Όταν δεν μπορείς να σηκωθείς από το κρεββάτι σου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    παντού και πουθενά
    Posts
    2

    Όταν δεν μπορείς να σηκωθείς από το κρεββάτι σου...

    Κατ 'αρχήν γειά σε όλους!
    Χαίρομαι που βρήκα αυτό το φόρουμ, στο οποίο μπορεί να ρωτήσει κάποιος για κάτι που τον απασχολεί και να το συζητήσει ελεύθερα.

    Είμαι άνδρας 29 ετών. Ζω μια μάλλον γεμάτη ζωή, μπορεί και φορτωμένη, εργασιακά και κοινωνικά. Κατά καιρούς μου συμβαίνει να μην μπορώ να σηκωθώ από το κρεββάτι μου, να μην έχω διάθεση να βγώ από το σπίτι ή να μιλήσω με οποιονδήποτε, ακόμα και σε πολύ κοντινά πρόσωπα (όπως λχ ο αδελφός μου ή η κοπέλλα μου). Η "διάθεση" αυτή κρατάει περίπου μια με δυο μέρες, αλλά επηρεάζει την καθημερινή μου ζωή για αρκετές μέρες. Πρώτον, διότι δημιουργούνται προβλήματα σε σχέση με τις καθημερινές μου υποχρεώσεις (διαταραχή ροής σε εργασία, προθεσμίες, ραντεβού) και δεύτερον, διαταράσσεται η διάθεσή μου, αγχώνομαι, νοιώθω ενοχές και έλλειψη συγκέντρωσης.

    Αυτό που συμβαίνει όταν είμαι σ’ αυτήν την «κατάσταση» είναι ότι κοιμάμαι πολύ βαθειά και για πολλές ώρες, δεν ξυπνάω ούτε με θορύβους ούτε με τίποτα, είτε κατά διαστήματα ξυπνάω από μόνος μου και δεν έχω δύναμη να ξυπνήσω τελείως και να σηκωθώ από το κρεββάτι, χωρίς να είμαι κουρασμένος τόσο ώστε να το δικαιολογεί. Απλά θέλω να ξανακοιμηθώ ώστε να μη νοιώθω τίποτα από αυτά που συμβαίνουν γύρω.
    Όταν τελικά σηκωθώ, είμαι σε μια κατάσταση ας πούμε απάθειας, χωρίς διάθεση για επικοινωνία ή άλλη δραστηριότητα.
    Αυτό μου συμβαίνει τρεις με τέσσερις φορές το χρόνο.

    Σας λέει κάτι αυτό?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    2
    Originally posted by ΕΣ
    Κατ \'αρχήν γειά σε όλους!
    Χαίρομαι που βρήκα αυτό το φόρουμ, στο οποίο μπορεί να ρωτήσει κάποιος για κάτι που τον απασχολεί και να το συζητήσει ελεύθερα.

    Είμαι άνδρας 29 ετών. Ζω μια μάλλον γεμάτη ζωή, μπορεί και φορτωμένη, εργασιακά και κοινωνικά. Κατά καιρούς μου συμβαίνει να μην μπορώ να σηκωθώ από το κρεββάτι μου, να μην έχω διάθεση να βγώ από το σπίτι ή να μιλήσω με οποιονδήποτε, ακόμα και σε πολύ κοντινά πρόσωπα (όπως λχ ο αδελφός μου ή η κοπέλλα μου). Η \"διάθεση\" αυτή κρατάει περίπου μια με δυο μέρες, αλλά επηρεάζει την καθημερινή μου ζωή για αρκετές μέρες. Πρώτον, διότι δημιουργούνται προβλήματα σε σχέση με τις καθημερινές μου υποχρεώσεις (διαταραχή ροής σε εργασία, προθεσμίες, ραντεβού) και δεύτερον, διαταράσσεται η διάθεσή μου, αγχώνομαι, νοιώθω ενοχές και έλλειψη συγκέντρωσης.

    Αυτό που συμβαίνει όταν είμαι σ’ αυτήν την «κατάσταση» είναι ότι κοιμάμαι πολύ βαθειά και για πολλές ώρες, δεν ξυπνάω ούτε με θορύβους ούτε με τίποτα, είτε κατά διαστήματα ξυπνάω από μόνος μου και δεν έχω δύναμη να ξυπνήσω τελείως και να σηκωθώ από το κρεββάτι, χωρίς να είμαι κουρασμένος τόσο ώστε να το δικαιολογεί. Απλά θέλω να ξανακοιμηθώ ώστε να μη νοιώθω τίποτα από αυτά που συμβαίνουν γύρω.
    Όταν τελικά σηκωθώ, είμαι σε μια κατάσταση ας πούμε απάθειας, χωρίς διάθεση για επικοινωνία ή άλλη δραστηριότητα.
    Αυτό μου συμβαίνει τρεις με τέσσερις φορές το χρόνο.

    Σας λέει κάτι αυτό?
    1.Ισως κουραζεσαι υπερβολικα και σε καποιες φασεις ο οργανισμος χρειαζεται περισσοτερο υπνο.Συνηθως ποσες ωρες κοιμασαι την ημερα?
    2.Καποιο μικρο παθολογικο προβλημα οχι καταναγκην επικινδυνο αλλα υπαρκτο που δεν το εχεις ανακαλυψει κουραζει τον οργανισμο σου και καποιες φορες ο οργανισμος χρειαζεται περισσοτερο υπνο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    παντού και πουθενά
    Posts
    2
    Συνήθως κοιμάμαι κανονικά.
    Έχω 5 μήνες που υπηρετώ τη θητεία μου και η έλλειψη ύπνου είναι η νόρμα (ιδιαίτερα κατα τη διάρκεια της εκπαίδευσής μου στο ΛΥΒ ), όμως \"αυτό\" δεν μου συνέβη. Και μάλιστα, όταν πήρα άδεια τώρα πρόσφατα, παρόλο που με την κοπέλλα μου κοιμόμασταν αρκετές ώρες την ημέρα, η διάθεσή μου ήταν πολύ καλή όταν ξυπνούσα.
    Το να έχω να κοιμηθώ καλά μια εβδομάδα και μετά να κοιμηθώ 8 και 9 ώρες είναι φυσιολογικό.
    Η διαφορά είναι, και εκεί έγκειται το \"πρόβλημα\", ότι όταν με πιάνει η συγκεκριμένη \"διάθεση\" που προανέφερα συνοδεύεται και από αίσθηση \"χασίματος\", \"κατατονίας\" κλπ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    ΕΣ...
    υπάρχει περίπτωση η κατάθλιψη να έχει ως σύμπτωμα όχι την αυπνία, αλλά την υπνηλία...

    Εγώ τουλάχιστον... τέτοιο ιστορικό έχω...

    Η δική μου όμως άρνηση για να εγκαταλείψω το κρεβάτι μου... και προτίμηση να κοιμάμαι αντί να κάνω κάτι... είχε τη βάση ότι 1.όταν κοιμάμαι δε σκέφτομαι... 2. Ο ύπνος είναι ένας μικρός θάνατος... κι άλλα σχετικά...

    Με λίγα λόγια κοιμόμουν για να αποφεύγω την πραγματικότητα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μια-δυο μερες 3-4 φορες το χρονο οπως αναφερεις εγω το βρισκω μεσα στα ορια του φυσιολογικου.Ολοι εχουν αναγκη πολλες φορες απο απομονωση και πολυ υπνο κυριως αν ζουν εντονη ζωη οπως εσυ.
    Ποσες φορες εχεις ακουσει
    \"τι εκανες χθες?\"
    \"Ασε κοιμομουν ολη μερα\" (κυριως σε νεαρες ηλικιες σαν και σενα γιατι ως γνωστον οσο μεγαλωνει ο ανθρωπος τοσο λιγοτερο κοιμαται)
    Που χαθηκες?
    \"Δεν βγηκα εξω καθολου αυτην την εβδομαδα χαλαρωνα.\" ή
    \"Ειχα τις κλειστες μου ή ημουν στις μαυρες μου\"
    Δεν νομιζω οτι απο μονο του αυτο ειναι κατι που πρεπει να σε ανησυχει.
    Αν ειχες κατι οπως καταθλιψη πιστευω θα εμφανιζοταν πιο συχνα και θα επηρεαζε σε μεγαλο βαθμο την ζωη σου.
    Απο την αλλη δεν ειμαι και ειδικος...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Keep... έχεις απόλυτο δίκιο...
    Δεν είχα προσέξει ότι αναφερόταν σε τόσο μικρά χρονικά διαστήματα...

    Σαν μεμονωμένα περιστατικά... μάλλον δεν θα άξιζε και πολύ η αξιολόγησή τους ... τουλάχιστον όσο έχουν αυτή τη μικρή διάρκεια...

    Νομίζω ότι στην αρχή ... κάπως έτσι ξεκίνησα αλλά πέρασαν χρόνια (10ετία σχεδόν) μέχρι να παρουσιάσω μεγάλα προβλήματα... Κάποιες \"φάσεις\" έτσι, αργότερα κάθε Σαββατοκύριακο και στο τέλος κάθε μέρα όλη μέρα....Κατέληξα να φτάσω να \"κοιμάμαι\"σχεδόν εξάμηνο (πήγαινα μόνο τουαλέτα και στην κουζίνα!)

    Αν αργότερα αρχίσουν να πληθαίνουν και να εντείνονται ... το βλέπουμε...
    (Πάντως καλό θα ήταν από τώρα ο ΕΣ να σκεφτεί αν πραγματικά αισθάνεται σωματικά κουρασμένος ή ψυχολογικά... Στη δεύτερη περίπτωση... ας αρχίσει από τώρα να ξεφορτώνεται βαρύδια και να βρίσκει πράγματα που τον γεμίζουν!)

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    ΕΣ καλως ηρθες !!!
    Η αληθεια ειναι πως με την συχνοτητα που εμφανιζονται οι υπνηλιες σου θα λεγα πως δεν μου ακογουνται υπερβολικες, παρολα αυτα επειδη εσυ το βιωνεις και εσυ ξερεις ποσο εντονα νιωθεις απο αυτο το συναισθημα θα σου ελεγα για πρωτη φαση να κανεις μια γενικη εξετασεων μηπως και κατι στον οργανισμο σου να μην δουλευει καλα πχ ελλειψη βιταμινων, θυροειδη κλπ.
    Αν και αυτα αποδειχτουν οκ θα ελεγα το αμεσως επομενο που θα πρεπε να προσεξεις ειναι η μεθοδοτικοτητα με την οποια χειριζεσαι το καθημερινο σου ωραριο και τις υποχρεωσεις σου. Εννοω πως αν δεν εισαι οργανομενος τοτε μπορει αυτο να σου δημιουργει μια εξτρα κουραση και ο οργανισμος σου να αντιδραει με υπνηλια, με αποτελεσμα ομως να αποδιοργανωνεσαι ακομα παραπανω και να νοιωθεις χειροτερα.
    Ειναι μια αλλη γνωμη ...για σκεψου την λιγο....
    καλη δυναμη!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by ΕΣ
    Η \"διάθεση\" αυτή κρατάει περίπου μια με δυο μέρες,
    Αυτής της μιας ημέρας τι έχει προηγηθεί;

    Originally posted by ΕΣ
    αλλά επηρεάζει την καθημερινή μου ζωή για αρκετές μέρες. Πρώτον, διότι δημιουργούνται προβλήματα σε σχέση με τις καθημερινές μου υποχρεώσεις (διαταραχή ροής σε εργασία, προθεσμίες, ραντεβού)
    Η καθημερινότητά σου είναι τόσο σφιχτή ώστε να μη μπορείς να φύγεις λίγο εκτός προγράμματος για κάτι εκτός προγράμματος που σου συνέβη;

    Originally posted by ΕΣ
    και δεύτερον, διαταράσσεται η διάθεσή μου, αγχώνομαι, νοιώθω ενοχές και έλλειψη συγκέντρωσης.
    ʼγχος και ενοχές για ποιο πράγμα; Η έλλειψη συγκέντρωσης από που προκύπτει;


    ΥΓ:1-2 ημέρες πιστεύω θα την πάλευα έτσι. Λειτουργικός έπαψα όμως να είμαι όταν ήμουν μέσες άκρες στην κατάσταση που περιγράφεις για βδομάδες...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Νομιζω πως με καποιο τροπο εχεις φορτωσει τον εαυτο σου με πολυ δουλεια και ερχεται καποια στιγμη που \"κλαταρει\",πρεπει ομως να εισαι και πολυ τυπικος στις υποχρεωσεις σου σαν ανθρωπος (αυτο καταλαβα τουλαχιστον) και αυτο το \"κλαταρισμα\" σου αφηνει πισω τις δουλειες σου και τοτε σου ερχεται το αχγος και οι ενοχες και αυτα εχουν σαν αποτελεσμα την ελειψη συγκεντρωσεις,κατι σαν ντομινο,απλα πρεπει να χαλαρωσεις το προγραμμα σου και να γινεις και λιγο \"ωχ αδερφηστης\" οχι πολυ ισα να μην σε αποσυντονιζει το αχγος.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •