μια φιλη...φιδι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605

    μια φιλη...φιδι;

    Γεια σας ξανα!
    Ειπα να γραψω, να θαψω για την ακριβεια, μια "φιλη" μου. Ας την ονομασουμε Α!
    Την Α την ξερω απο την πρωτη δημοτικου. Στην πεμπτη δημοτικου γιναμε κολλητες...αυτοκολλητες..η μαλλον, οπως αργοτερα καταλαβα και μου ειπαν και η μαμα μου με τον αδερφο μου, ημουν το "σκυλακι" της.
    Η Α ειναι κοπελα με πολυ δυνατο χαρακτηρα, αρχηγικες τασεις...ξερετε,απο τα κοριτσια που ολοι λατρευουν και ολοι θα ηθελαν να ειναι αυτη! Ανταγωνιστικη και εγωιστρια. Ξερω πλεον οτι θα εκανε τα παντα για να κερδισει αυτο που θελει. Επι χρονια ετρεχα απο πισω της. Εκανα τα παντα γι αυτην, κι οπως θα εκανα για οποιονδηποτε φιλο μου, ημουν παντα εκει γι αυτην.
    Η μαμα της εχει γκομενο, αλλα αυτη δεν το ξερει. Εχει την αισθηση οτι η οικογενεια της ειναι υπεροχη. Και καλα κανει. Αλλα ποια εισαι εσυ που θα κατακρινεις την μαμα μου που εκανε 2 αποτυχημενους γαμους; Περσυ η μαμα της με εθαβε με μια αλλη κυρια επειδη στα 15 μου ειχα γκομενο. Δεν σου ειπα, και η κορη σου ειχε, απλως εγω το ειχα πει στη μαμα μου και δεν κρυβομουν.
    Η Α μου ειχε πει να παρουμε τσιγαρα στην πρωτη λυκειου στις διακοπες και τωρα αν με δει να κανω εστω και μια τζουρα μου το παιζει τελειως ηθικη. Η Α ανεβαινε στα τραπεζια και ξεχαρβαλωνοταν και τωρα οχι δεν κουνιεται, αλλα μας κοιταει και σαν να ειναι ανωτερη. Ηταν που ηταν, κανει και οτι θελει ο επι 3 χρονια γκομενος της...απογινε!
    Παντα προσπαθουσε να με μειωσει μπροστα στους αλλους και να φανει αυτη η θεα.
    Φετος παμε στο ιδιο φροντιστηριο.στο φροντιστηριο οπου περσι ειχε φωναξει σε εναν "κοινο" μας φιλο,μπροστα σε ολους,χερεκακα "χαχαχα,εμαθες τι επαθε η νηπενθες; Εφαγε κολλημα με εναν μπαρμαν.χαχαχα" και ο φιλος μου πλεον δεν θελει καν να της μιλαει.
    Χθες μπηκα στην ταξη της στο φροντιστηριο και μου λεει ενα παιδι "α,εσυ εισαι η νηπενθες; Σε ξερω απ εξω κι ανακατωτα.περσυ η Α μας ειχε πει ολα σου τα προσωπικα" και αυτη γελασε σαν να μην ετρεσε τιποτα.σαν να ηταν κατι απολυτως φυσιολογικο...
    Κι αυτο που μου τη δινει περισσοτερο ειναι οτι καποια ατομα που αγαπω και λατρευω, συνεχιζουν να μη βλεπουν πως ειναι πραγματικα..αλλα τι λεω; Εγω εκανα σχεδον 6 χρονια να δω.

    Δεν θελω ουτε να την βλεπω!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Έλα κούκλα μου, το καλύτερο που έχεις να μάθεις απο αυτές τις συναναστροφές του σχολείου είναι να δεις πόσο καλύτερη είσαι εσύ και πόσα περισσότερα σου αξίζουν. Εσύ μπορείς να δείξεις ανωτερότητα, κάντο. Από ότι κατάλαβα τώρα τελειώνεις το σχολείο, υπομονη, ελπιζω να τα καταφέρεις και να περάσεις σε μια σχολή, και θα δεις ότι θα σου φύγει το κεφάλι με το τι ανθρώπους θα γνωρίσεις εκεί. Είστε μικρά ακόμη, μη το πάρεις στραβά, τα ίδια και χειρότερα έζησα στο λύκειο και τώρα που κοιτάω πίσω και καμιά φορά μιλάω με αυτά τα άτομα απο τότε, σκέφτομαι πόσο μπροστά έχω πάει. Κοίτα να δυναμώσεις το δικό σου εαυτό, να ανοίξεις το κεφάλι σου, να γνωρίσεις ανθρώπους, και η ωριμότητα που θα συναντήσεις σε σένα και γύρω σου θα κάνει το παρελθόν για ξεχασμένη σελίδα απο κακογραμμένο κομικ.

    Όταν βλέπεις τέτοιες συμπεριφορές, απλά χαμογέλα με ανωτερότητα. Εσύ να γίνεις καλύτερη απο αυτούς, καλύτερος άνθρωπος.
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Σ ευχαριστω για την απαντηση σου. Ναι,αυτο ακριβως σκοπευω να κανω...ανωτεροτητα και αδιαφορια. Μερικοι μηνες εμειναν! :)
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Η πολλή ανωτερότητα βλάπτει, εγώ θα σου συνιστούσα να ρίξεις και μερικές φάπες. Και γω που ήμουνα καλή τι κατάλαβα να συνεχίσουν να μ' εκμεταλλεύονται. Ρίξε σου λέω μερικές!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Χαχαχαχα...με τη συγκεκριμενη εχω παιξει ποοοολυ ξυλο και για τους πιο ηλιθιους λογους που μπορεις να φανταστεις.(εγω ηθελα ανοιχτο το φως γιατι διαβαζα ενα βιβλιο,και αυτη ηθελε να το σβησουμε.η τριτη κοπελα δεν επαιρνε μερος. Να σημειωθει παρακαλω,πως το προηγουμενο βραδυ κοιμηθηκαμε με ανοιχτο φως γιατι διαβαζε εκεινη βιβλιο.) και σας λεω για ξυλο που εγω χτυπουσα το κεφαλι της στον τοιχο κ αυτη με τσιμπουσε τοσο που ετρεχε αιμα. Και παλι εγω εκανα την κινηση να τα βρουμε.παντα εγω!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by νηπενθές View Post
    Χαχαχαχα...με τη συγκεκριμενη εχω παιξει ποοοολυ ξυλο και για τους πιο ηλιθιους λογους που μπορεις να φανταστεις.(εγω ηθελα ανοιχτο το φως γιατι διαβαζα ενα βιβλιο,και αυτη ηθελε να το σβησουμε.η τριτη κοπελα δεν επαιρνε μερος. Να σημειωθει παρακαλω,πως το προηγουμενο βραδυ κοιμηθηκαμε με ανοιχτο φως γιατι διαβαζε εκεινη βιβλιο.) και σας λεω για ξυλο που εγω χτυπουσα το κεφαλι της στον τοιχο κ αυτη με τσιμπουσε τοσο που ετρεχε αιμα. Και παλι εγω εκανα την κινηση να τα βρουμε.παντα εγω!
    ποτε γινοσαντε ολα αυτα? στο δημοτικο?????

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Γυμνασιο.αν θυμαμαι καλα εχουμε τουλαχιστον 2.5 χρονια να παιξουμε ξυλο.
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πόσο φευγαλέες και ρευστές είναι όλες οι έννοιες που χρησιμοποιούμε. Η φίλη μου το έπαιζε ανώτερη. Δείξε ανωτερότητα και φύγε από την ανωτερότητα της γνωστής σου. Όμως αν φέρεσαι με "ανωτερότητα" ποια η διαφορά της μιας ανωτερότητας από την άλλη? Λογοπαίγνια.

    Το θέμα είναι πως για να βρισκόσουν σε αυτή τη σχέση σε κάτι εξυπηρετούσε και σένα. Αλλιώς το κόστος της αν είχε τότε ξεπεράσει κάποιο κέρδος, θα είχες απομακρυνθεί. ΤΩΡΑ έγινε μεγαλύτερο το κόστος, άρα τώρα μπορείς να απομακρυνθείς. Οι σχέσεις μας αντανακλούν εκτός από αρκετά άλλα και την αυτοιδέα μας και το συχνότερο είναι να συμπλέουν με αυτήν οι άνθρωποι που "βρίσκουμε" ως γκόμενες/ους, φίλες/ους και τα λοιπά.

    Το φίδι γιατί το συγκρίνεις έτσι? Τα φίδια φταίνε για τις επιλογές μας, συνειδητές ή ασυνείδητες? Σου εύχομαι από δω και πέρα να διαλέγεις φιλίες που να ταιριάζουν σε έναν εαυτό που δε θα τον έχεις τόσο του πεταματού.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Νηπενθες, συγνωμη που θα στο πω τοσο στα ισια αλλα δεν φταιει εκεινη αλλα εσυ. Σκεψου τους πραγματικους λογους που την εκανες παρεα τοσα χρονια. Εγω αυτο που βλεπω ειναι κατι αλλο και αν ειναι λαθος τοτε συγχωρεσε με! Δεν νομιζω οτι την εκανες φιλη επειδη ειδες καποια καλα στοιχεια πανω της αλλα επειδη σε τραβηξε ο δυνατος της χαρακτηρας πραγμα το οποιο μαλλον θα ζηλεψες και επειδη την λατρευουν ολοι οπως λες προφανως επειδη ηθελες κανοντας την παρεα να σε λατρεψουν και εσενα. Ξερεις γιατι το λεω αυτο? Επειδη δεν βλεπω να ειχε κατι καλο πανω της και να ηταν σωστη απεναντι σου και οπως ειπες και εσυ εγινες σκυλακι της. Το πιο σωστο και καλυτερο για εμας ειναι να κραταμε και να κανουμε παρεα με ανθρωπους που μας προσφερουν κατι καλο αλλιως δεν μας κανουν. Για σκεψου και αναλογησου μηπως τελικα επεσα μεσα στο οτι την κρατουσες απο συμφερον

    Φιλικα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Νηπενθες, συγνωμη που θα στο πω τοσο στα ισια αλλα δεν φταιει εκεινη αλλα εσυ. Σκεψου τους πραγματικους λογους που την εκανες παρεα τοσα χρονια. Εγω αυτο που βλεπω ειναι κατι αλλο και αν ειναι λαθος τοτε συγχωρεσε με! Δεν νομιζω οτι την εκανες φιλη επειδη ειδες καποια καλα στοιχεια πανω της αλλα επειδη σε τραβηξε ο δυνατος της χαρακτηρας πραγμα το οποιο μαλλον θα ζηλεψες και επειδη την λατρευουν ολοι οπως λες προφανως επειδη ηθελες κανοντας την παρεα να σε λατρεψουν και εσενα. Ξερεις γιατι το λεω αυτο? Επειδη δεν βλεπω να ειχε κατι καλο πανω της και να ηταν σωστη απεναντι σου και οπως ειπες και εσυ εγινες σκυλακι της. Το πιο σωστο και καλυτερο για εμας ειναι να κραταμε και να κανουμε παρεα με ανθρωπους που μας προσφερουν κατι καλο αλλιως δεν μας κανουν. Για σκεψου και αναλογησου μηπως τελικα επεσα μεσα στο οτι την κρατουσες απο συμφερον

    Φιλικα
    να σας θυμισω οτι τον καιρο που συνεβαιναν ολα αυτα και ειδικοτερα, τον καιρο που ξεκινησαν, η νηπενθες ηταν ενα ΠΑΙΔΙ!
    η δουλεια του παιδιου ειναι να υπακουει... τους γονεις του κατα προτιμηση, αλλα παντως να υπακουει...
    ειναι πολυ ευκολο λοιπον, ενα παιδι "καλο" να νοιωσει ελξη απο μια δυναμικη προσωπικοτητα (ακομα κι αν ειναι ισοπεδωτικη) γιατι κι εκει, συνεχιζει να κανει αυτο που του μαθαινουν: ΥΠΑΚΟΥΕΙ!
    περα απο αυτο ομως, δεν ειναι καθολου αναμενομενο οτι καποιος επειδη ειναι δυναμικος, εστω και κυριαρχικος, θα ειναι και κομπλεξικος, κακοψυχος, κουτσομπολης...
    η νηπενθες, παρα το μικρο της ηλικιας της, τα καταλαβε καποια στιγμη ολα αυτα, και οταν τα καταλαβε, ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΗΚΕ..... ουσα αρκετα μικρη ακομα...
    πραγμα για το οποιο δεν μπορουμε να παινευομαστε οτι το καναμε πολλοι απο εμας τους ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ!
    το να απομακρυνομαστε απο τις ασχημες επιρρροες και συνηθειες μας δηλαδη....

    μαλλον συγχαρητηρια της αξιζουν παρα κριτικη, πιστευω...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    να σας θυμισω οτι τον καιρο που συνεβαιναν ολα αυτα και ειδικοτερα, τον καιρο που ξεκινησαν, η νηπενθες ηταν ενα ΠΑΙΔΙ!
    η δουλεια του παιδιου ειναι να υπακουει... τους γονεις του κατα προτιμηση, αλλα παντως να υπακουει...
    ειναι πολυ ευκολο λοιπον, ενα παιδι "καλο" να νοιωσει ελξη απο μια δυναμικη προσωπικοτητα (ακομα κι αν ειναι ισοπεδωτικη) γιατι κι εκει, συνεχιζει να κανει αυτο που του μαθαινουν: ΥΠΑΚΟΥΕΙ!
    περα απο αυτο ομως, δεν ειναι καθολου αναμενομενο οτι καποιος επειδη ειναι δυναμικος, εστω και κυριαρχικος, θα ειναι και κομπλεξικος, κακοψυχος, κουτσομπολης...
    η νηπενθες, παρα το μικρο της ηλικιας της, τα καταλαβε καποια στιγμη ολα αυτα, και οταν τα καταλαβε, ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΗΚΕ..... ουσα αρκετα μικρη ακομα...
    πραγμα για το οποιο δεν μπορουμε να παινευομαστε οτι το καναμε πολλοι απο εμας τους ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ!
    το να απομακρυνομαστε απο τις ασχημες επιρρροες και συνηθειες μας δηλαδη....

    μαλλον συγχαρητηρια της αξιζουν παρα κριτικη, πιστευω...
    Μα παντου και στα παντα υπαρχει η κριτικη Ρεμεντυ. Σαφως καλα εκανε που το καταλαβε αλλα ευχομαι οχι μονο για τωρα αλλα και στα παντα. Αυτο ειναι το θεμα. Να μην υπακουει πλεον και οχι μονο οταν θα το δει. Εκει πρεπει να εστιασει την προσοχη της! Στον εαυτο της..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Μα παντου και στα παντα υπαρχει η κριτικη Ρεμεντυ. Σαφως καλα εκανε που το καταλαβε αλλα ευχομαι οχι μονο για τωρα αλλα και στα παντα. Αυτο ειναι το θεμα. Να μην υπακουει πλεον και οχι μονο οταν θα το δει. Εκει πρεπει να εστιασει την προσοχη της! Στον εαυτο της..
    στους ενηλικες ομως, οχι στα παιδια... αλλα και οταν κρινουμε παιδια, δεν απαιτουμε απο αυτα πληρη ωριμοτητα και πληρη συνειδητοτητα (μακαρι να μπορουσαμε πολλοι να ισχυριστουμε οτι τα εχουμε οι ιδιοι μας)
    αν θες να κρινεις οπωσδηποτε καποιον, κρινε την μητερα, που την αποκαλουσε και 'σκυλακι", αντι να σκεφτει μηπως κατι δεν εκανε καλα η ιδια...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Η μαμα μου δεν με αποκαλεσε σκυλακι, μου ειπε να μην κανω οτι μου λεει η Α γιατι αυτη δεν ειναι κατι καλυτερο απο μενα κλπ κλπ.
    Οχι,δεν εκανα παρεα μαζι της απο συμφερον. Ημουν πολυ γνωστη λογω του μεγαλυτερου αδερφου μου και μικρη ημουν πολυ συμπαθης σε ολους,οποτε δεν ειχα την αναγκη της σ αυτον τον τομεα. Εκανα παρεα μαζι της γιατι νομιζα πως με αγαπαει οπως κι εγω,πως μπορω να την εμπιστευομαι. Περνουσα καλα μαζι της και φυσικα θαυμαζα καποια πραγματα πανω της οπως κανουμε ολοι αλλωστε με τα ατομα που αγαπαμε και ειδικα με τους φιλους μας.
    Ο φιλος μου που ανεφερα παραπανω ειναι περιεργος.σαν να μην ειναι παιδι.δν ξερω πως να το εξηγησω. Παντως ειναι πιο καχυποπτος,καθολου ευκολοπιστος και η αληθεια ειναι οτι καταλαβαινει τους ανθρωπους συνηθως. Τη μερα που εκεινη του φωναξε εκεινο που σας ειπα για τον μπαρμαν, ετυχε να βγουμε οι δυο μας.εγω με την Α ηδη ειχαμε απομακρυνθει. Εκεινος μου ειπε τι εγινε και οταν του ειπα οτι γενικοτερα ειμαι πικραμενη μαζι της κλπ εκεινος μου ειπε "δεν την συμπαθησα απο τοτε που μου τη γνωρισατε.δεν θελει το καλο σου."

    Ειναι υπουλη.δεν μου αρεσει να μιλαω ετσι για τους αλλους, αλλα ειναι.
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by νηπενθές View Post
    Η μαμα μου δεν με αποκαλεσε σκυλακι, μου ειπε να μην κανω οτι μου λεει η Α γιατι αυτη δεν ειναι κατι καλυτερο απο μενα κλπ κλπ.
    Οχι,δεν εκανα παρεα μαζι της απο συμφερον. Ημουν πολυ γνωστη λογω του μεγαλυτερου αδερφου μου και μικρη ημουν πολυ συμπαθης σε ολους,οποτε δεν ειχα την αναγκη της σ αυτον τον τομεα. Εκανα παρεα μαζι της γιατι νομιζα πως με αγαπαει οπως κι εγω,πως μπορω να την εμπιστευομαι. Περνουσα καλα μαζι της και φυσικα θαυμαζα καποια πραγματα πανω της οπως κανουμε ολοι αλλωστε με τα ατομα που αγαπαμε και ειδικα με τους φιλους μας.
    Ο φιλος μου που ανεφερα παραπανω ειναι περιεργος.σαν να μην ειναι παιδι.δν ξερω πως να το εξηγησω. Παντως ειναι πιο καχυποπτος,καθολου ευκολοπιστος και η αληθεια ειναι οτι καταλαβαινει τους ανθρωπους συνηθως. Τη μερα που εκεινη του φωναξε εκεινο που σας ειπα για τον μπαρμαν, ετυχε να βγουμε οι δυο μας.εγω με την Α ηδη ειχαμε απομακρυνθει. Εκεινος μου ειπε τι εγινε και οταν του ειπα οτι γενικοτερα ειμαι πικραμενη μαζι της κλπ εκεινος μου ειπε "δεν την συμπαθησα απο τοτε που μου τη γνωρισατε.δεν θελει το καλο σου."

    Ειναι υπουλη.δεν μου αρεσει να μιλαω ετσι για τους αλλους, αλλα ειναι.
    Τοτε χαιρομαι που ειχα αδικο και λαθος. Φαινεσαι συνειδητοποιημενη. Παντως μην πικραινεσαι γιατι εσυ ησουν πολυ ανωτερη απο εκεινη. Εσυ την αγαπησες αλλα εκεινης της ηταν δυσκολο. Ξερω πως ειναι να σε απορριπτουν και να σου φαιρονται ετσι αλλα παρε δυναμη απο αυτο και ανοιξε τα ματια σου καλυτερα οκ? Μην ασχολεισαι αλλο για εκεινην γιατι δεν αξιζει!

    Προφανως εγινε το αναποδο, εκεινη σε ζηλευε!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    μερικές φορές το σκέφτομαι..μπορεί να ζήλευε εκείνη. ποτέ και τίποτα δεν αποκλείεται, σωστά; αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος μπορεί να ζηλέψει κάποιον ή κάτι... :s
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. καυγας με μια φιλη μου
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-10-2011, 20:44
  2. Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ Η ΧΑΡΑ
    By PENAKI1986 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 05-03-2011, 20:07
  3. Η φίλη μου παντρεύτηκε
    By Lygeri in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 26-05-2010, 19:34
  4. νεα φιλη
    By maritak in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-12-2006, 03:13
  5. Φίλη
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 27-02-2006, 19:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •