Διαχείριση φόρουμ αυτοβοήθειας - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 106 to 120 of 129
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Μαγικά Ταξίδια View Post
    Αγαπητή Gypsy Cello, για άλλη μια φορά θα στο πω...
    Δεν έχω καμία σχέση με όσα μου καταλογίζεις αναίτια και άδικα. Δε σε γνωρίζω, δε με γνωρίζεις.
    Δεν έχω δώσει σε κανέναν αφορμή, ούτε σε σένα., ούτε καν έχω προλάβει να αναπτύξω συμμετοχή στο φόρουμ.
    Σου εξήγησα ότι παρακολουθώ το φόρουμ ένα 6μηνο τώρα και έκανα εγγραφή προσφάτως. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.

    Δε νομίζεις ότι είναι άδικο να μου "απαγορεύεις" στην ουσία να υπάρχω μέσα σε αυτό το χώρο, επειδή χωρίς αιτία πιστεύεις πως είμαι κάποιος άνθρωπος που σου κάνει ζημιά;
    Εδώ ούτε καν με ξέρουνε στο χώρο και θα πρέπει να "απολογηθώ" γιατί κάτι που δεν έχω σχέση και δεν γνωρίζω καν;

    Σε κατανοώ στο έχω ξαναπεί. Κάτι σου συμβαίνει ή κάποιος σε ενοχλεί, εσύ γνωρίζεις καλύτερα.
    Όμως κάποια στιγμή πρέπει να κατανοήσεις κι εσύ και να σκεφτείς πιο δίκαια και πιο ορθολογικά. Κάποιο σταυρό θα κουβαλάω κι εγώ για να "τριγυρνάω" εδώ μέσα ... Δε θα μου το επιτρέψεις;

    Στο είπα πολλές φορές, προσπάθησε να παρακολουθήσεις την μικρή συμμετοχή που έχω και θα έχω εδώ μέσα και θα καταλάβεις ότι δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα από εμένα. Αν μπορώ να σε βοηθήσω με κάποιο τρόπο σε αυτό, ευχαρίστως θα το κάνω.
    Σε παρακαλώ όμως επέτρεψέ μου και εμένα να μπορώ να υπάρχω στον χώρο αυτό.

    Εύχομαι να είσαι καλά και ήρεμη

    Υ.Γ. Νίκο, συγγνώμη που καταχράστηκα τον χώρο στο θέμα που άνοιξες, αλλά έπρεπε να εξηγήσω την άποψή μου, μήπως και κάποιος αντιληφθεί ότι δεν είμαι ούτε τρολ, ούτε διπλός, τριπλός κλπ λογιαριασμός. Αλλιώς δεν θα μπορέσω να αναπτύξω επαφή με το χώρο αυτό... αν δεν είναι ήδη αργά.

    Ήθελα να απαντήσω και στο θέμα που άνοιξες αλλά δεν έχω βρει καθόλου χρόνο (παραδίδουμε έναν διαγωνισμό και ξενυχτάμε ομαδικά στο γραφείο... ).
    Για αρχή απλώς ήθελα να σου πω ότι έχω συμμετάσχει στην διαχείριση ενός φόρουμ με χιλιάδες μέλη (και μεγάλη ενεργή συμμετοχή) πριν χρόνια και καταλαβαίνω απόλυτα όσα λες, αλλά και αρκετά από όσα λένε τα μέλη που απάντησαν στο θέμα.

    Δεν έχω ιδιαίτερη άποψη για τη λειτουργία του συγκεκριμένου φόρουμ, καταλαβαίνω τους "μηχανισμούς" όμως... Είναι παρόμοιοι με όσους είχα ζήσει... Τελικά τα φόρουμ, όποιον χαρακτήρα ή θέμα έχουν, είναι απλά μία μικρογραφία της κοινωνίας, με συγκεντρωμένο μεγάλο δείγμα πληθυσμού.... Το "πρόβλημα" σε αυτούς τους χώρους είναι ότι δεν έχουμε τη δυνατότητα να κλείσουμε την πόρτα σε όποιον μας ενοχλεί ή δε μας ταιριάζει... Εδώ δεν υπάρχει επιλογή. Όποιος θέλει ανοίγει την πόρτα και μπαίνει...

    Και το αμέσως επόμενο πρόβλημα που δημιουργείται από αυτό είναι ότι ελάχιστοι άνθρωποι καταφέρνουν ή επιθυμούν να συνυπάρξουν με ανθρώπους που δεν ταιριάζουν με τα χνώτα τους.... Να συνυπάρξουν με την έννοια του σεβασμού στην αντίθετη άποψη και της διαλογικής συζήτησης, ή έστω της μη ενασχόλησης.... Μετά έρχονται οι προστριβές, μετά έρχονται οι εντάσεις, μετά διογκώνονται τα αρνητικά στοιχεία του καθενός και κρύβονται τα θετικά... μετά έρχονται και όσοι αρέσκονται με την βαβούρα και τον σαματά... τα πάθη φουντώνουν .... και μετά .... καλείται ο Διαχειριστής υπό τη μορφή "δασκάλου - τιμωρού" ή υπό τη μορφή του εξισορροπητή, να βάλει τα πράγματα στη θέση τους ή να τα ηρεμήσει... Και φυσικά σε αυτή την περίπτωση θα δεχθεί βέλη... για έναν απλό λόγο.. έχουν ήδη προλάβει να διαμορφωθούν δυο "εχθρικά στρατόπεδα"... είναι δυνατόν να μείνουν όλοι ικανοποιημένοι;

    Η διαχείριση ενός φόρουμ πάντα μπορεί να γίνει πιο αποτελεσματική... δε θα αλλάξει όμως ο χώρος έτσι... ένα φόρουμ είναι τα μέλη του... Αυτά καθορίζουν την ύπαρξη, τη μορφή και τον αέρα που αποπνέει.... Και αν θέλετε την προσωπική μου άποψη... όσο λιγότερη εμπλοκή και παρέμβαση έχει ένα φόρουμ από τον / τους διαχειριστές... τόσο πιο ιδανικός χώρος ανάπτυξης συζητήσεων / προβλημάτων / προβληματισμών είναι... Αρκεί να πιστέψουμε όλοι μας ότι μπορούμε να συμμετάσχουμε στην ποιότητα του χώρου που μας φιλοξενεί (όποιος και αν είναι αυτός φόρουμ, εργασία, οτιδήποτε) και να μην αναμένουμε μόνο από κανόνες και παρεμβάσεις από "άνω" να επιλύσουν την έλλειψη δεξιοτήτων που έχουμε πολλές φορές στην επικοινωνία μας με τους γύρω.... ή στην - δικαιολογημένη πολλές φορές λόγω δικών μας θεμάτων - έλλειψη διάθεσης...
    βαριέμαι να μιλάω με τους κλώνους σου. Ούτε καν το διάβασα. Αν είσαι πράγματι η Νόρα τότε συγγνώμη. Θα κατέβω Αθήνα να γνωριστούμε. Μ' ενδιαφέρουν οι κοπέλες
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by sokolatoxrwma View Post
    εχεις βαρύ χερι???
    δεν μου φαίνεται αλλά αν τα πάρω...
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    139
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Μ' ενδιαφέρουν οι κοπέλες
    αυτες είναι δηλώσεις...

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by sokolatoxrwma View Post
    αυτες είναι δηλώσεις...
    μην τα παίρνεις τοις μετρητοις!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    139
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    δεν μου φαίνεται αλλά αν τα πάρω...
    Αμα σε βοηθαει και εσένα να ξεδώσεις να το κανωνήσουμε...

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by sokolatoxrwma View Post
    Αμα σε βοηθαει και εσένα να ξεδώσεις να το κανωνήσουμε...
    όποτε θες. Για ξύλο είμαι πάντα μέσα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    139
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    όποτε θες. Για ξύλο είμαι πάντα μέσα.
    ε γιατι δεν πας σε κανενα ματς στη τουμπα να ξαλαφρώσεις...

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    -Ειναι φυσικο νομιζω σε καθε χωρο, πραγματικο η διαδυκτιακο, που επικρατει ο πλουραλισμος και η πολυφωνια να συμβαινουν ολα αυτα.
    Κοντρες ,παρεξηγησεις ,παρανοησεις, ατοπα ,ασχετα, κλπ κλπ κλπ.
    Η αλλη οψη του νομισματος ειναι οτι μεσα σ αυτη την πολυφωνια, αφηνονται περισσοτερα περιθωρια σε καποιον να εκφραστει-εκδηλωθει ποιο ελευθερα,ποιο πεζα ,ακομα και ωμα αν θες ,περα απο κλεισε , ακαδημαισμους ,σοβαροφανειες κλπ , να καταθεσει το μυχιο προβλημα του που τον ταλανιζει , αμεσα και με λιγοτερες αναστολες .
    Και αυτο ειναι πολυ σημαντικο επισης .
    Θεωρω οτι αυτο εδω το φορουμ ειναι ΣΠΟΥΔΑΙΟ .
    Νομιζω πως ειναι σταθμος στην εξελιξη της ψυχικης υγεια στην ελλαδα
    Αξιζουν πολλα συγχαρητηρια στοn ΝικοsD kαι στους συνεργατες του που το εμπνευστηκαν και το παραγματωσαν .
    Οσον αφορα την λειτουργια , νομιζω οτι ειναι καλη εως αξιολογη , προσωπικα δεν παρατηρησα κατι να με ενοχλησει στα 2,5 χρονια που συμμετεχω ,,θα λεγα οτι γινεται μια πολυ σοβαρη δουλεια .
    Βεβαια προκειτε για καποιον ογκο δουλειας -για οποιον το αντιλαμβανεται- που δεν μπορει να καλυψει ενα ατομο , (πενηντα χερια να χε και πενηντα ματια ) ισως κ με τη περιοδικη συμετοχη εθελοντων .απαιτειται η αδιαληπτη εργασια μιας ομαδας ανθρωπων με μερακι και αμοιβομενη εργασια (βεβαια δεν γνωριζω τους οικονομικους πορους της σελιδας )
    και αν μπορει να ανταποκριθει σε κατι τετοιο ,,αλλα νομιζω δεν μπορει να στηριχθει σε εθελοντικη βαση ,, αντε να συμετεχει και καποιος εθελοντικα αλλα δεν μπορει να λειτουργησει ετσι. Νομιζω ε; ισως να κανω και λαθος ...
    Θελω να ευχηθω και εγω στον νικοςD καλη δυναμη, να ξεκουραστει , να ανασυνταχτει, και να στηριξει αυτη την ομορφη δουλεια που εχει κανει εδω, σε αυτο το μοναδικα ενδιαφερον φορουμ , ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ !

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by sokolatoxrwma View Post
    ε γιατι δεν πας σε κανενα ματς στη τουμπα να ξαλαφρώσεις...
    εγώ θέλω να πλακώσω εσένα μωρό μου. tell the bitches, i' m very dangerous..
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    139
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    εγώ θέλω να πλακώσω εσένα μωρό μου
    ειμαι μακρια ρε γαμωτο αλλιώς θα γινόμουνα θυσία...

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by sokolatoxrwma View Post
    ειμαι μακρια ρε γαμωτο αλλιώς θα γινόμουνα θυσία...
    είσαι πολύ χέστης. εγώ σου είπα έλα να σε μαμήσω, αφού τα θέλει ο κώλος σου...
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    139
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    είσαι πολύ χέστης. εγώ σου είπα έλα να σε μαμήσω, αφού τα θέλει ο κώλος σου...
    αντε ελα ηράκλειο ποιος σε κρατάει...

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by sokolatoxrwma View Post
    αντε ελα ηράκλειο ποιος σε κρατάει...
    ποιο Ηράκλειο ρε νούμερο αφού Αθήνα μένεις. Πραγματικά πρέπει να είσαι πολύ μαλάκας για να τα βάζεις με μια κοπέλα 26 ετών. Τι βούρλο θεέ μου!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    139
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    ποιο Ηράκλειο ρε νούμερο αφού Αθήνα μένεις. Πραγματικά πρέπει να είσαι πολύ μαλάκας για να τα βάζεις με μια κοπέλα 26 ετών. Τι βούρλο θεέ μου!
    σου εξηγησα πως δεν είμαι αυτος που νομίζεις και το βουρλο στο επιστρέφω!

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by sokolatoxrwma View Post
    σου εξηγησα πως δεν είμαι αυτος που νομίζεις και το βουρλο στο επιστρέφω!
    εγώ βούρλο? Φωτοβόλος διάνοια είμαι! Με ζηλευεις πολύ!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΡΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ
    By Gypsy Cello in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 31
    Last Post: 15-08-2011, 23:45
  2. Replies: 0
    Last Post: 19-10-2010, 16:27
  3. Διαχείριση Συγκρούσεων
    By canda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2009, 22:51
  4. βιβλια αυτοβοηθειας !!!
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-03-2009, 14:23
  5. διαχείριση θυμού
    By anitak in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 111
    Last Post: 06-06-2007, 19:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •