Tardive dyskinesia.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Tardive dyskinesia.

    Προσεξα οτι εχω αρχισει να ανοιγοκλεινω το στομα μου σαν ψαρι πολλες φορες.Αυτο ειναι σταδιο της tardive dyskinesia ή ανησυχω αδικα?
    Παιρνω 30 mg abilify.
    Τι μπορω να κανω?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    thessaloniki
    Posts
    16
    ή μάθε να κολυμπάς χωρίς να αναπνέεις και γρήγορα ή χαλάρωσε , μην βγάζεις μόνος σου συμπεράσματα και ρώτα τον ψυχίατρό σου σχετικά.

    ΥΓ χάρηκα που βοήθησα....:) dont worry, i ve been there, or almost there!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Thx zoupou ναι σε αυτο το συμπερασμα εχω καταληξει και εγω ;)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Παίδες αλήθεια τί είναι το tardive dyskinesia που αναφέρεστε? Μιας και η δόλια δεν το γνωρίζω......
    Περιμένω τα φώτα σας........φιλιά!:)

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    38
    ο ελληνικός όρος είναι όψιμη δυσκινησία (tardive dyskinesia ).
    Η όψιμη δυσκινησία, είναι μια διαταραχή που χαρακτηρίζεται από ακούσιες κινήσεις κυρίως της περιοχής του στόματος, της γλώσσας και των χειλέων και μερικές φορές του κορμού ή και άλλων περιοχών του σώματος. Συμβαίνει συνήθως στο 15 - 20% των ασθενών που παίρνουν αντιψυχωτικά φάρμακα για πολλά χρόνια, αν και πιο σπάνια μπορεί να παρουσιαστεί και ασε ασθενείς που έχουν πάρει τέτοια φάρμακα για μικρότερο χρονικό διάστημα. Στις περισσότερες περιπτώσεις τα συμπτώματα αυτά είναι ήπια και οι ασθενείς μπορεί να μην έχουν καν αντιληφθεί την ύπαρξή τους.
    (http://www.stress.gr/disorders/schizo3.htm)l

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •