ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ

    Καλησέρα,

    Εκλεισα ραντεβού με ψυχολόγο και έχω πολύ άγχος,Πως είναι?Φοβάμαι μην μου πει οτι είμαι τρελλός,Επίσης μπορεί ο ψυχολόγος να σου αποβάλει κόμπλεξ και αγχη που μπορεί να έχει κάποιος?μπορεί να αποβάλει την ντροπαλότητα??Αν ναι πόσο καίρο παίρνει, καθώς περίοδος που είναι τα λέφτα δεν είναι για πέταμα!!

    Ευχαριστώ,

  2. #2
    thanasisGR
    Guest
    .................

  3. #3
    thanasisGR
    Guest
    καλησπέρα, αν δεν έχεις κάποια σοβαρή διαταραχή με άγχος κλπ και βεβαια θα σε βοηθήσει η ψυχοθεραπεία... και μάλιστα σε γρήγορο χρονικό διάστημα ανάλογος όμως και την περίπτωση σου... πχ ένας άνθρωπος που έχει υπερβολικό άγχος,φοβίες,ψυχοσωματικά, νοσοφοβία, αγοραφοβία κλπ.. μπορεί να κάνει και 2 χρονια ψυχοθεραπεία και να μην έχει γίνει τελείως καλά..

    σου ξαναλέω.. άμα πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει θα δεις άμεσα αποτελέσματα! δοκίμασε για αρχή και άμα δεν βλέπεις αποτελέσματα μην συνέχισης..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, αν κι είναι κάτι που οι περισσότεροι νιώθουν στις πρώτες συναντήσεις με ψυχολόγο

    Στο πρώτο ραντεβού θα εξηγήσεις τι σε οδήγησε εκεί,
    θα γνωριστείτε και θα μιλήσετε για τον εαυτό σου.

    Τα υπόλοιπα θα πάρουν σειρά.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    27
    Σε τι διαφέρει η δουλειά του ψυχολόγου με τον ψυχίατρο? Πως επιλέγω δηλαδή ποια ειδικότητα είναι καταληλη?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    freit, το βέβαιο είναι πως δεν θα σου πει ότι είσαι τρελός, αντίθετα θα σε διευκολύνει να αποβάλλεις το άγχος και να δεις πιο ξεκάθαρα τι ακριβώς σου συμβαίνει. Δεν υπάρχει κάποιος μαγικός τρόπος να σου αποβάλλει τα κόμπλεξ και τη συστολή, αλλά μπορεί να σε βοηθήσει πολύ αποτελεσματικά να νιώθεις καλύτερα και να βρείτε μαζί τους κατάλληλους τρόπους ώστε να αντιμετωπίσεις όσα σου δυσκολεύουν τη ζωη Είναι φυσικό να έχεις άγχος, αλλά πήγαινε στο ραντεβού σου και όλα θα μπουν σιγά-σιγά σε μια καλύτερη πορεία. Κι αν κάτι σε προβληματίσει από την επίσκεψη, πες το στον ψυχολόγο.

    s.popi, η κατάλληλη ειδικότητα για εσένα είναι οποιοσδήποτε (ψυχολόγος ή ψυχίατρος) έχει μετεκπαίδευση στην ψυχοθεραπεία. Από αυτά που διάβασα στο άλλο θέμα σου, νομίζω πως καλό θα ήταν να αποφύγεις τις ψυχαναλυτικού τύπου ψυχοθεραπείες. Από εκεί και πέρα, εξαρτάται αν θα νιώσεις καλά στην όλη επαφή και συζήτηση με τον θεραπευτή. Έχε υπόψη πάντως ότι πολύ λίγοι ψυχίατροι έχουν πραγματική κι ολοκληρωμένη εκπαίδευση στην ψυχοθεραπεία.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    27
    Κατάλαβα νομίζω. Ευχαριστώ πολυ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by freit View Post
    Καλησέρα,

    Εκλεισα ραντεβού με ψυχολόγο και έχω πολύ άγχος,Πως είναι?Φοβάμαι μην μου πει οτι είμαι τρελλός,Επίσης μπορεί ο ψυχολόγος να σου αποβάλει κόμπλεξ και αγχη που μπορεί να έχει κάποιος?μπορεί να αποβάλει την ντροπαλότητα??Αν ναι πόσο καίρο παίρνει, καθώς περίοδος που είναι τα λέφτα δεν είναι για πέταμα!!

    Ευχαριστώ,
    δεν υπαρχει περιπτωση να σε πει τρελο, κ σκεψου πως την ιδια μερα μπορει να εχει 10 διαφορετικα περιστατικα, οποτε μην κολλας οτι συνεχεια θα σκεφτεται το δικο σου το θεμα.... λογικο να εχεις αγχος για πρωτη φορα, αλλα αμα εχεις εμπιστοσυνη κ καλη συνεργασια με τις περαιτερω συνεδριες θα αισθανεσαι ολο κ πιο ανετα κ θα υποχωρει το αγχος...
    με την παροδο του χρονου ολα θα δρομολογηθουν κ θα μπουν σε μια ταξη, don 't panik !!!!
    ευχομαι να παν ολα καλα κ να βοηθηθεις !!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Πρώτα ραντεβού
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 07-08-2011, 05:19
  2. ωρα να παω σε ψυχολογο
    By Αγάπη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2011, 19:56
  3. Τα Πρωτα ραντεβου!
    By Adzik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 13-02-2010, 00:37
  4. "Χειρότερα ραντεβού"
    By missing_mile in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 281
    Last Post: 12-02-2010, 18:59
  5. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 21:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •