Ερώτηση σχετική με θρησκεία. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by genesis
    Θα μπορούσα να είχα διαβάσει κάτι σχετικό παλαιότερα.
    Πάντως θα ήθελα να ψάξω σε αποκρυφιστικά κείμενα από περιέργεια και μόνο.
    Ενδεχομένως το υλικό που χρησιμοποιούνε οι παραισθήσεις σου να προέρχεται απο αναγνώσματα ή πληροφορίες που ασκούν πάνω σου έναν συγκεκριμένο εντυπωσιασμό.Οπωσδήποτε τα αίτια και ο τρόπος χειρισμού αυτής της κατάστασης είναι κάτι που μόνο ο ειδικός που σε παρακολουθεί μπορεί να φωτίσει....σου έχει όμως περάσει ποτέ η ιδέα ότι όλο αυτό μπορεί να είναι μέρος του εαυτού σου,κάτι που ενδεχομένως το παράγει η δική σου σκέψη ?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Yπάρχει και η οικονομική απομόνωση που φέρνει την κοινωνική απομόνωση.
    Δεν ασχολούμαι σοβαρά με κάτι που άκουσα με την μορφή παραίσθησης ούτε με την θρησκεία με την έννοια ότι ψάχνομαι για να αλλάξω ενδεχομένως και θρησκεία. Δεν κατατάσσω όμως τον εαυτό μου και στους άθεους, θα είχα λόγω βέβαια γιατί μου αρέσουν οι θετικές επιστήμες.
    Υπάρχουν πράγματα που δεν αλλάζουν όσον αφορά την απομόνωση δεν είναι μόνο υποκειμενικά τα αίτια που σχετίζονται δηλαδή με την ψυχολογία μου, είναι και άλλα, οικονομικός παράγοντας, διαλυμένη οικογένεια, ανούσια εργασία και συνάδελφοι π.χ.
    Αν είναι μια ηλίθια επινόηση αυτό το όνομα φυσικά και δεν το αποκλείω, ένα comic του εγκεφάλου.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •