Περί του τσατ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 87
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Η υπερβολή σε όλο το μεγαλείο της. Δε μπορώ να την κατανοήσω. Μάλλον ο rap καλά κάνει και προσπαθει να μας προσγειώσει. Rap γερά προσγειωσέ μας ομαλα!!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    alex μου επειδή κατά καιρούς έχουμε βιώσει περιστασιακές εξωγενείς υπερβολές απο μέλλη- προσωρινούς επισκέπτες, η όποια μελλοντική τους επαναμφάνιση δεν είναι απίθανο σενάριο να συμβεί, οπότε επαγωγικά δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε ώστε να λάβουμε τα καλύτερα λειτουργικά μέτρα για να αποτρέψουμε ανούσιες εντάσεις , αλλά και ελαφρόμυαλες επιθέσεις σε νέα μέλη που μόλις μπαίνουν επιθυμούν να βρουν ένα φιλικό και συγγενικό προς τις ψυχολογικές ενοχλήσεις τους κλίμα...


    Καλύτερα να προετοιμάζεις άμυνα σε κάποια υπερβολή, παρά να σε επισκέπτεται απροετοίμαστο στα όποια ανούσια πυρά της με κόστος την ψυχική υγεία μελλών εδώ......


    Ο rap καλά κάνει βέβαια και δίνει ένα πιο χαλαρό ύφος στο όλο θέμα (με έκανε η ψυχή να γελάσω αφάνταστα με τους εξωγήινους.......:P:P) , αλλά καλό είναι να προβληματιστούμε σοβαρά για τη βαρύτητα του θέματος και των προεκτάσεων που μπορεί να λάβει.........

    ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by olga_soul
    Καλύτερα να προετοιμάζεις άμυνα σε κάποια υπερβολή, παρά να σε επισκέπτεται απροετοίμαστο στα όποια ανούσια πυρά της με κόστος την ψυχική υγεία μελλών εδώ......
    αλ ανασκουμπώσουμε...θέλουμε αντιπυρικές ζώνες, μάζεμα των ξερών φύλλων, ομάδες φρούρησης και περιπολίας...έλα να βλέπω να κουνιόμαστε...τρέχουμε λέμε...

    Originally posted by olga_soul
    Ο rap καλά κάνει βέβαια και δίνει ένα πιο χαλαρό ύφος στο όλο θέμα (με έκανε η ψυχή να γελάσω αφάνταστα με τους εξωγήινους.......:P:P) , αλλά καλό είναι να προβληματιστούμε σοβαρά για τη βαρύτητα του θέματος και των προεκτάσεων που μπορεί να λάβει...............
    σοβαρά τώρα...επειδή εγώ προβληματίζομαι ήδη προσπαθώ να υπολογίσω το μέτρο της βαρυτικής δύναμης εφαρμόζοντας τον τύπο F=Gm1m2/r στο τετράγωνο
    όπου f είναι η βαρυτική δύναμη
    G η παγκόσμια σταθερά- δεν μας ενδιαφέρει
    m1 η μάζα του σάιτ η οποία μετά από πολύπλοκους υπολογισμούς που πραγματοποίησα αγγίζει με ικανοποιητική προσέγγιση τον ένα μεγατόνο
    m2 η μάζα του νέου μέλους την οποία λόγω τεχνικών δυσκολιών [χάλασε το κομπιουτεράκι...] αδυνατώ να υπολογίσω
    r η απόσταση από τα κέντρα βάρους των δύο σωμάτων η οποία με πρόχειρους συνδυαστικούς υπολογισμούς είναι ίση με τον αριθμό των δωματίων σε έτη φωτός

    αντικαθιστώντας στον τύπο και μετά από ιδιαίτερα ακατονόητες πράξεις που μόνο κάποιος φιλόδοξος φυσικός που σαν απώτερο σκοπό είχε να πάρει το Νόμπελ [...] θα ήταν ίσως [και προσοχή λέω ΙΣΩΣ] σε θέση να φέρει εις πέρας το εγχείρημα ανατρέποντας τα ως τώρα δεδομένα και ανοίγοντας νέους δρόμους και ορίζοντες θα κατάφερνε να επαναπροσδιορίσει την επίγεια έννοια της... σοβαρότητας

    υγ: εντάξει μετά από αυτό με βλέπω να τρώω μόνιμο μπαν από το δωμάτιο της ψυχολογίας όπου θα υπάρχει χώρος
    Originally posted by olga_soul
    καθαρά για επιστημονικές ψυχολογικές συζητήσεις (ενοχλήσεις/αγωγές/παρενέργειες/εναλλακτική ιατρική/ψυχοθεραπεία κτλ)
    οριστικά και τελεσίδικα...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    145
    Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα σχετικά με το θέμα.

    Συνειδητοποιώντας όμως ότι μπορεί να υπάρχουν άτομα που θέλουν κάποια στιγμή να μιλήσουν για το πρόβλημά τους, αλλά ίσως διστάζουν επειδή το κλίμα στο τσατ είναι πιο ανάλαφρο και δεν θέλουν να το διακόψουν, ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο, θεωρώ καλό να υπάρχει ένα δεύτερο δωμάτιο.

    Ένας λόγος παραπάνω είναι ίσως ότι όπως έχει το τσατ τώρα, μπορεί κανείς να μιλήσει μόνο είτε πριβέ είτε δημόσια, και δεν μπορεί να γίνει άνετα μια συζήτηση μεταξύ παραπάνω από δύο ατόμων για κάποιο θέμα διαφορετικό από αυτό που επικρατεί ανά πάσα στιγμή στο γενικό τσατ.

    Τώρα αν τίθεται κάποιο θέμα για τον χαβαλέ που επικρατεί ώρες ώρες, και αν κάποιος τον θεωρεί άσχετο με τη φύση του site, υπερβολικό, ανούσιο ή οτιδήποτε, εγώ πιστεύω ότι τα πάντα έχουν τη θέση τους σ΄αυτή τη ζωή - και τα προβλήματα και η πλάκα - και θα πρέπει να υπάρχει η ελευθερία να γίνονται αυτά και εδώ. Υπάρχουν στιγμές να προβληματιστείς και υπάρχουν στιγμές να χαλαρώσεις και να κάνεις την πλάκα σου, και αν μη τι άλλο είναι και υγιές ακόμη περισσότερο για άτομα που γενικότερα προβληματίζονται στη ζωή.

    Το ότι γίνονται γνωριμίες δεν θεωρώ ότι κάνει το site εξ\' ορισμού \"κοινότητα γνωριμιών\" ή κάτι αντίστοιχο. Το ότι κάποιοι (γενικά και αόριστα μιλώντας) ίσως προτίθενται να κάνουν κατάχρηση αυτής της δυνατότητας -και αν αυτό διαταράσσει τη γενικότερη ισορροπία- δεν θα \'πρεπε να καθορίζει την ύπαρξη ή όχι του τσατ, αλλά μάλλον την ύπαρξη ή όχι ορίων στην ελευθερία που τους παρέχεται να το κάνουν αυτό ανενόχλητοι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Ρε rap αν είναι να πάμε για banάκι τώρα που χειμωνιάζει να τα ξέρω γιατί δεν είμαι και χειμερινός κολυμβητής, άσε που το μαγιό το έχω χαντακώσει!! Ψαροντούφεκο να πάρω; Να είμαστε καλά να κάνουμε και λίγο χιούμορ γιατί στο τέλος έτσι όπως είναι μουντός και ο καιρός θα αρχίσουμε να πέφτουμε!!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    2
    poli kali skepsi na dimiourgithei ena chat gia sobarous. Iparxoun tosa polla problimata pou oloi emeis theloume na kseperasoume, pou den exoume xrono gia anoites koubentes. Mia ideopsixanagkastiki...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Το τσατ ήταν, είναι και θα παραμείνει τσατ υποστήριξης με ένα, δύο ή εκατόν δύο δωμάτια.

    υγ: λάλα αν ήρθες για να μείνεις, καλώς ήρθες.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Καλά τα όσα αναφέρεις aggeliki αλλά σχετικά με το αν υπάρχουν περιστατικά ατόμων που μπήκαν για σκοπό μόνο τις γνωριμίες επέτρεψε σε κάποιους που είναι παλιότερα μέλη να έχουν και μία άλλη άποψη καθώς κάτι παραπάνω γνωρίζουν. Επίσης στον ένα και παραπάνω χρόνο που είμαι όταν μπήκα το τσατ άλλοτε λειτουργούσε και άλλοτε όχι. Ανάμεσα στα πρώτα άτομα πριν ένα χρόνο που ξεκινήσαμε την τότε παρέα στο τσατ ήμουν και εγώ και ξέρω πως ξεκίνησε και πως......κατάντησε. Οπότε ας γίνει και ενα δεύτερο δωμάτιο για όσους ως πρωτεύοντα λόγο εισόδου στο τσατ έχουν την ανταλλαγή απόψεων σε θέματα ψυχικής υγείας και όχι τα ανάλαφρα που δυστηχώς κάποιο μέλος ζήτησε όσο ήμουν μέσα να συζητήσουμε πιθανός γιατί ψυχοπλακόθηκε από τη συζήτηση για φάρμακα ψυχικής υγείας! Συγνώμη αν σας ενοχλήσαμε κύριε/κυρία μου που μιλούσαμε για φάρμακα ψυχικής υγείας!!! Έχετε δίκιο να ζητάτε κυρία/κύριε μου για κάτι πιο ανάλαφρο αφού εσείς δεν περνάτε τα ζόρια που παιρνώ εγώ από πρώτο χέρι. Ανάλαφρα λοιπόν μιλάτε γιατί το ευκολότερο στη δυσκολία είναι να κλείνεις τα μάτια σου και να λες ανέκδοτα και ότι άλλο θες. Το δύσκολο είναι να συζήτησεις για αυτό που σε απασχολεί και να το δεις κατάματα. Όνομα δε θα πω και ας με πείτε ότι θέλετε για το ποιον/ποιαν θέλησε πιο......ανάλαφρη συζήτηση. Πάλι κακός θα γίνω αλλά ας έχει. Καλύτερα να τα λέω στα ίσα παρά με τρόπο για να τα έχω καλά με όλους.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Πολυ σωστα τα λες Αλεξ.Δεν εχει καμια σχεση το τσατ που ηταν πριν ενα χρονο περιπου με το τσατ που ειναι τωρα.Τοτε μπαινανε ατομα που ειχαν σκοπο να μιλησουν γι\'αυτα που τους απασχολουν και να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον.Τωρα εχουμε καταντησει οι συζητησεις για θεματα που αφορουν την ψυχικη υγεια να ειναι λιγες και πολλες φορες καποιος να εχει ενα προβλημα και να δισταζει να το πει για να μη χαλασει το υπολοιπο κλιμα ή να μη ψυχοπλακωσει τα αλλα μελη.Οποτε ειναι καλο να γινουν δυο δωματια για να διαχωρισει ο καθενας το σκοπο που θελει να μπαινει στο τσατ.Αν καποιος δε θελει να μιλαει γι\'αυτα που τον απασχολουν ή γι\'αυτα που περναει ειναι δικαιωμα του,υπαρχουν ομως αλλα ατομα που μπαινουν για να βρουν υποστηριξη.
    Δεν βρισκω λογο να γινεις κακος Αλεξ αφου αυτο που λες ειναι η πραγματικοτητα,τωρα αν καποιος το κρινει διαφορετικα δικαιωμα του ομως αυτο δε σημαινει οτι δεν εχουμε δικαιωμα να πουμε τη γνωμη μας και ας την κρινει ο καθενας οπως θελει.

  10. #25
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Η δοκιμή είναι τζάμπα.
    Εφόσον λοιπόν μέχρι αυτή τη στιγμή 13 ψήφισαν υπέρ των δύο δωματίων και 5 υπέρ της διατήρησης της υπάρχουσας κατάστασης, θα προχωρήσουμε στη δοκιμή των δύο δωματίων.
    Προσωπικά, γνωρίζετε οι περισσότεροι ότι μπαίνω σπάνια στο τσατ. Δεν έχω λοιπόν προσωπική άποψη και προσπαθώ να αφουγκραστώ τις ανάγκες της κοινότητας.

    Δεν υπάρχει σωστό και λάθος στο θέμα που συζητάμε. Αισθάνομαι ότι αυτό είναι σαφές από όλους. Αν κάτι δεν λειτουργήσει, δεν είναι δύσκολο να επαναφέρουμε την συζήτηση.
    Οι άνθρωποι αλλάζουν, οι σχέσεις αλλάζουν, οι ανάγκες διαφοροποιούνται και ότι ισχύει σήμερα, δεν είναι απαραίτητο να ισχύει και αύριο.

    Καλώς εχόντων των πραγμάτων, μια αναβάθμιση στο λογισμικό του τσατ και η προαναφερθείσα δοκιμή θα γίνουν εντός των επόμενων ημερών (υποθέτω κάπου μέσα στο ΣΚ).
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Πόσοι τότε Νίκη μπαίνανε και μιλούσανε θυμάσαι για το τι αντιμετωπίζουν και είχαμε πολύ επικοδομητικές συζητήσεις δίνοντάς μας τη δυνατότητα να λύσουμε και απορίες προσωπικές, και να βοηθήσουμε αλλά και να βοηθηθούμε. Σύγκρινε πόσοι τώρα μπαίνουν και συζητάνε για το τι έχουν. Δεν είναι βέβαια μόνο δικός μου προβληματισμός. Αλλά εντάξει ποιος θέλει να τα πει ανοιχτά και να γίνει κακός;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Τοτε επειδη και εγω ειμαι σχεδον 1 χρονο παρα κατι μερες στο τσατ ηταν τελειως διαφορετικα.Συζηταγαμε για οτι μας απασχολουσε και γενικα ηταν εντελως διαφορετικο το επιπεδο των συζητησεων.Τωρα κοιταμε να πουμε κατι πιο αναλαφρο και υπαρχουν και ατομα που μπαινουν χωρις να λενε καν τι εχουν.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    ʼσε Νίκη μην ακούσουμε και εδώ καμία φράση του τύπου \"να πούμε κάτι ανάλφρο;\". Θα πούμε για τη Χιονάτη και τους 7 νάνους.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Αν ειναι να το ριξουμε στα παραμυθακια να μην τους ενοχλουμε κιολας καποιους..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by dodoni
    Η δοκιμή είναι τζάμπα.
    Εφόσον λοιπόν μέχρι αυτή τη στιγμή 13 ψήφισαν υπέρ των δύο δωματίων και 5 υπέρ της διατήρησης της υπάρχουσας κατάστασης, θα προχωρήσουμε στη δοκιμή των δύο δωματίων.
    [...]
    Δεν υπάρχει σωστό και λάθος στο θέμα που συζητάμε. Αισθάνομαι ότι αυτό είναι σαφές από όλους. Αν κάτι δεν λειτουργήσει, δεν είναι δύσκολο να επαναφέρουμε την συζήτηση.
    Οι άνθρωποι αλλάζουν, οι σχέσεις αλλάζουν, οι ανάγκες διαφοροποιούνται και ότι ισχύει σήμερα, δεν είναι απαραίτητο να ισχύει και αύριο.
    Στα πλαίσια αυτής της λογικής καλοδεχούμενη η δημιουργία ενός δεύτερου δωματίου...τον ρόλο καβάντζας θα έχει αλλά ας έχει...

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •