ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΕΜΜΟΝΗ Κ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΕΜΜΟΝΗ Κ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

    Hello τι μου κανετε ?? Εγω δεν ειμαι κ στα καλυτερα μου..
    Σκεφτομουν τι τιτλο να βαλω κ κατεληξα σ αυτον γιατι ειναι δυο τα θεματα που θελω να θιξω, αλλα συνδεονται μεταξυ τους, μιας κ προκειται για την σχεση μου με το φαγητο....
    Το πρωτο ειναι οτι πλεον εχω φτασει στο σημειο να αναρωτιεμαι τελικα με το φαγητο τι σχεση εχω, αγαπης?, μισους?, εξαρτησης? αποστροφης? αυτα σε συνδυασμο ? δεν ξερω, ειναι αναλογως κ τις φασεις..
    Τις τελευταιες 3 βδομαδες με εχει πιασει ανεξελεγκτη εμμονη με το σωμα μου σε σημειο να μου χει γινει αυτοσκοπος... Ειχα φτασει 55 κ πλεον μετα απο στερησεις κ αυτοσυγκρατηση εφτασα 50... μου αρεσει που ειμαι τοσα, κ πλεον με κολαν φαινονται ανετα τα κοκκαλα μου στα πλαινα κ μου αρεσει πολυ το οτι φαινονται, αλλα νιωθω πως πρεπει να χασω κι αλλα κ φοβαμαι η χαρα μου αυτη μηπως κρατησει λιγο κ αγχωνομαι... Να σημειωσω οτι τις 4 πρωτες μερες δεν εφαγα απολυτως ΤΙΠΟΤΑ κ την εβγαζα με νερο κ αγχολυτικα σε μεγαλες ποσοτητες για να κοιμαμαι κ να μην εχω αισθηση της πεινας... Την 5η μερα ειχα τεραστια διαφορα εμφανισιακα, εκανε μπαμ στο σωμα μου οτι εχασα..
    Στη συνεχεια συνεχισα τρωγοντας ενα κουλουρι το πρωι κ την υπολοιπη ημερα μονο φρουτα, κ ενιωθα πολυ ενεργεια με τα φρουτα... Αυτη τη διατροφη ακολουθω μεχρι κ σημερα κ μου χει γινει καπως σαν εμμονη αυτο με τα φρουτα, δεν τρωω τιποτ αλλο, ακομα κ γιαουρτι να φαω σκεφτομαι οτι προερχεται απ το γαλα το οποιο εχει λιπαρα κ βουτυρο κ φρικαρω....
    Σκεφτομαι μηπως εχω παθει νευρικη ορθορεξια.. για οσους δεν ξερουν, προκειται για την εμμονη καποιου σχετικα με την υγιεινη διατροφη κ την υπερβολικη ασκηση σε βαθμο ομως παθολογικο... δεν εχει σχεση με την νευρικη ανορεξια...

    Το αλλο μου θεμα εχει να κανει με τη διαχειριση του διατροφικου ελεγχου σε κοινωνικες εκδηλωσεις..κ θα εξηγησω τι εννοω... επανασυνδεθηκα με τη σχολη κ βγαινουμε πλεον καθημερινα για καφε... φοβαμαι να πιω καφε ειδικα καπουτσινο γιατι εχει θερμιδες κ παιρνω πορτοκαλαδα θαρρεις κ ειμαι 12χρονο... κ με κοιτανε οι υπολοιποι περιεργα...
    Χτες πηγαμε βραδυ για φαγητο σε ταβερνα κ επηρεαστηκα απ τους αλλους που παραγγελανε πολλα ορεκτικα κτλ κ ολη την ωρα ετρωγα... το κλιμα κ η παρεα ηταν πολυ θετικο κ ευχαριστο κ δεν ελεγε να σηκωθω να φυγω η να μην παω καν... τελοςπαντων τα φαγα ολα αυτα κ σημερα ως αντισταθμισμα δεν εφαγα απολυτως τιποτα μονο νερο συνεχεια για να φευγει το φαγητο.. επισης 1μιση ωρα γυμναστικη....
    Αυτο εχει τυχει αλλες 2 φορες να βγω εξω με παρεα κτλ να φαω κ την επομενη μερα τιποτα.... Ετσι το χω συνδυασει.... Εντωμεταξυ το Σαββατο ειναι να παω σε βαφτισια κ μετα εχει τραπεζι.. την επομενη βδομαδα εχει η μια κολλητη μου απ τη σχολη γενεθλια... εχω φλιπαρει, δεν ξερω τι θα κανω... Σκεφτομαι ειλικρινα να κλειστω σπιτι κ να μην ξαναπαω πουθενα, αλλα δν λεει να επηραστουν οι κοινωνικες μου συναναστροφες απο αυτο το θεμα... αλλα πρεπει να βρω μια χρυση τομη γαμωτο....

    Εσεις πως διαχειριζεστε τετοιες καταστασεις ?? Οποιαδηποτε συμβουλη κ βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη, ειμαι σε τελμα............. :(
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    H λύση είναι απλή, φυσικά και δεν θ' απομονωθείς! Θα πηγαίνεις όπου θέλεις και θα τρως χωρις υπερβολή. Μπορείς να το κάνεις ή σου φαίνεται αφάνταστα δύσκολο; Τι σε παρασέρνει συνήθως;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ρε συ το θεμα ξες ποιο ειναι ? οτι κανω απιστευτη στερηση στο σπιτι για να μπορω να τρωω αφοβα εξω, οταν ρε συ μετα τη σχολη σου λεει η παρεα "παμε λεσχη" τι κανεις τοτε ?? κ δεν ξες κ τι φαγητο θα εχει, αλλα κ το προγραμμα να δεις γιατι βγαινει στο ιντερνετ αμα πανε οι αλλοι θα τυχει να φας κ κατι που ενδεχομενως ηθελες να αποφυγεις.... οταν κανονιζετε για ταβερνα η πιτσα θα προτιμησεις να κατσεις σπιτι η να πας κ εσυ κ να περασεις καλα ?? αλλα μπαινει το θεμα του φαγητου στη μεση... κ εισαι σε διλημμα... ωρες ωρες σκεφτομαι οτι καλυτερα θα ηταν να βγαινουμε στα παγκακια, ουτε φαγητα ουτε τιποτα... γιατι να ειναι τοσο δυσκολα γαμωτο?? απ τη μια μπαινει η διασκεδαση κ κοινωνικοποιηση αλλα κ το θεμα του φαγητου, κ απ την αλλη βγαζεις το φαγητο εκτος συναγωνισμου κ οδηγεισαι συνειδητα στην απομονωση κ εχεις τον ελεγχο του εαυτου σου.... τι επιλεγεις απ τα 2 ??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    το μέτρο........:) Εγώ ξέρεις τι προτείνω? Όταν βγαίνεις να πηγαίνεις σε επιλεγμένα μέρη.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    το μέτρο........:) Εγώ ξέρεις τι προτείνω? Όταν βγαίνεις να πηγαίνεις σε επιλεγμένα μέρη.
    Πες μου μερικα καλα μερη στο κεντρο !!!!!!!!!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Λοιπόν! Να διαλέγεις καλές ψαροταβέρνες. Τα ψάρια και χορταστικά είναι και ένα σωρό θρεπτικά στοιχεία έχουν! Και μην ξεχνάς να τρως κ το κεφάλι (δεν θελω μα κ μου είναι καλό!).


    'Ενα καλό εστιατόριο στο κέντρο είναι ο Μανδραγόρας. Επίσης καλό μου φαίνεται και το χάλαρο στην Καλαμαριά.


    Α και εννοείται το Απεριττο (Νέα Κρήνη) Μήπως κάνω διαφήμιση;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Σε ευχαριστω πολυ τζιπσι !!!
    (Τα κεφαλια των ψαριων τα δινουμε στη γατα, σιγα μην τα φαω εγω!!!!!!!!!!!!!!!!!)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Σε ευχαριστω πολυ τζιπσι !!!
    (Τα κεφαλια των ψαριων τα δινουμε στη γατα, σιγα μην τα φαω εγω!!!!!!!!!!!!!!!!!)
    ούτε και σ' εμένα αρέσουν αλλά είναι πολύ ευεργετικά! PS: Ο Μανδραγόρας είναι λίγο ακριβούτσικος μου είπαν (όχι πολύ)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Munich
    Posts
    36
    Με αυτά που γράφεις πιο πολύ δυσαρεστημένη είσαι με αυτή την κατάσταση,παρά νιώθεις καλύτερα.Αναρωτιέμαι πως γίνεται να ζήσεις άνετα με τόσες πολλές στερήσεις και με άγχος για τις κοινωνικές σου συνανάστροφες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    clown καθε αλλο παρα ανετα κ χαλαρα ζω, εχω τετοιο αγχος σε βαθμο τελειομανιας κ κολλημα με το φαγητο που μου τρωει τη σκεψη κ δεν μπορω να χαρω αλλα πραγματα... πχ πηγαμε σημερα για καφε μετα τη σχολη κ μας κερασανε στην καφετερια κρουασανακια κ πτι-φουρ επειδη μας ξερουν, γυρισα απ την αλλη μερια να μην τα κοιταζω κ ευχομουν να τα φανε τα παιδια γρηγορα κ να τελειωνουν, φοβαμαι τη θεα ενος φαγητου, αυριο εχω κ τα βαφτισια κ εχω καρααγχωθει, δεν ξερω τι θα κανω γαμωτο............... :(
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    λακρυ εχεις κανει τεραστιες προοδους κουκλα μου.
    μην "τις πετας στα σκουπιδια".
    εχεις φιλους και βγαινεις.αυτο απο μονο του ειναι μια απολαυση της ζωης.
    σε παρακαλω πολυ μην κανεις το σφαλμα και αποξενωθεις απο "τον εξω κοσμο" προκειμενου να μην φας κατι παραπανω.
    εγω το εχω κανει αυτο το σφαλμα προ πολλου για αλλους λογους και βλεπεις τα χαλια μου.
    οπως σου ειπε και η τζιπσι τρωγε με μετρο.
    κατσε και ζυγισε τα τι ειναι προτιμοτερο να βγαινεις με παρεες και ας παρεις και λιγες θερμιδες παραπανω ή να κλειδαμπαρωθεις στο σπιτι για να αποφυγεις τους πειρασμους των εδεσματων?
    μην βασανιζεις γλυκια μου τον εαυτο σου αλλο γιατι αξιζει πολλα!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    αμελι κ ξωτικο εχετε δικιο σ αυτα που γραφετε!
    δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να παραμελησω την κοινωνικη μου ζωη εξ αιτιας του φοβου μην παρασυρθω κ φαω παραπανω, γιατι πιστευω μακροπροθεσμα θα το μετανιωσω... το ζητημα ειναι η ευρεση μιας χρυσης τομης αναμεσα στα δυο.. δλδ κ εξω να βγαινω κ να μη στερουμαι αλλα κ να εχω τετοιο διατροφικο πλανο που να διατηρω σταθερο βαρος... δυσκολα επιτευξιμο αλλα οχι κ ακατορθωτο....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    139
    φαε παιδάκι μου... το πάχος ειναι υγεία... σας εχει παρει τα μυαλά το λαΐφ σταΐλ... επρεπε να ζουσες στην αναγένηση που το πρωτυπο ηταν οι γεμάτες γυναίκες...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Τι λε ρε που το παχος ειναι υγεια ?? Ποιος τις λεει αυτες τις μαλακιες ηθελα να ξερα... Μονο προβληματα επιφερει, υπερταση, τριγλυκεριδια, χοληστερινη, εμφραγμα, καρδιακες ανεπαρκειες, καρκινο κ ποσα αλλα..

    ΑNOREXIA 4 A LIFE.......... ANOREXIA IS HAPINESS Κ Σ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ.......

    (κ σταματα να τρολαρεις στο θεμα μου, μπες αλλου να τρολαρεις, ελεος εισαι πια.......)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    139
    Παιδάκι μου δεν σου είπα πας απο το ένα ακρο στο αλλο... δεν σου λεω να γινεις παχύσαρκη. Να παίρνεις τις 2000 θερμίδες την ημέρα που χρειάζεται ο ερημος ο οργανισμος σου σου λέω...
    Και τώρα πες μου δεν είναι ωραία γυναίκα αυτη???

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. κοινωνικες δεξιοτητες κ ψυχωση
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 14-05-2011, 02:54
  2. διαχυτη διατροφικη διαταραχη και νυχτοφαγια
    By elirene in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 25
    Last Post: 27-01-2011, 09:05
  3. ΑΓΧΟΣ ΑΠΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ
    By kaktos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-09-2009, 23:49
  4. Διατροφική διαταραχή!
    By mohok in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 24-11-2008, 03:30
  5. λίστα με κοινωνικές υπηρεσίες
    By kathy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2005, 03:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •