ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΥΜΕΠΡΙΦΟΡΑ ΛΟΓΩ ΑΛΚΟΟΛ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    161

    ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΥΜΕΠΡΙΦΟΡΑ ΛΟΓΩ ΑΛΚΟΟΛ

    Καλησπέρα...Νεό μέλος εδώ και ο λόγος που γράφτηκα ήταν να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας....Θα προσπαθήσω να τα γράψω οσο το δυνατό πιο περιληπτικά γίνεται....Ξεκίνησα να πίνω αλκοόλ για να χαλαρώνω, να ξεχνιέμαι και να κοιμάμαι πιο εύκολα....Δεν μιλάω για τις τρελλές ποσότητες, αλλά άνετα έπινα 1μισι λίτρο κρασί μόνη μου...κατά βάση δλδ κρασί.....Παράλληλα βρισκόμουν -και ακόμη βρίσκομαι_ σε σχέση(1 έτους) με ένα παιδί με το οποίο νιώθω απίστευτα ερωτευμένη....είμαι καλά μαζί του και είναι όλα όσα θέλω από κάποιον...Αυτό το αναφέρω διότι παίζει ρόλο στα υπόλοιπα....Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν 7 μήνες, όπου εκείνος μου έκανε δώρο ένα απίστευτο 3ημερο στο βουνό...όλα ιδανικά και για πρώτη φορά οι δυο μας διακοπες....Η μέρα κυλούσε απλά υπέροχα ώσπου το βράδυ πήγαμε για φαγητό-κρασί....εκεί ήπια αρκετά....Το βράδυ, γυρίσαμε σπίτι-όλα ιδανικά-τζάκι-αγκαλιές- και εγώ να αρχίζω να τον βρίζω, να τον χτυπάω άσχημα, να μιλάω όπως δεν μιλάω ποτέ στη ζωή μου, να βρίζω σαν την χειρότερη π@@@@ την πρώην του, να του λέω πόσο άσχημα περνάω μαζί του εκεί, πως είναια αδερφή ,πως τον σιχαίνομαι....-χωρίς και το τονίζω εκείνος να μου χει φερθεί ποτέ άσχημα- και πως θέλω να σηκωθούμε να φύγουμε!!!!!!!!!!!!! Και το χειρότερο??? το επόμενο πρωί δεν θυμόμουν τίποτα!!!!!! όλη αυτή η παράνοια όπως μου πε ο φίλος μου κράτησε επί 4 ώρες με μενα να ουρλιάζω και εκείνος να μη ξέρει πως να με συννεφέρει!! !!!τίποτα όμως! ξύπνησα μεσ τη τρελλή χαρα! αυτό από τότε έχει συμβεί άλλες 5 φορές....έχω φτάσει σε σημείο να τον χτυπήσω πολύ άσχημα και ειλικρινά δεν θυμάμαι τίποτα.....έχει φτάσει στο σημείο να με μαγνητοσκοπήσει και να με βλέπω στο βίντεο και να ντρέπομαι! οικτρα! και ακόμα και σήμερα ντρέπομαι για όσα κάνω χωρίς να καταλαβαίνω.....Θέλω να πω πως γενικότερα και παλαιώτερα έπινα αλλά με αποτέλεσμα να μαι χαχα χουχα ή στην χειρότερη να με πιάνει υπνηλία.....πέρα από αυτό παίζει να με πιάσει και χωρίς να πιω πολύ.....εννοόντας 4-5 ποτήρια κρασί και έχοντας φάει καλά.....δεν ξέρω πού μπορεί να οφείλεται όλη αυτή η συμπεριφορά μου...και με τρομάζει πως μπορεί καμιά φορά να του κάνω κακό χωρίς να το θυμάμαι καν! να σημειώσω επίσης πως αυτή μου η συμπεριφορά με πιάνει μονάχα μαζί του....δεν με έχει πιάσει ποτέ με κανέναν άλλον φίλο ή σχέση μου.....

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Heaven
    Posts
    45
    Για μενα καλη μου χρειαζεσαι βοηθεια απο ειδικο.... Πρεπει να κοψεις το ποτο οπωσδηποτε.... Και σου βγαινει σε αυτον γιατι νιωθεις συναισθηματα γι αυτον.. τον νιωθεις ανετα και ξεσπας την επιθετικοτητα του ποτου σε καποιον που νιωθεις ανετα και υποσυνηδητα πιστευεις οτι θα τα ανεχεται επειδη σε αγαπαει....Δεν ειναι ετσι ομως... Προσεχε μην κανει μπαμ.... Τα τραβηξα και εγω αυτα απο σχεση μου. Βεβαια οχι απο αλκοολ αλλα απο χασις...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    161
    απλά να διευκρινίσω πως δεν είμαι αλκοολική....δεν πίνω σε καθημερινή βάση.......αυτό με τρομάζει είναι πως μπορεί να πιω , να μείνω πως είμαι μες στη τρελλή χαρά, να ξυπνήσω το πρωί μια χαρά, να μην έχω καν πονοκέφαλο, και να μου δείξει ο φίλος μου βιντεάκια από την προηγούμενη νύχτα(έχει καταφύγει στο να με μαγνητοσκοπεί για να καταλάβω τη διάσταση του προβλήματος) όπου τον χτυπόυσα, τον έβριζα, έσπαγα πράγματα.......και να μην θυμάμαι το ελάχιστο! να χω μείνει στο ότι πέρασα θεικά το προηγούμενο βράδυ......εν τω μεταξύ όσο πιο απαθής είναι εκείνος...( να μην με ακουμπάει, να μην μιλάει, να μη μου λέει να σταματήσω, απλά να πέφτει για ύπνο μπας και ηρεμήσω), τόσο εγώ τσιτώνω και βρίζω και τον χτυπάω......απλά αναρωτιέμαι γιατί σε εκείνον.....γιατί δεν μου χει ξανασυμβεί, γιατί όταν με πιάνει η τρέλλα να βρίζω αυτόν και όχι γενικά......γιατί να χρησιμοπιοιώ χαρακτηρισμούς του στυλ.." σε σιχαίνομαι, είσαι αδερφή, θέλω να ξεκουμπιστώ από το γαμ....τό μας...)......τι μπορεί να κρύβεται πίσω από αυτή τη συμπεριφορά απέναντί του? τονίζω πως μου φέρεται πολύ καλά και ουδέποτε μου χει φερθεί κάπως για να πω πως του φέρομαι έτσι "υποσεινύδητα" σαν μορφή τιμωρίας.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καθε ποτε πινεις εριανα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    το να μην πιεις μια μερα, δεν λεει κατι.
    αν δεν εισαι εθισμενος απο το αλκοολ, δεν εχεις κανενα προβλημα ουτε αν δεν πιεις για μηνες...
    η επιθετικοτητα και η αμνησια ειναι πολυ ενδεικτικα.
    εγω θα ελεγα να συζητησεις με εναν ειδικο αν ειναι θεμα η δεν ειναι.
    οταν ανεφερες το 1.5 λιτρο κρασι σαν οχι και ιδιαιτερη ποσοτητα, εγω τρομαξα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    161
    Quote Originally Posted by dora-agxos View Post
    καθε ποτε πινεις εριανα?
    χμ....μπορεί να πιω 4 φορές τη βδομάδα από 1-2 ποτηράκια κρασί μαζί με το βραδινό φαγητό......μπορεί να μην πιω και καθόλου επί μια βδομάδα....η ποσότητα εξαρτάται από την ψυχολογία μου....αν πχ μαλώσω με τον φίλο μου ή νιώσω άγχος μπορεί να πιώ μόνη μου σπίτι 1 λίτρο κρασί....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το να μην πιεις μια μερα, δεν λεει κατι.
    αν δεν εισαι εθισμενος απο το αλκοολ, δεν εχεις κανενα προβλημα ουτε αν δεν πιεις για μηνες...
    η επιθετικοτητα και η αμνησια ειναι πολυ ενδεικτικα.
    εγω θα ελεγα να συζητησεις με εναν ειδικο αν ειναι θεμα η δεν ειναι.
    οταν ανεφερες το 1.5 λιτρο κρασι σαν οχι και ιδιαιτερη ποσοτητα, εγω τρομαξα...
    ελα μωρε τι ειναι ενα μπουκαλακι νομιζεις??οκ οχι σε καθημερινη βαση αλλα σε ενα τσακιρ κεφι η α-κεφι το τσακιζεις ανετοτατα.. :D

  8. #8
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το να μην πιεις μια μερα, δεν λεει κατι.
    αν δεν εισαι εθισμενος απο το αλκοολ, δεν εχεις κανενα προβλημα ουτε αν δεν πιεις για μηνες...
    η επιθετικοτητα και η αμνησια ειναι πολυ ενδεικτικα.
    εγω θα ελεγα να συζητησεις με εναν ειδικο αν ειναι θεμα η δεν ειναι.
    οταν ανεφερες το 1.5 λιτρο κρασι σαν οχι και ιδιαιτερη ποσοτητα, εγω τρομαξα...

    λολλλλ...μεχρι και γω τρόμαξα...!

    ερ...αυτά που λες δεν δικαιολογούν έναν άνθρωπο που πίνει σπάνια, όπως επίσης ένας άνθρωπος που πίνει σπάνια ζαλίζεται και με δυο ποτήρια κρασί.
    Εκτός από αλκοολ πίνεις τίποτε άλλο? Εννοώ φάρμακα γενικότερα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    161
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το να μην πιεις μια μερα, δεν λεει κατι.
    αν δεν εισαι εθισμενος απο το αλκοολ, δεν εχεις κανενα προβλημα ουτε αν δεν πιεις για μηνες...
    η επιθετικοτητα και η αμνησια ειναι πολυ ενδεικτικα.
    εγω θα ελεγα να συζητησεις με εναν ειδικο αν ειναι θεμα η δεν ειναι.
    οταν ανεφερες το 1.5 λιτρο κρασι σαν οχι και ιδιαιτερη ποσοτητα, εγω τρομαξα...
    ενδεικτικά του αλκοολισμού???? απλά με προβληματίζει και το γιατί αυτή η τραγική συμπεριφορά μου βγαίνει μονάχα απέναντί του.....και γιατί χρησιμοποιώ τους συγκεκριμένους χαρακτηρισμούς απέναντί του......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    161
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    λολλλλ...μεχρι και γω τρόμαξα...!

    ερ...αυτά που λες δεν δικαιολογούν έναν άνθρωπο που πίνει σπάνια, όπως επίσης ένας άνθρωπος που πίνει σπάνια ζαλίζεται και με δυο ποτήρια κρασί.
    Εκτός από αλκοολ πίνεις τίποτε άλλο? Εννοώ φάρμακα γενικότερα.
    όχι...τίποτα....σπάνια δεν θα λεγα πως πίνω...μα όχι και σε καθημερινή βάση....και όχι σε φάση"αχ! το χω ανάγκη τρελλη να πιω"

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by erianna View Post
    χμ....μπορεί να πιω 4 φορές τη βδομάδα από 1-2 ποτηράκια κρασί μαζί με το βραδινό φαγητό......μπορεί να μην πιω και καθόλου επί μια βδομάδα....η ποσότητα εξαρτάται από την ψυχολογία μου....αν πχ μαλώσω με τον φίλο μου ή νιώσω άγχος μπορεί να πιώ μόνη μου σπίτι 1 λίτρο κρασί....
    ενταξει εισαι ψιλο ορεστης μακρης..βασικα κ εγω πινω σε καταστασεις αγχους αλλα τετοια κατασταση δεν μου εχει δημιουργηθει..περιεργο παντως.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Άσχετο, λικέρ από κράνια έχετε δοκιμάσει? Είναι τέλειο :)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by erianna View Post
    ενδεικτικά του αλκοολισμού???? απλά με προβληματίζει και το γιατί αυτή η τραγική συμπεριφορά μου βγαίνει μονάχα απέναντί του.....και γιατί χρησιμοποιώ τους συγκεκριμένους χαρακτηρισμούς απέναντί του......
    ναι, αυτο εννοω...
    ψαξτο λιγο πιο σοβαρα με καποιον ειδικο.
    δεν νομιζω το σημαντικο να ειναι αυτο που αναρωτιεσαι.
    σημαντικο ειναι το ανεξελεγκτο, το επιθετικο και η αμνησια..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by erianna View Post
    όχι...τίποτα....σπάνια δεν θα λεγα πως πίνω...μα όχι και σε καθημερινή βάση....και όχι σε φάση"αχ! το χω ανάγκη τρελλη να πιω"
    θα μπορουσες να μην πιεις 2 μηνες χωρις να εχεις προβλημα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    161
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, αυτο εννοω...
    ψαξτο λιγο πιο σοβαρα με καποιον ειδικο.
    δεν νομιζω το σημαντικο να ειναι αυτο που αναρωτιεσαι.
    σημαντικο ειναι το ανεξελεγκτο, το επιθετικο και η αμνησια..
    εννοείται πως με προβληματίζει και το ανεξέλεγκτο-επιθετικό-αμνησία αλλά και το ότι όλα αυτά μου βγαίνουν σε εκείνον.....και πιο παλιά έπινα μα δεν έχω φερθεί ποτέ σε κανέναν έτσι (ούτε να χειροδικήσω όυτε να βρίσω)......σε ειδικό το χω στο μυαλό μου να πάω....ο φίλος μου ωστόσο θεωρεί πως καλό θα ταν να πάμε μαζί γιατί πιστεύει πως για όλη μου τη συμπεριφορά ίσως φταίει και εκείνος...ποια η γνώμη σου?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος λόγω μη επαγγελματικής αποκατάστασης
    By s83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-07-2010, 08:44
  2. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
    By konMak in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 14-07-2010, 23:38
  3. Επιθετική συμπεριφορά
    By unlucky in forum Κακοποίηση
    Replies: 11
    Last Post: 07-01-2010, 21:36
  4. καθυστερηση..λογω αγχους???
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2009, 00:09
  5. επιθετικη συμπεριφορα ενος 5χρονου
    By gouvernetos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 19
    Last Post: 06-09-2009, 18:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •