πονος στο στηθος, αισθημα πως θα πεθανω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    1

    πονος στο στηθος, αισθημα πως θα πεθανω.

    Ειμαι 36 χρονων και εδω και 1 1 /2 χρονο ταλαιπωρουμε απο αυτο το αισθημα οτι παθαινω καρδιακη προσβολη. Πριν 2 χρονια εντελως ξαφνικα αρχισε να χτυπαει τρελα η καρδια μου και ενοιωσα οτι λιποθυμαω. Ημοθν στο εξωτερικο και με πηγαν σε ιδιωτικη κλινικη οπου διαπιστωσαν οτι δεν εχω κατι καρδιακο ,ισως να οφειλοταν σε ανχοσ ή κοπωση. Μετα απο 2 μηνες τα ιδια συμπτωματα εμφανιστηκανε. Αρχισα να πηγαινω σαν τρελος στα νοσοκομεια και στους καρδιολογους. Εχω κανει απο τοτε πανω απο 15 triplex , καρδιογραφηματα, εξετασεις αιματος, ενζυμα μεχρι που τελοσ του 2010 εκανα και στεφανιογραφια.Φυσικα σε ολες αυτες τισ εξετασεις εκτος απο μια μικρη προπτωση μυοκαρδιου δεν βρηκανε τιποτα. Εγω τα αισθανομουνα ακομα. Πηγα και εκανα αξονικη ανω και κατω κοιλιας και εβαλα 3 φορες holder 48vro.Ουτε αυτα εδειξαν κατι.Αρχισα να περνω το xanax των .50 αλλα δεν με βοηθησε. Πηγα σε 12 συνεδριες ψυχολογο αλλα μου φανηκε πως μου ειπε αυτα που ηδη ηξερα.Δηλαδη οτι πρεπει να αρχισω να αφιερωνω χρονο στον εαυτο μου και οχι σε ολους μαζι γιατι θα κλαταρω. Ενας τελευταιος καρδιολογος που ακουσε ολο το ιστορικο μου, μου ειπε πως ισως πασχω απο βαριασ μορφη καταθλιψης και οτι πρεπει να δω ψυχιατρο και οχι ψυχολογο με αμεση ληψη αντικαταθλιπτικων. Εχω τρελαθει μονο απο την ιδεα οτι πασχω απο κατι τετοιο και δεν το εχω καταλαβει. Υπαρχει καποιος που να εχει τα ιδια συμπτωματα με εμενα? Αισθανομαι συχνα τσιμπηματα στο στηθος, εφυδρωση, βαρος στον θωρακα, μικρα πονακια στην πλατη, μουδιασμα στα χερια και στα ποδια. Θηροειδη δεν εχω αλλα εχω χοληστερολη 230 με hdl 160 kai ldl 41. Οι γιατροι με διαβεβαιωσανε πως δεν οφειλεται στην χοληστερολη απο την στιγμη που ολοκληρη στεφανιογραφια εδειξε πεντακαθαρεσ και μεγαλες αρτηριες.Δεν καπνιζω και αθλουμαι απο 18 χρονων. Περιμενω σχολια σας.Θα με βοηθησουνε σιγουρα. Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Εγώ θα χαιρόμουν στη θέση σου, και στο λέω με κάθε ειλικρίνεια. Γιατί τρέχεις σε γιατρούς συνεχώς, και άκρη δεν βρήκες. Μέχρι που ένας καρδιολόγος σου είπε ότι μπορεί να πρέπει να πάς σε ψυχίατρο. Και να βρεις λύση στο πρόβλημα. Δεν είμαστε γιατροί, μπορεί να είναι κρίσεις πανικού, ή αγχώδης διαταραχή ή κατάθλιψη, και να χρειαστείς να κάνεις μια θεραπεία με αντικαταθλιπτικά. Και;;;;; Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί να σε ανησυχεί περισσότερο αυτό το ενδεχόμενο, από τα να έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα με την καρδιά (που δεν έχεις, αφού έχεις κάνει ενα σωρό εξετάσεις). Και ο άντρας μου είχε κάτι παρόμοια συμπτώματα, κρίσεις πανικού ήταν και άγχος. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, αντιθέτως ίσως βρεις την υγειά σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Και εγω στην ιδια κατασταση ειμαι,εκανα πολλες εξετασεις.Πλεον το πηρα αποφαση.Απο το να ταλαιπωρεισαι καθημερινα,καλο θα ηταν να σε δει καποιος ειδικος αρχικα για να εκτιμησει την κατασταση και να ακολουθησεις την καταλληλη θεραπεια.
    Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο τα σκεφτομαστε στην αρχη.Οπως μπορει να ασθενησει το σωμα σου ετσι μπορει να ασθενησει και η ψυχη σου.Μην πανικοβαλλεσαι.Απλα ηρεμισε και πηγαινε σε εναν ειδικο

Similar Threads

  1. Σφίξιμο στο στήθος κάθε βράδυ μέχρι το πρωι
    By ioannaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-09-2011, 16:43
  2. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By saer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2011, 11:51
  3. Σφιξιμο στο στηθος
    By _lydia_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 09-04-2011, 11:48
  4. ΠΟΝΟΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-03-2011, 19:33
  5. Oταν ο θυμος και το αγχος βραζουν στο στηθος σου...
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 86
    Last Post: 16-11-2010, 17:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •