Τι μπορουμε να συγχωρησουμε και τι δεν μπορουμε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281

    Τι μπορουμε να συγχωρησουμε και τι δεν μπορουμε?

    Ας ξεκινησω εγω πρωτη λεγωντας οτι μπορω να συγχωρω τα λαθη αλλα δεν μπορω να συγχωρησω με τιποτα τα επαναλλαμβανομενα λαθη. Εσεις???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    αδυνατώ να συγχωρήσω ένα φιλο που θα με πουλησει σε μια ασχημη στιγμή της ζωής μου.
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    99
    αυτο που χω καταλαβει ειναι οτι ποτε μην λες ποτε,ο ανθρωπος μπορει να ανεχτει και να συγχωρεσει πολλα.οταν ερθει εκεινη η στιγμη το καταλαβαινεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by aleg View Post
    αυτο που χω καταλαβει ειναι οτι ποτε μην λες ποτε,ο ανθρωπος μπορει να ανεχτει και να συγχωρεσει πολλα.οταν ερθει εκεινη η στιγμη το καταλαβαινεις
    Συμφωνω οτι ποτε δεν πρεπει να λεμε ποτε και προσπαθω να το αποφευγω. Το θεμα ειναι τι μπορουμε και τι οχι, εστω την δεδομενη αυτη στιγμη ετσι οπως γνωριζουμε τον εαυτο μας.. αργοτερα ποτε δεν ξερεις τι θα ειναι αυτο που μπορει να σου αλλαξει τα δεδομενα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    το θεμα για μενα ειναι :"τι ακριβως ειναι η συγχωρεση"
    συγχωρεση ειναι, να θεωρουμε αυτο που μας ενοχλησε σαν μη γενομενο και να συνεχιζουμε την σχεση μας με τον αλλο?
    η απλα να συνεχιζουμε την σχεση μας με τον αλλο.
    προσωπικα, εχω πααααρα πολλες φορες δωσει τοπο στην οργη και συνεχισα σχεσεις με καποιους που με ειχαν ενοχλησει οι πραξεις τους, αλλα ποτε δεν ξεχασα αυτο που ειχε συμβει. απλα το παρεβλεψα. ειναι αυτο συγχωρεση?
    εγω νομιζω οτι δεν ειναι, γιατι μετα απο ενα σοβαρο τετοιο γεγονος, που και να θελεις, δεν μπορεις να το ξεχασεις , γιατι δειχνει πραγματα για τον αλλο, τις ποιοτητες του, τις σκεψεις του και τις προθεσεις του για σενα, η σχεση ακομα και να δειχνει, δεν ειναι ποτε ιδια με την αρχικη.

    συγχωρεση νομιζω ειναι να καταλαβεις τους λογους των πραξεων των αλλων αλλα και να ξεχασεις πραγματικα το προβληματικο θεμα.
    αυτο για μενα , δεν παιζει.
    για συχωροχαρτια απευθυνθειτε στους αγιους πατερες..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το θεμα για μενα ειναι :"τι ακριβως ειναι η συγχωρεση"
    συγχωρεση ειναι, να θεωρουμε αυτο που μας ενοχλησε σαν μη γενομενο και να συνεχιζουμε την σχεση μας με τον αλλο?
    η απλα να συνεχιζουμε την σχεση μας με τον αλλο.
    προσωπικα, εχω πααααρα πολλες φορες δωσει τοπο στην οργη και συνεχισα σχεσεις με καποιους που με ειχαν ενοχλησει οι πραξεις τους, αλλα ποτε δεν ξεχασα αυτο που ειχε συμβει. απλα το παρεβλεψα. ειναι αυτο συγχωρεση?
    εγω νομιζω οτι δεν ειναι, γιατι μετα απο ενα σοβαρο τετοιο γεγονος, που και να θελεις, δεν μπορεις να το ξεχασεις , γιατι δειχνει πραγματα για τον αλλο, τις ποιοτητες του, τις σκεψεις του και τις προθεσεις του για σενα, η σχεση ακομα και να δειχνει, δεν ειναι ποτε ιδια με την αρχικη.

    συγχωρεση νομιζω ειναι να καταλαβεις τους λογους των πραξεων των αλλων αλλα και να ξεχασεις πραγματικα το προβληματικο θεμα.
    αυτο για μενα , δεν παιζει.
    για συχωροχαρτια απευθυνθειτε στους αγιους πατερες..

    ρεμ, καποια γεγονότα είναι αδυνατο για μενα να τα ξεχασεις.
    τα αφηνεις πισω σου μονο κ συνεχίζεις γιατί θα ζυγισεις τα πραγματα.
    στην ουσια δν ειναι συγχωρεση, αλλα απλα κατανοηση.
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    remedy συμφωνω απολυτα μαζι σου..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by aleg View Post
    αυτο που χω καταλαβει ειναι οτι ποτε μην λες ποτε,ο ανθρωπος μπορει να ανεχτει και να συγχωρεσει πολλα.οταν ερθει εκεινη η στιγμη το καταλαβαινεις
    άλλο ανεχομαι κ αλλο συγχωρώ.
    απεχει μιλια.
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γενκως ειμαι ατομο που δεν κραταω κακιες κ βαζω τα πραγματα στη θεση τους οταν πρεπει κ οπως πρεπει κ εχω μηχανισμους αμυνας κ διαχωριστικα πλαισια ποσο θα με επηρεασει κατι η οχι...
    Δεν θα ελεγα οτι "συγχωρω" κατι, απλα το προσπερναω κ δεν δινω περαιτερω εκταση... αλλο το ενα κ αλλο το αλλο, απεχει παρασαγκας...
    Γενικα πιστευω οτι η εννοια κ ουσια της συγχωρεσης ειναι υπερεκτιμημενη καθως κ το "απο τοτε που βγηκε η συγγνωμη χαθηκε το φιλοτιμο.."
    Τι να την κανω την συγγνωμη σου ρε φιλε, να την βρασω μετα συγχωρησεως λολ (να παλι η καταχρηστικη σημασια της "συγχωρεσης"!) οταν εχεις κανει τα μυρια οσα κ σε επαναλαμβανομενες δοσεις....
    Γενικα αμα μου κανουν κατι πολυ χοντρο, μπορω να φτασω κ στην εκδικηση, αλλα προσπαθω γενικα να μην ειμαι μικροψυχη κ δινω σημασια στα παντα..... εχει παντα σημασια ΠΟΙΟΣ το κανει κ ΤΙ κανει καθως κ σε ποιο βαθμο...
    Αλλα κατα τ αλλα με πραγματα μηδαμινης σημασιας απλα δεν ασχολουμαι κ κοιταω τη ζωη μου... αμα τα παιρναμε ολα τοις μετρητοις θα ειμασταν πολυ πολυ δυστυχισμενοι.....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Μια άλλη άποψη....
    Ειναι ευχής έργο να μπορεί να συγχωρεί κανείς τους άλλους ανθρώπους.... μια πραγματικά στάση ζωής δύσκολη να επιτευχθεί.... όμως πιστεύω πως ο ανθρωπος μπορεί να μάθει να συγχωρεί με τη δύναμη του Θεού.... αφού μαθει πρώτα να συγχωρεί τον εαυτό του για τα λάθη που κάνει στη ζωή.......και να καταλάβει ότι τα λάθη αποτελούν βήματα προς την βελτίωσή του... τότε ίσως κάποτε να φτάσει σε υψηλότερο συνειδησιακό επίπεδο όπου θα επικρατεί η αγάπη και η καλοσύνη μεταξύ των ανθρώπων.... πράγμα που σήμερα ίσως φαντάζει δύσκολο να πραγματοποιηθεί .... δυνατό όμως να γίνει αν κανείς αναλογιστεί την πορεία του ανθρώπου και την εξέλιξή του στο πέρασμα των αιώνων...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Λεφτερη ανθρωποι ειμαστε ομως, με ευαισθησιες, λαθη, παθη, οχι θεοι.... ωραιο αυτο που περιγραφεις αλλα δυστυχως δεν ζουμε σε κοινωνια αγγελων... πρεπει να σαι πολλες φορες σκληρος κ αμειλικτος για να "επιβιωσεις"... η πλειοψηφια των ανθρωπων ετσι εχει γινει πλεον... λυπηρο, αλλα ειναι πραγματικοτητα......
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Mεγάλο θέμα ανοίγετε. Το θεωρώ πολύ προσωπικό το ζήτημα της συγχώρεσης και είναι κάτι που εγώ πιστεύω πως πρέπει να γίνεται μετά από αρκετή ενδοσκόπηση και όχι έτσι επιπόλαια. Για να είναι αληθινή πάνω απ' όλα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    εγω δεν μπορω να συγχωρησω τον πατερα που εξαφανιστηκε απο τα 6μεχρι τα 12 απο τη ζωη μου..κανω πως ολα πανε καλα αλλα εχω μια πικρια κ ενα κενο μεσα μου απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by elirene View Post
    εγω δεν μπορω να συγχωρησω τον πατερα που εξαφανιστηκε απο τα 6μεχρι τα 12 απο τη ζωη μου..κανω πως ολα πανε καλα αλλα εχω μια πικρια κ ενα κενο μεσα μου απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου
    :( εχει ο καιρος γυρισματα
    I m a Good Person With Bad Attitude

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    μπορω επιτελους να συγχωρεσω τον μπαμπα μ! τον αγαπαω παρα πολυ! με ενοχλει η προδοσια και η κοροιδια γι αυτο ειμαι καχυποπτη. ομως παρ ολα αυτα ΕΜΑΘΑ να συγχωρω ΤΑ ΠΑΝΤΑ! (οσο ειναι ανθρωπινο δλδ)
    I m a Good Person With Bad Attitude

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. KΑΙ ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΑΓΧΟΣ?ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ?
    By poulim in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-09-2011, 02:22
  2. Replies: 7
    Last Post: 03-02-2011, 12:21
  3. ολοι μπορουμε να το ξεπερασουμε!!!!
    By anti!!!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 05-11-2010, 22:22
  4. πωσ μπορουμε να βοηθησουμε εναν ναρκομανη?
    By Adzik in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 58
    Last Post: 25-06-2010, 16:41
  5. Μπορούμε να τα πάμε καλύτερα
    By Black Rose in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-2005, 22:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •