Μουσική και ΙΨΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11

    Μουσική και ΙΨΔ

    Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum και καλώς σας βρήκα!

    Είμαι 14 χρονών και μαθητής γυμνασίου και εδώ και ένα χρόνο ασχολούμαι με τη μουσική (συγκεκριμένα παίζοντας κιθάρα). Από τότε που ξεκίνησα, πιστεύω πως άρχισαν να εμφανίζονται τα πρώτα συμπτώματα ΙΨΔ: ακούω συνέχεια στο μυαλό μου μελωδίες και ρυθμούς από συγκεκριμένα τραγούδια, τα οποία μετά τα "αποτυπώνω" σε οτιδήποτε βρω μπροστά μου που να έχει γωνίες.

    Με άλλα λόγια, αν ο ρυθμός αποτελείται από 4 "χτυπήματα", κι εγώ έχω μπροστά μου ένα ορθογώνιο γραφείο, τότε σε κάθε χτύπημα αντιστοιχώ μία γωνία του γραφείου. Αν στο τραγούδι ο ρυθμός παίζεται 2 φορές, τότε εγώ φαντάζομαι πως στο κέντρο του γραφείου υπάρχει ένα σημείο, με το οποίο συνδέω κάθε γωνία με νοητές γραμμές, δημιουργώντας ένα "Χ". Τέλος, αν ο ρυθμός είναι 4 φορές, μετά από το "Χ" συνδέω κάθε γωνία μεταξύ της, ώστε στο τέλος να προκύπτει ένα "Χ" με ένα τετράγωνο γύρω-γύρω.

    Από την άλλη, αν επικεντρωθώ σε κάτι κυκλικό, τότε το κάνω σαν πυξίδα, δημιουργώντας με το μυαλό μου 1 κάθετη και 1 οριζόντια ευθεία, όπου και οι δύο τέμνονται στο κέντρο, ώστε να προκύπτει κάτι συμμετρικό. Στη συνέχεια κάνω ότι και με τα ορθογώνια.

    Το ίδιο μπορώ να κάνω και με κάθε λέξη ή φράση: βάζω το κάθε γράμμα σε κουτάκι και μετράω τις γωνίες του ανάλογα με το ρυθμό.

    Επιπλέον, σε κάθε σκάλα που συναντώ, μετράω τα σκαλιά, όχι όμως με αριθμούς (ένα, δύο, τρία κλπ), αλλά πάλι με το ρυθμό. Για παράδειγμα, αν κάποια σκάλα έχει 12 σκαλιά, τότε εγώ φροντίζω να έχω αλλάξει το ρυθμό που είναι στο μυαλό μου με έναν που να τελειώσει ακριβώς στο τελευταίο σκαλί. Στη συνέχεια, για κάθε σκαλί που πατάω, "ακούω" στο μυαλό μου και το επόμενο "χτύπημα" από τη μελωδία.

    Δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του forum, αλλά αν βοηθάει, μπορώ να σας πω συγκεκριμένα ποια είναι τα πιο συνηθισμένα κομμάτια που έχω στο μυαλό μου...

    Εκτός από τα "μετρήματα", πριν κάτι μήνες πίστευα πως ό,τι και να σκεφτόμουν θα γινόταν μόνο και μόνο επειδή το σκέφτηκα. Είτε ήταν μια απλή εκδρομή με το σχολείο, είτε ο χωρισμός φίλων μου, είχα την εμμονή πως εγώ ευθυνόμουν για όλα. Στην αρχή νόμιζα πως κάποια ανώτερη ύπαρξη με βοηθούσε, όμως αυτό σταμάτησε όταν κατά τύχη διάβασα σε ένα site για την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και κατάλαβα πως αυτό κρυβόταν πίσω απ' όλα.

    Τελειώνοντας, θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πράγματα:
    1) Αυτό που έχω σίγουρα είναι ΙΨΔ, ή μήπως είμαι "κινούμενη μουσική βιβλιοθήκη", το πηγάζει από την ασχολία μου με την κιθάρα?
    2) Υπάρχει κάποιος τρόπος να το καταπολεμήσω από μόνος μου, χωρίς ψυχολόγο ή φάρμακα;

    Όλα αυτά δε τα έχω πει σε κανένα συγγενή ή γνωστό μου, οπότε είστε οι πρώτοι που τα μαθαίνετε.

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας,
    a3r1k0

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    τι είδες σε αυτό το site και σε έκανε να νομίσεις ότι μπορείς να έχεις ιδψ?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    Είναι λιγάκι αστείο το πως το συμπέρανα... :P Έψαχνα μια μέρα πόσα σκαλιά έχει το Παλαμήδι στο Ναύπλιο, και επειδή άλλοι έλεγαν 999 κι άλλοι 857, οπότε το έψαξα στα αγγλικά. Ανάμεσα στα αποτελέσματα, ένα έλεγε για κάποιον που μετρούσε συνέχεια τα σκαλιά που ανεβοκατέβαινε. Κάποιος του απάντησε ότι είχε OCD, οπότε κι εγώ για έψαξα περισσότερες πληροφορίες και είδα ότι είχα πολλά από τα συμπτώματα της ΙΔΨ :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    το να μετρά κάποιος τα σκαλιά δεν μπορεί να θεωρηθεί μόνο απ' αυτό ότι έχει ιδψ. πρέπει να έχει κιάλλα συμπτώματα. πλένεσαι συχνά?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    Όταν είμαι σπίτι όχι ιδιαίτερα, αλλά στο μετρό και στο λεωφορείο όταν ακουμπάω στις συχνότερες εστίες μικροβίων, τότε μετά νιώθω χάλια και θέλω οπωσδήποτε να καθαρίσω τα χέρια μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω. Μετρας στην μουσικη για να θυμασαι τα κομματια? (δεν εχω ασχοληθει ποτε με καποιο μουσικο οργανο).

    Σε εμποδιζει καπου στη ζωη σου?

    Χαλαρο σε βλεπω παντως , δεν σε βλεπω να περιγραφεις οτι υποφερεις ή κατι. Τεσπα απλουστατα δεν ξερω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Quote Originally Posted by a3r1k0 View Post
    Όταν είμαι σπίτι όχι ιδιαίτερα, αλλά στο μετρό και στο λεωφορείο όταν ακουμπάω στις συχνότερες εστίες μικροβίων, τότε μετά νιώθω χάλια και θέλω οπωσδήποτε να καθαρίσω τα χέρια μου.
    Κι εγώ έχω το ιδιο.Αλλά εντάξει,όχι σε σημειο που να σκεφτομαι αυτο όλη την ημερα και να πλένομαι.Κι εμενα χαλαρος μου ακούγεται πάντως.
    Νομίζω ότι απλά σου αρέσει η μουσική.Επισης,εχω να σου πω ότι η μουσική βασίζεται πάνω στα μαθηματικά οποτε ειναι λογικο να κάνεις αυτους τους συνδιασμους.Δηλαδή αυτό που λες,ότι δεν μετράς τα σκαλια με αριθμους αλλα με το ρυθμό,και ο ρυθμός σε μαθηματικά βασίζεται για αυτο και λες ''ε-να ,δύ-ο,τρί-α ,τεσ-ρα''.Γι αυτο το τεσσερα το λένε έτσι,για να ταιρίαζει.Και για αυτο λενε μισα-ολόκληρα κτλ.Ολα βασίζονται στα μαθηματικά,γι αυτο και το σκεφτεσαι κι εσυ έτσι :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υπαρχουν πολλες τεχνικες εξασκησεις της μνημης σαν να ειναι ενας μυωνας νομιζω οταν ασχολεισαι με την μουσικη...μονο που ειμαι ασχετος με το θεμα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πχ να μια μεθοδο.....

    http://paraglider.hubpages.com/hub/C...ar-Fingerboard
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Επίσης,μη μπερδευεις κάτι που σου αρέσει οπως η μουσικη με το ΙΔΨ.Και καλό θα ήταν να αφήσεις το pc και το ιντερνετ και να μην ψαχνεις για αυτα.Εγω στην ηλικία σου τετοια ώρα ημουν σε καφετερεια και ανησυχουσα μηπως αργησω και έχω στο σπίτι καβγα που άργησα και αν θα πιω κρυφά gordon space και με πειράξει!!!Ασε αυτα τα θεματα και μην ψαχνεις τιποτα.Απολαυσε τη μουσικη που σου αρέσει και ασε τον εαυτο σου να την εκφρασει με οποιον τροπο τον βολευει.
    :)

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    Πιστεύω πως ακόμα δε μπορώ να πω πως με ενοχλεί και ιδιαίτερα στην υπόλοιπη ζωή μου, αλλά το κακό είναι όταν "μπαίνει" η μελωδία στο μυαλό μου, γιατί τότε δε μπορώ με τίποτα να το σταματήσω, παρά μόνο να αλλάξω μελωδία. Φυσικά φεύγει από μόνο του μετά από λίγη ώρα, αφού έχω μετρήσει πολλές φορές...

    Με εμποδίζει ελάχιστες φορές στο σχολείο, όταν μιλάει ο καθηγητής κι εγώ "μετράω" τις γωνίες του πίνακα και δεν ακούω καν τι λέει... :P Αλλά κατά τ' άλλα δε μου είναι ιδιαίτερο εμπόδιο :)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Nantina View Post
    Επίσης,μη μπερδευεις κάτι που σου αρέσει οπως η μουσικη με το ΙΔΨ.Και καλό θα ήταν να αφήσεις το pc και το ιντερνετ και να μην ψαχνεις για αυτα.Εγω στην ηλικία σου τετοια ώρα ημουν σε καφετερεια και ανησυχουσα μηπως αργησω και έχω στο σπίτι καβγα που άργησα και αν θα πιω κρυφά gordon space και με πειράξει!!!Ασε αυτα τα θεματα και μην ψαχνεις τιποτα.Απολαυσε τη μουσικη που σου αρέσει και ασε τον εαυτο σου να την εκφρασει με οποιον τροπο τον βολευει.
    :)
    Χαχα μάλλον αυτό θα κάνω στο τέλος... :P

    Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις σας!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by a3r1k0 View Post
    Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum και καλώς σας βρήκα!

    Είμαι 14 χρονών και μαθητής γυμνασίου και εδώ και ένα χρόνο ασχολούμαι με τη μουσική (συγκεκριμένα παίζοντας κιθάρα). Από τότε που ξεκίνησα, πιστεύω πως άρχισαν να εμφανίζονται τα πρώτα συμπτώματα ΙΨΔ: ακούω συνέχεια στο μυαλό μου μελωδίες και ρυθμούς από συγκεκριμένα τραγούδια, τα οποία μετά τα "αποτυπώνω" σε οτιδήποτε βρω μπροστά μου που να έχει γωνίες.

    Με άλλα λόγια, αν ο ρυθμός αποτελείται από 4 "χτυπήματα", κι εγώ έχω μπροστά μου ένα ορθογώνιο γραφείο, τότε σε κάθε χτύπημα αντιστοιχώ μία γωνία του γραφείου. Αν στο τραγούδι ο ρυθμός παίζεται 2 φορές, τότε εγώ φαντάζομαι πως στο κέντρο του γραφείου υπάρχει ένα σημείο, με το οποίο συνδέω κάθε γωνία με νοητές γραμμές, δημιουργώντας ένα "Χ". Τέλος, αν ο ρυθμός είναι 4 φορές, μετά από το "Χ" συνδέω κάθε γωνία μεταξύ της, ώστε στο τέλος να προκύπτει ένα "Χ" με ένα τετράγωνο γύρω-γύρω.

    Από την άλλη, αν επικεντρωθώ σε κάτι κυκλικό, τότε το κάνω σαν πυξίδα, δημιουργώντας με το μυαλό μου 1 κάθετη και 1 οριζόντια ευθεία, όπου και οι δύο τέμνονται στο κέντρο, ώστε να προκύπτει κάτι συμμετρικό. Στη συνέχεια κάνω ότι και με τα ορθογώνια.

    Το ίδιο μπορώ να κάνω και με κάθε λέξη ή φράση: βάζω το κάθε γράμμα σε κουτάκι και μετράω τις γωνίες του ανάλογα με το ρυθμό.

    Επιπλέον, σε κάθε σκάλα που συναντώ, μετράω τα σκαλιά, όχι όμως με αριθμούς (ένα, δύο, τρία κλπ), αλλά πάλι με το ρυθμό. Για παράδειγμα, αν κάποια σκάλα έχει 12 σκαλιά, τότε εγώ φροντίζω να έχω αλλάξει το ρυθμό που είναι στο μυαλό μου με έναν που να τελειώσει ακριβώς στο τελευταίο σκαλί. Στη συνέχεια, για κάθε σκαλί που πατάω, "ακούω" στο μυαλό μου και το επόμενο "χτύπημα" από τη μελωδία.

    Δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του forum, αλλά αν βοηθάει, μπορώ να σας πω συγκεκριμένα ποια είναι τα πιο συνηθισμένα κομμάτια που έχω στο μυαλό μου...

    Εκτός από τα "μετρήματα", πριν κάτι μήνες πίστευα πως ό,τι και να σκεφτόμουν θα γινόταν μόνο και μόνο επειδή το σκέφτηκα. Είτε ήταν μια απλή εκδρομή με το σχολείο, είτε ο χωρισμός φίλων μου, είχα την εμμονή πως εγώ ευθυνόμουν για όλα. Στην αρχή νόμιζα πως κάποια ανώτερη ύπαρξη με βοηθούσε, όμως αυτό σταμάτησε όταν κατά τύχη διάβασα σε ένα site για την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και κατάλαβα πως αυτό κρυβόταν πίσω απ' όλα.

    Τελειώνοντας, θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πράγματα:
    1) Αυτό που έχω σίγουρα είναι ΙΨΔ, ή μήπως είμαι "κινούμενη μουσική βιβλιοθήκη", το πηγάζει από την ασχολία μου με την κιθάρα?
    2) Υπάρχει κάποιος τρόπος να το καταπολεμήσω από μόνος μου, χωρίς ψυχολόγο ή φάρμακα;

    Όλα αυτά δε τα έχω πει σε κανένα συγγενή ή γνωστό μου, οπότε είστε οι πρώτοι που τα μαθαίνετε.

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας,
    a3r1k0
    Γεια σου!
    Φιλε μου μηπως εχεις εντονη μουσικοτητα?και τον ρυθμο μεσα σου?τα 4/4 εχουν συμμετρια οπως και οι τεσσερις γωνιες του ορθογωνιου!!ολοι οι ρυθμοι ειναι συμμετρικοι οταν ακολουθουν ενα συγκεκριμενο τεμπο!!
    Και εγω αποτυπωνω μουσικες και μελωδιες τις οποιες αναπαραγω συνεχως ολοι το κανουμε αυτο!Ο καθενας εχει τον δικο του τροπο να μεταφραζει και να ερμηνευει μουσικες,σκεψεις,εικονες....
    Γνωμη μου.................................

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    Γεια σου!
    Φιλε μου μηπως εχεις εντονη μουσικοτητα?και τον ρυθμο μεσα σου?τα 4/4 εχουν συμμετρια οπως και οι τεσσερις γωνιες του ορθογωνιου!!ολοι οι ρυθμοι ειναι συμμετρικοι οταν ακολουθουν ενα συγκεκριμενο τεμπο!!
    Και εγω αποτυπωνω μουσικες και μελωδιες τις οποιες αναπαραγω συνεχως ολοι το κανουμε αυτο!Ο καθενας εχει τον δικο του τροπο να μεταφραζει και να ερμηνευει μουσικες,σκεψεις,εικονες....
    Γνωμη μου.................................
    Πολύ πιθανό να είναι έτσι! Μακάρι, για την ακρίβεια... :P

    Υπάρχει περίπτωση να είναι ένας συνδυασμός "έντονης μουσικότητας" και μικρής δόσης ΙΨΔ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    ΟΧΙ.Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.Η μονη περιπτωση που υπαρχει ειναι να μαθεις πολυ καλη κιθαρα και να εισαι καλος στα μαθηματικα.Αυτες ειναι οι περιπτωσεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. για chat + μουσικη
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 54
    Last Post: 16-08-2008, 15:58
  2. Μουσική
    By Kleiw in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 113
    Last Post: 08-06-2008, 00:21
  3. Μουσική
    By Christine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2008, 22:21
  4. Μουσική
    By provlimatikos in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 7
    Last Post: 29-12-2006, 00:59
  5. μουσικη&παιδια
    By Alkmeon in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 0
    Last Post: 21-09-2006, 10:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •