Καποιοι αρεσκονται στην δημιουργια και καποιοι στην καταστροφη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Καποιοι αρεσκονται στην δημιουργια και καποιοι στην καταστροφη.

    Παντα ετσι ηταν . Το να δημιουργησεις κατι , οτιδηποτε ειναι δυσκολο και χρονοβορο. Το να καταστρεψεις κατι ειναι πανευκολο.
    Μπορει να κανεις μηνες να φτιαξεις ενα πανεμορφο εργο ζωγραφικης και καποιος με ενα μαχαιρι να το καταστρεψει σε ενα δευτερολεπτο.

    Δυστυχως μαλλον δεν υπαρχουν αντιμετρα και τα πραγματα ειναι ετσι οπως ειναι και ξερετε γιατι ανοιγω αυτο το θεμα.

    Απο κει και περα δεν φταιει κανεις. Δεν φταινε ουτε οι χρηστες αν ειναι καυγατζηδες , δεν φταιει αν καποιος ξυπνησε στραβα και ειπε πεντε κουβεντες παραπανω δεν φταιει κανεις. Φταινε τα συγκεκριμενα ατομα. Δεν υπαρχει και λογος να ανοιξεις κουβεντα μαζι τους , γιατι δεν εχουν και κατι να πουν.

    Δεν μπορεις να μαθεις τα γιατι στις περισσοτερες των περιπτωσεων , μπορει ακομα και να πιστευουν μες το μυαλο τους οτι αγωνιζονται για κατι , ποιος ξερει...τα γιατι του καθενος και ποσο αληθεια λεει οταν ανοιγει το στομα του.

    Η τεχνολογια εχει πολλες αδυναμιες που αν μπουν στο στοχαστρο καποιων μπορουν να πεσουν και οι "γιγαντες" οπως βλεπουμε πολλες φορες και στις ειδησεις.

    Ετσι ειναι τα πραγματα.

    Ας προσπαθησει ο καθενας να μην αλλαξει την συμπεριφορα του οσο ειναι δυνατον αυτο ,γιατι προσαρμοζομαστε παντα.
    Δεν θα συμφωνησω με αυτους που λενε , γινεται καλυτεροι εσεις , μην καυγαδιζεται , μην ετσι , μην αλλιως. Θα ελεγα οτι ειναι και πολυ ενοχικο να επωμιζεις ευθυνες στον εαυτο σου για τις πραξεις τριτων και ακομα χειροτερα να επωμιζεις ευθυνες σε αλλους γιατι δεν μπορεις να σταματησεις αυτους τους τριτους.

    Ασχετα με το πως θα αντιδρασει η διαχειρηση ,εαν υπαρχει και τροπος αντιδρασης και εαν αναλαβουν και καποια αλλα ατομα να παρακολουθουν το φορουμ , η καλυτερη λυση ειναι η επιλογη αγνοησης του φορουμ για μενα , ωστε να μην μπορεις να επηρεαστεις στο παραμικρο απο τα λεγομενα καποιων και αναγκαστεις να απαντησεις.

    Καποιες σκεψεις απλως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    ..εγώ πάλι πιστεύω πως τέτοιου είδους φαινόμενα δεν αντιμετωπίονται έτσι λάιτ, αν και θεωρώ πως στο θέμα της αυτοδιαχείρισης το ιγ΄κνορ ειναι οτι πιο έξυπνο.
    Από κει και πέρα, θεωρώ πως ο Νίκος πρέπει να κινηθεί νομικά.
    Θεωρώ πως έχει κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονή με αυτό το μέλος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σχετικα με το registration με ελληνικους ή αλλους χαρακτηρες περαν των λατινικων υπαρχει μια λυση:

    Admin CP -> Settings -> Options -> User Registration Options -> Username Regular Expression -> ^[a-zA-Z0-9]+$

    Ετσι δεν θα μπορει να "παιζει καποιος με τα γραμματα.

    Οσον αφορα το σπαμ απο τα τρολλ , υπαρχει το:

    http://www.vbulletin.org/forum/showthread.php?t=248042

    που κανει πραγματα οπως αυτο:


    • Newbies Manager! After registration, newly registered users can be placed in a "Newbies" group which has more limited permissions as compared to your regular "Registered Users" group. Newbies will graduate to your Registered Users group based on your required post count settings.
    • Auto-Submit Spammers from the moderation tools menu on each postbit.
    • Remove Posts, threads, PMs, Calendar Events from your spammer in one easy wizard. No double logins needed.
    • Shows other users who signed up with the same IP. (Sleeping Spammers)
    • Optional Affiliate System
    • ~50 customizable settings to fine-tune Spam-O-Matic to your exact needs.
    Μπορεις δηλαδη να δημιουργηθει μια κατηγορια νεοι χρηστες με περισσοτερες επιλογες για το τι εχουν δικαιωμα να κανουν. Δεν ξερω κατα ποσο τα παραπνω μπορουν να βοηθησουν.


    Εγω σκεφτομουν και κατι θεωρητικο αυτοδιοργανωσης του φορουμ. Εαν καποιο μελος παρει report ας πουμε πανω απο 10 φορες σε μια μερα , να υπαρχει τροπος να τις μετρησεις και να μπαινει σε αναστολη ο λογαριασμος του , μεχρι να ελεγχθει κατα ποσο πρεπει να συνεχισει να υπαρχει.
    Αυτο μαλλον θελει προγραμματισμο αν δεν υπαρχει ηδη κατι ετοιμο , αλλα δινει εξουσια σε ολους τους χρηστες χωρις κανεις ουσιαστικα να ειναι μοντερεϊτορ. Φυσικα ειναι και αμφιλεγομενη η αποτελεσματικοτητα του.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το καλύτερο για το site κατά την άποψή μου είναι να πάψουν οι πολλές πολλές υπομονές και από τα μέλη αλλά κυρίως από τον διαχειριστή. Κερδίζεις το βραβείο αγιοσύνης και μια μούτζα απλά, ενώ έχασες άλλα,σημαντικότερα, που είναι να έχουν εμπιστοσύνη τα μέλη και να απαντάνε στα θέματα χωρίς να σκέφτονται, άσε ρε,γιατί να απαντήσω, μπορεί ΚΑΙ ΠΑΛΙ να είναι fake το θέμα και ο λογαριασμός εκατόφυλλος.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Το καλύτερο για το site κατά την άποψή μου είναι να πάψουν οι πολλές πολλές υπομονές και από τα μέλη αλλά κυρίως από τον διαχειριστή. Κερδίζεις το βραβείο αγιοσύνης και μια μούτζα απλά, ενώ έχασες άλλα,σημαντικότερα, που είναι να έχουν εμπιστοσύνη τα μέλη και να απαντάνε στα θέματα χωρίς να σκέφτονται, άσε ρε,γιατί να απαντήσω, μπορεί ΚΑΙ ΠΑΛΙ να είναι fake το θέμα και ο λογαριασμός εκατόφυλλος.
    Το βραβεία @@@ κερδίζεις ρειν και τίποτε άλλο.
    Κάπου διάβαζα πως σε άλλα φόρουμ με το που παραβιάζει κάποιος τους όρους χρήσης παίρνει άμεση προειδοποίηση από τον αντμιν πως το επόμενο λάθος είναι μπαν και το θέμα τελειώνει με συνοπτικές διαδικασίες.
    Αν ίσχυε και εδώ αυτό, (ειδικά με το τρολ που μας έχει πρήξει τον τελευταιο καιρό), θα είχαμε ξεμπερδέψει μέρες τώρα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Το βραβεία @@@ κερδίζεις ρειν και τίποτε άλλο.
    Κάπου διάβαζα πως σε άλλα φόρουμ με το που παραβιάζει κάποιος τους όρους χρήσης παίρνει άμεση προειδοποίηση από τον αντμιν πως το επόμενο λάθος είναι μπαν και το θέμα τελειώνει με συνοπτικές διαδικασίες.
    Αν ίσχυε και εδώ αυτό, (ειδικά με το τρολ που μας έχει πρήξει τον τελευταιο καιρό), θα είχαμε ξεμπερδέψει μέρες τώρα.

    με αυτην την τακτικη θεοφανία, συγγνώμη κιολας αλλα θα είχανε μείνει ελάχιστοι εδώ μεσα....
    το έχουμε δει κ σε αλλα φόρουμ....
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω παλι αναρωτιεμαι αν αυτοι που αρεσκονται στη δημιουργια κ αυτοι που αρεσκονται στη καταστροφη ειναι το ιδιο προσωπο για παραδειγμα αν ξερεις το πως να δοσεις ζωη σε ενα αψυχο πραγμα οπιος κομπιουτερ αυτο σημαινει οτι γνωριζεις κ πως να το καταστρεψεις

    για παραδειγμα εγω μια ζωη κουτιαστικα στον υπολογιστηκ δημιουργησα οτι φανταζεσε η δε φανταζεσε σχετικα με τη γραφιστικη αλλα ετσι εκανα τα ματια μου αγνωριστα κ τα ψιλοκατεστρεψα

    η δημιουργια κ η καταστροφη μηπως ειναι πολυ κοντα?

    οταν δημιουργεις πχ φθιρεις το μεσο που χρησιμοποιεις

  8. #8
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω παλι αναρωτιεμαι αν αυτοι που αρεσκονται στη δημιουργια κ αυτοι που αρεσκονται στη καταστροφη ειναι το ιδιο προσωπο για παραδειγμα αν ξερεις το πως να δοσεις ζωη σε ενα αψυχο πραγμα οπιος κομπιουτερ αυτο σημαινει οτι γνωριζεις κ πως να το καταστρεψεις

    για παραδειγμα εγω μια ζωη κουτιαστικα στον υπολογιστηκ δημιουργησα οτι φανταζεσε η δε φανταζεσε σχετικα με τη γραφιστικη αλλα ετσι εκανα τα ματια μου αγνωριστα κ τα ψιλοκατεστρεψα

    η δημιουργια κ η καταστροφη μηπως ειναι πολυ κοντα?

    οταν δημιουργεις πχ φθιρεις το μεσο που χρησιμοποιεις
    Θα συμφωνησω μαζι σου. Ειναι πολυ κοντα αυτά τα δυο. Ειναι και τα δυο ενας τροπος εκφρασης και εκτονωσης. Το θεμα ειναι πως η καταστροφη ειναι πιο ευκολη. Δεν χρειαζεται ουτε υπομονη, ουτε αυτοσυγκεντρωση, ουτε επιμονη και αντιμετωπιση δυσκολιων που προκυπτουν στην διαδικασια.

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 09-09-2016, 02:34
  2. πόσο άρρωστοι μπορεί να είναι καποιοι???
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 88
    Last Post: 06-10-2011, 16:33
  3. Καταστροφή πίστης -><- σκλαβιά στην ματαιοδοξία
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-12-2010, 15:31
  4. Όταν κάποιοι ξέρουν και δεν σου λένε
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 28-11-2010, 12:22
  5. Replies: 2
    Last Post: 02-06-2008, 03:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •