Πως επιπλέεις όταν ότι είναι σημαντικό στη ζωή σου σε σπρώχνει στο πάτο ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43

    Πως επιπλέεις όταν ότι είναι σημαντικό στη ζωή σου σε σπρώχνει στο πάτο ?

    Τι γίνεται όταν σε όλη σου τη ζωή έχεις θέσει στόχους και προτεραιότητες και έρχεται μια ωραία μέρα και βλέπεις όλα γύρω σου να καταρρέουν? Οι δικοί σου άνθρωποι να κρέμονται από πάνω σου, με τα χίλια δυο προβλήματα που έχουν, στην εργασία να πρέπει να είσαι πάντα τέλειος, να μην δείχνεις καμία αδυναμία, να έχεις γίνει σύμβουλος, υποστηρικτής και όταν λες βοήθεια καταρρέω όλοι να λεν μια χαρά είσαι εσύ δεν έχεις ανάγκη. Κάποιος πάντα πονάει περισσότερο από σένα, κάποιος είναι ποιος άρρωστος από σένα, κάποιος έχει περισσότερη ανάγκη. Δεν ξέρω αλήθεια. Κάτι έχει αρχίσει να πάει λάθος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    ολα ειναι λαθος γενικα..........δεν υπαρχει συμπερασμα.............ολα γενικα ειναι πολυ λαθος..............

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43
    δεν πρέπει όμως να είναι έτσι. πρέπει δεν ξέρω να υπάρχει κάποια ισορροπία. δεν πρέπει?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Danay1997 View Post
    ολα ειναι λαθος γενικα..........δεν υπαρχει συμπερασμα.............ολα γενικα ειναι πολυ λαθος..............
    η ισορροπια αυτη εχει χαθει εδω και καιρο........................................ .................................................. ..............................

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Το θέμα είναι να σκεφτούμε όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά γίνεται και όσο πιο αντικειμενικά μπορουμε σαν άνθρωποι και να βάλουμε πίσω τον εαυτό μας όταν οι συνάνθρωποι μας έχουν χειρότερα προβλήματα από εμάς.


    Λυπάμαι που δεν βρίσκεις την στήριξη που χρείαζεσαι. Θεωρείς ότι έχεις αδικηθεί; Και αν ναι, σε ποια σημεία; Αν θέλεις μου λες να το συζητήσουμε.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by dafiduck View Post
    Τι γίνεται όταν σε όλη σου τη ζωή έχεις θέσει στόχους και προτεραιότητες και έρχεται μια ωραία μέρα και βλέπεις όλα γύρω σου να καταρρέουν? Οι δικοί σου άνθρωποι να κρέμονται από πάνω σου, με τα χίλια δυο προβλήματα που έχουν, στην εργασία να πρέπει να είσαι πάντα τέλειος, να μην δείχνεις καμία αδυναμία, να έχεις γίνει σύμβουλος, υποστηρικτής και όταν λες βοήθεια καταρρέω όλοι να λεν μια χαρά είσαι εσύ δεν έχεις ανάγκη. Κάποιος πάντα πονάει περισσότερο από σένα, κάποιος είναι ποιος άρρωστος από σένα, κάποιος έχει περισσότερη ανάγκη. Δεν ξέρω αλήθεια. Κάτι έχει αρχίσει να πάει λάθος.
    Μάλλον πρέπει να βάλεις κάποια όρια. Δεν πρέπει ουτε να γίνεσαι χαλάκι να σε πατάνε οι αλλοι ούτε να είσαι εντελώς αναίσθητος προς τα προβλήματα τους. Βρες μια ισορροπία. Και εαν είσαι εσύ ο μόνος που δίνεις σε μια σχέση ειτε αυτη είναι ερωτική , φιλική, οικογενειακή τότε σταμάτα να δίνεις και απομακρύνσου. Κάνε παρεα με ανθρώπους που ξέρουν να δίνουν και οχι μόνο να παίρνουν.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    99
    γιατι να επιπλευσεις;;ακουγεται πολυ στασιμο και σαν να ανεχεσαι την κατασταση.πρεπει να κολυμπησεις και το διλημα ειναι προς τα μεσα η προς τα εξω.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43
    δεν παλευεται αλλο απλα δεν παλευεται. κοντευω να κλεισω 48 ώρες χωρίς ύπνο. μάτι δεν κλείνει και δεν μπορώ να πάω σπίτι μου. Αρνούμαι να πάω σπίτι μου. Είμαι στο γραφείο και δεν αντέχεται άλλο. . Πιο κολύμπι. Με έχει πάρει το κύμα κι όπου με βγάλει.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by dafiduck View Post
    Τι γίνεται όταν σε όλη σου τη ζωή έχεις θέσει στόχους και προτεραιότητες και έρχεται μια ωραία μέρα και βλέπεις όλα γύρω σου να καταρρέουν? Οι δικοί σου άνθρωποι να κρέμονται από πάνω σου, με τα χίλια δυο προβλήματα που έχουν, στην εργασία να πρέπει να είσαι πάντα τέλειος, να μην δείχνεις καμία αδυναμία, να έχεις γίνει σύμβουλος, υποστηρικτής και όταν λες βοήθεια καταρρέω όλοι να λεν μια χαρά είσαι εσύ δεν έχεις ανάγκη. Κάποιος πάντα πονάει περισσότερο από σένα, κάποιος είναι ποιος άρρωστος από σένα, κάποιος έχει περισσότερη ανάγκη. Δεν ξέρω αλήθεια. Κάτι έχει αρχίσει να πάει λάθος.
    Λοιπόν επειδή επί πολλά χρόνια ήμουν στην θέση που λες, λοιπόν δείχνεις δυνατός στους υπόλοιπους και αυτοί δεν μπορούν να καταλάβουν ότι και εσύ είσαι άνθρωπος όπως αυτοί, θα το καταλάβουν μόνο αν τους το πεις ή ακόμη περισσότερο όταν σε δουν να καταρρέεις, τότε θα το καταλάβουν πραγματικά μέχρι τότε δεν γίνεται κάτι.
    Συμβουλή σου δίνω άφησε τους υπόλοιπους και επικεντρώσου σε εσένα πριν να είναι πολύ αργά, αυτή την στιγμή αυτός που έχει ανάγκη είσαι εσύ και κανένας άλλος, αυτούς που συνήθως τους βλέπεις να είναι πιό "ασθενείς" από εσένα θα έρθει σίγουρα η στιγμή να τους δεις καλύτερα από εσένα, γιά αυτό επικεντρώσου σε εσένα και μόνο σε εσένα δεν είναι εγωιστικό είναι απαραίτητο. Ελπίζω να σε βοήθησα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43
    ευχαριστώ. είναι πράγματα τα οποία τα ξέρεις ο ίδιος, τα συμβουλεύεις να τα κάνουν οι άλλοι αλλά όταν φτανει η στιγμή να τα κάνουμε για τους εαυτούς μας λεσ και πέφτουμε στο κενό.
    μετά από 2 24ώρα ξύπνια νομίζω ότι έχει αρχίσει να με πιάνει κάτι τις

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    εγω νομιζω οτι οι αλλοι βλεπουν οτι δεν εισαι καλα.απλα δεν ξερουν τι να κανουν για να σε βοηθησουν η ειναι παρτακιδες...και ειναι για να περνουν και οχι για να δωσουν.
    οποτε κανουν οτι δεν σε καταλαβαινουν.
    παντως οπως και να εχει πρεπει να κοιταξεις τον εαυτο σου γιατι για να βοηθησεις τους αλλους πρεπει να εισαι και εσυ καλα.
    ελπιζω να μην εχεις πεσει στη παγιδα να γινεσαι χαλια για να βοηθας και να ειναι οι αλλοι καλα.
    γιατι οταν καποια στιγμη θα πεσεις θα σε ξεχασουν γιατι δεν θα εχεις να προσφερεις πια.
    αυτο να το θυμασαι....

  12. #12
    Σαν ανθρωποι είμαστε εγωιστές, όσο άσχημα κι αν νοιώθουμε μεσα μας, όση δυστυχια κι αν κρυβουμε, τον εαυτό μας τον παρουσιάζουμε στους άλλους πολύ διαφορετικα απ ότι νοιωθουμε για να χουν οι αλλοι καλες εντυπώσεις για μας, να μας βλεπουν δυναμικούς και επιτυχημενους, σε βαθμό που υποκρινόμαστε. Κάνουμε τα πάντα ώστε το ασχημο που νοιωθουμε να μη φανει με κανενα τροπο προς τα έξω. Και είναι φυσιολογική η απάντηση τους μια χαρα είσαι, όταν καποτε τους λεμε νοιώθω άσχημα, μας αντιμετωπίζουν δλδ συμφωνα με αυτο που εμεις πρωτοι τους δειξαμε. Σωστά τα λες Μακη15η. Καποτε όμως απ αυτο το μεσα μας δεν αντεχουμε αλλο και καταρρέουμε, τοτε είναι που κοιταζουν όλοι εκπληκτοι και λενε μας πως είναι δυνατόν εσύ? είμαστε περήφανοι εκ φύσεως, και αυτό δε μας επιτρέπει να χουμε μια καλή ισορροπία αναμεσα στο τι νοιωθουμε και τι πραγματικα είμαστε σε σχεση με αυτο που θελουμε να βλεπουν για μας οι αλλοι. Λόγω αυτού δυσκολευομαστε να βρουμε ανθρωπους να μας κατανοησουν. Φίλε που ανοιξες το θεμα, προσπαθησε να αποκαταστησεις την ισορροπία αυτη τελειος να σαι και στο μεσα σου, όχι μόνο στο έξω, κι αν επιβαλλεται κατεβασε λίγο τον πυχη στο δευτερο.
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    dafiduck να βαζεις τον εαυτο σου πανω απο ολα. Δεν μπορεις να εισαι τελειος και δεν μπορεις να κανεις τα παντα. Βαλε τις προτεραιοτητες σου και στα δυσκολα θα δεις ποιοι ειναι αυτοι που πραγματικα σε νοιαζονται. Αυτοι που σου λενε οτι δεν παθαινεις τιποτα εσυ κλπ τοτε συγνωμη αλλα για μενα αυτο ειναι πολυ ασχημο και δεν αντιπροσωπευει σε καμια περιπτωση το ενδιαφερον. Τα εχω περασει και εγω αυτα. Κοιτα λοιπον να δινεις προτεραιοτητα εκει που εσυ θελεις και να μην αφηνεις τους αλλους να στηριζονται εξ ολοκληρου σε εσενα, υπαρχουν και ορια και αυτα πρεπει να τα θετεις..

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43
    φώναξα, έσπασα πράγματα και μετά ηρέμησα, Μόλις ηρέμησα εγώ ηρέμησαν και οι υπόλοιποι. Για καναδυο μέρες θα μαι μια χαρά. αλλά για μετά δεν ξέρω. νιώθω άσχημα που γράφω για όλα αυτά. Τι σόι άνθρωπος είμαι που κατηγορώ
    την οικογένεια μου, τους φίλους μου. δεν ξέρω. Νιώθω ότι γκρινιάζω, νιώθω μιζέρια δεν είμαι εγώ έτσι ή είμαι?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    οταν κατι σε παει στον πατο , δεν ειναι το ποιο σημαντικο της ζωης σου. καποιο λαθος κανεις . μαλλον για το αντιθετο προκειτε...

Similar Threads

  1. εχω φτασει στον πατο! δεν παει πιο κατω
    By mel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 27-06-2011, 07:54
  2. SOS ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-2011, 11:06
  3. ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΩ ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΟΥ...
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-10-2010, 02:19
  4. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 11:35
  5. Τι είναι πιο σημαντικό για σας σε αυτή τη ζωή ?
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 31-01-2008, 22:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •