Γυρω γυρω Καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743

    Γυρω γυρω Καταθλιψη

    Σημερα μιλησα με ενα συναδελφο ο οποιος εμεινε ανεργος πριν κανα 20ημερο.Απογοητευμενος απο την κατασταση που επικρατει στον χωρο μας μπορουσα να διακρινω εντονα τα σημαδια της καταθλιψης.Τις τελευταιες ημερες διωχνουν κοσμο αβερτα.Καθε μερα ακουω κατι δυσαρεστο καποιν απολυσανε σε καποιον κανανε μειωση μισθου....
    Αναρωτιεμαι που θα παει αυτη η κατασταση?Αναρωτιεμαι ποσο καλα μπορει να ειναι καποιος οταν ολα γυρω καταρρεουν?Πως ειναι δυνατον να μην επηρεαστεις απο αυτην την κατασταση?
    Δυστυχως βλεπω την μιζερια παντου εχει εξαπλωθει σαν ιος!Στο κεντρο που μενω τα μαγαζια κλεινουν το ενα πισω απο το αλλο.Βλεπω μεταναστες με καροτσαξια απο σουπερ μαρκετ να ψαχνουν στα σκουπιδια(το τελευταιο εχει πολυ συχνο φαινομενο).Οδηγουμαστε σε εξαθλιωση και ο φετινος χειμωνας θα ειναι πολυ δυσκολος...

  2. #2

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Ετσι ειναι δυστυχως, και λενε οτι ακομα δεν εχουμε φτασει στα χειροτερα. Εμενα μου μειωσαν μισθο και ζητησα τουλαχιστον να με απολυσουν και να δουλευω χωρις ενσημα για ενα χρονο για να παρω το Ταμειο Ανεργιας και να συμπληρωνω το εισοδημα. Θα ειμαι "ανεργη" απο 1η Οκτωβρη! Και μετα βλεπουμε.... αν θα υπαρχει δουλεια .... και αν θα υπαρχει και Ταμειο Ανεργιας
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ...κι εμεις ακολουθουμε σαν τα προβατα, γιναμε Νεα Αργεντινη!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Αμάν ρε παιδιά βαρέθηκα την μοιρολατρεία. Πως θα πάει μπροστά αυτή η χώρα όταν εμείς οι ίδιοι συνεχώς υποτιμάμε τις δυνάμεις της; Ξέρετε ποιας πατρίδας είστε τα τέκνα; Σεβαστείτε την και προσπαθείστε να την αλλάξετε εσείς οι ίδιοι.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    τζιπσι, μένεις μονη σου ή με τους γονείς σου?
    την μοιρολατρεία που την ειδες ακριβώς?
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    τζιπσι, μένεις μονη σου ή με τους γονείς σου?
    την μοιρολατρεία που την ειδες ακριβώς?
    με την μητέρα μου μένω. Ως προς τι η ερώτηση; την μοιρολατρεία την βλέπω παντού όταν αναρτούνται τέτοια θέματα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ε, αν έμενες μόνη σου κ σε απολυανε δν θα ελεγες τα ιδια.
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    ε, αν έμενες μόνη σου κ σε απολυανε δν θα ελεγες τα ιδια.
    Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολα γι' αυτούς που απολύονται και δεν έχουν τα χρήματα όχι για να ζήσουν αξιοπρεπώς αλλά απλα για να επιβιώσουν...Γι' αυτό άλλωστε ανεβαίνουν και τα ποσοστά της κατάθλιψης.


    Και εγώ όμως που μένω με την μητέρα μου δεν σημαίνει πως είναι όλα ρόδινα για μένα. Η μητέρα μου εργάστηκε πολύ σκληρά στο παρελθόν και με πολύ κόπο κατάφερε να συγκεντρώσει χρήματα για να έχουμε τουλάχιστον ιδιόκτητη περιουσία και μην μένουμε στο ενοίκιο. Επειδή είσαι και μεγαλύτερη θα θυμάσαι ότι κάποια εποχή τα χρήματα είχαν μεγαλύτερη αξία και ο τόκος της αποταμίευσης ήταν αρκετά μεγάλος.


    Σ' αυτή την οικονομική άνεση συμβάλλει και το γεγονός ότι είμαι και μοναχοπαίδι οπότε ότι περιουσία υπάρχει είναι δική μου. (αν και για μένα δεν είναι θετικό το ότι είμαι μοναχοπαίδι)



    Το εξοργιστικό όμως είναι να βλέπω κάποιους από την μία να κλαίγονται και από την άλλη να παίρνουν διακοποδάνειο για να πάνε στην Μύκονο (και πίστεψε με συμβαίνει πολύ συχνά) ή να βλέπω 4μελείς οικογένειες με 3 ή 4 αυτοκίνητα στην διάθεση τους που εκτός από το οικονομικό κακό που κάνουν στον ίδιο τους τον εαυτό, κάνουν και κακό στο περιβάλλον.


    Ακόμα πιο εξοργιστικό είναι να περνάω έξω από κάδους και όπως λέει και η μάνα μου να βλέπω ολόκληρα ψωμιά πεταμένα στα σκουπίδια ενώ άλλοι δεν έχουν να φάνε. Δεν λαικίζω, ούτε κάνω κύρηγμα. Είναι η πραγματικότητα. Δεν φταίνε μόνο αυτοί που κλέβουν την Ελλάδα, φταίμε και εμείς που δεν ξέρουμε πως να διαχειριστούμε σωστά το χρήμα. Right?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Right?
    Nop. Φυγε απο το σπιτι και παλεψε να βγαλεις τα ως προς το ζειν....χωρις την παραμικρη βοηθεια και τοτε θα καταλαβεις σε τι κατασταση ειναι αυτη τι στιγμη η Ελλαδα. Εγω προσωπικα αυτη τι στιγμη εχω βοηθεια απο την οικογενεια παντως και το χειροτερο μου σεναριο θα ηταν να εχω δικια μου οικογενεια που να βασιζεται πανω μου!!!!!!!!!!!

    Τι με νοιαζει αν καποιοι κλαιγονται ενω εχουν χρημα?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολα γι' αυτούς που απολύονται και δεν έχουν τα χρήματα όχι για να ζήσουν αξιοπρεπώς αλλά απλα για να επιβιώσουν...Γι' αυτό άλλωστε ανεβαίνουν και τα ποσοστά της κατάθλιψης.


    Και εγώ όμως που μένω με την μητέρα μου δεν σημαίνει πως είναι όλα ρόδινα για μένα. Η μητέρα μου εργάστηκε πολύ σκληρά στο παρελθόν και με πολύ κόπο κατάφερε να συγκεντρώσει χρήματα για να έχουμε τουλάχιστον ιδιόκτητη περιουσία και μην μένουμε στο ενοίκιο. Επειδή είσαι και μεγαλύτερη θα θυμάσαι ότι κάποια εποχή τα χρήματα είχαν μεγαλύτερη αξία και ο τόκος της αποταμίευσης ήταν αρκετά μεγάλος.


    Σ' αυτή την οικονομική άνεση συμβάλλει και το γεγονός ότι είμαι και μοναχοπαίδι οπότε ότι περιουσία υπάρχει είναι δική μου. (αν και για μένα δεν είναι θετικό το ότι είμαι μοναχοπαίδι)



    Το εξοργιστικό όμως είναι να βλέπω κάποιους από την μία να κλαίγονται και από την άλλη να παίρνουν διακοποδάνειο για να πάνε στην Μύκονο (και πίστεψε με συμβαίνει πολύ συχνά) ή να βλέπω 4μελείς οικογένειες με 3 ή 4 αυτοκίνητα στην διάθεση τους που εκτός από το οικονομικό κακό που κάνουν στον ίδιο τους τον εαυτό, κάνουν και κακό στο περιβάλλον.


    Ακόμα πιο εξοργιστικό είναι να περνάω έξω από κάδους και όπως λέει και η μάνα μου να βλέπω ολόκληρα ψωμιά πεταμένα στα σκουπίδια ενώ άλλοι δεν έχουν να φάνε. Δεν λαικίζω, ούτε κάνω κύρηγμα. Είναι η πραγματικότητα. Δεν φταίνε μόνο αυτοί που κλέβουν την Ελλάδα, φταίμε και εμείς που δεν ξέρουμε πως να διαχειριστούμε σωστά το χρήμα. Right?

    ναι τα δανεια καποτε είχαν υψηλο επιτόκιο κ οπως η μητερα σου, ετσι κ οι δικοί μου γονείς έκαναν περιουσία δουλευοντας σκληρα.
    ωστοσο ακομη κ αν εχω ένα σπιτι, αυτη τη στιγμή δυσκολευομαι τρομερα οικονομικα.
    αλλο πραγμα να μένεις με τους γονείς σου κ να μν σε τρελαινει το άγχος κ αλλο να είσαι εσύ αυτος που πρεπει να τα βγαλει περα κ να περασει το μηνα με λιγοστα χρηματα.
    δν θελεις να ξερεις πως αισθανεσαι όταν απολυεσαι...

    όσο για τα διακοποδάνεια να σε πληροφορήσω πως δν δινεται σε κανεναν αυτη τη στιγμή εκτος αν η τραπεζα διασφαλισει την επιστροφη των χρηματων με μια υποθηκη.

    αν εσυ με 700 ευρω μπορείς να τα διαχειριστείς ώστε να πληρωσεις ενοικιο, πάγια έξοδα κ την διατροφή σου, μάλλον με μαγικα θα το κανεις, γιατί ειναι απλα αδυνατο.
    αυτα.
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Αμάν ρε παιδιά βαρέθηκα την μοιρολατρεία. Πως θα πάει μπροστά αυτή η χώρα όταν εμείς οι ίδιοι συνεχώς υποτιμάμε τις δυνάμεις της; Ξέρετε ποιας πατρίδας είστε τα τέκνα; Σεβαστείτε την και προσπαθείστε να την αλλάξετε εσείς οι ίδιοι.
    τζιπσι
    μαλλον σε συντηρουν και δεν εχεις συνειδητοποιησει σε τι αδιεξοδο βρισκονται οι εργαζομενοι στην χωρα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολα γι' αυτούς που απολύονται και δεν έχουν τα χρήματα όχι για να ζήσουν αξιοπρεπώς αλλά απλα για να επιβιώσουν...Γι' αυτό άλλωστε ανεβαίνουν και τα ποσοστά της κατάθλιψης.


    Και εγώ όμως που μένω με την μητέρα μου δεν σημαίνει πως είναι όλα ρόδινα για μένα. Η μητέρα μου εργάστηκε πολύ σκληρά στο παρελθόν και με πολύ κόπο κατάφερε να συγκεντρώσει χρήματα για να έχουμε τουλάχιστον ιδιόκτητη περιουσία και μην μένουμε στο ενοίκιο. Επειδή είσαι και μεγαλύτερη θα θυμάσαι ότι κάποια εποχή τα χρήματα είχαν μεγαλύτερη αξία και ο τόκος της αποταμίευσης ήταν αρκετά μεγάλος.


    Σ' αυτή την οικονομική άνεση συμβάλλει και το γεγονός ότι είμαι και μοναχοπαίδι οπότε ότι περιουσία υπάρχει είναι δική μου. (αν και για μένα δεν είναι θετικό το ότι είμαι μοναχοπαίδι)



    Το εξοργιστικό όμως είναι να βλέπω κάποιους από την μία να κλαίγονται και από την άλλη να παίρνουν διακοποδάνειο για να πάνε στην Μύκονο (και πίστεψε με συμβαίνει πολύ συχνά) ή να βλέπω 4μελείς οικογένειες με 3 ή 4 αυτοκίνητα στην διάθεση τους που εκτός από το οικονομικό κακό που κάνουν στον ίδιο τους τον εαυτό, κάνουν και κακό στο περιβάλλον.


    Ακόμα πιο εξοργιστικό είναι να περνάω έξω από κάδους και όπως λέει και η μάνα μου να βλέπω ολόκληρα ψωμιά πεταμένα στα σκουπίδια ενώ άλλοι δεν έχουν να φάνε. Δεν λαικίζω, ούτε κάνω κύρηγμα. Είναι η πραγματικότητα. Δεν φταίνε μόνο αυτοί που κλέβουν την Ελλάδα, φταίμε και εμείς που δεν ξέρουμε πως να διαχειριστούμε σωστά το χρήμα. Right?
    Καλημερα!
    Εχω την εντυπωση οτι καποιος που μενει ακομα στην οικογενειακη εστια και ο οποιος δεν εργαζεται δεν μπορει να εχει αποψη για το θεμα αυτο για πολλους λογους οπου δεν θα εξηγησω..
    Παρα ολα αυτα το προχωρας προβαινοντας σε μια ευκολη κριτικη για ολους τους αλλους......στην θεση εγω θα ημουνα πιο διακριτικος και πιο ταπεινοφρων γιατι <<τα παντα ρει>>(μια και μιλησες για Ελληνες)!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ισως κ εγω δεν θα επρεπε να μιλαω επειδη μενω με τους γονεις μου κ δεν δουλευω αυτη τη στιγμη κ με συντηρουν, απο την αλλη μερια ειδα κ πολλα περιεργα φαινομενα στην ελλαδα κ προβληματιζομαι.

    ο πατερας μου δεν ειχε τιποτα, σπουδασε κ σε μια εποχη που σπουδαζαν λιγοι, ηταν πολυ καλος στα μαθηματικα κ τα γραμματα γενικοτερα, κ επιασε μετα καλυτερη δουλεια απο το βασικο μισθο, δουλεψε παρα πολυ, καλα αμοιβομενη δουλεια, (στη συνεχεια εκανε δικη του δουλεια), ηταν πολυ νομοταγης, δε συνεργαστηκε ποτε με δημοσιο, πληρωσε απιστευτους φορους, κ ναι απεχτησε ενα σπιτι στα 45 του, χωρις δανειο, ξοδεψε τοσα οσα μπορουσε να δοσει τοτε, που τα σπιτια ηταν κ πολυ πιο φτηνα.

    αυτος ο ανθρωπος ειναι 70 χρονων σημερα κ δεν τον ειδα ποτε οσο τον θυμαμαι, να ξοδεψει χρηματα για να πουλησει μουρη κ να κανει επιδειξη. ειχε ενα απλο αυτοκινητο, απλα ρουχα, απλα στυλο, οταν πηγαναμε διακοπες σαν οικογενεια, πηγαιναμε σε απλα δωματια, τρωγαμε σε απλα ταβερνακια, ειχαμε κ φρουτα σε ενα ψυγειακι με παγοκυστες. μια ζωη ειχε τη δικη του δουλεια στεγασμενη σε ενα πολυ απλο διαμερισμα, σε μια low profile συνοικια της αθηνας. δεν τον θυαμαμαι ποτε, αν κ απο ενα σημειο κ μετα δεν αντιμετωπισε οικονομικο προβλημα, κ ηταν κ μορφωμενος, να μιλησει υποτιμητικα κ ασχημα σε κανεναν ανθρωπο, ο,τι δουλεια κ να εκανε, οσο φτωχος κ να ηταν. σερβιτορο, delivery boy, γυναικα που μας καθαριζε το σπιτι, οποιονδηποτε.

    εγω τον αρμεξα να αγορασω κ φιρμε ρουχα κ να παω κ σε trendy μαγαζια, ο πατερας μου οχι.

    σε αυτη τη χωρα ομως ειδα ή ακουσα απο αλλους ιστοριες για ανθρωπους που: επαιρναν δανεια απο την τραπεζα για να αγοραζουν τζιπ, το οποιο το εδιναν στην κορη τους να το μοστραρει στο κεντρο της γλυφαδας, κ μετα δεν ειχαν να πληρωσουν τη δοση! αυτα απο ανθρωπο που δουλευε σε τραπεζα κ κυνηγουσε τους διαφορους να πληρωνουν τις δοσεις.

    η αττικη εχει γεμισει απο βιλες με πισινες κ αν ριξετε μια ματια στο google satellite, τωρα που εχει σκαναριστει ολη η περιοχη με αεροφωτογραφιες, μπορειτε να το δειτε, εγω το κοιτουσα τις προαλλες. εβαζα καρφιτσακια σε ενα χαρτη της γκουγλ ποσες πισινες μετρησα, κ μετρησα πανω απο 500! πιαστηκε το χερι μου!

    πολυς κοσμος τσιμπησε στο ανοητο lifestyle που σερβιρεται σωρηδον απο τα media κ ειναι λες κ τιποτα αλλο δεν εχει αξια στη ζωη παρα μονο η καταναλωση.

    καταλαβαινω οτι εσεις δεν θιξατε αυτη την πλευρα της κοινωνιας, θιξατε τον αντιποδα που πρεπει να ζησει με 500 ευρω το μηνα, ομως οι μεν δεν ειναι ανεξαρτητοι απο τους δε. τιποτα στην κοινωνια δεν ειναι αυτονομημενο κ ανεξαρτητο απο τα υπολοιπα κομματια της.

    οταν μια μεριδα κλεβει γερα, η αλλη πλευρα μπορει να μην εχει να φαει, γιατι οι ποροι της κοινωνιας ειναι περιορισμενοι, δεν ειναι αφθονοι.

    οταν οι πιο πολλοι παιρναν τα δανεια κ τα χρηματα της ευρωπαϊκης ενωσης κ τα εκαναν σπιτια αντι για παραγωγικες επενδυσεις, τωρα δεν εχουμε δουλειες. οταν καποιοι εκλεβαν χωρις αναστολες το δημοσιο χρημα, τωρα καποιοι αλλοι δεν εχουν να φανε. αλλα ποτε κανεις δεν κλεβει μονος, ετσι δεν ειναι? αρα ειχαν κ συνενοχους ολους τους παρατρεχαμενους που θα λαδωθηκαν επισης τη μιζα τους για να το βουλωσουν, ή που μπορει να μη μιλουσαν απο φοβο μην απολυθουν, η απο απλη αδιαφορια για τα κοινα.

    κ εγω δε βγαζω τον εαυτο μου απ εξω, αν κ δε με θεωρω κλεφτρα, πολιτικη συνειδηση αρχισα να αναπτυσσω τα τελευταια 1-2 χρονια, παλιοτερα ημουν πολυ απολιτικ, ελεγα τι μπορουμε να κανουμε για να εμποδισουμε τους κλεφτες τους πολιτικους? τιποτα. ετσι νομιζα. καταλαβα στην πορεια οτι δεν ειναι ετσι ομως. κ οτι κ η αδιαφορια για τα κοινα ειναι μια εμμεση συνενοχη. γιατι οι μισοι αφηνουμε ελευθερους τους αλλους μισους να αλωνιζουν.

    αυτο παντως που διαισθανομαι, ειναι οτι με τα ιδια μυαλα που μπηκαμε στην κριση δεν προκειται να βγουμε απο αυτην. ειναι σαν την καταθλιψη ενα πραγμα. δεν προκειται ποτε να βγεις απο μια καταθλιψη με τα ιδια μυαλα που μπηκες σε αυτη. αυτο το ξερω πολυ καλα ως 2-3 φορες παθουσα.

    σας αφηνω τωρα, γιατι εχω να παω σε μια συναντηση εθελοντικης ομαδας. ο εθελοντισμος ειναι πχ μια λυση εναντια στην κριση. ενισχυει την αλληλεγγυη μεταξυ των ανθρωπων κ κανει αυτους που μπορουν να προσφερουν να αισθανονται πιο δημιουργικοι, προσφερει δε βοηθεια χωρις χρηματα σε αυτους που τη χρειαζονται. κ οταν οι ρολοι αλλαξουν κ χρειαστει βοηθεια αυτος που προσφερει, νομιζω οτι πολυ πιο προθυμα οι ανθρωποι δινουν βοηθεια σε καποιον που προσφερει παρα σε καποιον παρτακια που ο μονος τροπος που ξερει να σχετιζεται με τους αλλους ειναι πουλωντας μουρη κ θυμαται τους αλλους μονο οταν εχει αυτος αναγκη.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    αττικη εχει γεμισει απο βιλες με πισινες κ αν ριξετε μια ματια στο google satellite, τωρα που εχει σκαναριστει ολη η περιοχη με αεροφωτογραφιες, μπορειτε να το δειτε, εγω το κοιτουσα τις προαλλες. εβαζα καρφιτσακια σε ενα χαρτη της γκουγλ ποσες πισινες μετρησα, κ μετρησα πανω απο 500! πιαστηκε το χερι μου!
    3.074.160 κατοικους εχει η αθηνα (οχι η αττικη). 3.074.160/500= 6148,32

    Δηλαδη αντιστοιχει μια πισινα σε 6148,32 ατομα.

    Χμμμμμμμμμμμμμμ δεν μου φαινεται οτι υπαρχουν και πολλοι κροισοι , αλλα βλεπεις οτι αυτους κοιταμε και λεμε ενταξει...και βγαζουμε τα συμπερασματα μας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. εμμονες γυρω απ το εγω μου..
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 04-07-2011, 00:06
  2. ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 90
    Last Post: 30-03-2011, 18:47
  3. ελεγεία στη θλιψη-γυρω γυρω απο μια σπειρα
    By 3wtiko in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 31-12-2010, 15:47
  4. οι γυρω μασ
    By konstantina_ena in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-2010, 00:06
  5. Οταν ολα γυρω σβηνουν
    By Silmarien in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-03-2009, 15:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •