ψυχωσικά συμπτώματα και διπολική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    22

    ψυχωσικά συμπτώματα και διπολική διαταραχή

    Καλημέρα σε όλους.

    Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να μάθω όσα περισσότερα μπορώ για την διπολική διαταραχή ή μανιοκατάθλιψη, καθώς η μητέρα μου έχει διαγνωστεί ότι πάσχει εδώ και παρα πολλά χρόνια απο αυτή την ασθένεια. Αυτό το site, με έχει βοηθέσει και μου έχει λύσει μερικές απο τις απορίες μου. Θέλω να ρωτήσω τα εξής¨

    1 τι ακριβώς είναι τα ονομαζόμενα ψυχωτικά ή ψυχωσικά συμπτώματα που συνοδεύουν όχι απαραίτητα πάντοτε, τις κρίσεις μανίας?

    2 Μπορεί η εμμονή με ένα συγκεκριμένο άτομο να αποτελεί ένδειξη ψυχωσικού συμπτώματος? Για να είμαι πιο συγκεκριμένη, το να μισείς παράφορα, να αντιπαθείς κάποιον,
    και να θέλεις να του κάνεις τι ζωή δύσκολη, είναι ένδειξη ψυχωσικού συμπώματος?

    θα χαρώ να διαβάσω τη γνώμη σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    τι ακριβώς είναι τα ονομαζόμενα ψυχωτικά ή ψυχωσικά συμπτώματα που συνοδεύουν όχι απαραίτητα πάντοτε, τις κρίσεις μανίας?
    Ο όρος \"Ψυχωτικός\" σημαίνει ότι το άτομο έχει χάσει την επαφή του με την πραγματικότητα, ή ότι δεν μπορεί να ξεχωρίσει τις πραγματικές από τις μη πραγματικές εμπειρίες του. (απο stress.gr)

    Μπορεί η εμμονή με ένα συγκεκριμένο άτομο να αποτελεί ένδειξη ψυχωσικού συμπτώματος? Για να είμαι πιο συγκεκριμένη, το να μισείς παράφορα, να αντιπαθείς κάποιον,
    και να θέλεις να του κάνεις τι ζωή δύσκολη, είναι ένδειξη ψυχωσικού συμπώματος?
    Ναι θα μπορουσε να ειναι μονο αυτο τις συμβαινει?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    22
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όχι δεν συμβαίνει μόνο αυτό. Υπάρχουν όλα τα κλάσικά συμπτώματα κάποιου που πάσχει από διπολική διαταραχή

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by mboumbou
    2 Μπορεί η εμμονή με ένα συγκεκριμένο άτομο να αποτελεί ένδειξη ψυχωσικού συμπτώματος? Για να είμαι πιο συγκεκριμένη, το να μισείς παράφορα, να αντιπαθείς κάποιον,
    και να θέλεις να του κάνεις τι ζωή δύσκολη, είναι ένδειξη ψυχωσικού συμπώματος?
    Αυτό το μίσος δεν εξηγείται λογικά; Εϊναι ένα μίσος που έρχεται από το πουθενά; Και πως επηρρεάζει αυτό τη ζωή της μητέρας σου;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    mboumbou η αληθεια ειναι πως δεν εχω καμμια γνωση για την διπολικη διαταραχη και δεν μπορω να σε βοηθησω προσωπικα .
    Αληθεια το συγκεκριμενο θεμα το εχεις διαβασει?http://www.e-psychology.gr/index.php?option=com_content&task=view&id= 15&Itemid=99999999
    για ριξε μια ματια ...θα σου δωσει χρησιμες πληροφοριες(αν δεν το εχεις διαβασει ακομα)!!! ειμαι σιγουρη πως θα σε βοηθησει....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Να ξερεις πως ψυχωσικα συμπτωματα μπορουν να εμφανιστουν και σε καταθλιπτικα επεισοδια,και οχι μονο σε επεισοδια μανιας ή υπομανιας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    ...όπως και ξέχωρα από τέτοια επεισόδια.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    22
    καλημέρα

    Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    και γω διαγνωστικα με ψυχωσικη συνδρομη χανεις την επαφη με την πραγματικοτικα ναι ξεκινισε με εμμονη προσ ενα ατομο δεν βαριεσαι υπαρχουν στην αγορα τα καλυτερα χαπια και μια χαρα γιατροι αυτο που δεν καταλαβενω ειναι γιατι υπαρχει τετοιος ρατσισμος με τις ασθενειες αυτες κ δεν πρεπει να πουμε σε κανενα τι χαπια περνουμε εγω το εχω πει ενας δεν με κοιταξε ρατσιστικα ο αλλος μου εκοψε την καλυμερα τι το κακο εχουν τα χαπια που περνω κ με κοιταν περιεργα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Εγώ πάλι δεν συνάντησα ρατσιστικά φαινόμενα σε σχέση με τα φάρμακα που παίρνω για τις κρίσεις πανικού. Το αντίθετο βρήκα κ συμπαράσταση κ αυτό με χαροποίησε.Μήπως αποτελώ εξαίρεση?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    εξαρταται που το λες...δεν ειναι ολοι τοσο ανοιχτομιαλοι και καλλιεργημενοι να το δεχτουν.
    προσωπικα οι μονοι που το ξερουν για τα χαπια μου ειναι η γονεις μου,η αδερφη μου,η επιστηθια φιλη μου και ο καλος μου.(ο οποιος παρεπιπτοντως αναφερω πως παιρνει και ο ιδιος παρομοια χαπια για την καταθλιψη του)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Εμένα το ξέρουν και στη δουλειά μου κ δείχνουν πολύ καλή στάση.Ισως κ νάμαι τυχερή.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •