Αγάπη ή απωθημένο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    5

    Αγάπη ή απωθημένο;

    Γεια σας… Είμαι καινούρια εδώ και ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα μου

    Είναι μια ιστορία αρκετών χρόνων που με έχει πάρει αρκετά πίσω από τα ερωτικά μου και γενικά από την προσωπική μου ζωή. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες θα ήθελα να επικεντρωθώ σε αυτό που συμβαίνει τώρα. Γνώρισα μια κοπέλα πριν 5 χρόνια υπήρχαν περισσότερα συναισθήματα από αυτήν χωρίς να δίνω την ιδιαίτερη σημασία, με τον καιρό τις στιγμές και με τα χρόνια είχα νιώσει συναισθήματα είχαμε τις στιγμές μας χωρίς να υπάρξει το ερωτικό στοιχείο, δεν την είχα κοροϊδέψει απλά ήμουνα πάρα πολύ μπερδεμένη μέσα μου (να σημειώσουμε ότι αυτή δήλωσε στους γονείς της για τις σεξουαλικές τις προτιμήσεις).

    Είχε φύγει αργότερα για master στο εξωτερικό και κατάλαβα πόσα συναισθήματα είχα νιώσει μέσα μου γι’ αυτήν. Αυτή μου έλεγε αν ένιωθες πραγματικά συναισθήματα για μένα έλα μαζί μου εξωτερικό, εγώ φυσικά για τέτοια κίνηση ήμουνα πολύ μπερδεμένη μέσα μου και φυσικά ίσως να έκανα ένα εντελώς αποτυχημένο βήμα. Μείναμε μέχρι εκεί και έφτασε μια στιγμή μια ημέρα που μου είχε εξομολογηθεί ότι θα έφευγε και ότι θα προχωρήσει στην ζωή της εγώ τρελάθηκα δεν ήξερα τι θα έκανα, αλλά με τον καιρό άρχισα και το χώνευα ότι πλέον δεν θα επέστρεφε… Είχαμε τις επαφές μας ερχόταν στις γιορτές και βρισκόμασταν μου έλεγε ότι για μένα ερχότανε, αλλά δεν ήτανε όπως παλιά, αυτή προχώρησε με άλλες γυναίκες ενώ εγώ έκανα και αποτυχημένες σχέσεις με άντρες μιλούσα και με κοπέλες απλά δεν έβγαζε πουθενά..

    Αν και μου είχε δηλώσει πως δεν θα ξαναερχότανε πλέον στην χώρα της διότι εργάστηκε εξωτερικό μια καλή ημέρα μου δήλωσε ότι επιστρέφει στην χώρα της. Ήτανε όλα ανεξήγητα το πως ένιωσα ήμουνα πανευτυχής και έλεγα ότι πλέον θα έκανα μια καινούρια αρχή μαζί της και όπου έβγαζε. Είχαμε βγει όπως παλιά απλά και εγώ με τον χαρακτήρα μου και τα λάθη που είχα κάνει της είχα δείξει ανασφάλεια ότι δεν ήμουνα τελείως άνετη που ήμουνα μαζί της διότι είχανε τύχει κάποιες περιπτώσεις μέσο τρίτων ατόμων (αδερφή μου και κολλητή μου ) πράγμα που θέλανε το καλό μου γιατί πίστευαν ότι θα μπορούσα να πληγωθώ.

    Μετά από αυτό με απέφευγε μιλούσαμε κανονικά απλά χωρίς να έχουμε πλέον τις επαφές μας. Αυτό με έτρωγε, με πονούσε ήθελα να φτιάξω τελείως τα πράγματα μεταξύ μας να την κάνω να νιώσει άνετα μαζί μου και να ξεκινούσαμε μια καινούρια αρχή και όπου έβγαινε αυτό. Αυτή δεν μου έδωσε την ευκαιρία για να νιώσω άνετα μαζί της το μόνο πράγμα που είχε κάνει ήτανε να φύγει. Πριν λίγους μήνες την είχα δει σε μαγαζί να σημειώσω πως έχει και σχέση τώρα, ήμουνα απέναντι της και με κοιτούσε όλη την βραδιά, ήθελα να πάω να την αρπάξω να την αγκαλιάσω με τον τρόπο που κοιτούσε, είχα και την δύναμη και πήγα και της μίλησα κιόλας.

    Τώρα το αποτέλεσμα; Να ζούμε στην ίδια πόλη να μιλάμε σχεδόν σπάνια, το κάνω για μένα, αν και κάποιες φορές έχω ξεσπάσματα και θέλω να της μιλάω, ούτε αυτή δεν λέει να με βγάλει από την ζωή της γιατί είπαμε πολλές φορές στην ζωή μας να μην ξαναμιλήσουμε και πάντα γίνεται το αντίθετο.. Φυσικά ασχολούμαι με διάφορα ενδιαφέροντα απλά αυτή έμεινε μέσα μου και δεν λέει να φύγει, και γνωριμίες κάνω απλά δεν μπορώ να κρατήσω ανθρώπους εύκολα στην ζωή μου γιατί το μυαλό μου κόλλησε.

    Τώρα έχει σχέση και όπως μου λέει από αυτήν βρήκε την ασφάλεια, και ό,τι άλλο μπορεί να προσφέρει μια ερωτική σχέση, ενώ εγώ δεν μπορούσα να την δώσω αυτή την ασφάλεια. Της είπα πως αντί να βοηθήσεις την κατάσταση έφυγες από την ζωή μου και ότι τίποτα δεν δίνεται έτοιμο στο πιάτο χωρίς να έχω την απάντηση της τι να έλεγε άλλωστε έχει και σχέση. Τώρα πλέον αποφάσισα να μην ξαναμπώ στην ζωή της ούτε να την ξαναπάρω για κανένα λόγο δεν ανέχομαι να πληγώνω άλλο τον εαυτό μου. Εσείς τι προτείνετε;

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by BrokenChord View Post
    ...Τώρα έχει σχέση και όπως μου λέει από αυτήν βρήκε την ασφάλεια, και ό,τι άλλο μπορεί να προσφέρει μια ερωτική σχέση, ενώ εγώ δεν μπορούσα να την δώσω αυτή την ασφάλεια. Της είπα πως αντί να βοηθήσεις την κατάσταση έφυγες από την ζωή μου και ότι τίποτα δεν δίνεται έτοιμο στο πιάτο χωρίς να έχω την απάντηση της τι να έλεγε άλλωστε έχει και σχέση. Τώρα πλέον αποφάσισα να μην ξαναμπώ στην ζωή της ούτε να την ξαναπάρω για κανένα λόγο δεν ανέχομαι να πληγώνω άλλο τον εαυτό μου. Εσείς τι προτείνετε;

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Γειά σου, προσωπικά σου προτείνω να προχωρήσεις, όπως πολύ καλά το είπες και μόνη σου.
    Δες το σαν μονόδρομο.
    Η απώλεια βέβαια αν έγινε εμμονή, γιατί παθιάστηκες, αναζήτησε τις αιτίες της, για να καταφέρεις
    έτσι να ξεπεράσεις τις ανασφάλειές σου, που στην παρούσα φάση δεν ισχύουν.

  3. #3
    ...μπρόκεν να σε ρωτήσω κάτι?
    Εσύ είσαι σίγουρη πως τη θες ερωτικά στη ζωή σου και με στόχο να κάνετε σχέση, ή σε πείραξε εγωιστικά που προχώρησε?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    5
    ----------
    Last edited by BrokenChord; 09-02-2012 at 17:54.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    5
    ----------

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Γειά σου, προσωπικά σου προτείνω να προχωρήσεις, όπως πολύ καλά το είπες και μόνη σου.
    Δες το σαν μονόδρομο.
    Η απώλεια βέβαια αν έγινε εμμονή, γιατί παθιάστηκες, αναζήτησε τις αιτίες της, για να καταφέρεις
    έτσι να ξεπεράσεις τις ανασφάλειές σου, που στην παρούσα φάση δεν ισχύουν.
    Μαρκέλα πλέων είμαι αρκετά συνειδητοποιημένη με τα θέλω μου γιατί την κοπέλα την γνώρισα σε πολύ μικρή ηλικία, έψαξα σε πολύ μεγάλο βαθμό τις αιτίες για να βρώ ποια είμαι και που πατάω...αυτή όμως κολλημένη ό,τι δεν μπορώ να της δίνω την ασφάλεια που θέλει, όταν την ρώτησα αν μαζί μου δεν θα πληρούσα όλα τα βασικά για μια κανονική σχέση...τέσπα εγώ πλέων το μόνο που θέλω είναι να ξεκολλήσω από αυτή την αρρωστημένη ιστορία γιατί μου κόλλησε στο μυαλό. Και να είναι ευτυχισμένη η όχι αυτό πλέων δεν με αφορά.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...μπρόκεν να σε ρωτήσω κάτι?
    Εσύ είσαι σίγουρη πως τη θες ερωτικά στη ζωή σου και με στόχο να κάνετε σχέση, ή σε πείραξε εγωιστικά που προχώρησε?
    Θεοφανία η αλήθεια ένιωσα πολλά συναισθήματα, διότι εκεί που ήμουνα στην ζωή της είχε φύγει τελείως ξαφνικά από την ζωή μου χωρίς να με βοηθήσει συναισθηματικά και να καταλάβει τι ακριβώς νιώθω ήμουν τελείως μπερδεμένη μέσα μου, εγώ ποτέ μου για κανένα λόγο δεν έφυγα από την ζωή της απλά δεν άφηνα και πολλά περιθώρια για σχέση ιδίος όταν ήτανε εξωτερικό. Αυτή από όσο έχω καταλάβει για να μην πληγώνει πλέων άλλο τον εαυτό της ήθελε να φύγει. Εγώ φυσικά μέσα από αυτά τα χρόνια δεν την είχα ξεχάσει, κάθε γιορτές που ερχότανε πίσω με θυμόταν και μου έλεγε ό,τι και για μένα ερχότανε. Βρισκόμασταν και ενώ ήταν σε σχέση, δεν σεβόμουν ούτε καν αν είχε σχέση ήθελα απλά να την έβλεπα, και το ίδιο έκανε και αυτή. Απλά αυτό που με τρώει πλέων είναι το τώρα, και η αλήθεια ναι παθιάστηκα γιατί για μένα έμεινε ως ενας ανεκπλήρωτος έρωτας, όσο πιστεύω και γι'αυτήν απλά όχι στον βαθμό τον δικό μου.

Similar Threads

  1. σύμπτωση, συγχρονικότητα ή απωθημένο?
    By dreamer in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 21-12-2009, 13:22
  2. αγαπη
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 17-05-2009, 00:57
  3. Αγάπη
    By Arsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 91
    Last Post: 30-04-2009, 20:41
  4. Αγάπη μου....
    By heaven in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 13-10-2006, 02:44
  5. Αγάπη
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 17-02-2006, 21:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •