τα xanax ειναι τελικα και αντικαταθλιπτικα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    84

    τα xanax ειναι τελικα και αντικαταθλιπτικα?

    είπα να ανοίξω ένα θεματάκι σχετικά με τα xanax. η ψυχίατροι δεν το παραδέχονται ότι πραγματικά η benzodiazepines ανακουφίζουν την κατάθλιψη..

    εγώ αυτό που έχω παρατήρηση με τα xanax που τα περνώ εδώ και 20 μέρες 2 φορες την μέρα πρωί-βραδυ

    νιώθω αλλαγή στην διάθεση μου αισθάνομαι μια ανακούφιση και αίσθηση χαράς.. είναι κάτι σαν μαγικό χάπι.. οποτε το περνώ ξαφνικά φεύγουν όλα.. τα σωματικά συμτώματα.. άλλη λένε ότι είναι και παυσίπονο.. πραγματικά έχω ακούσει μερικά άτομα να υποφέρουν με την μέση τους. και να περνούν xanax και να τους περνάει ο πόνος.. με λίγα λόγια μουδιάζει τα συμτώματα...

    αλλα μόλις πέραση η δράση του νιώθεις πολύ κουρασμένος.. σαν zombie ένα πράγμα..

    δείτε και στο επίσημο site τις Pfizer Hellas
    http://www.pfizer.gr/Article.aspx?a_id=433

    αναφέρει το εξης: (Φάρμακο παθήσεων του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος - Αγχολυτικό/αντικαταθλιπτικό)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Προφανώς κάνει όλα αυτά που λέει με αυτή τη σειρά. Εγώ ήξερα ότι είναι αντικαταθλιπτικό μόνο.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    κι εγω παιρνω xanax εδω και 5 μηνες..ειναι οντως θαυματουργο χαπι!!!!!αγχος,αρνητικες σκεψεις εξαφανιζονται ολα...ο γιατρος μου θελει να μου το μειωσει..πολλοι λενε οτι ειναι εθιστικο..ειναι αληθεια;;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    το ζαναξ ειναι μυοχαλαρωτικο δηλαδη χαλαρωνει τουσ μυσ κ δεν μπορεισ να τουσ σφιξεισ οπωσ οταν αγχωνεσαι οπωσ οταν πονασ κλπ γι αυτο φευγει το αγχοσ δεν κανει κανενα θαυμα τη λυση για το αγχοσ δεν την εχουν βρει ακομα αυτα ειναι ημιμετρα

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    84
    Quote Originally Posted by maraki4 View Post
    κι εγω παιρνω xanax εδω και 5 μηνες..ειναι οντως θαυματουργο χαπι!!!!!αγχος,αρνητικες σκεψεις εξαφανιζονται ολα...ο γιατρος μου θελει να μου το μειωσει..πολλοι λενε οτι ειναι εθιστικο..ειναι αληθεια;;;
    η αλήθεια είναι ότι το xanax προκαλεί εξάρτηση και δεν μπορείς να το σταματήσεις εύκολα..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    84
    Quote Originally Posted by pad View Post
    το ζαναξ ειναι μυοχαλαρωτικο δηλαδη χαλαρωνει τουσ μυσ κ δεν μπορεισ να τουσ σφιξεισ οπωσ οταν αγχωνεσαι οπωσ οταν πονασ κλπ γι αυτο φευγει το αγχοσ δεν κανει κανενα θαυμα τη λυση για το αγχοσ δεν την εχουν βρει ακομα αυτα ειναι ημιμετρα
    όντως χαλαρώνει πολύ τους μυς, αλλα με πιάνει κεφαλαλγία και νιώθω πίεση το κεφάλι μου..

    νομίζω ότι είναι από το φάρμακο αλλα δεν είμαι σίγουρος ακόμα.. γιατί το είχα και παλιά το ίδιο πρόβλημα χωρίς να περνώ φάρμακα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Είναι ηρεμιστικό/αγχολυτικό. Λογικό είναι να σε ανακουφίζει αφού έχει κατασταλτική επίδραση στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα. Οι βενζοδιαζεπίνες μπορούν να προκαλέσουν εξάρτηση (σε αντίθεση με τα αντικαταθλιπτικά) γι' αυτό πρέπει να τις παίρνεις πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού!
    Δεν είμαι γιατρός αλλά από όσα έχω διαβάσει και γνωρίζω, οι βενζοδιοπίνες χρησιμοποιούνται για το άγχος, την αυπνία και σε ορισμένες περιπτώσεις ως μυοχαλαρωτικό (και όχι για την κατάθλιψη!).

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    84
    Quote Originally Posted by iberis View Post
    Είναι ηρεμιστικό/αγχολυτικό. Λογικό είναι να σε ανακουφίζει αφού έχει κατασταλτική επίδραση στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα. Οι βενζοδιαζεπίνες μπορούν να προκαλέσουν εξάρτηση (σε αντίθεση με τα αντικαταθλιπτικά) γι' αυτό πρέπει να τις παίρνεις πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού!
    Δεν είμαι γιατρός αλλά από όσα έχω διαβάσει και γνωρίζω, οι βενζοδιοπίνες χρησιμοποιούνται για το άγχος, την αυπνία και σε ορισμένες περιπτώσεις ως μυοχαλαρωτικό (και όχι για την κατάθλιψη!).
    μάλλον έτσι θα είναι. ίσος επειδή βελτιώνει κάπως την διάθεση να νιώθεις ανακούφιση από την κατάθλιψη.

    πάντως είναι από τα καλύτερα φάρμακα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by iberis View Post
    Είναι ηρεμιστικό/αγχολυτικό. Λογικό είναι να σε ανακουφίζει αφού έχει κατασταλτική επίδραση στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα. Οι βενζοδιαζεπίνες μπορούν να προκαλέσουν εξάρτηση (σε αντίθεση με τα αντικαταθλιπτικά) γι' αυτό πρέπει να τις παίρνεις πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού!
    Δεν είμαι γιατρός αλλά από όσα έχω διαβάσει και γνωρίζω, οι βενζοδιοπίνες χρησιμοποιούνται για το άγχος, την αυπνία και σε ορισμένες περιπτώσεις ως μυοχαλαρωτικό (και όχι για την κατάθλιψη!).
    Ακριβώς...
    Εγώ τα παίρνω 6 χρόνια (τώρα προσπαθώ πάλι να τα κόψω)...Είναι "μαγικό χάπι" όντως.Αλλά απο προσωπική μου εμπειρία, κόψε τα όσο είναι νωρίς γιατί όντως προκαλουν εξάρτηση...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    84
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Ακριβώς...
    Εγώ τα παίρνω 6 χρόνια (τώρα προσπαθώ πάλι να τα κόψω)...Είναι "μαγικό χάπι" όντως.Αλλά απο προσωπική μου εμπειρία, κόψε τα όσο είναι νωρίς γιατί όντως προκαλουν εξάρτηση...
    ρε συ είναι πολλά 6 χρονια να παίρνεις αυτά τα φάρμακα...

    τώρα πως να τα κόψεις? είναι πολύ δύσκολο... :S

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by Anonymous View Post
    ρε συ είναι πολλά 6 χρονια να παίρνεις αυτά τα φάρμακα...

    τώρα πως να τα κόψεις? είναι πολύ δύσκολο... :S
    Δεν τα παίρνω συνεχεια!Για μεγάλα διαστήματα τα κόβω, αλλά μετά ξαναγυρνάω...Δηλαδή η κατάθλιψη ξαναγυρνάει και οι κρίσεις πανικού, οπότε ξαναπαίρνω...anyway, ευχομαι να νιώσεις σύντομα καλύτερα και να μην χρειαστει να ξαναπάρεις χάπια.Ουτε ντεπονάκι
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    84
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Δεν τα παίρνω συνεχεια!Για μεγάλα διαστήματα τα κόβω, αλλά μετά ξαναγυρνάω...Δηλαδή η κατάθλιψη ξαναγυρνάει και οι κρίσεις πανικού, οπότε ξαναπαίρνω...anyway, ευχομαι να νιώσεις σύντομα καλύτερα και να μην χρειαστει να ξαναπάρεις χάπια.Ουτε ντεπονάκι
    εγώ βασικά δεν έχω πάθει εξάρτηση.. ούτε πρόκειται να πάθω αφού κάνω ότι μου λέει ο γιατρός :P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by Anonymous View Post
    εγώ βασικά δεν έχω πάθει εξάρτηση.. ούτε πρόκειται να πάθω αφού κάνω ότι μου λέει ο γιατρός :P
    Ναι κι εγώ ο,τι μου έλεγε ο γιατρός έκανα.Ποτέ δεν πήρα φάρμακα μόνη μου ουτε τα εκοψα μόνη μου...
    Αλλά αν στους 6 μηνες δεν εισαι καλά, ο γιατρος πιθανον να σου τα συνεχίσει! Εε, τότε πιθανόν να παθεις εξάρτηση.Πιθανόν επίσης και να τα παιρνεις τρια χρόνια και να τα κόψεις ευκολα (λίγο απίθανο βέβαια).
    Εσύ μπορεί να έχεις πεσει στον Dr Perfect και να στα κόψει γρήγορα.Στο εύχομαι....
    Εγώ πάντως αν γυριζα το χρονο πίσω, δεν θα επαιρνα ΠΟΤΕ φάρμακα....

    Αλλά ξέρεις τι λένε; Είναι στραβός ο γιαλός ή στραβά αρμενιζουμε;
    Δεν βγάζω την ουρα μου απ'εξω...
    Last edited by Σουέλ; 04-10-2011 at 02:23.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Anonymous View Post
    ρε συ είναι πολλά 6 χρονια να παίρνεις αυτά τα φάρμακα...

    τώρα πως να τα κόψεις? είναι πολύ δύσκολο... :S
    Ίσως να είναι ενδογενής η κατάθλιψη της. Και άλλα μέλη μου το έχουν πει αυτό αλλά όταν είναι ενδογενής δυστυχώς πρέπει να τα παίρνεις για μεγάλο διάστημα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    84
    Quote Originally Posted by ΚΕΝΟ View Post
    Ωραία διαφίμιση....
    thank you!

    opos vlepeis douleuo gia tin Pfizer Hellas!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 18-01-2011, 23:34
  2. Τι ειναι καλύτερο ? Minitran ή Xanax μαζί με Zoloft?
    By Night in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-02-2010, 15:31
  3. Τι ειναι τα xanax?
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 29-12-2009, 00:20
  4. xanax ειναι και παυσιπονο?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-08-2009, 13:18
  5. Τι είναι η κατάθλιψη τελικά?
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 62
    Last Post: 19-12-2007, 23:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •