πως ελέγχει κανείς το άγχος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43

    πως ελέγχει κανείς το άγχος?

    Ζητάω μια γνώμη για το πώς αντιμετωπίζει ο κόσμος το άγχος. Εμένα μου πέφτουν τα μαλλιά, έχω πρόβλημα συγκέντρωσης, αρρυθμία, πίεση (η μικρή έφτασε τα 13 και δεν κατέβαινε με τίποτα ούτε και στο φαρμακείο που πήγα) ξεχνάω λέξεις απλές πως γράφεται το ψάρι π.χ., κοιμάμαι μέσω όρο 4 ώρες ημερησίως ανεξάρτητα πόσο κουρασμένη είμαι, έχω προσωπικό ρεκόρ 3 ημέρες σερί χωρίς ύπνο και μετά με 5 ώρες συνέχισα κανονικά, έχω πρόβλημα διατροφής (ή θα τρώω τα πάντα ή τίποτα) και τρέφομαι κυρίως με γλυκά. Ο οικογενειακός γιατρός (παθολόγος) λέει ότι απλά έχω πολύ άγχος. Οκ δεκτό. Τι κάνουμε όμως?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by dafiduck View Post
    Ζητάω μια γνώμη για το πώς αντιμετωπίζει ο κόσμος το άγχος. Εμένα μου πέφτουν τα μαλλιά, έχω πρόβλημα συγκέντρωσης, αρρυθμία, πίεση (η μικρή έφτασε τα 13 και δεν κατέβαινε με τίποτα ούτε και στο φαρμακείο που πήγα) ξεχνάω λέξεις απλές πως γράφεται το ψάρι π.χ., κοιμάμαι μέσω όρο 4 ώρες ημερησίως ανεξάρτητα πόσο κουρασμένη είμαι, έχω προσωπικό ρεκόρ 3 ημέρες σερί χωρίς ύπνο και μετά με 5 ώρες συνέχισα κανονικά, έχω πρόβλημα διατροφής (ή θα τρώω τα πάντα ή τίποτα) και τρέφομαι κυρίως με γλυκά. Ο οικογενειακός γιατρός (παθολόγος) λέει ότι απλά έχω πολύ άγχος. Οκ δεκτό. Τι κάνουμε όμως?
    Ανάλογα για ποιο θέμα εχεις άγχος..Καθε κατάσταση είναι μοναδική και χρειάζεται τον δικό της μοναδικό τρόπο αντιμετώπισης..Αν θες πες μας τι σε απασχολεί συγκεκριμένα.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43
    Τι με ενοχλεί. Είναι πολλά μικρά πράγματα. Ελέγχω πάντα δύο και τρεις φορές εάν κλείδωσα. Επιστρέφω πίσω στο γραφείο τα μεσάνυχτα γιατί δεν θυμάμαι εάν έκλεισα τα παράθυρα. Οι δουλείες του γραφείου τις σκέφτομαι όλη μέρα και νύχτα. Εάν φυσάει έξω θα πρέπει να βγω έξω να κατεβάσω τα πάντα αλλιώς δεν μπορώ να κοιμηθώ. Με αγχώνει η ιδέα του θανάτου ότι όλα έχουν λήξη.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    4
    υπαρχουν τροποι αντιμετωπισης αγχους οπως ψυχοθεραπεια και φαρμακευτικη αγωγη,οπως ηδη θα ξες..ουσιαστικα ομως ο μονος που μπορει να σε βοηθησει εισαι εσυ..βρες τι πραγματικα σε αγχωνει συζητησε το με ατομα που εμπιστευεσαι,ψαξτο,πολεμησ ε το..αν θεωρεις οτι δν μπορεις ομως να βρεις λυση και η υγεια σου χειροτερευει καλυτερα να αρχισεις καποια φαρμακευτικη αγωγη για να μην χειροτερεψεις..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43
    Το θέμα είναι ότι οι φίλοι μου και οι συγγενείς μου γελάν μαζί μου και με θεωρούν ''γραφική''. Απλά αγχώνομαι και όταν θα πρέπει να επιλέξω τι θα φάω. Εχω φτάσει στο σημείο όταν βγαίνουμε και με ρωτάν τι θα πάρω να λέω ότι και εσύ για να μην μπω στη διαδικασία να επιλέξω. Και αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα. Αγχώνομαι με τα πάντα, δεν είναι κάτι συγκεκριμένο. Αγχώνομαι για τη δουλειά, για τους συγγενείς για τους φίλους για τον καιρό για το που θα παρκάρω για το αν θα πνιγούμαι το 12 και πάει λέγοντας. Τα χάπια δεν βοηθούν γιατί έχω αποκτήσει και πρόβλημα με το στομάχι μου. Ζω και αναπνέω με τα zadak, τα χαπια στιλ mesulid μου τα απαγορευσανε ως και η ασπιρίνη με πειράζει, και κάτι άλλα φυτικά δεν βοήθησαν. Τα lexotanil τα έκοψα γιατί τα παίρνω δύο- δύο και δεν λεέι, οδηγώ πάω σε υπηρεσίες δεν κάνει. Εδώ πήγα για μασάζ και με έδιωξε γιατί δεν μπορούσα να χαλαρώσω τι να λέμε δεν έχει μάλλον γιατρειά. ευχαριστώ πάντως

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by dafiduck View Post
    Το θέμα είναι ότι οι φίλοι μου και οι συγγενείς μου γελάν μαζί μου και με θεωρούν ''γραφική''. Απλά αγχώνομαι και όταν θα πρέπει να επιλέξω τι θα φάω. Εχω φτάσει στο σημείο όταν βγαίνουμε και με ρωτάν τι θα πάρω να λέω ότι και εσύ για να μην μπω στη διαδικασία να επιλέξω. Και αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα. Αγχώνομαι με τα πάντα, δεν είναι κάτι συγκεκριμένο. Αγχώνομαι για τη δουλειά, για τους συγγενείς για τους φίλους για τον καιρό για το που θα παρκάρω για το αν θα πνιγούμαι το 12 και πάει λέγοντας. Τα χάπια δεν βοηθούν γιατί έχω αποκτήσει και πρόβλημα με το στομάχι μου. Ζω και αναπνέω με τα zadak, τα χαπια στιλ mesulid μου τα απαγορευσανε ως και η ασπιρίνη με πειράζει, και κάτι άλλα φυτικά δεν βοήθησαν. Τα lexotanil τα έκοψα γιατί τα παίρνω δύο- δύο και δεν λεέι, οδηγώ πάω σε υπηρεσίες δεν κάνει. Εδώ πήγα για μασάζ και με έδιωξε γιατί δεν μπορούσα να χαλαρώσω τι να λέμε δεν έχει μάλλον γιατρειά. ευχαριστώ πάντως
    Πάντα αγχωνόσουν με το παραμικρό ή σου εμφανίστηκε απο ενα σημείο και μετά?
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43
    θεωρώ ότι με τα χρόνια έγινε ποιο έντονο, αλλά πάντα αγχωνόμουν, απλά τώρα άμα δεν ακολουθώ ένα συγκεκριμένο λειτουργικό, π.χ. κλειδώνω, ελέγχω, σπρώχνω τη πόρτα και μετά φεύγω, ΄δεν είμαι σύγουρη ότι το έκανα. και κοροιδευα τους άλλους που διπλοέλεγχαν τα αυτοκίνητα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43
    sorry αυτό μου πάει σε εμμονή που μόλις έγραψα. Απλά ναι πάντα αγχωνόμουν

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    4
    ολοι οι ανθρωποι εχουμε τετοια θεματα πιστευω..καποιες καταστασεις πιθανων να χειροτερεψαν τον δικο σου τροπο σκεψης.να σε πω την αληθεια θεωρω καλο που δεν μπορεις να παιρνεις χαπια,ειμαι πολυ κατα.στη θεση σου θα προσπαθουσα να απασχολησω το μυαλο μου με κατι αλλο..αυτο που λενε οταν εχεις ενα προβλημα που σε παιδευει κ δεν μπορεις να βρεις λυση βρες ενα αλλο:-) σκεψου ας πουμε τι σε κανει να ξεχνιεσαι κ να χαμογελας.ειτε αυτο θα ειναι καποιο ατομο,να βλεπεις ταινιες,καποιο αθλημα η μια δραστηριοτητα γενικοτερα.ελπιζω να μην σε φαινεται χαζη και ανουσια η ιδεα μου.γιατι κατα την γνωμη μου αυτες οι μικρες λεπτρομεροιες της ζωης σε βοηθαν να ξεπερασεις διαφορες καταστασεις..

Similar Threads

  1. ΤΙ ΜΕ ΕΛΕΓΧΕΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 03-08-2011, 11:38
  2. Κανεις εδω???
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-01-2011, 11:18
  3. ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?
    By ΧΡΙΣΤ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 05-11-2010, 23:15
  4. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32
  5. Πως ξεφεύγει κανείς από το άγχος??
    By g_alex in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-01-2009, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •