Υπερβολικό Άγχος(Γονείς,Πανεπιστήμιο,
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13

    Υπερβολικό Άγχος(Γονείς,Πανεπιστήμιο,

    Καλή σας ημέρα & Καλό Σαββατοκύριακο!
    Αυτή είναι η Πρώτη μου δημοσίευση στο forum και κατ'αρχήν θα ήθελα να σας συγχαρώ όλους για την αλληλοβοήθεια που είναι κάτι σπάνιο στις μέρες μας!
    Είμαι 26 ετών,φοιτητής.
    Το πρόβλημα μου δεν είναι καινούργιο.Ξεκίνησε πρίν από μια 2ετία και συνεχίζεται μέχρι σήμερα.Ο χαρακτήρας μου είναι υπερβολικά αγχώδης σε σημείο καθημερινά να ταλαιπωρούμαι από κάτι καινούργιο.Μόλις ξεκίνησα την φοιτητική μου σταδιοδρομία και συγκεκριμένα πρίν από μια 5ετία ξεκίνησαν και τα προβλήματα!
    Οι γονείς μου πάντοτε ήταν στο πλευρό μου και με στήριζαν σε κάθε μου κίνηση!Πολλά πράγματα που έκανα παράλληλα με τις σπουδές μου ήταν η αιτία να παραμελήσω τα μαθήματα μου και να φτάσω σε ένα σημείο όπου τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα!
    Το πρόβλημα είναι,πως στους γονείς μου ποτέ δεν είπα κάτι για όλο αυτό που συνέβαινε με αποτέλεσμα να πιστεύουν πως τα πηγαίνω καλά και οι σπουδές μου κυλούν ομαλά προς την κατάκτηση του πτυχίου μου!
    Πρίν από 2 χρόνια περίπου,έβαλα το κεφάλι κάτω και η πρόοδος που έκανα ήταν πραγματικά μεγάλη!Μια εξεταστική 11 μαθήματα όλα άριστα!
    Σήμερα είμαι εδώ,δυνατός,γεμάτος ενέργεια και όρεξη να συνεχίσω αλλά με μεγάλο εχθρό την ψυχολογία μου!
    Οι γονείς μου πιστεύουν πως θα πάρω το πτυχίο μου σύντομα,αλλά εμένα μου απομένει ακόμα ένας χρόνος.Τους λέω πως όλα πάνε καλά και πως σύντομα τελειώνω και κάθε μέρα που περνάει ψάχνω δικαιολογίες για να δώσω μια παράταση.Αυτό συμβαίνει εδώ και έναν χρόνο περίπου και ζω σε έναν ψεύτικο κόσμο!
    Καθημερινά βρίσκω την δύναμη και την αυτοπεποίθηση και καθημερινά την χάνω όταν σκέφτομαι πως θα έρθει η στιγμή που θα τα μάθουν όλα και θα απογοητευτούν.Γιατί οι γονείς μου ήταν και είναι το μοναδικό μου στήριγμα σε όλα όσα έκανα και κάνω στην ζωή μου!
    Αλλά δεν σκοπεύω να το βάλω κάτω!Είμαι ευχαριστημένος όσο ποτέ για την τωρινή σταδιοδρομία μου στις σπουδές μου και το Πτυχίο πλησιάζει!Αλλά για αυτούς πλησιάζει υποθετικά πιο σύντομα απ'ότι στην πραγματικότητα!
    Νιώθω ένοχος,αλλά θέλω να τους δικαιώσω για όλα όσα έκαναν και συνεχίζουν ακούραστοι να κάνουν καθημερινά για εμένα!

  2. #2
    Καλημερα! Να μην νιωθεις ενοχος. Οτι εχει γινει μεχρι τωρα δεν μπορεις να το αλλαξεις. Εκανες οτι μπορουσες. Οι γονεις σου εξακολουθουν να ειναι εκει για σενα και πιστευω πως εκτος απο την προοδο σου ανησυχουν και για την υγεια σου , ψυχικη και συναισθηματικη. Το οτι δεν εισαι ο φοιτητης που πιστευουν και τους λες οτι εισαι, δεν σημαινει πως δεν θα σε ακουσουν και θα σε απορριψουν αν τους πεις την αληθεια..δεν θες να τους μιλησεις για αυτο, για να μην σου δημιουργει αγχος?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13
    Έχεις απόλυτο δίκαιο!
    Αυτοί θα είναι δίπλα μου πάντα και όσο μπορούν!
    Θέλω πολύ να τους μιλήσω,αλλά δεν βρίσκω τον τρόπο!

  4. #4
    Απλα κι ωραια. Μην ανησυχεις. Ολα καλα θα πανε:)

  5. #5
    Μην σκεφτεσαι πως θα τους απογοητευσεις. Και εκεινοι χαιρονται που σε βοηθουν και σε υποστηριζουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πες τους οτι διαβασες πολυ σ ενα μαθημα αλλα ο καθηγητης κοβει αβερτα γιατι ειναι ιδιοτροπος και ετσι δε το περασες και θα καθυστερησεις. Oτι εβαλε τρελα θεματα και αλλα παρομοια, οποτε ετσι θα κερδισεις χρονο. Αλλωστε δε μπορει να μην εχετε ιδιοτροπους.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13
    Αυτό κάνω ''kerasi'' ήδη!
    Και όντως είναι αλήθεια!
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
    :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αντε μπραβο παλικαρι μου και να κοιτας τα μαθηματα σου, τα υπολοιπα ολα θα τα βρεις μετα! Ασε τις γκομενες και τις παρεες στην ακρη τωρα. Να πηγαινεις στη βιβλιοθηκη της σχολης να ψαχνεις βιβλια.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    13
    Αυτά κάνω... :)
    Ευχαριστώ πάρα πολύ!

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Μπράβο Γιώργο!!

    Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.. όλα θα πάνε καλά!!!

Similar Threads

  1. υπερβολικο αγχος
    By mosquito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 16-01-2018, 01:26
  2. Σπαστικη κολλιτιδα απο υπερβολικο αγχος
    By Αντωνακος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 20-07-2013, 17:22
  3. Υπερβολικο αγχος ή κατι αλλο?
    By Atyxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-11-2012, 05:09
  4. υπερβολικό άγχος :(
    By Sally_Cinnamon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-10-2012, 01:02
  5. Φοβιες και υπερβολικο αγχος μετα απο τραυματικη εμπειρια υγειας με γιατρους
    By Triella in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2011, 13:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •