Περί του τσατ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 87
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Περί του τσατ

    Υπάρχει η σκέψη (έχει ήδη γίνει μια πρώτη συζήτηση στο τσατ) να δημιουργηθούν 2 ή περισσότερα δωμάτια στο τσατ.
    Ένα πχ γενικού ενδιαφέροντος, χαλαρό δωμάτιο και ένα δωμάτιο ψυχολογίας (με ευνόητη θεματολογία) και ίσως με ποιο αυστηρό moderation.

    Θα σας παρακαλούσα να ψηφίσετε τι είναι αυτό που προτιμάτε, τι είανι αυτό που θεωρείτε πιο ωφέλιμο και λειτουργικό και αν θέλετε, γράψτε και δυο λόγια για να αιτιολογήσετε την θέση σας.

    Ευχαριστώ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by dodoni
    και ένα δωμάτιο ψυχολογίας (με ευνόητη θεματολογία) και ίσως με ποιο αυστηρό moderation.
    το αυστηρό moderation προυποθέτει ένα υπάρχον έστω και χαλαρό moderation στο ήδη υπάρχον δωμάτιο πράγμα που δεν υφίσταται και στο φινάλε φινάλε δεν βλέπω τον λόγο που χρειάζεται κι όλας.

    κατά τα άλλα, 2 δωμάτια σε ένα τσατ 10-12 ανθρώπων το θεωρώ πλεονασμό.

    υγ:το τσατ είναι μια χαρά, όπως είναι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Θα συμφωνήσω με τη σκέψη του να υπάρχουν 2 rooms. Κάποια μέλη θέλουν κάποια στιγμή ή και από την αρχή να μπούνε για να μιλήσουν για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν σε ψυχικής φύσεως θέματα. Αυτό μερικές φορές σε ένα room δεν είναι εφικτός καθώς η συζήτηση είναι για θέματα καθημερινά και ο δισταγμός αναπόφευκτος ιδίως από τα νέα μέλη νομίζω. Ακόμα και εγώ σαν παλιότερο μέλος όταν μιλάνε για γενικά ζητήματα στο τσατ επειδή δε θέλω να χαλάσω τη ροή της κουβέντας αποφεύγω να αναφερθώ σε κάποια ζητήματα ψυχικής φύσεως που με απασχολούν ή που έχω διαβάσει στο ιντερνετ και θέλω να συζητήσω με μέλη που έχουν τις ίδιες ανυσηχίες με εμένα. Επίσης έχω γίνει κατά καιρούς και μάρτυρας συζητήσεων που θύμιζαν περισσότερο τσατ γνωριμιών πράγμα που με ενόχλησε. Έτσι νομίζω ότι η κίνηση για δημιουργία ενός δεύτερου room για ψυχικά ζητήματα είναι καλή και συμβαδίζει κατά πολύ και με το πνεύμα του site. Με ένα room οι επιλογές σου είναι πολύ πιο περιορισμένες σε σχέση με 2 rooms.
    Φιλικά
    Αλέξης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και ποιοι θα ειναι στο δευτερο room?Παλι οι ιδιοι θα ειμαστε απλως θα παρακολουθουμε δυο room.Και μιας και δεν ειμαστε τοσοι πολλοι προτιμω να υπαρχει ενα... αλλα δεν με χαλαει και δυο αν γινει τελικα.Για πολλα δεν το συζηταω καν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    Σε ενα site με τοσα μελη τα οποια τους απασχολει ιδιαιτερα η ψυχικη υγεια νομιζω πως υπαρξει ενος δευτερου room θα ηταν απαραιτητη.
    Παρολο που τα ψυχολογικα προβληματα μας απασχολουν καθημερινα υπαρχουν στιγμες που θελουμε να νοιωθουμε πιο χαλαροι στην εκφραση και επικοινωνια μας.
    Οποτε η αποψη μου ειναι πως ενα δωματιο ψυχολογιας με ενα σαφως πιο αυστηρο moderation θα ηταν πιο αποτελεσματικο στο συγκεκριμενο site μια και εγω εχω παρατηρησει απο προσωπικη εμπειρια πως αρκετα μελη θελουν να μιλησουν για καποιο προβλημα που τους απασχολει αλλα υπαρχει δισταγμος στην εκφραση τους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Μάλλον θα συμφωνήσω με την Κική...

    Οι περισσότεροι εδώ σίγουρα βρισκόμαστε λόγω κάποιου \"ψυχολογικού\" θέματος ... αλλά υπάρχουν και στιγμές πιο χαλαρής συζήτησης... ʼλλωστε δημιουργούνται και \"σχέσεις\" ανάμεσα στα μέλη, οπότε πολλές φορές η συζήτηση γίνεται για δευτερεύοντα ζητήματα της καθημερινότητας...

    Όταν στο chat υπάρχουν αρκετά άτομα που μιλούν για κάποιο \"χαλαρό\" θέμα... νομίζω πως αν κάποιος έχει πραγματικά ανάγκη να μιλήσει για κάτι σοβαρό ... θα διστάσει. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για νέο μέλος...

    Ένα πιο \"ειδικό\" δωμάτιο ενδεχομένως να δώσει λύση σ\'αυτό... Μόνο που θα ήθελα , αν είναι φυσικά δυνατό κάτι τέτοιο, αφενός να μπορούν τα μέλη να είναι ταυτόχρονα και στα δύο δωμάτια κι αφετέρου στο δωμάτιο \"ψυχολογίας\" να υπάρχει πάντα operator για να μη ξεφεύγει η κατάσταση κι εκεί...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Πιστευω κι εγω οτι θα ηταν καλη ιδεα να υπαρχουν δυο δωματια στο chat. Υπαρχουν εδω ατομα που θελουν να μιλησουν για το προβλημα τους και καποιοι αλλοι που θελουν να κανουν πιο χαλαρη κουβεντα. Εγω παντως δεν το κρυβω οτι μπαινω στο chat κυριως για να φλερταρω τα κοριτσια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    dodoni μου συμφωνώ απόλυτα με το chat δυο ταχυτήτων , και για νέα μέλη που μπαίνουν εδώ και επιθυμούν άμεσα να μιλήσουν για τα σοβαρά τους προβλήματα με άλλα άτομα που βιώνουν χρόνια τώρα τα ίδια με αυτά, αλλά και για παλιά μέλη που επιθυμούν να εστιάσουν τη συζήτηση μόνο στις ψυχολογικές τους ενοχλήσεις και την όποια εξέλιξή τους βάση αγωγής ή ψυχοθεραπείας που ακολουθούν.

    Για όσους επιθυμούν όπως αναφέρεις πιο χαλαρό ύφος και ανταλλαγή πιο τυπικών καθημερινών προβλημάτων θα μπορούν όντως να μπαίνουν άμεσα σε ένα δικό τους κανάλι, στο οποίο θα συμμετέχουν όσοι θέλουν να επικοινωνήσουν σε πιο ανάλαφρους τόνους χωρίς στενή επίβλεψη. Τώρα σε ποιό κανάλι θα θέλει κάθε φορά να μπει ο καθένας, σίγουρα εξαρτάται από την καθημερινή του διάθεση και επιμέρους ψυχολογική κατάσταση. Φαντάζομαι ότι όλοι θα μπορούν να μπαίνουν σε όλα τα κανάλια, αρκεί να μην ξεφεύγουν από το εκάστοτε θεματολογικό τους ύφος.

    Σίγουρα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι στην περίπτωση που ανοιχτεί ένα 1 δωμάτιο καθαρά για επιστημονικές ψυχολογικές συζητήσεις (ενοχλήσεις/αγωγές/παρενέργειες/εναλλακτική ιατρική/ψυχοθεραπεία κτλ) , ο έλεγχος του moderator θα είναι πιο αυστηρός και δεν θα μπορεί να δέχεται συμμετοχές ατόμων που θα δείχνουν εξ\'αρχής από τη στάση τους ότι δεν μπήκαν για να μιλήσουν για θέματα συγγενικού χαρακτήρα με την πρέπουσα σοβαρότητα και τον δέοντα σεβασμό προς τους συνομιλητές......

    Ένα τέτοιο δωμάτιο μπορώ να πω ότι εύκολα μπορεί να συντονιστεί μιας και όσοι μπαίνουν σε αυτό με άλλο ύφος πέραν αυτού που αρμόζει στο κανάλι, εύκολα ελέγχονται και εύκολα απομακρύνονται από έναν moderator.... Ο έλεγχος και η απομάκρυνση ομιλητή στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν κρίνεται από τη διαφορετικότητα ή ένταση στις απόψεις, αλλά από την εκ διαμέτρου αντίθετη στάση προς στους κανόνες θεματολογικού ύφους του καναλιού( Το αναφέρω για να μην υπάρχουν παρανοήσεις συγγενικές με τον ρόλο του moderator.........)......

    Ο προβληματισμός μου εμένα εστιάζεται κυρίως στο <<χαλαρό>> κανάλι , το οποίο αν λάβει μορφή που έχει και ένα κλασσικό chat γνωρημιών ή ανοικτής επικοινωνίας θα είναι ανεξέλεγκτο και κανένας δεν θα βρεθεί ώς υποψήφιος να το συντονίζει.... (πρώτη εγώ βέβαια........δεν στο κρύβω.....)
    Αν όμως κρατηθεί και συντονιστεί με κάποιον τρόπο και αυτό στα πλαίσια μιας καθημερινής κουβέντας μελλών που έχουν γίνει πια κολλητή παρέα και δεν υπάρξουν εισβολές ατόμων που θα μπαίνουν μόνο για χαβαλέ,ανούσια πειράγματα και μπλοκάρισμα επικοινωνίας, τότε η λειτουργία του πιστεύω ότι θα είναι επίσης θετική.



  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Πολύ φασαρία για το τίποτα....

    Όποτε τίθεται θέμα σοβαρό δεν θυμάμαι αν θυμάμαι καλά [που θυμάμαι] να έχω δει ούτε να χλευάζεται ούτε να παρακάμπτεται από κανένα μέλος ούτε τέλος πάντων να γίνεται κάτι που να κάνει απαραίτητη/χρήσιμη στην πράξη και όχι στη θεωρία τη δημιουργία ενός δεύτερου δωματίου.

    Και δεν νομίζω να μη τίθεται συχνά κάποιο σοβαρό θέμα προς συζήτηση [κατά βάσι ψυχολογικό] επειδή γίνεται τόσο πολύς χαβαλές ή επειδή το εν λόγω θέμα θα διακόψει την τόσο ενδιαφέρουσα συζήτηση [επιπέδου φυσικά χαλαρού, χαβαλέ, χαζομάρας και τέτοια όπως έχει αναφερθεί πολλάκις παραπάνω].

    Originally posted by olga_soul
    Αν όμως κρατηθεί και συντονιστεί με κάποιον τρόπο και αυτό στα πλαίσια μιας καθημερινής κουβέντας μελλών που έχουν γίνει πια κολλητή παρέα και δεν υπάρξουν εισβολές ατόμων που θα μπαίνουν μόνο για χαβαλέ,ανούσια πειράγματα και μπλοκάρισμα επικοινωνίας, τότε η λειτουργία του πιστεύω ότι θα είναι επίσης θετική.
    Μια κολλητή παρέα κάθεται σε διαφορετικά τραπέζια για να κουβεντιάσει;
    Εισβολές ατόμων που ως απότερω σκοπό έχουν να κατακτήσουν το χαλαρό δωμάτιο του τσατ; [lol]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by raphsssodos
    Πολύ φασαρία για το τίποτα....

    Όποτε τίθεται θέμα σοβαρό δεν θυμάμαι αν θυμάμαι καλά [που θυμάμαι] να έχω δει ούτε να χλευάζεται ούτε να παρακάμπτεται από κανένα μέλος ούτε τέλος πάντων να γίνεται κάτι που να κάνει απαραίτητη/χρήσιμη στην πράξη και όχι στη θεωρία τη δημιουργία ενός δεύτερου δωματίου.

    Και δεν νομίζω να μη τίθεται συχνά κάποιο σοβαρό θέμα προς συζήτηση [κατά βάσι ψυχολογικό] επειδή γίνεται τόσο πολύς χαβαλές ή επειδή το εν λόγω θέμα θα διακόψει την τόσο ενδιαφέρουσα συζήτηση [επιπέδου φυσικά χαλαρού, χαβαλέ, χαζομάρας και τέτοια όπως έχει αναφερθεί πολλάκις παραπάνω].

    Originally posted by olga_soul
    Αν όμως κρατηθεί και συντονιστεί με κάποιον τρόπο και αυτό στα πλαίσια μιας καθημερινής κουβέντας μελλών που έχουν γίνει πια κολλητή παρέα και δεν υπάρξουν εισβολές ατόμων που θα μπαίνουν μόνο για χαβαλέ,ανούσια πειράγματα και μπλοκάρισμα επικοινωνίας, τότε η λειτουργία του πιστεύω ότι θα είναι επίσης θετική.
    Μια κολλητή παρέα κάθεται σε διαφορετικά τραπέζια για να κουβεντιάσει;
    Εισβολές ατόμων που ως απότερω σκοπό έχουν να κατακτήσουν το χαλαρό δωμάτιο του τσατ; [lol]
    Ραπ γιατί; Δεν ειπάρχει περίπτωση να γίνει εισβολή από άτομα εξωσχολικά sorry εκτός φόρουμ ήθελα να πω, που θα θέλουν να κατακτήσουν και το τσατ και μετά να μας κάνουν και ματ; Α σε πιάνω πάλι αδιάβαστο. Εδώ αντί να σκέφτεσαι πως θα αποτρέψουμε τις......εισβολές εσύ κάθεσαι και σχολιάζεις. Είσαι μάλλον πράκτορας αυτών των εισβολέων!!! Κρίμα ραπ κριμα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Α ρε αλ...και σε είχα για πιο ξύπνιο...απ\' το γραφείο συνοικεσίων είμαι ρε...

    Originally posted by olga_soul
    κλασσικό chat γνωρημιών ή ανοικτής επικοινωνίας
    θα μπούμε μέσα ρε...καθήστε καλά...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by raphsssodos
    Α ρε αλ...και σε είχα για πιο ξύπνιο...απ\' το γραφείο συνοικεσίων είμαι ρε...

    Originally posted by olga_soul
    κλασσικό chat γνωρημιών ή ανοικτής επικοινωνίας
    θα μπούμε μέσα ρε...καθήστε καλά...
    Έγραψες !!!
    Ραπ αν μπουμε μέσα μόνο να είμαστε στο ίδιο κελί αν γίνεται!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Rap μου ο όλος προβληματισμός για το θέμα που άνοιξε ο dodoni δεν εστιάζεται μόνο στο τώρα και στις παρέες που ήδη έχουν δημιουργηθεί......

    Ο Alex μπορώ να σου πω ότι με κάλυψε απόλυτα με την απάντηση που σου έδωσε (και τον ευχαριστώ θερμά) , μιας και σε ένα ανοικτό κανάλι μπορεί μελλοντικά να μπουν άτομα που δεν θα έχουν ούτε τη διάθεση να συζητήσουν με όλους εμάς για τα θέματα που πραγματεύεται το εν λόγο forum και να μπουν ως <<εξωσχολικοί>> όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο alex ταραχοποιοί , δημιουργώντας προβλήματα στις συζητήσεις που κάνουμε.


    Αν μπορούμε με κάποιον τρόπο να διαφυλάξουμε θετικά την μακροπρόθεσμη καλή λειτουργία της παρέας μας και ένας τέτοιος τρόπος καναλιών δυο ταχυτήτων μπορεί να την προστατέψει δημιουργικά , δεν θα ήταν άσχημο να το δοκιμάσουμε σαν ιδέα στην πράξη. Τα παλιά και εν ενεργεία μέλη ήδη γνωριζόμαστε και πέραν από τις όποιες αντίθετες απόψεις διατυπώνουμε (που λογικό είναι λόγο διαφορετικών εμπειριών/γνώσεων/ηλικιών κτλ) πάνω κάτω όπως σωστά ανέφερες καταφέρνουμε να έχουμε θετική επικοινωνία !

    Μπορείς να εγγυηθείς τη διατήρηση του όλου κλίματος και για τις μελλοντικές εισόδους ....περαστικών μελλών που μπορεί να συναντήσουμε? Εγώ πάντως προσωπικά όχι........Ούτε καν αντίστοιχα διεθνή fora με το ίδιο αντικείμενο δεν βάζουν το χέρι στη φωτιά ότι δεν θα μπουν και ταραξίες.........

    Δες την καθαρά λειτουργικά την όλη πρόταση μιας και όλοι εδώ επιθυμούμε το καλύτερο περιβάλλον για να μοιραζόμαστε τις ψυχικές μας ανησυχίες και φοβίες............

    ΦΙΛΙΑ!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by olga_soul
    Rap μου ο όλος προβληματισμός για το θέμα που άνοιξε ο dodoni δεν εστιάζεται μόνο στο τώρα και στις παρέες που ήδη έχουν δημιουργηθεί......

    Μπορείς να εγγυηθείς τη διατήρηση του όλου κλίματος και για τις μελλοντικές εισόδους ....περαστικών μελλών που μπορεί να συναντήσουμε? Εγώ πάντως προσωπικά όχι........Ούτε καν αντίστοιχα διεθνή fora με το ίδιο αντικείμενο δεν βάζουν το χέρι στη φωτιά ότι δεν θα μπουν και ταραξίες.........
    Κυνηγώντας μάγισσες...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by olga_soul
    Ο Alex μπορώ να σου πω ότι με κάλυψε απόλυτα με την απάντηση που σου έδωσε (και τον ευχαριστώ θερμά) , μιας και σε ένα ανοικτό κανάλι μπορεί μελλοντικά να μπουν άτομα που δεν θα έχουν ούτε τη διάθεση να συζητήσουν με όλους εμάς για τα θέματα που πραγματεύεται το εν λόγο forum και να μπουν ως <<εξωσχολικοί>> όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο alex ταραχοποιοί , δημιουργώντας προβλήματα στις συζητήσεις που κάνουμε.
    Κυνηγώντας εξωγήινους...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •