ΤΡΟΛ ΜΕ ΨΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 89
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602

    ΤΡΟΛ ΜΕ ΨΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

    γνωστο το θεμα των τρολ, παλιο οσο το ιντερνετ και βαρετο σαν τις αμαρτιες μας...
    μην αρχισω να παραθετω λινκς με τον ορισμο του τρολ και την δραση τους σε καποιο φορουμ.
    εχουν παρατηρηθει κι εδω ουκ ολιγα, αλλοτε με σωρηδον ανοιγμα ανουσιων η προκλητικων θεματων, αλλοτε με προκλητικες απαντησεις και ψαρεμα γκομενας κι αλλοτε με ολες τις υπολοιπες γνωστες και βαρετες μορφες..


    ειδα σημερα την χθεσινοβραδυνη εξελιξη με το μελος με τους 3 (τουλαχιστον) λογαριασμους με τα ψευτικα θεματα.
    παρατηρω οτι το μελος θανασηςγρ που αποδεδειγμενα ανοιγε ψευτικα θεματα, εχει παρει καποιες παρατηρησεις του τυπου που παιρνει ο καθενας μας αν παραφερθει σε μια διαφωνια, αν προσβαλλει κλπ, ενω στην πραγματικοτητα εχει κανει πολλες περισσοτερες απο μια η δυο παραβιασεις (βαζοντας και τα ψευτικα προφιλ. αυτα που παραδεχτηκε τουλαχιστον)

    εχω την εντυπωση οτι δοθηκαν παρατηρησεις και οχι αμεσος και μονιμος αποκλεισμος για τον λογο που ηδη χθες ο νικος,συντομα εξεφρασε.
    υποθετει/ ειναι σιγουρος/ ελπιζει, οτι το μελος δεν κανει απλα φασαρια, αλλα εχει οντως καποιο σοβαρο προβλημα, οχι αυτο που εκφραζει, η/και μια απεγνωσμενη αναγκη επικοινωνιας εστω κι αν την προσπερναει με ειρωνια και χαζα χιχιχι χουχουχου.

    δεν διαφωνω σε αυτο.
    στο οτι ειναι πολυ πιθανο δλδ, οχι στο οτι συμβαινει σιγουρα.

    πιστευω ομως, οτι η παραβιαση που θα επρεπε να παιρνει μπαν αμεσο και οριστικο (περα βεβαια απο τις εγκληματικης φυσεως) ειναι αυτη των ψευτικων θεματων.
    ο θανασης γρ δλδ και οι δηλωμενοι κλωνοι του, πρεπει για μενα να παρουν αμεσο και οριστικο μπαν.
    κι αυτο οχι γιατι δεν σεβαστηκε και καταχραστηκε τον χωρο του φορουμ,
    οχι γιατι δεν σεβαστηκε την καλη προθεση και τον χρονο οσων θελησαν να τον βοηθησουν, οχι γιατι προσεβαλε με καποια θεματα του, τους πασχοντες ,
    αλλα γιατι τα ψευτικα θεματα, ειναι η ενεργεια που μπορει πραγματικα να διαλυσει το συγκεκριμενο φορουμ κι αυτο γιατι η λειτουργια του φορουμ, δεν βασιζεται οπως στα περισσοτερα αλλα, στην ανταλλαγη αποψεων, αλλα στην ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ με την εννοια του ΣΥΜΠΑΣΧΩ.
    ειναι ηδη πολυ περιεργο και λιγο εξωπραγματικο το να ακους και να συμπονας ενα ατομο ανωνυμο, απροσωπο, αγνωστο σου, απο 5 γραμμες που γραφει, μονο απο την καλη σου προθεση και απο το περισσεμα της ψυχης σου, με την ελπιδα και μονο οτι ειναι ειλικρινης.
    φανταστειτε τωρα, να μπαινει καποιος που για οποιουσδηποτε λογους σπερνει την αμφιβολια με απανωτα και οχι ενα, ψευτικα νικ, με απανωτα και οχι ενα, ψευτικα θεματα και κανει τους παντες εδω μεσα να κοιτανε τους διπλανους τους και σαν φυσικο επακολουθο να ασχολουνται πλεον με την ερευνα, οταν μπαινει ενα νεο μελος στο φορουμ, παρα με το θεμα του και ενδεχομενως να τα αποφευγουν κιολας....

    για τον ιδιο λογο, πιστευω οτι πρεπει να τηρηθει ο κανονισμος περι του ενος νικ για καθε μελος και να γνωστοποιουνται τα μελη που εχουν ξαναμπει με αλλα αγνωστα νικς

    αυτα
    Last edited by Remedy; 27-09-2011 at 15:13.

  2. #2
    ..εγω έχω μείνει με την εξής απορία:
    πρόσφατα που ήθελε μια φιλή μου να κάνει λογαριασμό στο φόρουμ, της τον ακύρωνε.
    Εστειλα πμ στο Νίκο και μου είπε πως γίνεται αυτόματα, γιατί από τον ίδιο υπολογιστή μπαίνω και γω.
    Φαντάζομαι πως αυτό είναι η αι πι.
    Πως γίνεται ένα μέλος να κάνει τόσους λογαριασμούς? Είναι σε νετ καφέ όλη νύχτα και αλλάζει αι πι?

    Από την άλλη, έχω έρθει πολλές φορές σε σύγκρουση εδώ μέσα με νέα μέλη, όταν αμφισβητώ την ειλικρίνεια ενός θέματος ή ενός μέλους.
    Φαντάζομαι πως μετά τα χτεσινά κατάλαβαν όλοι τους λόγους της καχυποψίας μου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Eχεις απολυτο δικιο ρεμ συμφωνω. αν ηταν να δειχνουμε ολοι μας τα κουλα του χαρακτηρα μας μεσα στο φορουμ θα ταν κατι περισσοτερο απο μπουρδελο που λειτουργει χωρις προφυλακτικα.

    ειδηκα μην ξεχνας πως στην περιπτωση του κοπι πειστ μπορει να υπαρξει και θεμα απο τον αληθινο θεματοθετη που ισως τυχει να πεσει στην αντιλληψη του καποια στιγμη. εγω προσωπικα θα το παιρνα σαν να με περιγελανε
    I m a Good Person With Bad Attitude

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    θεοφανια
    μπορει να γινει με διαφορους τροπους, με το να εχει 2-3 υπολογιστες και 2-3 συνδεσεις η σε συνδυασμο αλλαγων στο μοντεμ του, με αλλαγες χωρου, πχ νετ καφε κλπ....

    ναι φυσικα, αν η φιλη σου εμπαινε απ τον δικο σου υπολογιστη, το συστημα καταλαβαινε οτι εσυ προσπαθεις να κανεις αλλο λογαριασμο. καλο ειναι αυτο...
    αλλα αν ο αλλος φροντιζει ολες αυτες τις αλλαγες ιπ, δεν μπορει να γινει τπτ αλλο απο το να απομακρυνεται κατοπιν εορτης...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    ναι, εχεις δικιο μπροκεν και για τον περιγελω του αληθινου θεματοθετη, οπως και για την αναδημοσιευση του θεματος του σε αλλον χωρο χωρις την αδεια του.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εγω νομιζα εφαγε μπαν πως ειναι ακομα μεσα
    I m a Good Person With Bad Attitude

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ......


    Από την άλλη, έχω έρθει πολλές φορές σε σύγκρουση εδώ μέσα με νέα μέλη, όταν αμφισβητώ την ειλικρίνεια ενός θέματος ή ενός μέλους.
    Φαντάζομαι πως μετά τα χτεσινά κατάλαβαν όλοι τους λόγους της καχυποψίας μου.
    η καχυποψια σου ειναι απολυτα βασιμη.
    σκεψου ομως ποσο αδικειται ενα πονεμενο μελος απο μια αδικη καχυποψια εναντιον του, αν ειναι ειλικρινες..
    η λυση αν καποιος δεν ειναι σιγουρος, ειναι η αποχη νομιζω, γιαυτο και πιστευω οτι η διασπορα της αμφιβολιας οδηγει το φορουμ σε διαλυση, γιατι πολλοι πλεον γινονται ειτε υπερβολικα καχυποπτοι ειτε αδιαφοροι..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    εγω νομιζα εφαγε μπαν πως ειναι ακομα μεσα
    εγω ειδα διπλα στο ονομα του 2 παρατηρησεις, δεν νομιζω να εφαγε μπαν

  9. #9
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η καχυποψια σου ειναι απολυτα βασιμη.
    σκεψου ομως ποσο αδικειται ενα πονεμενο μελος απο μια αδικη καχυποψια εναντινον του, αν ειναι ειλικρινες..
    η λυση αν καποιος δεν ειναι σιγουρος, ειναι η αποχη νομιζω, γιαυτο και πιστευω οτι διασπορα της αμφιβολιας οδηγει το φορουμ σε διαλυση, γιατι πολλοι πλεον γινονται ειτε υπερβολικα καχυποπτοι ειτε αδιαφοροι..
    ...ξέρεις τι γίνεται όμως?
    Όταν μπαίνει πχ ένα θέμα που νομίζεις πως είναι μαιμού και βλέπεις άτομα που ταλαιπωρούνται από ένα κάρο προβλήματα, να συμπάσχουν, να συμπονούν και να κάνουν ότι μπορούν για να βοηθήσουν, εκεί δεν μπορώ, τα λέω και ας πέφτω έξω.
    Τουλάχιστον πονηρεύονται μερικοί και είναι πιο υποψιασμένοι την επόμενη φορά.

    Στα θέματα του thanasiGR, αν δεις, είχε πέσει το μισό φόρουμ πάνω του και προσπαθούσε να βοηθήσει.
    Αυτό με νευριάζει.
    Που η άλλη/ος μπορεί να παίρνει δέκα χάπια την ημέρα, να είναι χάλια ψυχολογικά, να θέλει να βοηθήσει και στο τέλος να αντιλαμβάνεται πως τη/τον δούλευαν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...ξέρεις τι γίνεται όμως?
    Όταν μπαίνει πχ ένα θέμα που νομίζεις πως είναι μαιμού και βλέπεις άτομα που ταλαιπωρούνται από ένα κάρο προβλήματα, να συμπάσχουν, να συμπονούν και να κάνουν ότι μπορούν για να βοηθήσουν, εκεί δεν μπορώ, τα λέω και ας πέφτω έξω.
    Τουλάχιστον πονηρεύονται μερικοί και είναι πιο υποψιασμένοι την επόμενη φορά.

    Στα θέματα του thanasiGR, αν δεις, είχε πέσει το μισό φόρουμ πάνω του και προσπαθούσε να βοηθήσει.
    Αυτό με νευριάζει.
    Που η άλλη/ος μπορεί να παίρνει δέκα χάπια την ημέρα, να είναι χάλια ψυχολογικά, να θέλει να βοηθήσει και στο τέλος να αντιλαμβάνεται πως τη/τον δούλευαν.
    ναι, αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις αληθινες κι ας δειχνουν λιγο αμηχανες.
    αυτες αδικουνται.
    μου λες "το λεω κι ας πεσω εξω"
    και ρωταω:
    ειναι πιο σημαντικο να μην μας πιασει κανενας κοροιδο η να μην αδικηθει καποιος που πραγματικα ποναει και μπορει εκεινη την στιγμη να δεχτει την ειρωνια μας?
    αυτη ειναι η επιλογη...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    oποτε 1 λυση υπαρχει......google!!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  12. #12
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις αληθινες κι ας δειχνουν λιγο αμηχανες.
    αυτες αδικουνται.
    μου λες "το λεω κι ας πεσω εξω"
    και ρωταω:
    ειναι πιο σημαντικο να μην μας πιασει κανενας κοροιδο η να μην αδικηθει καποιος που πραγματικα ποναει και μπορει εκεινη την στιγμη να δεχτει την ειρωνια μας?
    αυτη ειναι η επιλογη...
    αν κρίνω από τον τελευταίο καιρό, μόνο σε μια περίπτωση στις πολλές έπεσα έξω και επειδή είχα αμφιβολίες ΕΥΤΥΧΩΣ δεν το είπα ξεκάθαρα...

    Το θέμα μας βέβαια είναι άλλο: με ποιον τρόπο θα εξαλειφθούν τέτοια φαινόμενα.

  13. #13
    thanasisGR
    Guest
    δεν έχω άλλους λογαριασμούς...

    τα θέματα που άνοιγα δεν ήτανε ψεύτικα εκτος από ένα... το χθεσινό..

    και όπως έχω καταλάβει πολλά άτομα εδώ μέσα έχουνε εμμονες με αυτό το forum...

    κάθεστε τώρα και ασχολείστε εσείς με ένα ψεύτικο θέμα... έλεος ρε παιδιά...... τι άλλο να πω... εγώ επίτηδες το άνοιξα το θέμα αυτό.. για να δω τι θα γίνει εδώ μέσα...

    και ναι! τώρα τα κατάλαβα όλα!!!!

  14. #14
    thanasisGR
    Guest
    και θα ρωτήσω και πάλι... Τι σκοπευετε να κανετε για να σταματησετε αυτη την επικινδυνη δραστηριοτητα κατα της δημοσιας υγειας ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    δεν έχω άλλους λογαριασμούς...

    τα θέματα που άνοιγα δεν ήτανε ψεύτικα εκτος από ένα... το χθεσινό..

    και όπως έχω καταλάβει πολλά άτομα εδώ μέσα έχουνε εμμονες με αυτό το forum...

    κάθεστε τώρα και ασχολείστε εσείς με ένα ψεύτικο θέμα... έλεος ρε παιδιά...... τι άλλο να πω... εγώ επίτηδες το άνοιξα το θέμα αυτό.. για να δω τι θα γίνει εδώ μέσα...

    και ναι! τώρα τα κατάλαβα όλα!!!!
    για ποιον λογαριασμο σου απο τους 3 γνωστους μιλας?για τον θαναση για τον τζον η για τον δημητριου?
    οτι το εκανες επιτηδες κι οχι κατα λαθος ειναι το μονο σιγουρο.
    αν καταλαβες τι σε εκανε να ανοιξεις ψευτικο θεμα, ειναι πολυ καλο, αλλα αμφιβαλλω...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Yπάρχουν άσχετα θέματα; (!)
    By Seduction in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 140
    Last Post: 16-08-2011, 16:39
  2. Yπάρχουν άσχετα θέματα; (!)
    By Seduction in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 12-08-2011, 15:34
  3. θεματα...ζηλειας???
    By yanna90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 09-07-2011, 17:46
  4. Ευαίσθητα θέματα...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 27-10-2010, 02:24
  5. διαβασα τα θεματα του piker
    By giorgos7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 96
    Last Post: 05-06-2008, 16:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •