Κατα πόσο εμπιστεύεστε το ένστικτο σας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269

    Κατα πόσο εμπιστεύεστε το ένστικτο σας?

    Αυτό ειναι κατι που με απασχολεί εδώ και καιρό. Εχω παρατηρήσει οτι ενω έχω πολυ καλο ένστικτο, δεν το εμπιστεύομαι. Μπορεί δηλαδή να γνωρίσω κάποιον και απο την πρώτη στιγμή ή σε σύντομο χρονικό διάστημα να ξέρω αν αυτος ο άνθρωπος θα μου βγεί σε καλό ή οχι, δεν εμπιστεύομαι ομως το ένστικτο μου γιατί δεν θέλω να κρίνω τους ανθρώπους χωρίς χειροπιαστές αποδείξεις και πριν τους γνωρίσω λίγο καλύτερα. Επίσης φοβάμαι οτι ίσως κάνω λάθος και το μετανιώσω. Ποιο πιστεύετε οτι ειναι καλύτερο: ένστικτο ή εμπειρία?
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Αυτό το έχω και γω. Έχω πολύ δυνατό ένστικτο η άτιμη αλλά επί χρόνια δεν το εμπιστευόμουν και το μετάνιωσα. Ήθελα πιο πολύ χειροπιαστές αποδείξεις λες και υπάρχουν. Αφού πιστεύεις ότι το έχεις να το εμπιστεύεσαι.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω νομιζω οτι κοιταμε μονο οταν το ενστικτο μας ειναι σωστο...και λεμε τι βλακας ημουν που δεν το ακολουθησα. Οταν ομως ειναι λαθος απλως δεν του δινουμε τη δεουσα σημασια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by PostMortem View Post
    Αυτό ειναι κατι που με απασχολεί εδώ και καιρό. Εχω παρατηρήσει οτι ενω έχω πολυ καλο ένστικτο, δεν το εμπιστεύομαι. Μπορεί δηλαδή να γνωρίσω κάποιον και απο την πρώτη στιγμή ή σε σύντομο χρονικό διάστημα να ξέρω αν αυτος ο άνθρωπος θα μου βγεί σε καλό ή οχι, δεν εμπιστεύομαι ομως το ένστικτο μου γιατί δεν θέλω να κρίνω τους ανθρώπους χωρίς χειροπιαστές αποδείξεις και πριν τους γνωρίσω λίγο καλύτερα. Επίσης φοβάμαι οτι ίσως κάνω λάθος και το μετανιώσω. Ποιο πιστεύετε οτι ειναι καλύτερο: ένστικτο ή εμπειρία?
    <
    και τα δυο καλα ειναι ,
    το να κανεις λαθος και να μετανιωσεις ,κερδιζεις το μαθημα , την επομενη φορα εισαι ποιο ετοιμος/η να 'ακουσεις ' το ενστικτο.
    Αν δεν εχεις ξεκαθαρο το 'μυνημα' απ την διαισθηση σου (γιατι το ενστικτο ειναι κατι αλλο βασικα), τοτε στην κυριολεξια θεμα επιλογης δεν υφιστατε . Εχουμε αναγκη να ζησουμε την επιβεβαιωση η την διαψευση για να πιστουμε ,, ετσι αναπτυσεται η διακριση,, με το βιωμα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Προσωπικά προσπαθώ (δεν σημαίνει πως τα καταφέρνω κιόλα απλά την κάνω την προσπάθεια :) ) να βάζω ένα μέτρο σε αυτά να μοιράζω στα 2 την κατάσταση, ένστικτο και λογική. Οι περισσότερες σωστές επιλογές ήταν φυσικά αυτές με ένστικτο. Το παραπάνω το χρησιμοποιώ γενικά, υπάρχουν όμως και πράματα στα οποία μόνο με ένστικτο τα χειρίζομαι. :) Ποτέ δεν χάνεις πιστεύω με το να το χρησιμοποιείς το ένστικτο, υπομονή και εξάσκηση θέλει :)
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ενστικτο και για μενα, το εμπιστευομαι απολυτα μπορω να πω, sometimes και με δεμενα τα ματια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εχω παρατηρήσει κάτι που μου έκανε πολύ εντύπωση. Όταν έδινα εξετάσεις στα ιταλικά και έκανα εξάσκηση στα past papers oι σωστές απαντήσεις ήταν αυτές που μου έρχονταν αυθόρμητα.

    Πιστεύω πως το ένστικτο λειτουργεί και πέρα από από τις διαπροσωπικές μας σχέσεις.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Παλια πολυ...τωρα ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!!!!!
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by πιεσμενη View Post
    Παλια πολυ...τωρα ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!!!!!
    το έριξες στην λογική και συ;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    oσες φορες το εχω εμπιστευτει, εχω διαψευστει... οποτε προτιμω κ προσπαθω να σκεφτομαι κ να πραττω περισσοτερο ορθολογικα παρα με βαση το ενστικτο, το οποιο στην τελικη ειναι κατι ασαφες κ οχι παντα αξιοπιστο..... αλλα βεβαια ειναι φορες που λειτουργω τελειως ενστικτωδως κ μηχανικα....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    ....μερικές φορές το ενστικτο δεν είναι πραγματικό ένστικτο, (αλλωστε τι το προσδιορίζει?), αλλά η ανάγκη μας να δούμε κάτι θετικά ή αρνητικά.
    Γι αυτό τις περισσότερες φορές πέφτουμε έξω.....:)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ....μερικές φορές το ενστικτο δεν είναι πραγματικό ένστικτο, (αλλωστε τι το προσδιορίζει?), αλλά η ανάγκη μας να δούμε κάτι θετικά ή αρνητικά.
    Γι αυτό τις περισσότερες φορές πέφτουμε έξω.....:)
    Η δυσκολία είναι να διακρίνουμε πότε το ένστικτο μας είναι σώστο και πότε όχι. Εκεί είναι το στοίχημα. Συνήθως κατόπιν εορτής το καταλαβαίνουμε.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Η δυσκολία είναι να διακρίνουμε πότε το ένστικτο μας είναι σώστο και πότε όχι. Εκεί είναι το στοίχημα. Συνήθως κατόπιν εορτής το καταλαβαίνουμε.
    ...εγω λεω άλλο: δεν πιστεύω πως είναι ένστικτο.
    Και για να μη το ξανα εξηγώ: τι σημαίνει ένστικτο? Τι είναι?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...εγω λεω άλλο: δεν πιστεύω πως είναι ένστικτο.
    Και για να μη το ξανα εξηγώ: τι σημαίνει ένστικτο? Τι είναι?
    Κατάλαβα τι λες. Υπάρχει και αυτό. Το ένστικτο θεωρώ ότι είναι μια αυθόρμητη πεποίθηση ότι το άτομο που έχεις απέναντι σου δεν σου κάνει είτε είναι καλό είτε είναι καλό. Απλά δεν σου ταιριάζει και αν το γνωρίσεις καλύτερα ίσως και να μαλώσετε. Είναι η "χημεία" που λέμε.


    Όσον αφορά το παράδειγμα που έφερα με τα ιταλικά ίσως να εξηγείται και αλλιώς. Χρόνο με το χρόνο και μαθαίνοντας καλύτερα ιταλικά μπήκα πιο μέσα στον "ρυθμό" και τη "ιδιοσυγκρασία" της γλώσσας οπότε μου έβγαινε πιο εύκολα σαν να είμαι Ιταλίδα.


    Αλλά το ίδιο μου είχε συμβεί και με iq test. Όταν απαντούσα αυθόρμητα ήμουν σε περισσότερα μέσα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...εγω λεω άλλο: δεν πιστεύω πως είναι ένστικτο.
    Και για να μη το ξανα εξηγώ: τι σημαίνει ένστικτο? Τι είναι?
    Χαίρομαι που έκανες αυτη την ερώτηση γιατι πολλοι μπερδεύουν το ένστικτο με την προκατάληψη. Εγω μιλάω για αυτο το συναίσθημα που έχεις οταν συναναστρέφεσε με κάποιον ή απλα τον παρατηρείς, είναι σαν να ξέρεις απο την πρώτη στιγμή πως θα καταλήξει το όλο πράγμα. Είναι οταν ακους κάποιον να σου λεει πράγματα και εσυ μεσα σου να ξέρεις οτι κατι αλλο παίζει και οτι σου λεει ψέματα. Ή να βλέπεις πράξεις, κινήσεις και να ξέρεις οτι ειναι ολα μια υποκρισία..Απλα κατι μεσα σου σου λεει οτι κατι δεν παει καλα ενω οι ενδείξεις δείχνουν άλλα. Δεν ξερω κατα ποσο το περιέγραψα σωστά..οποιος το εχει καταλαβαίνει.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. κατά πόσο σας επηρεάζει η οικονομική κρίση...
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 47
    Last Post: 18-09-2011, 16:22
  2. ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ?
    By BrokeN_DoLL in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 96
    Last Post: 17-09-2011, 22:01
  3. Αλλαγη προσωπικοτητας και κατα ποσο ειναι ανεκτη σε βεβαρυμενο περιβαλλον
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 16-06-2010, 13:51
  4. κατά πόσο είμαστε φιλικοί προς νέα μέλη...
    By arktos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 44
    Last Post: 29-05-2010, 16:02
  5. ψεύτικη ελπίδα και κατα πόσο λειτουργεί ?
    By theios21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 16-02-2007, 21:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •