ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΕΣ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434

    ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΕΣ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ

    Οι αριστερόχειρες επηρεάζονται πολύ περισσότερο σε σχέση με τους δεξιόχειρες από καταστάσεις που προκαλούν φόβο, σύμφωνα με μια βρετανική επιστημονική έρευνα.

    Οι ερευνητές, με επικεφαλής την Καρολάϊν Τσούντερι του πανεπιστημίου «Κουίν Μάργκαρετ» του Εδιμβούργου στη Σκωτία, έκαναν πειράματα με εθελοντές που κλήθηκαν να παρακολουθήσουν ένα οκτάλεπτο απόσπασμα από τη γνωστή εκφοβιστική κινηματογραφική ταινία «Η σιωπή των αμνών».

    Η έρευνα έδειξε ότι οι αριστερόχειρες υπέφεραν πιο πολύ και εμφάνισαν περισσότερα συμπτώματα μετατραυματικού στρες μετά την παρακολούθηση του αποσπάσματος. Όταν κλήθηκαν να ανακαλέσουν διάφορες σκηνές στην μνήμη τους, οι αριστερόχειρες είχαν σαφώς περισσότερες δυσκολίες σε σχέση με τους δεξιόχειρες και η αφήγησή τους ήταν πιο αποσπασματική και με περισσότερο άγχος.

    Οι επιστήμονες ελπίζουν ότι θα μπορέσουν να ρίξουν περισσότερο φως στον τρόπο που ο ανθρώπινος εγκέφαλος αντιμετωπίζει τον φόβο και, κατ' επέκταση, στον τρόπο που οι άνθρωποι αναπτύσσουν τη διαταραχή του μετατραυματικού στρες, μετά από μια οδυνηρή προσωπική εμπειρία. Γενικότερα, οι περιπτώσεις μετατραυματικού στρες είναι αναλογικά σχεδόν διπλάσιες στους αριστερόχειρες σε σχέση με τους δεξιόχειρες.

    Σύμφωνα με τους ερευνητές, φαίνεται πως τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου έχουν διαφορετικούς ρόλους στο μετατραυματικό στρες και το δεξί ημισφαίριο, που είναι κυρίαρχο στους αριστερόχειρες, εμπλέκεται περισσότερο στο φόβο.
    «Φοβάμαι ότι θα πρέπει να κάνουμε περισσότερα πειράματα για να καταλάβουμε τι ακριβώς συμβαίνει εδώ», δήλωσε η υπεύθυνη της έρευνας.



    Αυτό το κείμενο που βρήκα στο web για τα μέλη που πάσχουν από κατάθλιψη, άγχος και φοβίες. Η αριστεροχειρία έχει επανειλλημένως συνδεθεί με ψυχικά νοσήματα. Ίσως φανεί ενδιαφέρον στα αριστερόχειρα μέλη.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μηπως οι αριστεροχειρες της ερευνας ηταν ελληνες?
    επι δεξιας στην ελλαδα οι αριστεροχειρες απο παιδακια υφισταντο (ανατριχιασατε?) βασανιστηρια για να γινουν δεξιοχειρες...
    λογικο ειναι να φοβουνται περισσοτερο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο Προσωπικά ήμουν από τους τυχερούς και δεν δέχτηκα κανένα βασανιστήριο. Μετά όμως από μια μικρή έρευνα στο ίντερνετ έχω εκπλαγεί γι' αυτά που διάβασα να γίνονται ακόμα και εν έτει 2011.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Οι αριστερόχειρες επηρεάζονται πολύ περισσότερο σε σχέση με τους δεξιόχειρες από καταστάσεις που προκαλούν φόβο, σύμφωνα με μια βρετανική επιστημονική έρευνα.
    Δεν με εκπλήσει καθόλου το αποτέλεσμα της έρευνας. Στο μυαλό μου το θεωρώ δεδομένο.
    To θέμα της αριστεροχειρίας έχει συζητηθεί λίγο εδώ
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...81%CE%B1%CF%82
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...81%CE%B1%CF%82

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ναι συμμετείχα και γω σ' αυτήν την συζήτηση. Αυτή η έρευνα είναι καινούρια όμως και είπα να την περάσω γιατί πραγματικά είχα θέμα με τον φόβο. Καμιά φορά και όταν περπατάω γυρίζω πίσω μου και τρομάζω βλέποντας την σκιά μου.


    Πιστεύω πως είμαστε υπερευαίσθητα πλάσματα γενικότερα.
    Last edited by Gypsy Cello; 23-09-2011 at 22:22.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    12
    αλλος ενα αριστεροχειρας στην παρεα με προβληματα αγχους!καλημερα σε ολους!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    καλημέρα! Έχεις αγχώδη διαταραχή;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    12
    καλημερα!ναι αγχωδης διαταραχη, κρισεις πανικου..μεγαλη ιστορια..εσυ;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    κατάθλιψη προς το πάρον
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    12
    α!!!και να μην ξεχασω!!και ολιγον τι νοσοφοβεια!!χεχεχε!!εχεις δοκιμασει καποια θεραπεια;;;ποσο καιρο την εχεις;;σορυ αν γινομαι αδιακριτος!αν θες απαντας!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Ναι συμμετείχα και γω σ' αυτήν την συζήτηση. Αυτή η έρευνα είναι καινούρια όμως και είπα να την περάσω γιατί πραγματικά είχα θέμα με τον φόβο. Καμιά φορά και όταν περπατάω γυρίζω πίσω μου και τρομάζω πλέποντας την σκιά μου.


    Πιστεύω πως είμαστε υπερευαίσθητα πλάσματα γενικότερα.
    Αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχουν διαφορες στην σκεψη η στα συναισθηματα μεταξυ αριστεροχειρων και δεξιοχειρων ,ειναι αλλη μια φυσικη διαφορα οπως ψηλοι κοντοι . Αυτο που μπορει να υπαρχει ειναι ισως λογο του οτι τα παντα ειναι φτιαγμενα για δεξιοχειρες -γενικα για τους "δεξιους " απο το πομολο της πορτας μεχρι το ψαλιδι .
    Προσοπικα ενα απο τα μεγαλα μου προβληματα ηταν με την γραφη μου ,θυμαμαι οταν ειμουν μικρος -δημοτικο σχολειο - σε σχεση με τα αλλα παιδακια εμενα την ελεγε η δασκαλα γτ. μουτσουρωνα τα γραπτα μου ,αφου το αριστερο μου χερι περναγαι πανω απο τα γραπτα μου και τα μουτσουρωνα ¨) ,αυτο παντος μου ειχε αφησει καποιο κομπλεξ στα παιδικα μου χρονια , ενιωθα ασχημα που ξεχωριζα ! Ετσι στα 12 μου οταν μετα απο τσακομο με ενα αλλο παιδι επαθα διαστρεμα στα αριστερα μου δαχτυλα προσπαθησα α μαθω να γραφω με το δεξι , τα καταφερα με πολλες δυσκολιες αλλα μετα απο ενα χρονο σιγα σιγα ξανα εγραφα με το αριστερο μου ¨)
    Πιστευω οτι δεν εχω μεγαλο θεμα με τον φοβο ,οπως ολοι ειμαι και εγω , οσο για τις υπολοιπες διαφορες δεν νομιζω οτι ειναι τοσο δυνατες παρα μονο το οτι ενα παιδακι που ειναι αιστεροχειρας θα εχει δυσκολιες σε ενα κοσμο που ολα ειναι φτιαγμενα για δεξιοχειρες .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Ναι συμμετείχα και γω σ' αυτήν την συζήτηση. Αυτή η έρευνα είναι καινούρια όμως και είπα να την περάσω γιατί πραγματικά είχα θέμα με τον φόβο.
    Kαι καλά έκανες και ανέφερες την ερευνα.


    > Οι επιστήμονες ελπίζουν ότι θα μπορέσουν να ρίξουν περισσότερο φως στον τρόπο που ο
    > ανθρώπινος εγκέφαλος αντιμετωπίζει τον φόβο και, κατ' επέκταση, στον τρόπο που οι
    >άνθρωποι αναπτύσσουν τη διαταραχή του μετατραυματικού στρες, μετά από μια οδυνηρή
    > προσωπική εμπειρία.

    Ελπίζω εμείς οι όχι επιστήμονες να ρίξουμε φως τώρα, και να μην περιμένουμε τους επιστήμονες. Γιατί απ' ότι βλέπω στην ουσία οι περισσότεροι περιμένουν τους επιστήμονες. Στην ουσία αυτό ήθελα να πω. Όσα περισσότερα καταλαβαίνουμε και βλέπουμε τόσο καλύτερα για όλους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    εγω που μαι δεξιοχειρας γτ εχω τοσες φοβιες και αγχος?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by phoenix 23 View Post
    α!!!και να μην ξεχασω!!και ολιγον τι νοσοφοβεια!!χεχεχε!!εχεις δοκιμασει καποια θεραπεια;;;ποσο καιρο την εχεις;;σορυ αν γινομαι αδιακριτος!αν θες απαντας!
    Είχα επί 2,5 και πλέον χρόνια. Από τον περασμένο Απρίλιο παίρνω σερτραλ 100mg και πηγαίνω καλύτερα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Είχα επί 2,5 και πλέον χρόνια. Από τον περασμένο Απρίλιο παίρνω σερτραλ 100mg και πηγαίνω καλύτερα.
    καλημερα!!ευτυχως δεν ειναι παρα πολλα χρονια και επραξες σχετικα γρηγορα!!και εγω κοντα 3 χρονια ταλαιπωρουμε με διακυμανσεις βεβαια...και ειναι συνεπακολουθο της κρισης πανικου καμια φορα η καταθλιψη οποτε εχω μια μικρη εμπειρια και εγω...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ζηλεύω πολύ
    By iliaktida in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 19-07-2012, 21:10
  2. Φοβάμαι πολύ.....
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-10-2010, 15:35
  3. Πολυ αγχος....
    By cherry in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-07-2009, 19:39
  4. υποφερω πολυ.
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 28-04-2009, 21:21
  5. Τα ζευγάρια δεν μένουν μαζί απο αγάπη, αλλά επειδή φοβούνται την μοναξιά
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 18-09-2008, 16:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •