ΨΥΧΙΚΑ ΝΕΚΡΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    ΨΥΧΙΚΑ ΝΕΚΡΗ

    Εχω μετανιωσει πικρα για πραγματα που εχω κανει,που εχω πει και για ευκαιριες που δεν εχω αρπαξει. Νιωθω ενα απεραντο κενο,δε με γεμιζει τιποτα πλεον.. Μετα απο ενα τσακωμο με μια πολυ καλη φιλη και απειρες προσπαθειες απο τη μερια μου να τα ξαναβρουμε χωρις αποτελεσμα εχω απελπιστει. Εχω μια παρεα εδω και 4 χρονια η οποια δε με γεμιζει πλεον αλλα απο την αλλη τρεμω στη σκεψη οτι μπορει να μεινω μονη... Ημουν παντα αυτη που βοηθουσε ολο τον κοσμο με τα προβληματα του,αλλα για μενα δεν εκανα ποτε τιποτα..τωρα που ειδα τα δυσκολα δεν ξερω τι να κανω. Οπως ειπα και πριν νιωθω κενη,δε με ευχαριστει τιποτα πλεον. Νιωθω σαν να εχω γερασει......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Hρω εχω δει και τα προηγουμενα θεματα σου,και η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι συμβουλη να σου δωσω.Αυτο που περιγραφεις ειναι κατι που δεν εχω βιωσει αρα οτι και να σου πω ισως να ειναι λαθος.Οταν εχεις κανει τοσα λαθη,ειναι λογικο να αισθανεσαι ετσι,αλλα το να μετανιωνεις μονο δεν αρκει.Πρεπει να κανεις κατι για να διορθωσεις αυτα τα λαθη και να αποφυγεις να τα ξανακανεις..Πιστευω ομως πως θα επρεπε να σκεφτεις το ενδεχομενο να δουλεψεις με καποιον ειδικο τα θεματα που σε απασχολουν.

    Ποσο χρονων εισαι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Εχω μετανιωσει πικρα για πραγματα που εχω κανει,<<<

    να κρατησω την πρωτη φραση (μου επιτρεπεις ; μιας και τη θεωρω την πιο σημαντικη σενα κειμενο)
    Η μετανοια δεν δινει τη χαρη ,
    συνηθως ,
    τουλαχιστον σιγουρα δεν τη δινει αμεσως .
    Χρειαζεται υπομονη και να δωσει κανεις παραλληλα πολυ περισσοτερα ωστε να άρει την ενδεχομενη ''ζημια'' που εχει γινει στο μεταξυ.

    κατα τ αλλα για να συμβουν αυτα προυποθετει την θεληση καποιου να αντιστρεψει τη ροη των πραγματων ,,
    και η θεληση ειναι δυσευρετο πραγμα ,
    εσυ εχεις ???

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Όπως λες κι εσύ νιώθεις ψυχικά νεκρή, αλλά ξεχνάς κάτι. Είσαι ζωντανή και γράφεις σε φόρουμ. Και εφόσον δεν είσαι πρακτικά νεκρή, μπορείς να κάνεις τα πάντα. Ότι θέλεις.

    Άλλαξε ότι σε χαλάει. Όλα καλά θα πάνε.

  5. #5
    Με το να μετανοιωσεις δεν αλλάζει τίποτα. Με το να πεις δε θα ξανακάνω τα ίδια λάθη δεν έρχονται οι χαμένες ευκαιρίες πίσω. Κι ο ειδικός δεν μπορει να σε βοηθησει για το παρελθον σου, θα σε συμβουλέψει για το απ εδω και πέρα. Η καλή παρέα προσφερει απλά εμψύχωση και ίσως ενα αισθημα ότι εχεις καποιους στο πλευρο σου, τα υπόλοιπα θα τα κάνεις απο μονη σου, βεβαια ειναι πολυ σημαντικος αυτος ο παραγοντας.
    Path, ωραια τα συνθήματα "για να συμβουν αυτα προυποθετει την θεληση καποιου να αντιστρεψει τη ροη των πραγματων", ευτυχως που την απαντηση την ξερεις, την εχεις προ καιρου κατανοήσει και τη δινεις στη συνεχεια " η θεληση ειναι δυσευρετο πραγμα". Εχουμε ακουσει μερικες χιλιαδες τετοιων και παρομοιων ωραιων συνθημάτων. Μακαρι να μας αλλαζαν τη ζωη αυτα τα συνθήματα. Απλα με τοση ζημια εξακολουθουμε να παλευουμε επι καθημερινης βασης μια ζωη και ασχετως αποτελέσματος. Τα ίδια ισχυουν και για σενα kurumuxu.
    Μπορεις να μπαλώσεις λάθη του παρελθοντος, να εκμεταλλευτεις νεες ίδιας ποιοτητας ευκαιρίες, εννοειται αμα δε σε έχουν πάρει τα χρονια και υπάρχει ακόμα καιρός, αν κατόρθωσες να ξεπεράσεις τα ψυχολογικά προβλήματα του παρελθόντος και την απειρία του τοτε, επειδή σ' αυτα βρισκονται οι αιτίες των λαθων και των χαμένων ευκαιριών του τότε. Υπάρχουν καποιοι εδω μεσα που εχουν περασει παρόμοια με σενα και το παλευουν μ αυτο τον τροπο αν και ψυχικά ειναι χαλια για το παρελθον τους και δεν βλέπουν ουσιαστικη αλλαγη στο παρον τους και αρα σε καταλαβαινουν.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Θέλεις να είσαι απαραίτητη για όλες τις άλλες εκτός από σένα δηλαδή. Να σε χρειάζονται στη ζωή τους, αλλά εσύ να νιώθεις τη δική σου ζωή άχρηστη. Δε σου φαίνεται κάπως αντιφατικό αυτό? Αν έχεις ανάγκη την παρουσία τους, είναι μάλλον γιατί νιώθεις άχρηστη τη δική σου παρουσία, οπότε θα σου πρότεινα να ψάξεις εκεί, σε αυτή την προβληματική σχέση με τον εαυτό. Επίσης, δε νομίζεις ότι αν κάνεις ΑΠΕΙΡΕΣ προσπάθειες μόνο εσύ, φαίνεται να είναι η φιλία και η σύμπνοια γενικά μόνο δική σου επιθυμία? Σεβάσου και την επιθυμία της άλλης πλευράς, ίσως κουράστηκε, ίσως οτιδήποτε, άσε και λίγο χρόνο να δει κι η άλλη τι θέλει και πώς το θέλει. Επίσης προσωπικά δε νομίζω πως χρειάζεσαι περισσότερη μετάνοια, μάλλον είσαι αρκετά ενοχική για το καλό σου ΗΔΗ. Εγωισμό χρειάζεσαι, τόνωση και όχι κι άλλες αυτοκριτικές. Αυτό που είσαι είσαι. Διόρθωσε ό,τι διαπιστώνεις πως στραβώνει, αλλά απόφευγε τις δίκες, τους δικαστές και τα παραφερνάλια. Στο δικό σου βαθμό αυτοκριτική δεν υπάρχει πια, υπάρχει αυτοδικαστήριο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Ναι συμφωνω στο οτι πρεπει να υπαρχει θεληση και απο την αλλη πλευρα,αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι αυτη η πολυ καλη μου φιλη οταν εμαθε οτι ειχα ενα σοβαρο προβλημα υγειας εκλαιγε μπροστα μου κ μου ελεγε οτι δν μπορει να φανταστει πως αν παθω κατι θα με χασει και την επομενη μερα εξαφανιστηκε. Δεν μπορω να δεχτω οτι με παρατησε στην χειροτερη φαση της ζωης μου.... :/
    Προσπαθω να φτιαξω την προβληματικη σχεση που εχω με τον εαυτο μου,αλλα δε τα καταφερνω..ολο αυτο μου φαινεται βουνο. Συνεχεια νιωθω πως κανω κατι λαθος και οτι στο τελος θα μεινω μονη μου. Η μονη μου σκεψη ειναι το τι θα κανω για να διορθωσω καποια πραγματα...... Παντα ειμαι εγω διπλα στους αλλους και διπλα σε μενα κανεις,βοηθαω οσο μπορω και δεν ακουω ουτε ενα ευχαριστω.... :/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μα ένα άτομο που σε παρατάει στη χειρότερη φάση σου, προφανώς και δεν ήταν καλή σου φίλη. Κέρδισες τη γνώση πως δεν ήταν καλή σου φίλη, πως προφανώς και στο μέλλον υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε κρέμαγε, οπότε αντί να το δεις καταστροφολογικά και ως προδοσία, μπορείς να το βάλεις μέσα σε άλλο κάδρο και να το μετατρέψεις υπέρ σου. Αντί για το με πρόδωσε, γίνεσαι αχ τι καλά που διαπίστωσα νωρίς πως δεν ήταν αυτό που νόμιζα, πως δε θα με στήριζε εκεί που το είχα ανάγκη, άρα μέσα από το δυσάρεστο γεγονός αναδύεται ένα ευχάριστο, έστω σε μακροπρόθεσμο πεδίο. Γιατί όταν απαλλάσσεσαι από κάτι ψεύτικο, είναι καλό, δεν είναι? Και δώσε και ελαφρυντικά για να σου φύγει και λίγο ο θυμός, που έχεις αλλά τον έχεις γυρίσει σε σένα με τις αυτοκριτικές. Δηλαδή, υποθέτουμε πως η αντίδρασή της ήταν αληθινή, αλλά μετά το σκέφτηκε και διαπίστωσε πως δεν έχει τα ψυχικά αποθέματα η ίδια να σε στηρίξει. Θα εξακολουθείς να είσαι θυμωμένη, όταν σκεφτείς εκείνη ως αδύναμη και μη έχουσα αποθέματα, και όχι εσένα? Για να διορθώσεις κάποια πράγματα πρέπει να βάλεις ένα όριο στο άπειρο δίνω για να έχουν και οι άλλες το δικαίωμα να δίνουν και να μην παίρνουν συνέχεια. Αφού τις μαθαίνεις πως εσύ πάντα στηρίζεις, είναι σα να θέτεις με τη συμπεριφορά σου τις βάσεις για εκμετάλλευση αυτής της δοτικότητας.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Έχεις απόλυτο δίκιο,με έβαλες σε σκέψεις. Ευχαριστώ!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τίποτε, νά'σαι καλά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Μα ένα άτομο που σε παρατάει στη χειρότερη φάση σου, προφανώς και δεν ήταν καλή σου φίλη. Κέρδισες τη γνώση πως δεν ήταν καλή σου φίλη, πως προφανώς και στο μέλλον υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε κρέμαγε, οπότε αντί να το δεις καταστροφολογικά και ως προδοσία, μπορείς να το βάλεις μέσα σε άλλο κάδρο και να το μετατρέψεις υπέρ σου. Αντί για το με πρόδωσε, γίνεσαι αχ τι καλά που διαπίστωσα νωρίς πως δεν ήταν αυτό που νόμιζα, πως δε θα με στήριζε εκεί που το είχα ανάγκη, άρα μέσα από το δυσάρεστο γεγονός αναδύεται ένα ευχάριστο, έστω σε μακροπρόθεσμο πεδίο. Γιατί όταν απαλλάσσεσαι από κάτι ψεύτικο, είναι καλό, δεν είναι? Και δώσε και ελαφρυντικά για να σου φύγει και λίγο ο θυμός, που έχεις αλλά τον έχεις γυρίσει σε σένα με τις αυτοκριτικές. Δηλαδή, υποθέτουμε πως η αντίδρασή της ήταν αληθινή, αλλά μετά το σκέφτηκε και διαπίστωσε πως δεν έχει τα ψυχικά αποθέματα η ίδια να σε στηρίξει. Θα εξακολουθείς να είσαι θυμωμένη, όταν σκεφτείς εκείνη ως αδύναμη και μη έχουσα αποθέματα, και όχι εσένα? Για να διορθώσεις κάποια πράγματα πρέπει να βάλεις ένα όριο στο άπειρο δίνω για να έχουν και οι άλλες το δικαίωμα να δίνουν και να μην παίρνουν συνέχεια. Αφού τις μαθαίνεις πως εσύ πάντα στηρίζεις, είναι σα να θέτεις με τη συμπεριφορά σου τις βάσεις για εκμετάλλευση αυτής της δοτικότητας.

    συμφωνώ απόλυτα.
    Πολύ απλά δεν αξίζει να σπαταλάς ούτε σκέψη όχι συναίσθημα για τέτοια άτομα.
    Η εμπειρία μου, μου έχει δείξει πως ακόμη και αυτές οι απογοητεύσεις μας δυναμώνουν και μας κάνουν πιο έξυπνους και πιο δυνατούς στην πορεία καθώς στην επόμενη "φίλη" θα είσαι πιο οχυρωμένη και λιγότερο δοτική αν δεν βλέπεις σημάδια και από την άλλη πλευρά.
    Ο κόσμος είναι γεμάτος αξιόλογους ανθρώπους που μπορείς να κάνεις φίλους. Μη σκαλώνεις στο τίποτα....:)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Μα ένα άτομο που σε παρατάει στη χειρότερη φάση σου, προφανώς και δεν ήταν καλή σου φίλη. Κέρδισες τη γνώση πως δεν ήταν καλή σου φίλη, πως προφανώς και στο μέλλον υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε κρέμαγε, οπότε αντί να το δεις καταστροφολογικά και ως προδοσία, μπορείς να το βάλεις μέσα σε άλλο κάδρο και να το μετατρέψεις υπέρ σου. Αντί για το με πρόδωσε, γίνεσαι αχ τι καλά που διαπίστωσα νωρίς πως δεν ήταν αυτό που νόμιζα, πως δε θα με στήριζε εκεί που το είχα ανάγκη, άρα μέσα από το δυσάρεστο γεγονός αναδύεται ένα ευχάριστο, έστω σε μακροπρόθεσμο πεδίο. Γιατί όταν απαλλάσσεσαι από κάτι ψεύτικο, είναι καλό, δεν είναι? Και δώσε και ελαφρυντικά για να σου φύγει και λίγο ο θυμός, που έχεις αλλά τον έχεις γυρίσει σε σένα με τις αυτοκριτικές. Δηλαδή, υποθέτουμε πως η αντίδρασή της ήταν αληθινή, αλλά μετά το σκέφτηκε και διαπίστωσε πως δεν έχει τα ψυχικά αποθέματα η ίδια να σε στηρίξει. Θα εξακολουθείς να είσαι θυμωμένη, όταν σκεφτείς εκείνη ως αδύναμη και μη έχουσα αποθέματα, και όχι εσένα? Για να διορθώσεις κάποια πράγματα πρέπει να βάλεις ένα όριο στο άπειρο δίνω για να έχουν και οι άλλες το δικαίωμα να δίνουν και να μην παίρνουν συνέχεια. Αφού τις μαθαίνεις πως εσύ πάντα στηρίζεις, είναι σα να θέτεις με τη συμπεριφορά σου τις βάσεις για εκμετάλλευση αυτής της δοτικότητας.
    Απο τα καλυτερα ποστ που εχω διαβασει, και ισως απο τους πιο ρεαλιστικους τροπους αντιμετωπισης της οποιασδηποτε προδοσιας, που απομακρυνει καπως το θυμο και μας φερνει πιο κοντα στην αληθεια που λυτρωνει...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    17
    Ηρώ μου σου αφιερώνω ένα ρητό με πολύ αγάπη
    http://media-cache-ak0.pinimg.com/73...14e91252fa.jpg

Similar Threads

  1. Είναι ψυχικά υγιείς οι επαγγελματίες Ψυχικής Υγείας;
    By Ektor in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 40
    Last Post: 11-05-2014, 11:25
  2. νιωθω νεκρη !
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 10-01-2012, 09:12
  3. πωσ βλεπουν οι υγιεισ τουσ ψυχικα αρρωστουσ!!!!
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 33
    Last Post: 29-09-2011, 18:40
  4. Τι Γνωριζετε για την Σαϊεντολογία? για τις θεραπειες της σε ψυχικα θεματα?
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 19-09-2011, 22:32
  5. Αντοχές και τύψεις για ψυχικά άρρωστο
    By Υφάκι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 40
    Last Post: 26-06-2010, 14:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •