ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ 'Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?????ΒΟΗΘΕΙΑ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1

    Exclamation ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ 'Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?????ΒΟΗΘΕΙΑ!

    Καλημερα σε ολους και καλό μηνα!!!
    Ειμαι καινοθρια στο forum αλλα παρακολουθω εδω και καιρο τις συζητησεις σας και η αληθεια ειναι πως με βοηθησαν αρκετα...καποιες φορες...
    Το προβλημα μου ξεκινησε τον Μαρτιο του 2011
    Απο τον Αυγουστο του 2010 μεχρι και τον Φεβρουαριο του 2011 περασα ενα διαστημα εντονου αγχους,στρες,σταναχωριας λογω επαγγελματικων θεματατων,αγωνιας και κουρασης..Ολο αυτο το διαστημα ειχα καποια ριγη το βραδυ οταν αγχωνομουν,εχαν τον υπνο μου αλλα μεχρι εκει...Στεναχωρηθηκα αρκετα και απογοητευτηκα απο κατι αποτελεσματα εξετασεων που ειχα δωσει για μια σχολη, δουλεια ετρεχε με ρυθμους τρελουσ και το αγχος μαζι της και η κουραση επισης...
    Απο τον Μαρτιο ομως μειωθηκε η δουλεια στο 1/3...χαλαρωσα απο τα 12ωρα που βαρουσα και μεχρι τοτε και απο το γενικοτερο αγχος που ειχα..Καποια προβληματα προεκυψαν στη σχεση μου αλλα δεν τα εδινα σημασια..Ειχα σκοπο να ζησω οσα εχασα αυτο το 6μηνο που με ειχε τρελανει....Απο τον Μαρτιο λοιπον κι ενω ειχα μπει σε νεους ρυθμους ξαφνικα αρχισα να αισθανομαι κομμαρες,αδυναμια,ενιωθα οτι ημουν συνεχεια αρρωστη και με πυρετο αλλα το θερμομετρο με δυσκολια εφτανε το 36,9 το βραδυ..την ημερα 36,6!Επισης ειχα εντονη εφιδρωση τη νυχτα και ολη μερα κρυωνα,μυρμηγκιασματα στα χερια,κακη διαθεση και γενικοτερη αδιαθεσια και μιζερια...Διαταραχη ειδα και στο φαγητο...μερες μερες ετρωγα τον αμπακο και οτι εβλεπα μπορστα μου..αλλες ετρωγα οτι διαιτητικο υπηρχε και αλλες εβλεπα φαγητο και αναγουλιαζα με αποτελεσμα να τρωω μονο υδατανθρακες...εχανα κιλα,εβαζα κιλα....Ειχα την αισθηση οτι θα λιποθυμουσα συνεχως...εσβηναν ολα μπροστα μου αλλα ως δια μαγειας ποτε μα ποτε δεν λιποθυμησα..Παω λοιπον στον επι χρονια παθολογο μου και οικογενειακο γιατρο...Ξεκιναω εξετασεις αιματος γενικη,τκε,συκωτι,ουρια,κρε ατινινη,θυροειδη και crp-ποσοτικη...Ολα τελεια εκτος απο την tsh που ειχε διπλασσιαστει απο τις περσινες τιμες αλλα εφτασε το 4,56...Η κλινικη μου εικονα μια χαρα...ουτε κρυωμενη ουτε τιποτα...εχω ομως αισθανομουν σκουπιδι...Θα ηθελα να σημειωσω πως αυτο το διαστημα ξεκινησα και γυμναστηριο κι ενω ημουν χαλια πηγαινα και τα εβγαζα τα προγραμματα μια χαρα...μετα γυρνουσα σπιτι και αισθανομουν κομματια...Η διαγνωση του:ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ την οποια αν δεν προσεξω θα μου γυρισει σε ψυχονευρωτικη καταθλιψη...Εε του λεω εισαι τρελος!!!εγω τετοιο πραγμα????Μου χορηγησε neurobion για 1μηνα περιπου...σιγα σιγα αρχιζα να συνερχομαι με λιγες ενοχλησεις που και που
    Παω στον γυναικολογο μετα κι ενω ημουν καλα και τα βρηκε ολα καλα τα βρηκε απο γυναικολογικης αποψης...Παω στον ενδοκρινολογο στο καπακι ο οποιος μετα απο τον ελεγχο του θυροειδη (υπερηχο,αντισωματα και tsh) κι ενω ειχα καποια συμπτωματα παλι για λιγες μερες μου λεει πως διαταραχθηκε ο θυροειδης για καποιο λογο και οτι περναω μια θυρεοειδιτιδα...χωρις να του πω τη γνωματευση του παθολογου μου λεει απο μονος του οτι μαλλον ειναι ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ!!!Ημαρτον λεω θα με τρελανουν ολοι....Ετσι περασε ενα διμηνο πολυ καλο θα ελεγα Μαιο-Ιουνιο και λιγο τον Ιουλιο...Μια ενοχληση στο τοσο (δλδ αδιαθεσια και μυρμηγκιασμα στα χερια)...
    Τον Ιουλιο τυχαια βρεθηκανα συζηταω με εναν νευρολογο τον οποιο τον γνωρισα μεσα απο τη δουλεια μου...Του ειπα τι περασα ολο αυτο το διαστημα κι αρχισε να μου κανει καποιες ερωτησεις σχετικα με προβληματα ορασης,αν μουδιασα ποτε χωρις να πιεζω το ποδι μου πχ και αν ασχοληθηκα με την κτηνοτροφια ποτε μου...Λεω απο μεσα μου τι λεει μωρε τωρα...Αφου του ειπα οχι σε ολα με εξετασε με κατι τεστ ορασης,με εναν φακο κοιτουσε τα ματια μου,με πιεσε σε κανα 2σημεια και παρακολουθουσε την οραση μου κυριως και την κινηση των ματιων μου....Η διαγνωση του:νευρολογικα δεν βρισκω κατι!Δεν εχω να πω τιποτα...
    Εφυγα κι απο εκει και αισθανομουν μια χαρα!!!Μετα απο λιγες μερες κι ενω ξυππνησα στραβα ειναι η αληθεια μια Κυριακη αγχωθηκα και μευριασα γιατι περιμενα κοσμο και ενιωσα ενα μυρμηγκιασμα στο χερι σε ενα σημειο του δερματος (μικρης εκτασης) και στο ποδι παλι στο δερμα διπλα απο το καλαμι και προς τα εξω....Μπαινω στο ιντερνετ και ψαχνω να βρω τι με επιασε παλι...Βλεπω κατι για ΣΚΠ...Εκει αρχισε ο Γολγοθας...Πανικος,Φοβος,Αγ� �ος,Στεναχωρια....Τι να πω και πως να το περιγραψω...Την επομενη μερα θα εφευγα διακοπες....Το βραδυ κυλησε εφιαλτικα...Αυπνια και αγχος...Το πρωι σηκωνομαι για να ξεκινησω για τις διακοπες μου κι αρχιζουν κατι συμπτωματα ασχημα που με το ζορι κρατηθηκα και δεν πηγα στο νοσοκομειο...Πονος εντονος στη μεση,μουδιασμα στην ουριτσα,πονος στις αρθρωσεις και μυικους πονους απο δω κι απο κει...Κλαματα,δυσφορια,ζαλα� �ες,ταση λιποθυμιας,αισθηση πως εχω πυρετο αλλα δεν ειχα,αδιαθεσια,κουραση...γε� �ικα μια τρελα....Και οι κρισεις πανικου να δινουν και να παιρνουν μεσα στα λεωφορεια και στις ουρες των τραπεζων....Οι μερες των διακοπων ηταν εφιαλτικες....Χαλια μαυρα....Μονο αυτο σκεφτομουν,εκλαιγα και αρχισαν κατι μουδιασματα στο προσωπο μονο αριστερα.Ειχα πιστει οτι ειμαι αρρωστη πια....Αυπνια,αφαγια,μουδιασ ματα,κουραση χωρις να κανω τιποτα,αδιαθεσια,πονολαιμο ς και πονοι...πολλοι πονοι παντου...το κεφαλι μου οταν ξαπλωνα νομιζα οτι το εβαζα πανω σε πετρες,θα εσπαγε απο τον πονο αλλα αν με ακουμπουσες εκει που πονουσα δεν με πονουσε...αισθανομουν οτι απο την αριστερη πλευρα του σωματος μου δεν ειχα εντονη αισθηση..αν και με ακουμπουσες και το ενιωθα και ενιωθα το κρυο και το ζεστο γενικα αισθανομουν εγω πως δεν ενιωθα...εσφιγγα τα δοντια μου στον υπνο μου και ολη μερα με πονουσαν και με πιεζαν απιστευτα...ακομα την πιεση την αισθανομαι ...αισθανομουν τα ματια μου να γυνρανε μονα τους τη νυχτα οταν ξαπλωνα και οτι ειχαν πιεση τρελη....η οραση μου ηταν πιο θολη και τα ματια κοκκινα και κουρασμενα και τα βλεφαρα πιο βαρια και χαμηλωμενα...πολυ placebo κατασταση μου εκανε αλλα....Γυρναω μετα απο τις 2 αυτες βδομαδες τις ΕΦΙΑΛΤΙΚΕΣ κανω εξετασεις αιματος και παω παλι στοον παθολογο μου...Αφου με εξετασε στο ιατρειο και για ΣΚΠ μου ειπε πως πιστευει πως θα πρεπει να με δει ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ...ΣΟΚ!!!δεν τον πιστεψα..Τι γινεται παλι?????Ολα λεει ειναι ψυχοσωματικα...
    Μεχρι το βραδυ μετα την επισκεψη μου σ αυτον το φιλοσοφησα και πηρα τη αποφαση να παω στην ψυχολογο που πηγαινα παλια για αλλο θεμα...Επειγοντως μου κλεινει ραντεβου την επομενη μερα!!Μου υπεγραψε με 10χερια οπως ειπε οτι πασχω απο αγχωδη διαταραχη με αγοραφοβια και εμφανιζω σημαδια καταθλιψης...Εγω???Η δραστηρια???Μεσα απο 5ερωτησεις που μου εκανε ειδε αδιεξοδα πολλα ακι αλυτα θεματα ζωης...ψυχη μαυρισμενη...Αλλα εγω νομιζα πως ολα αυτα τα ειχα ξεχασει και τα ειχα κρυψει καλα....Αλλα και παλι πως γινεται ολο αυτο να επηρρεζει τοσο πολυ και τοσο εντονα το σωμα μου????????Μου προτεινει Ladose ή ομοιοπαθητικη σε συνδυασμο με ψυχοθεραπεια και με διαβεβαιωνει πως θα μου περασει μετα και θα γελαω απο το κακο ονειρο!!αρνουμαι τα ladose και σκεφτομαι την ομοιοπαθητικη...εκει που ειχα πιστει να παω και για ομοιοπαθητικη παραλληλα με την ψυχοθεραπεια με απετρεψαν καποιοι απο την ιδεα της ομοιοπαθητικης και κανω πλεον μονο ψυχοθεραπεια...Εχω κανει μονο 5συνεδρειες μεχρι τωρα και ειναι νωρις ακομα για να αισθανομαι καλυτερα αλλα εκει που πειθομαι οτι εχω αυτο το πραγμα και ολα προερχονται απο αυτο εκει καποιες μερες χανομαι,γινομαι χαλια σωματικα και πιστευω πως τελικα παθολογικο ειναι το θεμα και ισως νευρολογικο παρα ψυχολογικο...Μεχρι και νοσο λαιμ βρηκα πως ισως εχω....
    ΤΡΕΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ 'Η ΜΗΠΩΣ ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ???Η ΚΑΤΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ????Ειπα στον γιατρο μου να κανω αξονικη 'η μαγνητικη και με απετρεψε....Ηταν καθετος και κατηγορηματικος....ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟ!!!ελεγε αλλα θα με ενημερωσεις αν σου χορηγησει φαρμακα....Τελοσπαντων ετσι κυλουν οι μερες μου και ολο αυτο που αισθανομαι δεν λεει να αφησει και να με εγκαταλειψει...Χθες το βραδυ συγκεκριμενα κι ενω ολη μερα ημουν κομματια σωματικα παλι ξυπνησα μεσα στον υπνο μου με μουδιασμα στο χερι,ανησυχια,ριγος,εντονο φοβο δεν ξερω ομως γιατι και γενικα κριση πανικου....
    Σας κουρασα,σας ζαλισα....Βιβλιο εγραψα αλλα αυτη ειναι η ιστορια μου......
    Ποια η γνωμη σας παιδια?????
    Τι λετε????Μηπως πρεπει να το ψαξω αλλιως????Να παω και σε αλλους γιατρους????Τι να κανω????????Σκεφτομαι τωρα να παω για ομοιοπαθητικη γιατι δεν αντεχω αλλο.....ΥΠΟΦΕΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!
    Ευχαριστω.....
    Καθε απαντηση θα ειναι βαλσαμο στην ψυχη μου!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    η σκπ είναι μια πάρα πολύ σοβαρή ασθένεις με άσχημα συμπτώματα (τουλάχιστον οι περιπτώσεις που ξέρω, δεν το βρήκαν επειδή είχαν απλά ένα μουδιασματάκι...) σε εξέτασε και ο νευρολόγος και σου είπε πως είσαι καλά. 2 γιατροί σου έχουν πει για άγχος. και μόνη σου λες ότι νιώθεις έτσι όταν ταράζεσαι-αγχώνεσαι-νευριάζεις. μην ταλαιπωρείς τον εαυτό σου χωρίς λόγο, χαλάρωσε και μην σκέφτεσαι ότι κάτι έχεις!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    139
    Η tsh σου είναι ακόμα ανεβασμένη?

  4. #4
    claire, ευχαριστω...απλα ειναι που με πιανει και η αμφιβολια σχετικα με το αν καταλαβει ο γιατρος τι εχω...
    sokolatoxrwma, εχει πεσει και πεφτει σταδιακα μονη της...χωρις να μου χορηγησει ο γιατρος τιποτα...γι αυτο και ειπε πως ειναι μια αθορυβη θυρεοειδιτιδα η οποια δημιουργηθηκε για καποιο λογο τον οποιο δεν γνωριζει...πιστευει πως μεχρι τον Δεκεμβριο θα εχει παει στο 2,4 που μου ειπε πως πρεπει να εχω..Τωρα ειναι στο 3,30..αλλα Τ3 και τ4 δεν εξεταστηκαν..μηπως θα επρεπε να δω κι αυτες?στον 1ο κυκλο εξετασεων η Τ3 ηταν οκ αλλα η Τ4 λιγο πιο πανω απο τα χαμηλοτερα ορια...αλλα ο ενδοκρινολογος δεν ειπε τιποτα γι αυτο...σα να μη το ειδε...τωρα τις τελευταιες μερες εχω κατι πονους στα ποδια κατω απο τις γαμπες μεχρι την φτερνα και λιγο πιο κατω απ τον αυχενα..ολο πιασμενη ειμαι στην γυρω περιοχη του αυχενα αλλα και μασαζ που εκανα δεν με βοηθησε...και το αλλα που δεν σημειωσα ειναι πως καθε φορα που παω μια εκδρομη ενα διημερο χαλαρο παντα γυρναω αδιαθετη...με δεκατα και πονολαιμο ή κρυαδες..τι στο καλο????? δεν παλευεται πια ..... και ζωη χωρις φοβο δεν ειναι ζωη!!!

  5. #5
    Παιδια στο 1ο μου μηνυμα ειχε και συνεχεια αλλα δεν ξερω γιατι δεν εμφανιζεται!!Αν τη βλεπετε εσεις αγνοειστε αυτο το μηνυμα...Αν οχι αυτη ειναι η συνεχεια του 1ου μηνυματος!!!!!!!!!!!!
    ''Τι να πω και πως να το περιγραψω...Την επομενη μερα θα εφευγα διακοπες....Το βραδυ κυλησε εφιαλτικα...Αυπνια και αγχος...Το πρωι σηκωνομαι για να ξεκινησω για τις διακοπες μου κι αρχιζουν κατι συμπτωματα ασχημα που με το ζορι κρατηθηκα και δεν πηγα στο νοσοκομειο...Πονος εντονος στη μεση,μουδιασμα στην ουριτσα,πονος στις αρθρωσεις και μυικους πονους απο δω κι απο κει...Κλαματα,δυσφορια,ζαλα� �ες,ταση λιποθυμιας,αισθηση πως εχω πυρετο αλλα δεν ειχα,αδιαθεσια,κουραση...γε� �ικα μια τρελα....Και οι κρισεις πανικου να δινουν και να παιρνουν μεσα στα λεωφορεια και στις ουρες των τραπεζων....Οι μερες των διακοπων ηταν εφιαλτικες....Χαλια μαυρα....Μονο αυτο σκεφτομουν,εκλαιγα και αρχισαν κατι μουδιασματα στο προσωπο μονο αριστερα.Ειχα πιστει οτι ειμαι αρρωστη πια....Αυπνια,αφαγια,μουδιασ ματα,κουραση χωρις να κανω τιποτα,αδιαθεσια,πονολαιμο ς και πονοι...πολλοι πονοι παντου...το κεφαλι μου οταν ξαπλωνα νομιζα οτι το εβαζα πανω σε πετρες,θα εσπαγε απο τον πονο αλλα αν με ακουμπουσες εκει που πονουσα δεν με πονουσε...αισθανομουν οτι απο την αριστερη πλευρα του σωματος μου δεν ειχα εντονη αισθηση..αν και με ακουμπουσες και το ενιωθα και ενιωθα το κρυο και το ζεστο γενικα αισθανομουν εγω πως δεν ενιωθα...εσφιγγα τα δοντια μου στον υπνο μου και ολη μερα με πονουσαν και με πιεζαν απιστευτα...ακομα την πιεση την αισθανομαι ...αισθανομουν τα ματια μου να γυνρανε μονα τους τη νυχτα οταν ξαπλωνα και οτι ειχαν πιεση τρελη....η οραση μου ηταν πιο θολη και τα ματια κοκκινα και κουρασμενα και τα βλεφαρα πιο βαρια και χαμηλωμενα...πολυ placebo κατασταση μου εκανε αλλα....Γυρναω μετα απο τις 2 αυτες βδομαδες τις ΕΦΙΑΛΤΙΚΕΣ κανω εξετασεις αιματος και παω παλι στοον παθολογο μου...Αφου με εξετασε στο ιατρειο και για ΣΚΠ μου ειπε πως πιστευει πως θα πρεπει να με δει ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ...ΣΟΚ!!!δεν τον πιστεψα..Τι γινεται παλι?????Ολα λεει ειναι ψυχοσωματικα...
    Μεχρι το βραδυ μετα την επισκεψη μου σ αυτον το φιλοσοφησα και πηρα τη αποφαση να παω στην ψυχολογο που πηγαινα παλια για αλλο θεμα...Επειγοντως μου κλεινει ραντεβου την επομενη μερα!!Μου υπεγραψε με 10χερια οπως ειπε οτι πασχω απο αγχωδη διαταραχη με αγοραφοβια και εμφανιζω σημαδια καταθλιψης...Εγω???Η δραστηρια???Μεσα απο 5ερωτησεις που μου εκανε ειδε αδιεξοδα πολλα ακι αλυτα θεματα ζωης...ψυχη μαυρισμενη...Αλλα εγω νομιζα πως ολα αυτα τα ειχα ξεχασει και τα ειχα κρυψει καλα....Αλλα και παλι πως γινεται ολο αυτο να επηρρεζει τοσο πολυ και τοσο εντονα το σωμα μου????????Μου προτεινει Ladose ή ομοιοπαθητικη σε συνδυασμο με ψυχοθεραπεια και με διαβεβαιωνει πως θα μου περασει μετα και θα γελαω απο το κακο ονειρο!!αρνουμαι τα ladose και σκεφτομαι την ομοιοπαθητικη...εκει που ειχα πιστει να παω και για ομοιοπαθητικη παραλληλα με την ψυχοθεραπεια με απετρεψαν καποιοι απο την ιδεα της ομοιοπαθητικης και κανω πλεον μονο ψυχοθεραπεια...Εχω κανει μονο 5συνεδρειες μεχρι τωρα και ειναι νωρις ακομα για να αισθανομαι καλυτερα αλλα εκει που πειθομαι οτι εχω αυτο το πραγμα και ολα προερχονται απο αυτο εκει καποιες μερες χανομαι,γινομαι χαλια σωματικα και πιστευω πως τελικα παθολογικο ειναι το θεμα και ισως νευρολογικο παρα ψυχολογικο...Μεχρι και νοσο λαιμ βρηκα πως ισως εχω....
    ΤΡΕΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ 'Η ΜΗΠΩΣ ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ???Η ΚΑΤΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ????Ειπα στον γιατρο μου να κανω αξονικη 'η μαγνητικη και με απετρεψε....Ηταν καθετος και κατηγορηματικος....ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟ!!!ελεγε αλλα θα με ενημερωσεις αν σου χορηγησει φαρμακα....Τελοσπαντων ετσι κυλουν οι μερες μου και ολο αυτο που αισθανομαι δεν λεει να αφησει και να με εγκαταλειψει...Χθες το βραδυ συγκεκριμενα κι ενω ολη μερα ημουν κομματια σωματικα παλι ξυπνησα μεσα στον υπνο μου με μουδιασμα στο χερι,ανησυχια,ριγος,εντονο φοβο δεν ξερω ομως γιατι και γενικα κριση πανικου....
    Σας κουρασα,σας ζαλισα....Βιβλιο εγραψα αλλα αυτη ειναι η ιστορια μου......
    Ποια η γνωμη σας παιδια?????
    Τι λετε????Μηπως πρεπει να το ψαξω αλλιως????Να παω και σε αλλους γιατρους????Τι να κανω????????Σκεφτομαι τωρα να παω για ομοιοπαθητικη γιατι δεν αντεχω αλλο.....ΥΠΟΦΕΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!
    Ευχαριστω.....
    Καθε απαντηση θα ειναι βαλσαμο στην ψυχη μου!!''

  6. #6
    Παιδια στο 1ο μου μηνυμα ειχε και συνεχεια αλλα δεν ξερω γιατι δεν εμφανιζεται!!Αν τη βλεπετε εσεις αγνοειστε αυτο το μηνυμα...Αν οχι αυτη ειναι η συνεχεια του 1ου μηνυματος!!!!!!!!!!!!
    ''Τι να πω και πως να το περιγραψω...Την επομενη μερα θα εφευγα διακοπες....Το βραδυ κυλησε εφιαλτικα...Αυπνια και αγχος...Το πρωι σηκωνομαι για να ξεκινησω για τις διακοπες μου κι αρχιζουν κατι συμπτωματα ασχημα που με το ζορι κρατηθηκα και δεν πηγα στο νοσοκομειο...Πονος εντονος στη μεση,μουδιασμα στην ουριτσα,πονος στις αρθρωσεις και μυικους πονους απο δω κι απο κει...Κλαματα,δυσφορια,ζαλα� �ες,ταση λιποθυμιας,αισθηση πως εχω πυρετο αλλα δεν ειχα,αδιαθεσια,κουραση...γε� �ικα μια τρελα....Και οι κρισεις πανικου να δινουν και να παιρνουν μεσα στα λεωφορεια και στις ουρες των τραπεζων....Οι μερες των διακοπων ηταν εφιαλτικες....Χαλια μαυρα....Μονο αυτο σκεφτομουν,εκλαιγα και αρχισαν κατι μουδιασματα στο προσωπο μονο αριστερα.Ειχα πιστει οτι ειμαι αρρωστη πια....Αυπνια,αφαγια,μουδιασ ματα,κουραση χωρις να κανω τιποτα,αδιαθεσια,πονολαιμο ς και πονοι...πολλοι πονοι παντου...το κεφαλι μου οταν ξαπλωνα νομιζα οτι το εβαζα πανω σε πετρες,θα εσπαγε απο τον πονο αλλα αν με ακουμπουσες εκει που πονουσα δεν με πονουσε...αισθανομουν οτι απο την αριστερη πλευρα του σωματος μου δεν ειχα εντονη αισθηση..αν και με ακουμπουσες και το ενιωθα και ενιωθα το κρυο και το ζεστο γενικα αισθανομουν εγω πως δεν ενιωθα...εσφιγγα τα δοντια μου στον υπνο μου και ολη μερα με πονουσαν και με πιεζαν απιστευτα...ακομα την πιεση την αισθανομαι ...αισθανομουν τα ματια μου να γυνρανε μονα τους τη νυχτα οταν ξαπλωνα και οτι ειχαν πιεση τρελη....η οραση μου ηταν πιο θολη και τα ματια κοκκινα και κουρασμενα και τα βλεφαρα πιο βαρια και χαμηλωμενα...πολυ placebo κατασταση μου εκανε αλλα....Γυρναω μετα απο τις 2 αυτες βδομαδες τις ΕΦΙΑΛΤΙΚΕΣ κανω εξετασεις αιματος και παω παλι στοον παθολογο μου...Αφου με εξετασε στο ιατρειο και για ΣΚΠ μου ειπε πως πιστευει πως θα πρεπει να με δει ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ...ΣΟΚ!!!δεν τον πιστεψα..Τι γινεται παλι?????Ολα λεει ειναι ψυχοσωματικα...
    Μεχρι το βραδυ μετα την επισκεψη μου σ αυτον το φιλοσοφησα και πηρα τη αποφαση να παω στην ψυχολογο που πηγαινα παλια για αλλο θεμα...Επειγοντως μου κλεινει ραντεβου την επομενη μερα!!Μου υπεγραψε με 10χερια οπως ειπε οτι πασχω απο αγχωδη διαταραχη με αγοραφοβια και εμφανιζω σημαδια καταθλιψης...Εγω???Η δραστηρια???Μεσα απο 5ερωτησεις που μου εκανε ειδε αδιεξοδα πολλα ακι αλυτα θεματα ζωης...ψυχη μαυρισμενη...Αλλα εγω νομιζα πως ολα αυτα τα ειχα ξεχασει και τα ειχα κρυψει καλα....Αλλα και παλι πως γινεται ολο αυτο να επηρρεζει τοσο πολυ και τοσο εντονα το σωμα μου????????Μου προτεινει Ladose ή ομοιοπαθητικη σε συνδυασμο με ψυχοθεραπεια και με διαβεβαιωνει πως θα μου περασει μετα και θα γελαω απο το κακο ονειρο!!αρνουμαι τα ladose και σκεφτομαι την ομοιοπαθητικη...εκει που ειχα πιστει να παω και για ομοιοπαθητικη παραλληλα με την ψυχοθεραπεια με απετρεψαν καποιοι απο την ιδεα της ομοιοπαθητικης και κανω πλεον μονο ψυχοθεραπεια...Εχω κανει μονο 5συνεδρειες μεχρι τωρα και ειναι νωρις ακομα για να αισθανομαι καλυτερα αλλα εκει που πειθομαι οτι εχω αυτο το πραγμα και ολα προερχονται απο αυτο εκει καποιες μερες χανομαι,γινομαι χαλια σωματικα και πιστευω πως τελικα παθολογικο ειναι το θεμα και ισως νευρολογικο παρα ψυχολογικο...Μεχρι και νοσο λαιμ βρηκα πως ισως εχω....
    ΤΡΕΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ 'Η ΜΗΠΩΣ ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ???Η ΚΑΤΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ????Ειπα στον γιατρο μου να κανω αξονικη 'η μαγνητικη και με απετρεψε....Ηταν καθετος και κατηγορηματικος....ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟ!!!ελεγε αλλα θα με ενημερωσεις αν σου χορηγησει φαρμακα....Τελοσπαντων ετσι κυλουν οι μερες μου και ολο αυτο που αισθανομαι δεν λεει να αφησει και να με εγκαταλειψει...Χθες το βραδυ συγκεκριμενα κι ενω ολη μερα ημουν κομματια σωματικα παλι ξυπνησα μεσα στον υπνο μου με μουδιασμα στο χερι,ανησυχια,ριγος,εντονο φοβο δεν ξερω ομως γιατι και γενικα κριση πανικου....
    Σας κουρασα,σας ζαλισα....Βιβλιο εγραψα αλλα αυτη ειναι η ιστορια μου......
    Ποια η γνωμη σας παιδια?????
    Τι λετε????Μηπως πρεπει να το ψαξω αλλιως????Να παω και σε αλλους γιατρους????Τι να κανω????????Σκεφτομαι τωρα να παω για ομοιοπαθητικη γιατι δεν αντεχω αλλο.....ΥΠΟΦΕΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!
    Ευχαριστω.....
    Καθε απαντηση θα ειναι βαλσαμο στην ψυχη μου!!''

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    139
    Σου έδωσε κατι για το θυροειδή?

  8. #8
    οχι!τιποτα...Θεωρησε πως ειναι μεγαλη η μειωση σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα (2 μηνες) και ουτως ή αλλως κατεβηκε στο 3,30 που πλεον ειναι μεσα στα ορια (εως 4,00 ειναι το ανωτερο οριο) και ειπε πως θα μου τα μπερδεψει αν μου δωσει ορμονη...μου ειπε πως μεχρι τελη του 2011 που θα κανω την επαναληπτικη εξεταση θα εχει ερθει στα φυσιολογικα για την ηλικια μου(28 ετων) ορια (2,40) και γι αυτο δεν ανησυχει...απλα να ξερω οτι καθε χρονο μια φορα θα κανω και για θυροειδη εξεταση.
    (Δεν καταλαβαινω γιατι δεν εμφανιζεται ολο το 1ο μου μηνυμα ή μηπως εγω δεν το βλεπω??)

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    84
    kati allo, na kaneis exetaseis...

    kai min rotas edo mesa... den eimaste giatroi....

  10. #10
    ρωταω μηπως καποιος ειχε αντιμετωπισει τα ιδια...εννοεις αξονικες και μαγνητικη...δεν ξερω σε τι αλλη ειδικοτητα ιατρου να απευθυνθω...ρωταω και τους γιατρους που εχω επισκευθει και κανεις δεν λεει που αλλου να παω...παθολογος,ενδοκρινολο γος,νευρολογος και ψυχολογος λενε τα ιδια...αγχωδης διαταραχη με αγοραφοβια και καταθλιψη...αλλα γινεται με τοοοσες σωματικες ενοχλησεις??????????????σ αυτο δεν ειναι ξεκαθαροι....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    84
    Quote Originally Posted by ARTEMIDA View Post
    ρωταω μηπως καποιος ειχε αντιμετωπισει τα ιδια...εννοεις αξονικες και μαγνητικη...δεν ξερω σε τι αλλη ειδικοτητα ιατρου να απευθυνθω...ρωταω και τους γιατρους που εχω επισκευθει και κανεις δεν λεει που αλλου να παω...παθολογος,ενδοκρινολο γος,νευρολογος και ψυχολογος λενε τα ιδια...αγχωδης διαταραχη με αγοραφοβια και καταθλιψη...αλλα γινεται με τοοοσες σωματικες ενοχλησεις??????????????σ αυτο δεν ειναι ξεκαθαροι....
    και όμως όσο απίστευτο και αν σου φαίνεται το άγχος μπορεί να προκαλέσει παρα πολλά συμτώματα... και ειδικά από αυτά που περιγράφεις ανήκουνε στην αγχώδεις διαταραχή..

    και ειδικά τα ψυχοσωματικά είναι το ίδιο αληθινά όπως και μιας σοβαρής ασθενειας... για να σου δώσω ένα παράδειγμα.. αν διαβάσεις στο internet για κάποια ασθένεια σοβαρή. μετά θα πάθεις και εσύ τα ίδια συμτώματα. και θα σου κόλληση στο μυαλό ότι έχεις αυτό. με κατάλαβες πιστεύω έτσι?

    αλλα καλο θα ήτανε να επισκεφτείς κάποιο γιατρό παθολόγο θα έλεγα για αρχή... και θα σου πει τι ακριβώς θα κανεις από εκεί και πέρα..

    αλλα δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι... θα δεις ότι δεν έχεις τίποτα το σοβαρό

  12. #12
    anonymous, αυτο εχω παθει σχεδον τωρα....Οταν πηγα αρον αρον στον παθολογο μου με καρφωμενη την ιδεα της ΣΚΠ για να ηρεμησω μου εκανε κατι τεστακια για ΣΚΠ....Ενα από αυτα ηταν και να Ξαπλωσω στο κρεβατι και να με πιεσει ελαφρα στο ποδι στο σημειο κατω απο τις γαμπες ως την φτερνα και με ρωτησε αν ετσι οπως με κανει με ποναει σε εκεινο το σημειο...δε με ποσουσε μεχρι τοτε....ε απο τοτε 16/8 μεχρι και τωρα που σου γραφω καθε μερα με ποναει εκεινο το σημειο και στα 2ποδια ή εναλλαξ....αλλα οχι οταν το πιανω ή το πιεζω μονη μου...εχω τωρα στο μυαλο μου να παω και σε αλλον παθολογο...και σε ορθοπεδικο σκεφτομαι να παω γιατι νομιζω πως εχω θεμα τωρα και με τον αυχενα μου....αλλα και σε ομοιοπαθητικο μηπως και με βοηθησει...αυτη ειναι η αποψη και της ψυχολογου η οποια με παρεπεμψε εκει...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    22
    πασχω 25 χρονια απο ανχωδη διαταραχη και αγοραφοβια και δινει τετοια συμτωματα συνηθως μεση και αυχενας, μουδιασματα κ.τ.λθελω να δοκιμασω κι εγω ομοιοπαθητικηγιατι οτι αλλο εκανα δε με βοηθησε.....σου ευχομαι να το ξεπερασεις γρηγορα!!!

  14. #14
    25 χρονια???????και πως αντεχεις πραγματικα?????εγω εχω την αισθηση οτι καθε μερα αργοσβηνω....χθεσ κιολας πηγα και σε καρδιολογο γιατι αισθανθηκα πως το πρωι θα παθαινα ανακοπη...ολη μερα ημουν χαλια και φοβισμενη και μετα την καριολογο συνηλθα λιγο.....και χαρακτηρισε την καρδια μου turbo....εγω ειχα την αισθηση ομως οτι με εγκατελειπε....πονος στο στηθος,ταχυκαρδιες,εφιδρωσ η και ταση για...τουαλετα....ε εεε λεω αυτο ηταν...περασα 2φορες εξω απο νοσοκομειο για να μπω αλλα εκανα πισω τελικα....και το απογευμα πηγα στην καρδιολογο και μου εκανε υπερηχο και καρδιογραφημα και ηταν ολα πολυ καλα εως αριστα εκτος απο ενα μικρο φυσηματακι ανευ σημασιας και λογου....σημερα ομως αισθανομαι κουρασμενη χωρις να εχω κανει κατι,κομμενη χερια ποδια,με ενα βαρος στο στηθος κι ενα κεφαλι καζανι...αντε παλι χαλια...ειχα μια ελπιδα να ειναι καρδια αλλα τελικα ακυρο κι αυτο το σεναριο...βρε λες οντως να ειμαι κομματια απο αγχωδη διαταραχη???????????και μινι καταθλιψη????????????αυριο ομως εχω και το 1ο ραντεβου ομοιοπαθητικη!!!!!αντε να δουμε κι εκει τι θα γινει!!!!!ευχομαι να με βοηθησει παραλληλα με την ψυχοθεραπεια που κανω!!!!

  15. #15
    Quote Originally Posted by ARTEMIDA View Post
    25 χρονια???????και πως αντεχεις πραγματικα?????εγω εχω την αισθηση οτι καθε μερα αργοσβηνω....χθεσ κιολας πηγα και σε καρδιολογο γιατι αισθανθηκα πως το πρωι θα παθαινα ανακοπη...ολη μερα ημουν χαλια και φοβισμενη και μετα την καριολογο συνηλθα λιγο.....και χαρακτηρισε την καρδια μου turbo....εγω ειχα την αισθηση ομως οτι με εγκατελειπε....πονος στο στηθος,ταχυκαρδιες,εφιδρωσ η και ταση για...τουαλετα....ε εεε λεω αυτο ηταν...περασα 2φορες εξω απο νοσοκομειο για να μπω αλλα εκανα πισω τελικα....και το απογευμα πηγα στην καρδιολογο και μου εκανε υπερηχο και καρδιογραφημα και ηταν ολα πολυ καλα εως αριστα εκτος απο ενα μικρο φυσηματακι ανευ σημασιας και λογου....σημερα ομως αισθανομαι κουρασμενη χωρις να εχω κανει κατι,κομμενη χερια ποδια,με ενα βαρος στο στηθος κι ενα κεφαλι καζανι...αντε παλι χαλια...ειχα μια ελπιδα να ειναι καρδια αλλα τελικα ακυρο κι αυτο το σεναριο...βρε λες οντως να ειμαι κομματια απο αγχωδη διαταραχη???????????και μινι καταθλιψη????????????αυριο ομως εχω και το 1ο ραντεβου ομοιοπαθητικη!!!!!αντε να δουμε κι εκει τι θα γινει!!!!!ευχομαι να με βοηθησει παραλληλα με την ψυχοθεραπεια που κανω!!!!
    συγνώμη, αλλά γέλασα πολύ με αυτό, μη το πάρεις στραβά...
    Το πιθανότερο είναι να έχεις δίκιο και όλα αυτά να είναι άγχος.
    Εχω τον αδελφό μου έτσι: πονάνε όλα, όλο και κάτι πρήζεται, κάτι τον βαραίνει, κάτι τον φρικάρει. Είναι όλα άγχος.
    Προσπάθησε να ηρεμήσεις....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ???ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    By pepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 03-09-2013, 19:49
  2. Ψύχωση ή κάτι άλλο?
    By MCCoolguy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2011, 19:21
  3. Άγχος ή κάτι άλλο;
    By Elie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2011, 12:26
  4. θλιψη η κατι αλλο?
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 18-08-2010, 23:09
  5. Αρρωστοφοβία ή κάτι άλλο...???
    By Fivkoun in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 13-04-2010, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •