Σφίξιμο στο στήθος κάθε βράδυ μέχρι το πρωι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    2

    Σφίξιμο στο στήθος κάθε βράδυ μέχρι το πρωι

    Η αληθεια ειναι πως πασχω απο κρισεις πανικου εδω και 6 χρονια, και φυσικα και ζω με αυτο, εχω ξεπερασει τα θεματα με παθολογια, θανατο, αγοραφοβια. απλα παθαινω κρισεις και κατα καποιον τροπο τις διαχειριζομαι. ομως ειναι καποια πραγματα που αδυνατω να τα αντεξω. το τελευταιο διαστημα ειχα χαλασει τον υπνο μου λογω εξεταστικης και αρκετες ωρες στον υπολογιστη. ομως τελικα παρατηρησα πως καθε φορα που επεφτα για υπνο νωρις με επιανε κριση πανικου, σφιξιμο στο στηθος κυριως και εντονη ενοχληση. εκλεινα τα ματια μου και ενιωθα μολις με επαιρνε ο υπνος πως ποναω, κοβεται η ανασα μου, τρελλη ενταση αισθημα θανατου κλπ... ανοιγα τα ματια μου και ολα καλα. Σημερα νυσταζα υπερβολικα απο τις 11 το βραδυ. εκλειναν τα ματια μου. Ε΅πεσα για υπνο και ενιωσα εναν οξυ πονο στην καρδια, αριστερα. σηκωθηκα καθησα στον υπολογιστη, περασε. Ξανα μετα απο μια ωρα επεσα, εντονο σφιξιμο, σηκωνομουν περνουσε, εχει παει 9 το πρωι, και καθε φορα που παω για υπνο η καρδια μου ειναι σαν να την σφιγκει ενα χταποδι δυνατα και ποναω απειρα. Τι να πω ειναι φυσιολογικο; αν ηταν κατι το παθολογικο θα συνεχιζε να με ποναω ακομα και αν σηκωνομουν και για ποιον λογω το παθαινω μολις με παιρνει ο υπνος και ειδικα αμα νυσταζω υπερβολικα;;; εχω κουραστει κυριως απο την ελειψη υπνου και φυσικα απο τα ψυχοσωματικα εχει συμβει σε κανεναν;;;

  2. #2
    thanasisGR
    Guest
    καλημέρα, δεν θέλω να σε ανησυχήσω αλλα Όπως το περιγράφεις μου ακούγεται σοβαρο...

    πιθανόν όμως να είναι και από άγχος...

    εγώ θα σε συμβούλευα να πας άμεσα σε ένα καρδιολόγο..

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλημερα..δεν ξερω γιατι ιωαννα μου,αυτο ακριβως μου συμβαινει κ εμενα ετσι οπως το περιγραφεις!μολις παει να με παρει ο μορφεας και ειμαι κ κουρασμενη νιωθω πονους στην καρδια..βρισκομαι ακριβως στην ιδια φαση με εσενα δλδ εχω ξεπερασει ολα αυτα που ανεφερες αλλα μου εχουν κατσικωθει τα ψυχοσωματικα!
    δεν ειναι τιποτα μην φοβασαι,ξερεις πολλα μπορουμε να νιωσουμε για να μας υπενθυμισει ο πανικος οτι... κουκου ειμαι εδω και θα σε τρομαξω!παντως εχει μια λογικη αυτο,συνηθως οι πανικοι χτυπουν σε κατασταση ηρεμιας,εγω ειχα πιο πολλους την νυχτα.
    ε!ετσι κ αυτα τα τσιμπηματα ερχονται το βραδυ που το σωμα χαλαρωνει και αποβαλλει την ημερησια τρελλα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Η καρδια δεν ποναει.Ο οξυς πονος που ενιωσες ηταν νευροπονος.Το επαθα ενα βραδυ,ακριβως το ιδιο.Ημουν πολυ αγχωμενη,αυτος ο πονος με ξυπνησε.Σηκωθηκα για λιγο,μετα ξαναξαπλωσα και παλι τα ιδια.Πηγα στο νοσοκομειο και εκανα εξετασεις αλλα τιποτα.Ειναι απο αγχος.Επισης,οταν πηγα εκει,ηταν και ενας κυριος και περιεγραφε οτι νιωθει σφιξιματα στην καρδια οταν παει να χαλαρωσει.Εκανε κι αυτος εξετασεις και δεν του βρηκαν τιποτα.Αλλα αν θελεις να σου φυγει η ιδεα πηγαινε να το κοιταξεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by ioannaa View Post
    Η αληθεια ειναι πως πασχω απο κρισεις πανικου εδω και 6 χρονια, και φυσικα και ζω με αυτο, εχω ξεπερασει τα θεματα με παθολογια, θανατο, αγοραφοβια. απλα παθαινω κρισεις και κατα καποιον τροπο τις διαχειριζομαι. ομως ειναι καποια πραγματα που αδυνατω να τα αντεξω. το τελευταιο διαστημα ειχα χαλασει τον υπνο μου λογω εξεταστικης και αρκετες ωρες στον υπολογιστη. ομως τελικα παρατηρησα πως καθε φορα που επεφτα για υπνο νωρις με επιανε κριση πανικου, σφιξιμο στο στηθος κυριως και εντονη ενοχληση. εκλεινα τα ματια μου και ενιωθα μολις με επαιρνε ο υπνος πως ποναω, κοβεται η ανασα μου, τρελλη ενταση αισθημα θανατου κλπ... ανοιγα τα ματια μου και ολα καλα. Σημερα νυσταζα υπερβολικα απο τις 11 το βραδυ. εκλειναν τα ματια μου. Ε΅πεσα για υπνο και ενιωσα εναν οξυ πονο στην καρδια, αριστερα. σηκωθηκα καθησα στον υπολογιστη, περασε. Ξανα μετα απο μια ωρα επεσα, εντονο σφιξιμο, σηκωνομουν περνουσε, εχει παει 9 το πρωι, και καθε φορα που παω για υπνο η καρδια μου ειναι σαν να την σφιγκει ενα χταποδι δυνατα και ποναω απειρα. Τι να πω ειναι φυσιολογικο; αν ηταν κατι το παθολογικο θα συνεχιζε να με ποναω ακομα και αν σηκωνομουν και για ποιον λογω το παθαινω μολις με παιρνει ο υπνος και ειδικα αμα νυσταζω υπερβολικα;;; εχω κουραστει κυριως απο την ελειψη υπνου και φυσικα απο τα ψυχοσωματικα εχει συμβει σε κανεναν;;;
    Κι εγώ έπαθα πριν από λίγες βδομάδες το ίδιο και έτρεχα στο νοσοκομείο. Μέχρι εξέταση αίματος μου έκαναν ειδική που δείχνει αν υπάρχει πρόβλημα στην καρδιά. Έκανα και υπέρηχο και δεν έδειξαν τίποτα. Μόλις πήγαινε να με πάρει ο ύπνος ένιωθα πόνο στην καρδιά και ένα σφίξιμο πάτημα πόνο στο στήθος. Βέβαια εμένα πονούσε και όταν σηκωνόμουν. Στο νοσοκομείο μου είπαν ότι μάλλον είναι μυοσκελετικό. Μου κράτησε περίπου μία βδομάδα. Όμως πολλές φορές με πιάνει όταν πάει να με πάρει ο ύπνος κάτι περίεργο, σα να μου κόβεται η ανάσα και χάνομαι και ξαφνικά πετάγομαι πάνω τρομαγμένη. Αλλά από ότι έχω ακούσει το έχουν πολλοί άνθρωποι ιδιαίτερα σε περιόδους άγχους. Χωρίς να το καταλάβεις την ώρα που πας για ύπνο σου έρχονται σκέψεις στο μυαλό και σε αγχώνουν προκαλώντας διάφορα συμπτώματα εκ των οποίων και αυτό. Για να είσαι ήσυχη πάντως κάνε μια καρδιολογική εξέταση πρώτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Το ίδιο πάθαινε για ένα διάστημα και ο άντρας μου, μόλις χαλάρωνε και πήγαινε να κοιμηθεί, τον έπιαναν οι κρίσεις. Μέχρι να μάθουμε ότι είναι κρίσεις πανικου, είχαμε τρελλαθεί Και μόλις μάθαμε τι είναι, εξαφανίστηκαν!!!.Για καλό και για κακό όμως ρώτησε το γιατρό σου ή κανε κάποιες εξετάσεις .

Similar Threads

  1. καταθλιψη το πρωι !
    By gatakionline in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 07-10-2011, 13:08
  2. Σφιξιμο στο στηθος
    By _lydia_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 09-04-2011, 11:48
  3. Κάθε βράδυ..
    By Antouan89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 31-03-2011, 16:39
  4. εσωτερικο τρεμουλο το πρωι
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-06-2009, 11:56
  5. Replies: 47
    Last Post: 03-10-2006, 22:06

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •