ΕΧΕΤΕ ΖΩΗ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: ΕΧΕΤΕ ΖΩΗ???

Voters
19. You may not vote on this poll
  • ΝΑΙ

    10 52.63%
  • ΟΧΙ

    9 47.37%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    139

    ΕΧΕΤΕ ΖΩΗ???

    ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΖΩΗ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    139
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    εσυ θα απαντησεις??
    Η απάντηση μου είναι ΟΧΙ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Εγω εχω ζωη. Μια φορα εχω πεθανει και εχω αναστηθει. Αυτο δεν προκειται να το επιτρεψω ξανα απο τον εαυτο μου. Τα παντα πρεπει και θελω να τα βλεπω θετικα. Υπαρχουν τοσα και τοσα που εχω να κανω και αυτο μου δινει ελπιδες, χαρα και θετικοτητα. Κανω ονειρα.. κανε και εσυ ονειρα Σοκολατοχρωμα! Μπορει να εχεις πληγωθει και να αιμοραγεις αλλα βρες την δυναμη που κρυβεις μεσα σου και απελευθερωσε την, νιωσε την και εκμεταλευσου την. Ποτε να μην κοιτας πισω παρα μονο αν θες να διορθωσεις καποια λαθη σου. Να κοιτας παντα μπροστα με χαμογελο γιατι η ζωη ειναι περιπετεια και γνωση. Μην φοβασαι το μελλον. Νιωσε και ζησε το τωρα. Δημιουργησε την καθε στιγμη με τον δικο σου τροπο. Οσο αλλαζουμε σκεπτικο τοσο αλλαζει και ο κοσμος μας. Το μελλον το φτιαχνουμε εμεις.. ακομα και αν υπαρχουν πραγματα που μας κρατανε πισω βαλε την δικη σου πινελια και ομορφηνε τον κοσμο σου! ;)

    ΥΓ : Οτιδηποτε συμβαινει ειναι για καλο! Δειξε ποσο δυνατος εισαι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Πότε δεν κατάλαβα αυτή την φράση...Τι σημαίνει βρες ζωή? Ή δεν έχεις ζωή? Απο την στιγμή που κάνω πράγματα που μ'αρέσουν ακόμα και αν αυτά δεν περιλαμβάνουν άλλους ανθρώπους δεν έχω ζωή? Ή αν δεν κάνω αυτο που κάνει η πλειοψηφία δεν έχω ζωή? Αν δεν πηγαίνω εξω σε clubs και bars ή αν δεν έχω φίλους για τον Α, Χ, Ψ, Ω λόγο δεν έχω ζωή? Και ποιός τελοσπάντων είναι αυτός που είναι αρμόδιος να μου πεί αν έχω ή δεν έχω ζωή? Εγώ πιστεύω οτι έχω ζωή, απλά οχι αυτήν που έχεις εσύ στο μυαλό σου. :)
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Η ζωή μου είναι η μικρή μου Λίλιθ και η Γιόγκα! :) λιτή και απέριττη :Ρ Προς το παρόν αυταααα..... εμμ και ένα μικρό μπέρδεμα το έπαθα σήμερα..! Αλλά όλα για καλό δεν είναι?
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    τι ειναι ζωη ? αν το δουμε το θεμα απο την επιστημονικη του πλευρα, οτιδηποτε που εξελισεται ή μπορει να εξελιχθει. οτιδηποτε τρεφεται, παραγει ενεργεια για να λειτουργησει. οτιδηποτε παρουσιαζει εστω και την απειροελαχιστη κινητικοτητα. οποτε ολοι οσοι αναπνεουμε, τρωμε, χεζουμε, πινουμε, κατουραμε, δυστυχως ειμαστε ζωντανοι.

    ζωντανοι ομως συμφωνα με τα δεδομενα της κενονιας μαλλον οχι και τοσο. ειδικα αυτοι που δε κυκλοφορανε σε καθημερινη βαση. το συνδρομο χικικομορι δυστυχως κατεφθασε και στη χωρα μας, δε ξερω ποσες περιπτωσεις υπαρχουν, δε ξερω καν αν ειναι κανεις εδω στο φορουμ ετσι, εγω παντως ανηκω σιγουρα!

    οποτε με τα δεδομενα της κενονιας σημερα λεπον, οχι δεν εχω ουτε εγω ζωουλα.
    Last edited by Aeon; 28-07-2019 at 15:23.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    τι ειναι ζωη ? αν το δουμε το θεμα απο την επιστημονικη του πλευρα, οτιδηποτε που εξελισεται ή μπορει να εξελιχθει. οτιδηποτε τρεφεται, παραγει ενεργεια για να λειτουργησει. οτιδηποτε παρουσιαζει εστω και την απειροελαχιστη κινητικοτητα. οποτε ολοι οσοι αναπνεουμε, τρωμε, χεζουμε, πινουμε, κατουραμε, δυστυχως ειμαστε ζωντανοι.

    ζωντανοι ομως συμφωνα με τα δεδομενα της κενονιας μαλλον οχι και τοσο. ειδικα αυτοι που δε κυκλοφορανε σε καθημερινη βαση. το συνδρομο χικικομορι δυστυχως κατεφθασε και στη χωρα μας, δε ξερω ποσες περιπτωσεις υπαρχουν, δε ξερω καν αν ειναι κανεις εδω στο φορουμ ετσι, εγω παντως ανηκω σιγουρα!

    οποτε με τα δεδομενα της κενονιας σημερα λεπον, οχι δεν εχω ουτε εγω ζωουλα.
    Αμα δεν έβγαινα για την σχολή θα μπορούσα άνετα να χαρακτηριστώ χικικομορι. By the way πρώτη φορά το ακούω! Δεν ήξερα οτι υπάρχει λέξη και γι'αυτό.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    43
    οχι αυτή που θα ήθελα .......

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by PostMortem View Post
    Αμα δεν έβγαινα για την σχολή θα μπορούσα άνετα να χαρακτηριστώ χικικομορι. By the way πρώτη φορά το ακούω! Δεν ήξερα οτι υπάρχει λέξη και γι'αυτό.
    ειναι ιαπωνικα. στα αγγλικα μεταφραζεται καλυτερα μαλλον ως social withdrawal, αν κι εγω προτιμω το social suicide. προσωπικα το βλεπω σαν επιλογη, οταν το περιβαλλον εκει εξω δεν εχει να σου προσφερει τιποτα, ή τουλαχιστον ετσι νιωθεις. βεβαια αλλοι πιστευουν οτι αυτη η επιλογη οφειλεται σε ψυχολογικους παραγοντες οπως η καταθλιψη, σχιζοφρενεια, αγοραφοβια, κοινωνικη φοβια κλπ. εμενα παντως δωσμου ενα λογο να κυκλοφοραω συχνοτερα και θα το κανω, οσο κι αν εχω σιχαθει τη καθημερινη ζωη με το πηγαινελα στην Αθηνα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    δεν εχω πια ζωη......

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αμα το σκεφτουμε απ'την αντιθετη παντως, ουτε αυτοι που τρεχουν ολη μερα και δε προλαβαινουν να φροντισουν καν τον εαυτο τους, εχουν ζωη. δε ξερω τι ειναι προτιμοτερο, να σκοτωνεσαι ολη μερα για λεφτα κανωντας ουσιαστικα κατι για τα ματια του κοσμου ή να μη κανεις τιποτα και να λενε ολοι οτι δεν εχεις ζωη επειδη δεν εισαι σαν αυτους ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    139
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Εγω εχω ζωη. Μια φορα εχω πεθανει και εχω αναστηθει. Αυτο δεν προκειται να το επιτρεψω ξανα απο τον εαυτο μου. Τα παντα πρεπει και θελω να τα βλεπω θετικα. Υπαρχουν τοσα και τοσα που εχω να κανω και αυτο μου δινει ελπιδες, χαρα και θετικοτητα. Κανω ονειρα.. κανε και εσυ ονειρα Σοκολατοχρωμα! Μπορει να εχεις πληγωθει και να αιμοραγεις αλλα βρες την δυναμη που κρυβεις μεσα σου και απελευθερωσε την, νιωσε την και εκμεταλευσου την. Ποτε να μην κοιτας πισω παρα μονο αν θες να διορθωσεις καποια λαθη σου. Να κοιτας παντα μπροστα με χαμογελο γιατι η ζωη ειναι περιπετεια και γνωση. Μην φοβασαι το μελλον. Νιωσε και ζησε το τωρα. Δημιουργησε την καθε στιγμη με τον δικο σου τροπο. Οσο αλλαζουμε σκεπτικο τοσο αλλαζει και ο κοσμος μας. Το μελλον το φτιαχνουμε εμεις.. ακομα και αν υπαρχουν πραγματα που μας κρατανε πισω βαλε την δικη σου πινελια και ομορφηνε τον κοσμο σου! ;)

    ΥΓ : Οτιδηποτε συμβαινει ειναι για καλο! Δειξε ποσο δυνατος εισαι...
    Εντάξει με έπεισες θα σε ψηφίσω!!! πες μου κατεβαίνεις υποψήφια να μεταφέρω τα εκλογικά μου δικαιώματα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by sokolatoxrwma View Post
    Η απάντηση μου είναι ΟΧΙ.
    οχι δεν απαντας η οχι δεν εχεις.......ε?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    139
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    τι ειναι ζωη ? αν το δουμε το θεμα απο την επιστημονικη του πλευρα, οτιδηποτε που εξελισεται ή μπορει να εξελιχθει. οτιδηποτε τρεφεται, παραγει ενεργεια για να λειτουργησει. οτιδηποτε παρουσιαζει εστω και την απειροελαχιστη κινητικοτητα. οποτε ολοι οσοι αναπνεουμε, τρωμε, χεζουμε, πινουμε, κατουραμε, δυστυχως ειμαστε ζωντανοι.

    ζωντανοι ομως συμφωνα με τα δεδομενα της κενονιας μαλλον οχι και τοσο. ειδικα αυτοι που δε κυκλοφορανε σε καθημερινη βαση. το συνδρομο χικικομορι δυστυχως κατεφθασε και στη χωρα μας, δε ξερω ποσες περιπτωσεις υπαρχουν, δε ξερω καν αν ειναι κανεις εδω στο φορουμ ετσι, εγω παντως ανηκω σιγουρα!

    οποτε με τα δεδομενα της κενονιας σημερα λεπον, οχι δεν εχω ουτε εγω ζωουλα.
    Εγώ πάλι με τα δεδομένα της κενονιας που λές εχω ζωη, δεν είμαι ολη μερα κλεισμένος στο σπίτι αν και το ειχα κανει και αυτο πριν καποια χρόνια με κατασροφικα αποτελέσματα αφου η αποκοινωνικοποίηση είναι ίσως χειρότερη και απο τη φυλάκιση που εκει εχεις και συγκρατούμενους και ισοσυδαμεί μαλλον με την απομονωση σε ένα κελι φυλακής, εισαι σαν ενα ζώο μέσα σε ένα κλουβι και κακά τα ψέματα είναι επιλογή σου! και θέμα τροπου σκέψης, ξέρω πως είναι να τα βλεπεις όλα μαυρα και είναι τραγικό, καλως η κακώς σαν ζωα πρεπει να συναναστρεφόμαστε με αλλα ζωα του ειδους μας για να νιώθουμε καλα. Αυτο που παιρνάς οφείλεται στις δικές σου επιλογές και στο πολύ αμεσο περιβάλλον σου και οχι στα δεδομένα της κοινωνίας... δεν σε αναγκάζει κανεις να ζησεις σύμφωνα με αυτά.
    Ακόμα και ετσι ομως δεν θεωρώ οτι εχω ζωή με την εννοια του ότι δεν κανω κάτι που να με γεμίζει που να με ξυπναει το πρωΐ με όρεξη για την υπόλοιπη μέρα.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ο καθενας ειναι τοσο διαφορετικος που θα ηταν σφαλμα να μιλησουμε με σιγουρια δημιουργωντας συγκεκριμενα προτυπα. ας πουμε το κλεισιμο στο σπιτι γενικα μπορει να οφειλεται σε πολλους παραγοντες, ενας απο αυτους τους παραγοντες λοιπον μπορει να ειναι κι ο ψυχολογικος κι απο κει αναλυωντας τη ψυχουλα και τα προβληματα που μπορει να αποκτησει καταληγουμε σε καμποσα (εγραψα παραπανω ορισμενα, η καταθλιψη ειναι ενα).

    το περιβαλλον για μενα επηρεαζει αμεσα και ευθυνεται για ΟΛΑ, ακομα κι αν δεν εχουμε προβλημα ψυχολογικο, παλι ενα μη φιλικο περιβαλλον μας αναγκαζει να μη κυκλοφοραμε τοσο, αρα τελικα θα το αποκτησουμε το προβλημα. κι εδω που ζω πχ εχει τοση φασαρια και καυσαεριο που πολλες φορες το σκεφτομαι για να παω απλα και μεχρι το περιπτερο.

    οποτε η επιλογη ειναι μεν δικια μας, αλλα το περιβαλλον και αλλοι παραγοντες ειναι που μας οδηγουν σ'αυτη.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έχετε αγάπη μέσα σας?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 22-09-2011, 01:59
  2. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 01:37
  3. εχετε σκεφτει ποτε...
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2009, 12:23
  4. Ποιό κινητό έχετε?
    By Winston_man in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 11
    Last Post: 22-09-2009, 15:52
  5. ΠΟΣΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΕΧΕΤΕ?
    By vstrap in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 22-06-2009, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •