Ζήλια, γενικά.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

    Ζήλια, γενικά.

    Θα ήθελα να μιλήσω για τη ζήλια, σε γενικό επίπεδο. Δεν αναφαίρομαι τόσο στη ζήλια μέσα στη σχέση γιατί τώρα δεν έχω σχέση, κ δε μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα.
    Μιλάω για τη ζήλια για οτιδήποτε, σε καθημερινή βάση, απο κάτι μικρό σε κάτι μεγάλο.
    Για παράδειγμα, μαθαίνω οτι μια κοπέλα στη σχολή έχει πάρει καλύτερη βαθμολογία ή έχει περάσει ένα μάθημα που δε το πήρα, και τη ζηλεύω, ή αν μου ζητήσει σημειώσεις θα προσπαθήσω να μη της δώσω απο ζήλια.
    Άλλο παράδειγμα πχ. βλέπω κάποιες μέρες την αδερφή μου να μη τρώει πολύ, τότε με πιάνει φρίκη, σκέφτομαι "γιατί δε τρώει? θέλει να γίνει πιο λεπτή απο εμένα? " μετά βάζω ζηζάνια στο μυαλό μου και τρώγομαι μόνη μου.
    Μπορεί να δώ κάτι που έχει κάποιος και να το ζηλέψω, πχ. υλικό. ή εμφανησιακό, ή τρόπο ζωής, πχ να ζηλεύω που ο άλλος βγαίνει πιο συχνά και διασκεδάζει.
    Το βρίσκω κακό αυτό που κάνω, δε ξέρω αν είναι ο φθόνος αυτό,αλλά είναι ενα συναίσθημα πολύ άσχημο στη τελική γιατί καθομαι και τρώγομαι σε διάφορες σκέψεις , και μου τρώνε το χρόνο.
    Εσείς νιώθετε τέτοια ζήλια?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    η δικια μου η ζηλια ειναι λιγο παραξενη. ενω δε νιωθω πως ζηλευω οτιδηποτε σχεδον υλικο, καταλαβαινω πως τελικα αυτα μετρανε στους αλλους για να φανεις καπως, επιτυχημενος, ευτυχισμενος, ομορφος κλπ. πχ το κοριτσακι για να εντυπωσιαστει και να κατσει γενικα θελει να υπαρχει και αμαξι, και σπιτι, και λεφτα για να τρωει. ετσι αν και δε ζηλευω ουσιαστικα αυτα τα υλικα αντικειμενα, μπορει να ζηλεψω τον αλλον που τα εχει και τις ριχνει ευκολοτερα. δε ξερω αν εγινα κατανοητος ουτε αν αυτο μετραει για ζηλια ακριβως, ομως καπως ετσι νιωθω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Έγινες κατανοητός. Κάτι τέτοιο εννοώ κι εγω, όχι βεβαια στο τομέα που σε επηρεάζει εσένα, αλλά πανω-κατω παρόμοια είναι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    Ναι την έχω νιώσει και εγω αυτήν την ζήλια. :/
    Και την νιώθω βασικά συχνά.:(
    πχ σε αυτό με την σχολή αν και ξέρω πως υπάρχουν άτομα με μεγαλύτερη βαθμολογία θέλω να τα ξεπεράσω απο ζήλια :(
    there's too much blood in my caffeine system

  5. #5
    ολα αυτά δεν είναι τίποτε αλλο, εκτός από ανασφάλεια και αδυναμία...:)
    Αν ένιωθες δυνατή και έτοιμη να κατακτήσεις στόχους θα το έβλεπες τελείως διαφορετικά.
    Πχ, όταν η άλλη παίρνει μεγαλύτερο βαθμό τότε σημαίνει πως προσπάθησε περισσότερο. Δεν είναι θέμα τύχης, αλλά δουλειάς.
    Όταν η άλλη τρώει λιγότερο και δεν παχαίνει, τότε σημαίνει πως έχει στόχο.
    Τα παραδείγματα που λες δεν είναι θέμα τύχης, αλλά ...δουλειάς πρώτα απ όλα με τον εαυτό μας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Μ, μάλιστα :\ ανασφαλή θα με έλεγα, αδύναμη, δε ξέρω, δε το έχω προσδιορίσει τι σημαίνει...
    Πως όμως να σταματήσω να νιώθω έτσι? γιατί όταν ζηλεύω μετά γίνομαι η "κακιά" και τους βλέπω σαν "εχθρούς" μου τους άλλους.
    πως να το δω πιο ψύχραιμα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    Και εγώ το ίδιο κάνω......................
    there's too much blood in my caffeine system

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Hara_ εσύ μπορείς απο μόνη σου να το σταματήσεις? ή θελω να πω, το νιώθεις καιρό ή τελευταία? εγω τελευταία το πρόσεξα, το τελευταίο χρόνο θα έλεγα, απλά αυτές τις μέρες μου βγήκε λίγο πιο έντονα με διάφορα θέματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    οχι ουτε καν.
    εγω ειμαι και κυκλοθυμικη και αν δω κατι και με κανει να ζηλευω κανω σαν τρελη.
    και αν μου περασει περναει για λιγο και μετα παλι τα ιδια.......
    αλλα γενικα..δεν ξερω...ειδικα οταν συνδιαζεται και με την στεναχωρια τοτε ειμαι εντελως χαλια....
    there's too much blood in my caffeine system

  10. #10
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    Μ, μάλιστα :\ ανασφαλή θα με έλεγα, αδύναμη, δε ξέρω, δε το έχω προσδιορίσει τι σημαίνει...
    Πως όμως να σταματήσω να νιώθω έτσι? γιατί όταν ζηλεύω μετά γίνομαι η "κακιά" και τους βλέπω σαν "εχθρούς" μου τους άλλους.
    πως να το δω πιο ψύχραιμα?
    Αν ειχες εμπιστοσύνη στον εαυτο σου πως θα μπορούσες να πετύχεις ότι ζηλεύεις στους άλλους, τότε να εισαι σιγουρη πως δεν θα ειχες τετοια συναισθηματα.
    Αυτό είναι αδυναμία...:)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Gothly ωραιο θεμα ανοιξες καταρχην ! Κοιτα εγω πιστευω η ζηλια ως συναισθημα υπαρχει σε ολους τους ανθρωπους, απλα η διαφορα εγκειται στο πως ο καθενας την διαχειριζεται κ σε ποιο βαθμο της επιτρεπει να βγει στην επιφανεια κ να επηρεασει τη σχεση με τον εαυτο του κ με τους αλλους.. Στα παραδειγματα που αναφερεις εχω νιωσει ζηλια κ εγω.... Στο θεμα της σχολης επειδη απο το σχολειο ανεκαθεν ημουν τελειομανης κ ηθελα παντα να ειμαι η πρωτη, ενιωθα κ συμπεριφερομουν πολυ ανταγωνιστικα, ειδικα στο πρωτο ετος... Με την κολλητη μου ειμασταν τοτε οι χειροτερες αντιζηλοι, την ειχα βαλει στο ματι την κοπελα επειδη ειχα καταλαβει οτι ηταν κ αυτη καλη κ ενιωθα να το πω "απειλημενη"... να φανταστεις στην εξεταστικη μετα που βγαιναν οι βαθμοι πρωτα τους δικους της κοιταζα κ μετα τους δικους μου !! Φυσικα πλεον δεν ειμαι ετσι, εχω συνειδητοποιησει κ αλλαξει καποια πραγματα στη συμπεριφορα μου.. Το ζητουμενο ειναι να μην βλεπεις τους αλλους ανταγωνιστικα, αλλα ως "συνοδοιπορους" σε μια διαδρομη με κοινο στοχο κ παραλληλα να περασετε καλα ! Αν το επιτυχεις αυτο μια χαρα θα εισαι κ με λιγοτερο αγχος ! Κ επισης ειναι μεγα λαθος να κανεις κατι επειδη το εκανε καποιος αλλος, χωρις κατα βαθος να θες πραγματικα να το κανεις ! Η ζηλια μακροπροθεσμα σε κανει δυστυχισμενο κ σε τρωει, ειναι πολυ ψυχοφθορο συναισθημα.. Οσον αφορα το θεμα με τα κιλα τωρα, εκει ζηλευω λιγο περισσοτερο αν δω καμια πολυ αδυνατη κοπελα, αλλα οχι με την εενοια του φθονου, αλλα με την εννοια οτι μακαρι να ημουν κ εγω ετσι... (εχω κ τη διατροφικη κ το επιδεινωνει αυτο..)
    Ελπιζω να σε καλυψα με την απαντηση μου !
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    139
    αν δεις δηλαδη κανα σκελετο να κρεμετε τρελένεσε απο τη ζήλια...:p

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    :(
    και εγω τα ιδια
    there's too much blood in my caffeine system

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Παιδια το θεμα ειναι να αποκτησουμε εμπιστοσυνη στον εαυτο μας κ να πιστευουμε στις ικανοτητες μας κ να τις αξιοποιουμε στο μεγιστο ! Επισης ο,τι κανουμε να το κανουμε αποκλειστικα για το δικο μας το καλο, για τον εαυτο μας κ για κανεναν αλλον ! Πχ στη σχολη εχουμε καποιο στοχο, να περασουμε τα μαθηματα κ να παρουμε ενα πτυχιο, δεν πρεπει να σκεφτομαστε οτι πρεπει να περασουμε τους αλλους, αλλα να κανουμε το καλυτερο δυνατον για τον εαυτο μας κ μονο !
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    καμια φορα σκεφτομαι μηπως ολος ο κοπος παει χαμενος :(
    και οτι προσπαθω και τιποτα.....
    και απο την αλλη γινομαι χαλια για τον χρονο που περναει χωρις να διαβαζω :(
    there's too much blood in my caffeine system

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΖΗΛΙΑ
    By kostasathina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 22-01-2011, 15:10
  2. ζηλια μου...
    By roula35 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 20-10-2010, 18:45
  3. Ζήλια
    By Χάιντι in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 14-10-2010, 21:28
  4. Κρεμμυδι,τσαι και γενικα διατροφη
    By νικος32 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2007, 00:53
  5. Ζήλια!!!!!
    By a_friend in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 13-02-2006, 16:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •