ΠΟΝΟΙ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.....!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    ΠΟΝΟΙ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.....!!!!

    Καλησπερα σε ολους!Εχω εδω και 3 μερες εντονους πονους στον αυχενα και σε διαφορα σημεια στο κεφαλι,σαν αντανακλαστικοι!Με εχει πιασει πανικος και φοβος οτι κατι κακο θα εχω στον αυχενα η το κεφαλι μου...δεν μπορω να ηρεμησω με τπτ!Εχω κανει 3 φορες αξονικη στο κεφαλι η τελευταια πριν 7-8 μηνες,καμια δεν εδειξε τπτ,ολα κανονικα!Δεν ξερω ομως γιατι δεν μπορω να βγαλω τις κακες σκεψεις απο το μυαλο μου...οταν παθαινω κατι,παει παντα στο χειροτερο!Πασχω απο νοσοφοβια,αγχωδης διαταραχη και κρισεις πανικου εδω και 4 χρονια και το παλευω οσο μπορω με φαρμακευτικη αγωγη και παρακολουθηση απο ψυχολογο!Ανησυχω τοσο πολυ που μου ερχεται να παρω σβαρνα τους γιατρους για ακομη μια απο τις πολλοστες φορες!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    12
    καλημερα μηνα!και εγω απο τα ιδια πασχω κοντα 3 χρονια και σε καταλαβαινω..να σε ρωτησω κατι μηπως σε ποναει ο αυχενας σου απο την σταση που καθεσαι (αν παραδειγμα διαβαζεις σε γραφειο και σκυβεις πολλες ωρες) η η σταση που κοιμασαι (πχ λογω κακου ποιοτητας στρωματος η μεγαλου μαξιλαριου)και αντανακλα στο κεφαλι;;ειναι πολυ πιο πιθανο να φταιει αυτο απο οτιδηποτε αλλο και αφου εχεις κανει και αξονικη πριν 7 μηνες πιστευω οτι πρεπει να κοιταξεις αυτη την πιθανοτητα πρωτα!

  3. #3
    thanasisGR
    Guest
    καλημέρα, μην σε ανήσυχη ακομα και το άγχος προκαλεί αυχενικό...

    μήπως θα ήτανε προτιμότερο να πάρεις κάποιο ήπιο αγχολυτικό για λίγες μέρες?

    πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει πολύ..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Πετρούπολη
    Posts
    73
    Παιδιά και εγώ τα ίδια έχω. Αυτους τους πόνους τους έχω κι εγώ συνέχεια. Φοβόμουνα και φοβάμαι ακόμα. Εκανα το καλοκαίρι αξονική και ήμουν μια χαρά. Σε ΩΡΛ πήγα για ιγμορίτιδα μια χαρά σε νευρολόγο πήγα τίποτα, ο ψυχίατρος που πάω μου λέει ότι δεν είναι τίποτα και με κοροιδεύει πολλές φορές για αυτά που του λέω. Την τελευταία εβδομάδα υποφέρω πάρα πολύ. Πονάει ο αυχένας μου, το πισω μέρος του κεφαλιού και κάτω από τα αυτιά. Με χτυπάει και στους ώμους και στα χέρια. Αν και ξέρω και καταλαβαίνω από τις ενοχλήσεις ότι είναι κρύωμα εντούτοις οι άσχημες σκέψεις δε φεύγουν. Ιδρώνω πολύ εύκολα σε αυτά τα σημεία και στο μαγαζί που δουλεύω κάθομαι συνέχεια στα ρεύματα οπότε λογικό είναι να με πονάει. Το μυαλό όμως με τα πολλά παιχνίδια που κάνει με κάνει να νομίζω ότι έχω κάτι κακό και πιο πολύ ότι τρελαίνομαι. Αυτος είναι και ο μεγάλος μου φόβος και πανικός!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Ο πονος και το μουδιασμα σε εκεινο το σημειο πολλες φορες προερχεται επειδη οταν ειμαστε σε ενταση σφιγγομαστε ακριβως εκει χωρις να το καταλαβαινουμε. Εγω το κανω συνεχεια και σκεφτομαι οτι ισως καποιες φορες οι ζαλαδες οφειλονται στα σφιγμενα νευρα. Αυτο που βοηθαει αρκετα ειναι να αφηνεις το χλιαρο νερο στο ντους να τρεχει για αρκετη ωρα στον αυχενα και ελαφρυ μασαζ με κυκλικες κινησεις με το τηλεφωνο του ντους. Χαλαρωνει και ανακουφιζει απο τους πονους και την ενταση.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    3
    Εκανες αξονικη η μαγνητικη στον αυχενα?Ειχα (εχω ακομα μερικες φορες) αυτα που αναφερεις + εντονες ζαλαδες.Πηρα σβαρνα οτι ιατρικη ειδικοτητα υπαρχει,νοσηλευτηκα κιολας καθως καποια στιγμη δεν μπορουσα να σταθω ορθιος απο τη ζαλη και τον πονο.Κατεληξα τελικα σε ορθοπεδικο και η διαγνωση ηταν ευθειασμος αυχενικης μοιρας.Εκανα φυσιοθεραπειες που με βοηθησαν πολυ, ομως και ο φυσιοθεραπευτης μου τονισε οτι η καθιστικη ζωη που σημαινει συνηθως κακη σταση του σωματος, αλλα και το εντονο αγχος, δημιουργουν μυικες τασεις με αποτελεσμα τον πονο στον αυχενα και (συνηθως) στο κατω μερος του κεφαλιου.

Similar Threads

  1. κηλες στιν αυχενα.
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 18-04-2011, 15:23
  2. ΠΟΝΟΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-03-2011, 20:33
  3. στιγμιαίοι πόνοι στο κεφάλι
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 23-01-2011, 16:19
  4. μυικοι πονοι
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2009, 13:52
  5. Ψυχοσωματικοί πόνοι;
    By grtt in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 10-05-2009, 20:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •