ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    22

    ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ

    Γείας σας!!!!
    Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τη συμβουλή σας σε ένα σοβαρά θέμα που με απασχολεί.
    Ο σύντροφος μου ( είμαστε μαζί 11 χρόνια και τον τελευταιο παντρεμένοι) δημιουργεί ιστορίες με το μυαλό του. Να το εξηγήσω λίγο: υποστηρίζει ότι στην εργασία του τον ειρωνεύονται ( ή έτσι το αντιλαμβάνεται) και για να το δικαιολογήσει στο μυαλό του έπλασε ιστορία ότι έχω σχέση με έναν συναδελφό του ( δεν είναι η πρώτη φορά που δημιουργεί τέτοια ανάλογη ιστορία). Βέβαια είναι αρκετά ζηλιάρης αλλά αυτό αγγίζει τα όρια της παράνοιας. Το αποτέλεσμα είναι έντονη καβγάδες και μια ψυχολογική πίεση σε μένα που πλέον είναι δυσβάσταχτη. Αποφάσισα να δώσω τέλος σε αυτήν την ιστορία αλλά ο ίδιος υποστηρίζει ότι μπορεί να διορθωθεί με το να κάνω και εγώ κάποιες υποχωρήσεις ( π.χ να μην μένω μόνη μου στο σπίτι όταν λείπει). Εγω θεωρώ ότι είναι ματαία οποιάδηποτε προσπάθεια και ότι η μόνη λύση είναι να αντιληφθεί το πρόβλημα του και να ζητήσει λύση απο κάποιον ειδικό.
    Θα ήθελα τη γνώμη σας και κυρίως αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα για το θέμα γιατί είμαι σε απόγνωση.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    22
    Μαριάννα,

    θα συμφωνήσω με τα λεγόμενά σου ότι η μόνη λύση είναι να ζητήσετε λύση απο ειδικό και συγκεκριμένα ψυχίατρο. Βέβαια αυτό προυποθέτει ότι εκείνος θα αναγνωρίσει το πρόβλημά του και θα το αποδεχτεί, πράγμα που πολλές φορές δεν συμβαίνει, δηλαδή αρκετά συχνά υπάρχει άρνηση παραδοχής.
    Δεν πιστεύω ότι μπορεί μόνος του να \"διορθωθεί\" όπως ισχιρίζεται, αρκεί εσύ να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις. Το πρόβλημα είναι δικό του, και ας μου επιτραπεί η έκφραση, μην το αφήσεις να ρίχνει το μπαλάκι σε εσένα.

  3. #3
    Θα συμφωνήσω με την mboumbou.

    Θέλει πολύ λεπτότητα να παραδεχτεί το πρόβλημά του και μποορεί να μην έχεις την υπομονή τήν την επιδεξιότητα να του το εξηγήσεις.

    Ίσως μία λύση θα ήταν να του προτείνεις να πάτε μαζί να δείτε έναν ψυχολόγο (καλύτερα να τον ονομάσεις σύμβουλο σχέσης), να συζητήσετε από κοινού τα προβλήματά σας. Έτσι αποφέυγεις να του τονίσεις ότι μόνο αυτός έχει το πρόβλημα πράγμα που θα τον οδηγούσε σε αμυντική στάση. Θα μπορούσες να του πεις \"ίσως κάνω και εγώ λάθη που σου δημιουργούν ανασφάλειες και ένας τρίτος θα μας βοηθούσε να καταλάβουμε τα λάθη και των δύο. Λογικά ο ψυχολόγος, θα ζητήσει να τον δει και χωριστά και εκέι η κατάσταση θα πάρει τον δρόμο της.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Απο τη στιγμή που δεν δημιουργείς εσύ προκλήσεις για να ζηλεύει...και ζηλεύει στηριζόμενος σε δικά του σενάρια τότε ή θα πρέπει αμέσως να μιλήστε με κάποιον ειδικό για να βάλει ο φίλος σου κάποιο φρένο στα σενάρια αυτά ή θα πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο να διακοπεί η σχέση αυτή.ʼν τώρα υποχωρήσεις και συμβιβαστείς με τη λύση που σου προτείνει....διόλου απίθανο αύριο να σου ζητήσει κάτι πιο ακραίο ακριβώς γιατί η πηγή δημιουργίας σεναρίων ζήλιας θα υπάρχει και θα αναπτύσεται όσο εσύ υποχωρείς.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    22
    Originally posted by LOGOPSYXOS
    Απο τη στιγμή που δεν δημιουργείς εσύ προκλήσεις για να ζηλεύει...και ζηλεύει στηριζόμενος σε δικά του σενάρια τότε ή θα πρέπει αμέσως να μιλήστε με κάποιον ειδικό για να βάλει ο φίλος σου κάποιο φρένο στα σενάρια αυτά ή θα πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο να διακοπεί η σχέση αυτή.ʼν τώρα υποχωρήσεις και συμβιβαστείς με τη λύση που σου προτείνει....διόλου απίθανο αύριο να σου ζητήσει κάτι πιο ακραίο ακριβώς γιατί η πηγή δημιουργίας σεναρίων ζήλιας θα υπάρχει και θα αναπτύσεται όσο εσύ υποχωρείς.
    δεν εχεις καταλάβει σωστά. Δεν είναι απλώς μιά σχέση, και αν δεν της αρέσει την τερματίζει, είναι παντρεμένοι, και αυτό κάνει τη διαφορά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    ΜΑΡΙΑΝΑ μου το όλο θέμα ξεκίνησε μετά τον γάμο τον τελευταίο χρόνο.......ή προυπήρχε?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    22
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,
    Όλγα μου το πρόβλημα προυπήρχε άλλα με το γάμο επιδεινώθηκε, πλέον είναι και αρκετα επιθετικός (λεκτικά πάντα).
    Το θέμα είναι ότι δεν δέχεται να πάμε σε οικογενειακό σύμβουλο αλλά ούτε και συμφωνεί να προχωρήσουμε σε διαδικασίες χωρισμού.
    Ειλικρινά είναι μια κατάσταση που δεν ξέρω πως να τη χειριστώ. Υπάρχουν αισθήματα και απο τις δυο πλευρές αλλά αντιλαμβάνομαι οτι μόνη λύση είναι η απομάκρυνση γιατί δεν μπορεί ο ίδιος να αποδεχθεί το πρόβλημα και εγώ δεν αντέχω άλλο.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    38
    καμμια φορά θεωρούμε κάποια πραγματα δεδομενα ακομα και οταν αυτα που θεωρουμε πραγματα στην ουσια ειναι σχέσεις ή ανθρωποι, μήπως μπορεις να συζητησεις με τον αντρα σου και να του εξηγησεις ολα αυτα που σε ενοχλουν, και οτι οσο και αν σε θεωρει εσενα ή τον γαμο σας δεδομένα δεν ειστε. Φανταζομαι βεβαια οτι τετοιες συζητησεις θα εχετε κάνει απειρες αλλα σε ακουγε πραγματικα; Μήπως να πηγαινες σε κάποιον ειδικο μόνη σου ωστε να σε βοηθησει να δεις την κατασταση πιο ξεκάθαρα. Ελπίζω να πάνε όλα καλα ειτε μεινετε μαζί ειτε τραβήξει ο καθενας τον δρομο του.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Μαριάννα μου σίγουρα το όλο θέμα δημιουργεί άσχημο κλίμα και είναι λογικό μπορώ να πω που σου έχει χαλάσει την ψυχική σου ισορροπία.:(:(

    Μιας και είναι απόλυτος όπως λες , τότε δεν θα ήταν άσχημο να του θέσεις τις δικές σου απόλυτες αποφάσεις για να επιλέξει στάση - με αναγκαστικό πλέον τρόπο μιας και θεωρεί μέχρι τώρα ιδιαίτερα χαλαρή και ανοικτή τη στάση σου από τα όσα αναφέρεις. Ανακοίνωσε λοιπόν φανερά πλέον να διαλέξει μεταξύ συμβούλου γάμου ή χωρισμού, χωρίς ενδιάμεσες επιλογές........ :(

    Αν δεις ότι πάλι προβαίνει σε υπεκφυγές πήγαινε μόνη σου στον σύμβουλο για να συζητήσεις το θέμα και πράξε ανάλογα........

    Όπως και να έχει πέραν τα όποια συναισθήματα που τρέφεις , αν η ζωή σου γίνεται βασανιστική με το σύντροφό σου , αυτό δεν είναι υγιής σχέση και ή πρέπει να θεραπευτεί.......ή πρέπει να τερματιστεί........
    ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ!:)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •