θ' αρέσει στους άλλους. Άμα δεν τους αρέσεις όπως πραγματικά είσαι, να πάνε να πνιγούν! Εσύ να είσαι ο εαυτός σου (όπως κ αν είναι αυτός).

  7. #7
    Quote Originally Posted by dimitris_19 View Post
    Emmy, λίγο-πολύ σε καταλαβαίνω. Κι εγω είχα περάσει πέρυσι μια περίοδο που σχεδόν "δεν ήθελα την ζωή μου". Είχα τρελαθεί κ η ψυχολογία μου ήταν χάλια. Προσπάθησε να προσεγγίσεις κάποιο παιδί που συμπαθείς απ' το σχολείο σου ντυμένη όπως θες κ όχι όπως πιστεύεις οτι θ' αρέσει στους άλλους. Άμα δεν τους αρέσεις όπως πραγματικά είσαι, να πάνε να πνιγούν! Εσύ να είσαι ο εαυτός σου (όπως κ αν είναι αυτός).
    Καλά τα λες!!....και συ βελτιωμένος μου φαινεσαι σε σχεση με πριν μερικες μερες όταν ζητούσες βοήθεια στο φορουμ, ελπίζω να άλλαξε κάτι όπως τα συζητήσαμε!
    και μια άλλη συμβουλή, μην σου γίνει το ίντερνετ και ειδικά το φόρουμ εξάρτηση ή μέσο φυγης απ την πραγματικότητα.

    εμμυ, να σαι ο εαυτός σου (χωρίς να σημαινει ότι δεν πρεπει να βελτιώνεσαι) αλλά συνάμα να διεκδικάς αυτα που σου αξίζουν και να μην ανέχεσαι να σε αδικούν με κανενα τροπο
    γιάννης

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Καλά τα λες!!....και συ βελτιωμένος μου φαινεσαι σε σχεση με πριν μερικες μερες όταν ζητούσες βοήθεια στο φορουμ, ελπίζω να άλλαξε κάτι όπως τα συζητήσαμε!
    και μια άλλη συμβουλή, μην σου γίνει το ίντερνετ και ειδικά το φόρουμ εξάρτηση ή μέσο φυγης απ την πραγματικότητα.

    εμμυ, να σαι ο εαυτός σου (χωρίς να σημαινει ότι δεν πρεπει να βελτιώνεσαι) αλλά συνάμα να διεκδικάς αυτα που σου αξίζουν και να μην ανέχεσαι να σε αδικούν με κανενα τροπο
    Μπα! Μην το λες. Δεν έχω καμία βελτίωση. Τους άλλους μπορώ να τους βοηθήσω. Τον εαυτό μου όχι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εμμυ πανω απ ολα να εισαι ο εαυτος σου κ να μην υποκρινεσαι κατι που δεν εισαι κ δεν σε εκφραζει μονο κ μονο για να νιωθεις αποδεκτη, γιατι αυτο μακροπροθεσμα θα εχει καταστροφικες συνεπειες.. οταν καποιος υποκρινεται συνεχεια καποια στιγμη δεν αντεχει αλλο κ γινεται το μεγαλο "μπαμ" με τα γνωστα ποικιλα ψυχολογικα συνεπακολουθα... ειναι κ η εφηβεια που περνας κ σε κανει να νιωθεις ετσι, σε καταλαβαινω... κι εγω στο λυκειο παρ ολο που ημουν σχετικα κοινωνικη κ ειχα φιλες υπηρχαν μερες που δεν ηθελα να βλεπω ανθρωπο κ πηγαινα στα δεντρακια πισω απ το σχολειο κ καθομουν μονη μου..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    3
    Το χειροτερο πραμα που μπορεις να κανεις στο εαυτο σου ειναι να προσποιηθεις οτι εισαι κατι αλλο. Με αυτο που κανεις υποβαθμιζεις τον εαυτο σου. Ο μονος τροπος για να βρεις αληθινους φιλους ειναι να εισαι ο εαυτος σου. Πηγαινε αντιθετα απο το ρευμα, μην προσπαθεις να γινεις σαν αυτους. Προσπαθησε να εξωτερικευσεις αυτο που εισαι και να το δειξεις στους αλλους. Βρες αυτη που εισαι, τα ενδιαφεροντα σου, το στυλ σου... Αν κανεις αυτη την αρχη ολα θα ερθουν μονα τους.
    Δεν τα λεω ολα αυτα γιατι ειμαι ξερολας :Ρ αντιθετα, εχω βρεθει στην θεση σου. Το σχολειο μου ειναι ιδιωτικο και τα περισσοτερα παιδια ειναι.... ψευτικα. Τελιως ψευτικα. Και ειχα κ ψευτικες φιλες. Ημουν τελιως αβουλη και δεν ειχα γνωμη για τιποτα. Μολις ομως εβγαλα τον πραγματικο μου εαυτο προς τα εξω, μολις επελεγα εγω ποιοι ειναι οι φιλοι μου βρηκα αλλα 3 κοριτσια και εδω και 3 χρονια ειμαστε ΚΟΛΛΗΤΕΣ με ολη την εννοια της λεξεις. Αγαπαμε η μια την αλλη και ειναι πραγματικα υπεροχο αυτο.

    Ευχομαι να σε βοηθησα :)

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    84
    ....................

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    2
    Don't worry!!!ειναι κι αλλοι που παιρνανε τετοιες φασεις!!!!θα αλλαξουν τα πραγματα!!θα δεις!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {.Στο σχολειο ολη την ωρα προσποιουμαι.Πηγαινω ντυμενη μεσα στις μαρκες,μονο και μονο για να εχω καποιον να μιλαω.γιατι στο σχολειο μου ολοι ετσι ειναι.δεν ειμαι ο εαυτος μου.}<<
    ξεκινα απο αυτο λοιπον . Ενα βημα τη φορα , μην θες να τα καταφερεις ολα μαζι. Ειναι σημαντικοτατο να εισαι κ να νοιωθεις ο ΕΑΥΤΟς σου !!! Σταματα να ντυνεσαι δηθεν , ψαξε να βρεις το στυλ σου σε ποιο απλα πραγματα που ομως θα σε εκφραζουν ...
    Αποφασησε οτι εσυ δεν εισαι σαν τους αλλους ,(αν εισουν ,συμπεριφερομενη σαν αυτους θα ενοιωθες ο εαυτος σου ..) και ετσι θα πρεπει να δειχνεις κιολας . Ξεκινα να 'χτιζεις' την διαφορετικοτητα σου , και μερα με τη μερα θα την δουν και οι αλλοι , και κυριως θα την δουν εκεινοι που θα ενδιαφερονται πραγματικα για σενα !

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    3
    Σας ευχαριστω ολους εναν ενα για την βοηθεια του.Συγγνωμη που περασε τοσο καιρος απο την τελευταια φορα που σας μιλησα.Πλεον ειμαι εντελως καλα,με ολη την εννοια της λεξης.Ολες σας οι συμβουλες με βοηθησαν παραγματικα.Ειχατε δικιο σε ολα οσα μου ειπατε.Ακολουθησα τις συμβουλες σας και εβλεπα πως σιγα σιγα ξαγινομαι εγω.Ολα τα αλλα ανηκουν πλεον στο παρελθον και σημασια για μενα εχει πως τα καταφερα.Περναω απο τις καλυτερες φασεις της ζωης μου,ειδικα τους 2-3 τελευταιους μηνες.Τελικα απο καθε κακο,βγαινει και κατι καλο.Σας ευχαριστω ολους σας εναν εναν.Φιλακια

Similar Threads

  1. Δεν νιωθω πια
    By Sublime in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 31-07-2011, 14:37
  2. Αισθάνομαι κενή..
    By despinan in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 26-07-2011, 22:49
  3. Νιωθω οργη!
    By salonikia1 in forum Κακοποίηση
    Replies: 21
    Last Post: 27-09-2010, 12:35
  4. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20
  5. Νιώθω ανάπηρη...
    By voitheia in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 11
    Last Post: 03-10-2005, 12:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •