Τεστ για δυσλεξία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614

    Τεστ για δυσλεξία

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
    Είμαι 25 χρονών και έχω υποψίες ότι έχω δυσλεξία. Από όταν πήγαινα σχολείο δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ στο διάβασμα, χανόμουν. Πάντα μπέρδευα το λόγια μου στα προφορικά. Τα μαθηματικά με κούραζαν. Και από τότε και ακόμη και τώρα βλέπω ότι δεν μπορώ να αποστηθίσω μεγάλα κείμενα. Και αναρωτιέμαι, κανείς δάσκαλος ή καθηγητής δεν το είχε καταλάβει?
    Θέλω να μάθω αν τελικά έχω όντως δυσλεξία, γιατί δεν μπορώ αλλιώς να το εξηγήσω. Έχω πάρει τηλέφωνο στο ΚΔΑΥ, στο κέντρο ψυχικής υγείας του Ευαγγελισμού και σε ένα άλλο στην περιοχή μου και όλοι μου λένε ότι τα τεστ είναι μέχρι 16 ετών. Δηλαδή ένας ενήλικας δεν έχει δικαίωμα να μάθει αν έχει δυσλεξία? Εμένα δε μου φεύγει από το μυαλό και θέλω να το επιβεβαιώσω.
    Αν μπορείτε, βοηθήστε με, σας παρακαλώ, να βρω μια άκρη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Γλυκιά μου Αλκμήνη, με μια γρήγορη ματιά στο ιντερνετ, διαπίστωσα ότι δεν είσαι η μόνη ενήλικας που ίσως είσαι δυσλεκτική. Νομίζω θα την βρεις την άκρη. Πάτησε "ενήλικες και δυσλεξία" και θα σου βγάλει πληροφορίες. Βρήκα και αυτό το blog http://paidagwgos.blogspot.com/2010/...g-post_15.html, όπου μια γυναίκα ασχολείται με παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες, αλλά αναφέρει και το μαιλ της. (βέβαια μπορεί να είναι παλιά ανάρτηση). Μηπως θα μπορούσες σε αυτό ή σε άλλο σάιτ μέσω mail να ζητήσεις πληροφορίες που μπορείς ως ενήλικας να κάνεις κάποιο τεστ διάγνωσης.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Deep Purple, χίλια ευχαριστώ!! Να 'σαι καλά!!! Ψάχνω αρκετό καιρό γι' αυτό το θέμα, αλλά δεν το είχα βρει το συγκεκριμένο blog. Ελπίζω να υπάρχει και κάποιος δημόσιος φορέας που να μπορεί να μου πιστοποιήσει το πρόβλημα που νομίζω πως έχω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Αλκμήνη View Post
    Deep Purple, χίλια ευχαριστώ!! Να 'σαι καλά!!! Ψάχνω αρκετό καιρό γι' αυτό το θέμα, αλλά δεν το είχα βρει το συγκεκριμένο blog. Ελπίζω να υπάρχει και κάποιος δημόσιος φορέας που να μπορεί να μου πιστοποιήσει το πρόβλημα που νομίζω πως έχω.
    Δύο τεστ αλλά στα αγγλικά είναι αυτά
    http://www.xtraordinarypeople.com/x-factor/x-factor.php
    http://www.testdyslexia.com/ . Αν μπορείς να τα απαντήσεις θα σου δώσει μια πρώτη εικόνα.

    Επίσης
    http://www.dyslexia.gr/cms/index.php...d=51&Itemid=80
    http://www.cyprusdyslexia.com/SKcontent.php?lng=GR&id=6
    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%...BE%CE%AF%CE%B1 (αν και όχι πολύ καλό)

    Πάντως αν τα κείμενα που έχεις γράψει εδώ δεν τα έχεις διπλο-τριπλο διορθώσει, τότε δε νομίζω ότι έχεις δυσλεξία (Τουλάχιστον όχι σε μεγάλο βαθμό. Αλλιώς θα είχες κάνει αρκετά "ορθογραφικά" λάθη). Κάποιος που έχει δυσλεξία, συνήθως δυσκολεύεται αφάνταστα να διαβάσει από βιβλίο και κάνει αναγραμματισμούς όταν γράφει.

    Μια αναζήτηση στο google έβγαλε άπειρα αποτελέσματα. Επίσης είδα άπειρα διαγνωστικά, θεραπευτικά, κλπ, κέντρα... Για να καταλάβεις, η λέξη "δυσλεξία" βγάζει περισσότερα αποτελέσματα από τη λέξη "αναποδιά" και τη λέξη "μαρούλι". Θα τρελαθούμε εντελώς...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    27
    Υπάρχει μια σύγχηση με τον όρο δυσλεξία και όλες τις μαθησιακές δυσκολίες τις ονομάζουμε εμείς οι εκτός "δυσλεξία". Αυτό που περιγράφεις μοιάζει με διάσπαση προσοχής. Είναι και αυτό μια μαθησιακή δυσκολία. Βασικά το άτομο που την έχει δεν μπορεί να συγκεντρωθεί στην ολοκλήρωση μίας εργασίας και αυτό γίνεται σαφως εντονότερο όταν βρίσκει την εργασία βαρετή, αδιάφορη , την κάνει απο καθήκον κλπ. Τα καταφέρνει δηλαδή καλύτερα σε πράγματα που τον ενδιαφέρουν. Η δυσλεξία έχει να κάνει με τον γραπτό λόγο. Να στο πω γενικά , ο εγκέφαλος σαν να πάει μπρος-πίσω όταν διαβάζει ή γράφει ένα κείμενο. Το αποτέλεσμα είναι ο δυσλεκτικός να μην μπορεί και σε μεγάλη ηλικία να διαβάζει άνετα, να κομπιάζει , άλλα να γράφει το κείμενο και άλλα να διαβάζει ο εγκέφαλος και στη γραφή να παραλείπονται γράμματα, να γίνεται αναγραματισμός, αντί για ρ να γράφει 9, συνήθως το άτομο άν και γνωρίζει τους κανόνες γραμματικής δεν μπορεί να τους εφαρμόσει.
    Θα μπορούσες να επισκευτεις έναν λογοθεραπευτή. Αυτός μπορεί να σε υποβάλει σε τεστ και να σου πει αν και τι πρόβλημα έχεις. Πάντως για την διάσπαση προσοχής θα σου πω απο προσωπική πείρα με τα παιδιά μου ,ότι όχι οτι υπάρχει θεραπεία, αλλά οι λογοθεραπευτές μπορούν να διδάξουν τεχνικές (κόλπα) ωστε να βοηθούνται οι μαθητές. Παρακολούθησε τέτοια μαθήματα η κόρη μου, σε μικρότερη ηλικία , τότε που ας πουμε ακόμα μπορούσε να εκπαιδευτεί και είχε πολύ καλά αποτελέσματα.
    Πάντως εκτός και αν κάνεις κάποια δουλειά που απαιτεί να γράφεις με το χέρι (γιατί στην υπολογιστή υπάρχει και ο ορθογραφικός έλεγχος) ή κάποια που πρέπει να είσαι απόλυτα αφοσιωμένη σε αυτό που κάνεις, μη δίνεις και πολύ σημασία. Δεν μπορώ να φανταστώ στην ηλικία που είσαι σε τι μπορέι να σε δυσκολεύουν πρακτικά οι οποιασδήποτε μαθησιακές δυσκολίες.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    John11, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα links που μου έδωσες. Θα τα κοιτάξω. Έχω μπει σε ανάλογο site και έκανα ένα online τεστ και μου απάντησαν ότι έχω κάποιας ήπιας μορφής δυσλεξία. Το θέμα μου είναι πώς να το πιστοποιήσω από κάποιο δημόσιο φορέα, ώστε να είναι έγκυρο, να σιγουρευτώ κι εγώ και να προσπαθήσω να το διορθώσω.

    s.popi, ίσως και να είναι αυτό που λες. Στο γραπτό λόγο δεν έχω κανένα πρόβλημα. Απ' ό,τι βλέπω ποτέ δεν έχω κάνει ορθογραφικά λάθη, από το δημοτικό ακόμη ήμουν ορθογράφος. Αλλά έχω σοβαρότατο πρόβλημα στο να συγκεντρωθώ. Δεν μπορώ να διαβάσω ούτε ένα βιβλίο και σίγουρα αυτό το πρόβλημα που έχω στάθηκε τεράστιο εμπόδιο στη ζωή μου, γιατί τελικά δεν ασχολήθηκα με αυτό που ήθελα, με λίγα λόγια απέτυχα λόγω αυτής της ιδιαιτερότητας μου :( Και νομίζω πως δεν είναι αργά ακόμη και στα 25 να κάνει κανείς μια νέα αρχή :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Αλκμήνη View Post
    John11, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα links που μου έδωσες. Θα τα κοιτάξω. Έχω μπει σε ανάλογο site και έκανα ένα online τεστ και μου απάντησαν ότι έχω κάποιας ήπιας μορφής δυσλεξία. Το θέμα μου είναι πώς να το πιστοποιήσω από κάποιο δημόσιο φορέα, ώστε να είναι έγκυρο, να σιγουρευτώ κι εγώ και να προσπαθήσω να το διορθώσω.

    s.popi, ίσως και να είναι αυτό που λες. Στο γραπτό λόγο δεν έχω κανένα πρόβλημα. Απ' ό,τι βλέπω ποτέ δεν έχω κάνει ορθογραφικά λάθη, από το δημοτικό ακόμη ήμουν ορθογράφος. Αλλά έχω σοβαρότατο πρόβλημα στο να συγκεντρωθώ. Δεν μπορώ να διαβάσω ούτε ένα βιβλίο και σίγουρα αυτό το πρόβλημα που έχω στάθηκε τεράστιο εμπόδιο στη ζωή μου, γιατί τελικά δεν ασχολήθηκα με αυτό που ήθελα, με λίγα λόγια απέτυχα λόγω αυτής της ιδιαιτερότητας μου :( Και νομίζω πως δεν είναι αργά ακόμη και στα 25 να κάνει κανείς μια νέα αρχή :)
    Καλημέρα!

    Η έλλειψη συγκέντρωσης, δε συνεπάγεται δυσλεξία, ούτε η δυσλεξία συνεπάγεται έλλειψη συγκέντρωσης. Απλά μπορεί να επιβαρύνει τη μαθησιακή διαδικασία. Επίσης, το να έχουμε ένα σύμπτωμα, ή κάποια συμπτώματα που απαντώνται και στη δυσλεξία, ούτε αυτό συνιστά δυσλεξία.

    Δεν υπάρχει δημόσιος φορέας που θα αναλάβει έναν ενήλικα γιατί δεν επείγει, εφόσον ένας ενήλικας έχει ολοκληρώσει το σχολείο "αναίμακτα". Τι παρέμβαση μπορεί να γίνει στα 30πχ, αν δεν έχει γίνει νωρίτερα; Και ποιος θα κάνει την παρέμβαση; Δεν πιστεύω ότι γίνεται.

    Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ΔΗΜΟΣΙΟΣ φορέας που να διαγιγνώσκει δυσλεξία και άλλες μαθησιακές δυσκολίες σε ΕΝΗΛΙΚΕΣ, για 2 λόγους:

    Αφενός, προκειμένου να γίνει πλήρης εκτίμηση των μαθησιακών, επιβάλλεται να γίνει και έλεγχος νοημοσύνης. Οι δημόσιοι φορείς ΠΛΕΟΝ έχουν ψυχομετρικά εργαλεία που μπορούν να μετρήσουν τη νοημοσύνη έως και 17χρονών και 11 μηνών. Δεν έχουν για ενήλικες αντίστοιχα εργαλεία.

    Αφεταίρου, είναι τόσο μεγάλη η ζήτηση για μαθησιακό έλεγχο στους δημόσιους φορείς και είναι τέτοιοι οι χρόνοι αναμονής, που παίζει μεγάλο ρόλο ο λόγος που θέλει κανείς να κάνει την διάγνωση, ώστε να μπει σε σειρά προτεραιότητας. Στα ΚΕΔΥ συγκεκριμένα, η αναμονή μπορεί να φτάσει και τα 3-4 χρόνια για παιδιά γυμνασίου. Κανείς δε θα αναλάβει έναν ενήλικα, ο οποίος το ψάχνει από περιέργια.

    Ιδιωτικοί φορείς θα βρεθούν φαντάζομαι, αφού και τα εργαλεία υπάρχουν, και οι διαγνώσεις αυτές κοστίζουν αρκετά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αφενός, προκειμένου να γίνει πλήρης εκτίμηση των μαθησιακών, επιβάλλεται να γίνει και έλεγχος νοημοσύνης. Οι δημόσιοι φορείς ΠΛΕΟΝ έχουν ψυχομετρικά εργαλεία που μπορούν να μετρήσουν τη νοημοσύνη έως και 17χρονών και 11 μηνών. Δεν έχουν για ενήλικες αντίστοιχα εργαλεία.
    Χμ καταλαβαινω οτι για να μετρησεις τις μαθησιακες ικανοτητες του καθενος να υπαρχει δυσκολια , αλλα να μετρησεις την νοημοσυνη του ειναι δυσκολο? Τεστ οπως αυτα της ΜΕΝΣΑ τι μετρανε? Ισως να μην ειναι πληροι επαγγελματικα εργαλεια αλλα εχει σημασια ενα ειναι 5-10 μοναδες πανω ή κατω?
    Και σιγουρα δεν μπορεις να τα παρακολουθησεις εαν δεν ξερεις να διαβαζεις ή αν δεν εχεις ερθει ποτε σε επαφη με μαθηματικα αλλα μιλαμε γενικα για το κοινο κοσμακη , που εχει στανταρ εκπαιδευση.

    Επισης αναρωτιεμαι , για την νοημοσυνη παντα ποσο δυσκολο ειναι να μελετηθει...και εαν υπαρχουν πακετα sofware που να αυτοματοποιουν καποια πραγματα περαν του αναλογου εξοπλισμου που χρειαζεται.

    Απλως μερικες αποριες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Χμ καταλαβαινω οτι για να μετρησεις τις μαθησιακες ικανοτητες του καθενος να υπαρχει δυσκολια , αλλα να μετρησεις την νοημοσυνη του ειναι δυσκολο? Τεστ οπως αυτα της ΜΕΝΣΑ τι μετρανε? Ισως να μην ειναι πληροι επαγγελματικα εργαλεια αλλα εχει σημασια ενα ειναι 5-10 μοναδες πανω ή κατω?
    Και σιγουρα δεν μπορεις να τα παρακολουθησεις εαν δεν ξερεις να διαβαζεις ή αν δεν εχεις ερθει ποτε σε επαφη με μαθηματικα αλλα μιλαμε γενικα για το κοινο κοσμακη , που εχει στανταρ εκπαιδευση.

    Επισης αναρωτιεμαι , για την νοημοσυνη παντα ποσο δυσκολο ειναι να μελετηθει...και εαν υπαρχουν πακετα sofware που να αυτοματοποιουν καποια πραγματα περαν του αναλογου εξοπλισμου που χρειαζεται.

    Απλως μερικες αποριες.
    Keep, υπάρχουν τα εργαλεία. Υπάρχουν πολλά από δαύτα:) αλλά, οι δημόσιες υπηρεσίες ΠΛΕΟΝ δε διαθέτουν!
    Για να απαντήσω σε κάποιες από τις ερωτήσεις σου, η δυσκολία της μέτρησης προκύπτει από τη δυσκολία του ορισμού της νοημοσύνης. Για τη διαδικασία της μάθησης, στα πλαίσια της οποίας μιλάμε και για δυσλεξία και για άλλες μαθησιακές δυσκολίες, έχουν οριστεί οι δεξιότητες που ενδιαφέρουν, και αυτές περιλαμβάνει το τεστ νοημοσύνης.
    Σχετικά με τις διαφορές στις μονάδες...αν 5,10, 20 μονάδες διαφέρουν, εξαρτάται από την εκάστοτε κλίμακα. Κι αν μιλάς για διαφορές μεταξύ κλιμάκων, πάλι εξαρτάται.
    Επίσης, υπάρχουν τρόποι να μετρήσεις νοημοσύνη, ανάλογη με αυτή που ορίζεται από τις σχολικές δεξιότητες πχ, χωρίς να είναι ανάγκη κάποιος να μπορεί να διαβάζει, ή να έχει έρθει σε επαφή με μαθηματικά κλπ. Μετριέται η νοημοσύνη ακόμα και σε παιδιά κάτω των 6 χρονών. Και σίγουρα ένα οποιοδήποτε ψυχομετρικό δεν πάει μόνο του, αλλά και από ένα σωρό άλλα στοιχεία που μαζεύονται κατά τη διάγνωση, οπότε τα περί "κοινού κοσμάκη με στάνταρ εκπαίδευση" παίρνουν κι αυτά τη θέση τους και συνυπολογίζονται.

    Την ερώτησή σου σχετικά με πακέτα αυτοματοποίησης, δε την κατάλαβα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η αυτοματοποιηση , εννοουσα το software ---να υπολογιζουν διαφορους τυπους , να κρατανε αρχεια κλπ και να αναλαμβανουν διαφορα τεστ αντι του μελετητη---. Οι 5-10 μοναδες εννουσα οχι διαφορετικες κλιμακες νοημοσυνης αλλα να πεσει εξω ενα τεστ σαν της ΜΕΝΣΑ 5-10 μοναδες , απο τον επαγγελματια του ειδους (απλως φανταζομαι τα τεστ της μενσα δεν απευθυνονται σε ειδικες περιπτωσεις οπως αναλφαβητους). Μου φαινεται μαλιστα ποιο ευκολο να μετρησεις την νοημοσυνη ενος ενηλικα που εχει "παγιωθει" απο ενα αναπτυσσομενο πιτσιρικα , δεν ξερω ισως να το λεω ετσι επειδη δεν τα παω καλα με τα παιδια:P

    Ευχαριστω Παπρικα:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Paprika, δε θέλω να το τσεκάρω απλά από περιέργεια. Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω και να έκανα αυτό το τεστ όσο ήμουν στο δημοτικό ή στο γυμνάσιο, ειλικρινά. Θα μου πεις αργά το σκέφτηκα να το κοιτάξω, απλά έχω γνωρίσει άτομο με πιστοποιημένη δυσλεξία και είχε τα ίδια συμπτώματα με μένα. Θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες, θέλω να διαβάσω και θέλω να βρω τον τρόπο. Το σχολείο δεν το τελείωσα καθόλου "αναίμακτα". Ξημεροβραδιαζόμουν πάνω από τα βιβλία και την περισσότερη ώρα, πίστεψε με, δεν διάβαζα τίποτα. Απλά χανόμουν. Θέλω να κάνω μια νέα αρχή όπως είπα και πιο πάνω, θέλω να κάνω τα όνειρά μου πραγματικότητα, αλλά αυτό μάλλον είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να συμβεί, απ' ό,τι καταλαβαίνω από αυτά που μου λες :(

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Αλκμήνη View Post
    Paprika, δε θέλω να το τσεκάρω απλά από περιέργεια. Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω και να έκανα αυτό το τεστ όσο ήμουν στο δημοτικό ή στο γυμνάσιο, ειλικρινά. Θα μου πεις αργά το σκέφτηκα να το κοιτάξω, απλά έχω γνωρίσει άτομο με πιστοποιημένη δυσλεξία και είχε τα ίδια συμπτώματα με μένα. Θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες, θέλω να διαβάσω και θέλω να βρω τον τρόπο. Το σχολείο δεν το τελείωσα καθόλου "αναίμακτα". Ξημεροβραδιαζόμουν πάνω από τα βιβλία και την περισσότερη ώρα, πίστεψε με, δεν διάβαζα τίποτα. Απλά χανόμουν. Θέλω να κάνω μια νέα αρχή όπως είπα και πιο πάνω, θέλω να κάνω τα όνειρά μου πραγματικότητα, αλλά αυτό μάλλον είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να συμβεί, απ' ό,τι καταλαβαίνω από αυτά που μου λες :(
    Αλκμήνη, δεν ξέρω αν είναι ακατόρθωτο...δεν ξέρω τι προβλέπεται για τις πανελλήνιες και τα σχετικά πάνω από μια ηλικία, και δεν ξέρω τι είδους οικονομικές διευκολύνσεις προβλέπονται και σε ιδιωτικά εκπαιδευτικά ιδρύματα. Να ξαναγυρίσεις στο σχολείο δε γίνεται. Να ξαναδώσεις πανελλήνιες γίνεται;
    Πάντως, αν το πρόβλημά σου είναι ότι αποσπάσαι ή ότι δε θυμάσαι καλά, μπορείς να ξεκινήσεις εστιάζοντας σε αυτά, με κάποιο τρόπο.

Similar Threads

  1. Τεστ
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 22-09-2011, 02:23
  2. Δωρεάν τεστ ΠΑΠ.
    By crazy_diamond in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-01-2011, 11:01
  3. τεστ παπ
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 17-09-2009, 21:26
  4. Δυσλεξια
    By νικος32 in forum Διαταραχές Μάθησης - Μαθησιακές Δυσκολίες
    Replies: 0
    Last Post: 30-04-2008, 18:56
  5. ΤΕΣΤ IQ....:p
    By Adzik in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 14
    Last Post: 01-04-2007, 05:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •