Θα κανατε ποτε σχεση με ατομα ελαφρων ειδικων αναγκων???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    agnwstos kosmos
    Posts
    32

    Θα κανατε ποτε σχεση με ατομα ελαφρων ειδικων αναγκων???

    Ειπα να ανοιξω κι εγω ενα παραξενο θεμα για να αλλαξουμε το κλιμα απο το προηγουμενο θεμα που ειχα ανοιξει.
    Λοιπον θα κανετε σχεση με ατομα ελαφρων ειδικων αναγκων, λεω ελαφρων δηλαδη ατομα που δεν ακουνε, με απλη λεξη βαρηκοια. Αναφερα ελαφρες ειδικες αναγκες για το λογο πως η λεξη ειδικες αναγκες περιλαμβανει ολα τα ατομα αυτιστικα, κωφαλαλα, τυφλα, διανοητικα καθυστερημενα, κτλ κτλ. Ενω τα βαρηκοια ατομα ειναι τα πιο νορμαλ πιστευω απο τα υπολοιπα αυτης της κατηγοριας. Βαρηκοα ατομα που δεν ακουνε παρα μονο με ακουστικα, ατομα που μιλανε λιγοτερο νορμαλ απο εμας, ατομα που καταλαβαινεις την ομιλια τους αν προσεξεις τι λενε. Δεκτες ολες οι αποψεις!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Η βαρηκοία δε με χαλάει, φοράει ο άλλος το ακουστικό και είναι οκ. Πιο βαριές περιπτώσεις, δυσκολία στην ομιλία ή απώλεια όρασης πχ, θα το απέφευγα. Η ζωή μου θα δυσκολευε πολύ.

    Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως αν τύχει κάτι τέτοιο σε κάποιον που αγαπώ, θα λακίσω. Κάθε άλλο!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    Αν απαντησω θεωρητικα θα λεγα πως δικαιωμα στον ερωτα εχουν ολοι!
    Αυτα τις καταστασεις δεν τις επιδιωκεις απλως ερχονται ετσι ξαφνικα οποτε δεν νομιζω πως τιθεται θεμα....αν ειναι να σου ρθει η κεραμιδα του ερωτα χαμπαρι δεν θα παρεις και ας ειναι ο αλλος με οσες ειδικες αναγκες θες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Επειδή μου έχει τύχει μια τέτοια περίπτωση με έναν συγγενή μου μάλιστα - ο οποίος είναι τυφλός , αλλά ο χαρακτήρας του είναι τέτοιος που συγκίνησε αφάνταστα μια κοπέλα πριν 4 χρόνια και έχουν ήδη σχέση, μπορώ να πω ότι όλα είναι ανοιχτά!!!;)

    Το μόνο πρόβλημα που έχω εντοπίσει με τον Αντρέα , είναι ότι στον 2ο χρόνο σχέσης αντί να έχει καλλιεργήσει αμφιβολίες η κοπέλα του , έχει καλλιεργήσει αυτός! Θεωρεί ότι τόσο καλή κοπέλα θα μπορούσε να βρίσκεται με κάποιον που βλέπει για να μοιραστεί κάποιες διαφορετικές στιγμές ευτυχίας που αυτός δεν μπορεί να της δώσει.......Τον έχει πιάσει ενοχικό σύνδρομο ότι της στερεί κάποια κομμάτια από τη ζωή της που αν έβλεπε ο ίδιος θα ήταν αλλιώς......
    Προσπαθώ να του πω ότι οι ψυχικές αξίες της κοπέλας μπορεί να έχουν δέσει αρμονικά με τις δικές του και να μην στέκεται σε άλλα θέματα που μπορεί να τα θεωρεί αυτός πρωτεύοντα- ενώ αυτή δευτερεύοντα......

    ʼλλωστε με η χωρίς όραση, με ή χωρίς ακοή........έτσι και αλλιώς η σχέση θα έχει τα ίδια θετικά και αρνητικά που θα βιώνει και μια σχέση σωματικά και ψυχολογικά υγειών ατόμων......;);)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Athens
    Posts
    24
    απογοητευμενη εγώ θα αρκεστω να σου εκμυστηρευθώ πως θεωρώ τον εαυτό μου άτομο με τέτοιες (ήπιες) ειδικές ανάγκες . Δυστυχώς για μένα και ακούώ και βλέπω καλά. Αλλόυ εντοπίζονται οι ανεπάρκειες μου . πέρα απ την πλάκα υποψιάζομαι πώς ατομα σαν και αυτά που περιγράφεις ή έχουν αποδεχτεί την όποια ελλειματική τους φύση και έχουν καλλιεργήσει υπέρμετρα άλλα θετικά στοιχεια τους (οπότε και σαφέστατα θα έκανα σχέση ) ή και αυτή ειναι η δυσάρεστη εκδοχή θα έχουν οικοδομήσει μια συμπλεγματικη προσωπικόητητα τροδφοδοτούμενη απο την όποια αδυναμία . Κατι τέτοιο φαντάζομαι θα μπορουσε να λειτουργεί και ως άλλοθι για την μη ανάληψη ευθυνών (βλ. απαιτησεις μιας σχέσης) ..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Athens
    Posts
    24
    απογοητευμενη εγώ θα αρκεστω να σου εκμυστηρευθώ πως θεωρώ τον εαυτό μου άτομο με τέτοιες (ήπιες) ειδικές ανάγκες . Δυστυχώς για μένα και ακούώ και βλέπω καλά. Αλλόυ εντοπίζονται οι ανεπάρκειες μου . πέρα απ την πλάκα υποψιάζομαι πώς ατομα σαν και αυτά που περιγράφεις ή έχουν αποδεχτεί την όποια ελλειματική τους φύση και έχουν καλλιεργήσει υπέρμετρα άλλα θετικά στοιχεια τους (οπότε και σαφέστατα θα έκανα σχέση ) ή και αυτή ειναι η δυσάρεστη εκδοχή θα έχουν οικοδομήσει μια συμπλεγματικη προσωπικόητητα τροδφοδοτούμενη απο την όποια αδυναμία . Κατι τέτοιο φαντάζομαι θα μπορουσε να λειτουργεί και ως άλλοθι για την μη ανάληψη ευθυνών (βλ. απαιτησεις μιας σχέσης) ..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Δεν είναι το ίδιο κάποιος κουφός ή τυφλός με τον αυτιστικό και τον διανοητικά καθυστερημένο. Τα δύο πρώτα είναι αναπηρίες ενώ τα δύο τελευταία είναι διανοητικές παθήσεις...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •