ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΩ...................................
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    40

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΩ...................................

    Μολις ξυπνησα και δεν ποναω...δεν με πιεζει εκει στην αριστερη πλευρα του μαγουλου σαν ηλεκτρισμος...δεν υποφερω απο σφιξιμο στη γεφυρα και αριστερη πλευρα της μυτης...δεν εχω γαργαλημα στην αριστερη πλευρα του προσωπου και πονο,παρα μονο λιγα ''τσιμπηματα'' διπλα απ τα χειλια που προς το παρον δε με τρομαζουν...Αλλα ξερω πως με το περασμα της ημερας ολα αυτα τα επιστρεψουν...ΟΛΑ!ΤΟ ΦΡΙΧΤΟ ΣΦΙΞΙΜΟ ΣΤΗ ΜΥΤΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΚΡΑΓΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΤΡΕΞΩ ΣΕ Ο,ΤΙ ΕΦΗΜΕΡΕΥΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,τα γαργαληματα,το μουδιασμα σε χερι ποδι τηςαριστερης πλευρας...ΟΛΑ...ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ.,ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!Εχω κουραστει...
    Εχω παει απο 15 Σεπτεμβρη που βιωνω αυτη την κριση σε ωρυλα-νευρολογο-ενδοκρινολογο-εχω κανει μαγνητικες εγγεφαλου.....ΟΛΑ
    εχω λεει ρινιτιδα,αλλα τα χαπια μου επεσαν βαρια και δεν τα πηρα..Τι ρινιτιδΑ?με τετοιο σφιξιμο και ΜΟΝΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΑΓΟΥΛΟ??
    δεν τους πιστευω
    Ο νευρολογος μου ειπε να σταματησω να πηγαινω σε γιατρους
    το ιδιο και οι υπολοιποι
    Ο ψυχιατρος μου δε με βοηθα....
    Δεν αντεχω αλλο τα συμπτωματα παιδια....σκεφτομαι μεχρι και το χειροτερο,,,για να τελειωνω μια και εξω με αυτο το βασανο
    Κοιμαμαι μπρουμυτα για να μην ποναω εκει στη μυτη,αλλιως παει να σπασει ,.,,,,,,
    λετε να το κανουν ολα τα vibramycin που παιρνω εδω και 3 μηνες για ακμη?νομιζω πως καμια δυο μερες που δεν τα πηρα ημουν καλυτερα....

    ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    40
    δεν προλαβα να τελειωσω το ποστ και να σου τα συμπτωματα..ειναι ολα εδω.ΓΑΜΩΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ .....................

  3. #3
    γιατι σε καταλαβαινω απολυτα??????????????αλλα οντως τι να κανουμε?????για μενα ηρθε και η ωρα της ομοιοπαθητικης νομιζω....μια προσπαθεια ακομη...
    Σοφα λογια ειδικου: ''ζωη με φοβο δεν ειναι ζωη.....οι φυσιολογικοι ανθρωποι,χωρις φοβιες, βιωνουν τον θανατο μια φορα....οταν θα πεθανουν...εμεις που τον φοβομαστε (γιατι η νοσοφοβια ειναι φοβος θανατου) τον θανατο τον βιωνουμε καθε μερα.....ποσο να αντεξουμε???''
    ΘΕΛΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΙΣΩ!!!την ενεργεια μου...την αισθηση οτι ειμαι υγειης...την δραστηριοτητα μου...το χαμογελο μου...το παθος μου για τα ταξιδια,για τις βολτες και τις παρεες....τον ρομαντισμο μου...την ορεξη για προσπαθεια για να κανω κατι καλυτερο στη ζωη μου...που χαθηκαν ολα αυτα???????μονο οι ενοχλησεις στο σωμα μου με νοιαζουν πια...και το αγχος οτι ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ εχω.....αλλα δεν το βρισκει κανεις...

  4. #4
    Πρόσφατα διάβασα από έναν ψυχίατρο ότι ο οργανισμός μας ασυνείδητα παρουσιάζει διαταραχή πανικού ή διάφορα συμπτώματα τέλος πάντων, για να έχει να ασχολείται με πράγματα πλην αυτών που είχε και δεν θέλει πλέον να ασχολείται. Δηλαδή..... όταν κάποιον τον απασχολούν διάφορα θέματα που έχουν να κάνουν με τη ζωή του ή με τον εαυτό του, επειδή δεν αντέχει άλλο και τον πονάει να ασχολείται μ' αυτά, ασυνείδητα ο οργανισμός του δημιουργεί ένα άλλο "πρόβλημα" για να ασχολείται μ' αυτό το καινούριο και να του αποσπάει την προσοχή από τα άλλα που σκεφτόταν πριν.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    40
    ax paidia,ti tha kanoume?????????????????den antexw allo............etsi einai,apofygi zwis oysiastika...fovos antimetwpisis tis katastasis...
    paidia exw toso sfiximo pali ekei sti myti..poy na paw?POU?????????

  6. #6
    αυτο,kalina, μου το ειπε η ψυχολογος μου....με το που παω εκει στο γραφειο της ετοιμη να πεθανω,,χωρις να εχω καμια αισθηση του τι μου γινεται..μονο τους πονους στο σωμα μου και τα μουδιασματα αισθανομουν...μου κανει 5 ερωτησεις για τη ζωη μου,τη σχεση μου,τη δουλεια μου και μενω με το στομα ανοιχτο οταν εδινα τις απαντησεις οτι σε ολους τους τομεις μου εχω αδιεξοδα....Αυτο! μου λεει ειναι...εχεις κουραστει απο τα αδιεξοδα της ζωης σου και αρνειται πια η ψυχη σου να τα βλεπει γι αυτο ξυπνησε το σωμα και κανει διαφορα για να ασχολεισαι μ αυτα....Πολυ περιεργα μου φαινονται αυτα για να ειναι αληθινα αλλα με επεισε για λιγο λεγοντας μου επισης πως για ολα εχουμε καποιους δεικτες με τα οποια τα μετραμε...δηλαδη για το σακχαρο κανουμε εξεταση αιματος και μας δινει μια τιμη, για την χοληστερινη το ιδιο, για την πιεση εχουμε το πιεσομετρο και για τα συναισθηματα???????το σωμα μας!!!!!!ετσι εχουμε ψυχοσωματικα....αλλα ακομα δεν εχω χωνεψει πως γινεται να ειναι τοσο ισχυρα,δυνατα,με διαρκεια ετων καμια φορα....και ειναι τοσο ιδια με συμπτωματα σοβαρων ασθενειων....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Κι εγω τα ιδια.Ο πονος στη μυτη συνεχιζεται,Πλεον μουδιαζει η γλωσσα μου και νιωθω και εκει τσιμπιματα.Red και οι δυο εχουμε ρινιτιδα και εγω αλλεργικη.Μηπως,λεω μηπω,οφειλεται στο διαφραγμα;Εγω εχω πολυ στραβο διαφραγμα,θα παω να το εγχειρισω να δω μηπως ειναι απο αυτο.
    Αν ο οργανισμος μας θεωρει απο μονος του οτι πρεπει να παθαινει κριση πανικου,καλα κρασια.Δηλαδη αν ειναι δυνατον.
    Red επισης,εχω να σου πω το εξης.Παιρνω συμπλεγμα βιταμινης B και με βοηθησε πολυ και με τη μυτη,και με τον πονοκεφαλο.Επειδη το ειδα αυτο,πηγα και εκανα μια εξεταση για ελλειψη B12,θα την παρω αυριο οποτε θα σου πω.Τα τσιμπιματα ειναι ενα συμπτωμα ελλειψης βιταμινης B12 αλλα να σου πω την αληθεια,πλεον το βρισκω απιθανο να ειναι και αυτο.Παντως ασχετα με αυτο,παρε ενα συμπλεγμα βιταμινων B,θα βοηθησει νομιζω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    p.s. Πάντως ειναι πολυ περιεργο γιατι κι εγω στα αριστερα εχω τις πιο πολλες ενοχλησεις.αν ειναι δυνατον.Πως γινεται;

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    40
    nantina mou sos~!!!to prwi xypnaw KALA KAI TO APOGEFMA ARXIZEI TO BASANO!aristeri plevra friki,moudiasma panw xeilos,myti moudiasmeni kai katw ap to aristero mati kai oli i myti anaskela ypoferw koimamai mproumita,to prwi xypnaw pali kala.....
    RINITIDA XWRIS KATARROH???afto mou eipe kai o orila,pernw ta antistaminika tou kai to spray alla den kanoun kati
    DEN EXW NIWSEI PIO EKNEVRISTIKO PRAGMA STH ZWH MOU,SA NA EXW ENA XERI MESA STO PROSWPO MOU KAI PIEZEI NA BGEI....
    AFOU SKEFTOMOUN AN DE BROUNE TI EINAI KA PREPEI NA ZHSW ME AFTO TI THA KANW????????????????????????????????

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Κι εγώ τα ιδια σκεφτομαι.Σε καταλαβαίνω απολυτα ομως.Ακου,ουτε εγω εχω καταρροη απο μπροστα καθολου.ΚΑΘΟΛΟΥ!Εχω όμως οπισθορινική.Εσυ έχεις;Αν σου ειπαν για ρινιτιδα,πηγαινε σε εναν αλλεργιολογο και τσεκαρε αν ειναι αλλεργικη.Εγω το τσεκαρα και εχω αλλεργικη ρινιτιδα.Θα σου δωσει ειδικα φαρμακα ο αλλεργιολογος.Εγω παιρνω ενα σπρευ για τη μυτη,ενα για το αναπνευστικο,ενα αντισταμινικο χαπι και ενα χαπι για το ασθμα.Με εχει βοηθησει αλλα δε βλεπω και τραγικα αοτελεσματα.Ομως μου ειπε ο γιατρος για τρεις μηνες πρεπει να τα παιρνω.Τα παιρνω ηδη ενα μηνα τωρα.Και παρε και το συμπλεγμα βιταμινων Β που σου ειπα να δεις αν σε βοηθαει.Κανε τα ομως αυτα γιατι αν εχεις ρινιτιδα δε θα φυγει ετσι,χρειαζεται ειδικη αγωγη για αυτο πηγαινε σε αλλεργιολογο καλυτερα.
    Κι εμενα στο αριστερο μερος ειναι πιο πολυ,δεν ξερω γιατι πολυ περιεργο.
    Κανε αυτα που σου ειπα και μην πανικοβαλλεσαι γιατι γινεται χειροτερα.Η ρινιτιδα με το αγχος γινεται πολυ χειροτερα για αυτο πρεπει να καταπολεμησουμε το αγχος πρωτα και μαζι με την αγωγη θα ειναι ενταξει.ΚΑΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΜΩΣ!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    40
    KAI PWS GINETAI MIA ARRWSTIA NA EINAI ANA WRES???TO PRWI ETSI TO APOGEFMA ALLIWS???????PWS GINETAIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIII

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Αν ειναι αλλεργικη τοτε μπορει το απογευμα να εχει εξαρση.Επισης,αν το πρωι σκεφτεσαι οτι ειναι ενταξει και το απογευμα σε πιανει αγχος μπορει για αυτο να συμβαινει το απογευμα.Τι να πω εγω που το έχω ολη μερα???Οπισθορινικη καταρροη εχεις?

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    40
    den exw katarroi nantina mou,mono fysaw ligaki ti myti moy kai exw san nero.,alla mono an ti fysaw i an eimai mproumita...esena mallon einai rinitida an einai oli mera,emena de ginetai i astheneia na pianei opote tis kapnisei!exw foveithei para poly,to apogefma me pianei alla merikes meres kai to prwi alal to brady ginetai anypofori paw na koimithw panta mpoumita gia na perasei i friki...panta afto kanw
    DEN XERW SE POION ALLO GIATRO NA PAW...POU THA BRW ALLERGIOLOGO?KI AN EINAI KAPOIA SPANIA NEVROLOGIKH PATHISI POU DE FAIENETAI STH MAGNITIKH?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Καταρχήν ηρεμισε.Σκέψου ότι ό,τι κι αν ειναι,την έχω κι εγώ.Δευτερων,η ρινιτιδα επιηρεαζει τα νευρα.Εγω πολυ πιθανο αυτο που επαθα το επαθα απο τη ρινιτιδα,που δεν ηξερα οτι εχω και δουλευα σε a/c και σε σκονη.Αν ηταν νευρολογικη παθηση θα φαινοταν!Μαγνητικη εκανες,φανηκε κατι;Κι εγω εκανα,δε φανηκε τιποτα.Ακουσε με προσεκτικα.
    Πηγαινε σε εναν αλλεργιολογο!Τι που να βρεις;Ψαξε στο νετ ιδιωτικα ή πηγαινε με το ταμειο σου.Περα απο την αλλεργικη ρινιτα υπαρχει και η αγγειοκινητικη ρινιτιδα!Η οποια εχει να κανει με τη διαθεση!Και πολυς κοσμος εχει και τα δυο μαζι!Η ρινιτιδα εεπηρεαζει τα νευρα σου ειπα,για αυτο μην αγχωνεσαι.Κι εγω το ιδιο θεμα εχω.
    Κανεις το απογευμα κατι που δεν το κανεις το πρωι;
    Επισης,πινε τουλαχιστον δυο λιτρα νερο τη μερα.Αναπνεεις καλα?Πρωι-βραδυ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    p.s.κι εγω ειχα στην αρχη αυτο με το οτι φυσας και βγαινει νερο αλλα τοτε δεν ηξερα οτι ειναι ρινιτιδα.Γι'αυτο σου λεω,πηγαινε σε αλλεργιολογο πριν χειροτερεψει!Και μεχρι τοτε παιρνε τα φαρμακα που σου εδωσαν.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  2. δεν ξέρω τι να κάνω
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 17-02-2011, 00:28
  3. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??
    By vasso82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-09-2010, 02:05
  4. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...
    By Loui in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 11-01-2010, 16:44
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By realist in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 13-02-2007, 14:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •